یوسفی: احتیاط پرسپولیس خیلی زیاد شده است

0

بعد از شکست فولاد،‌ گامی بزرگ در راه پوکر قهرمانی برداشته شد. حالا سرخپوشان روز جمعه (۳ مرداد) میهمان نفت مسجدسلیمان هستند.

مرضیه دارابی_خبرنگار: حتی قبل از اینکه بازی‌ها به خاطر کرونا تعطیل شوند، هر بار با رحیم یوسفی صحبت می‌کردیم، می‌گفت امسال هم پرسپولیس قهرمان است. در ایام تعطیلی بازی‌ها، بازهم حرفش همین بود. می‌گفت چه بازی‌ها برگزار شود و چه نشود، بچه‌ها قهرمانی‌شان را تکرار می‌کنند.

حالا هم حرفش همین است. البته از نحوه بازی تیم راضی نیست. این تیم سال‌هاست که انتظارات را خیلی بالابرده و هواداران و پیشکسوتان به این سادگی‌ها و حتی با نتیجه هم راضی نمی‌شوند.

گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با رحیم یوسفی بازیکن سابق این باشگاهِ پرافتخار را در زیر می‌خوانید:

– در روزهایی که خیلی‌ از مشاغل با خطر مواجه شده‌اند و برخی شغل‌شان را از دست داده‌اند، خیلی به وضعیت معیشت پیشکسوتان پرسپولیس فکر می‌کنم. حس بدی به آدم می‌دهد فکر اینکه بازیکن پرسپولیس بعد از سال‌ها بازی کردن در این باشگاه، در معیشت با مشکلات زیادی مواجه باشد.

این واقعاً ناراحت‌کننده است،‌ اما من درآمد دارم. می‌دانستم باید در کنار فوتبال، کاری انجام دهم که آینده‌ام تامین باشد. می‌دانید که من جزو فوتبالیست‌هایی بودم که تا سن بالا بازی کردم، تا ۴۰ سالگی. ۷ سالش در پرسپولیس بود.

– بعد از پرسپولیس چطور؟

چند تا تیم دیگر هم‌بازی کردم. اما می‌دانید که دو تا بازی ۵ دقیقه‌ای در پرسپولیس کار ۵ سال بازی کردن در سایر تیم‌ها را می‌کند. وقتی در این تیم بازی می‌کنی، سریع تو را می‌شناسند. در یک تیم چند سال باید بدرخشی که مثلا بگویند فلان بازیکن در آن تیم خوب بازی می‌کند. الان ببینید یک پسرم پرورش اندام کار می‌کند و یکی هم بوکس. هیچ‌کدام‌شان به من نرفتند. زندگی خیلی سخت شده، البته همیشه زندگی سختی‌های خودش را دارد. اگر درآمدی غیر از فوتبال نداشتم، امروز آرامش هم نداشتم. من معتقدم زندگی را سخت بگیری، سخت می‌شود. آسان بگیری، آسان می‌شود. البته مشکلات مردم زیاد است و این ناراحتم می‌کند ولی در مورد خودم خدا را شکر که به فکر آینده‌ام بودم. زحمت هم کشیدم. با پرسپولیس مسافرت که می‌رفتیم بقیه یک ساک می‌آوردند، من ۳ ساک جنس می‌آوردم و می‌فروختم. آن زمان فکر این روزها را می‌کردم.

– اینکه زندگی برخی پیشکسوتان را می‌بینیم که حال و روزشان خوب نیست، متاثرمان می‌کند.

این را یادتان باشد که خدا به دل آدم‌ها نگاه می‌کند. برای مردم خوب بخواهی، برایت خوب پیش می‌آید و بد بخواهی هم بد پیش رویت قرار می‌گیرد. من کلاس پیشرفته مربیگری‌ام را هم در برزیل گذراندم. یک دوره‌ای حمید استیلی به باشگاه آمد، از من هم خواست که در تیم‌های پایه کمک کنم. من سرمربی نوجوانان شدم، بعد اختیار داد که چند نفر دیگر را هم بیاورم. من چند تا از بچه‌ها را به باشگاه آوردم. یک روز نشستیم در مورد مسائل قراردادی بچه‌ها صحبت کنیم. گفت برای مربیان چقدر بنویسم؟ گفتم ۳۰ تومان. گفت برای خودت چقدر؟ گفتم من هم ۳۰ تومان. نظرم این بود هرکسی که در باشگاه زحمت‌کشیده، باید پولش را بگیرد. گفت خب تو سرمربی هستی. گفتم عیبی ندارد. من این‌طوری فکر می‌کنم.

– پرسپولیس در آستانه پوکر قهرمانی است.

با من قبلاً زیاد مصاحبه کردید. یادتان هست که هر بار گفته بودم خیال‌تان راحت باشد. گفته بودم قهرمانیم. البته من یک مقدار گله دارم. گله که شاید نباشد، اما می‌گویم بچه‌ها می‌توانند خیلی بهتر از این عمل کنند اما نمی‌کنند. ممکن است یحیی گل‌محمدی البته از آن‌ها این را خواسته باشد ولی بازی را به عقب می‌کشند و این خوب نیست. همین بازی اخیر پرسپولیس می‌توانست ۳ بر صفر پیروز شود.

– فوتبال این روزهای پرسپولیس اقتصادی است، شاید بیش از این هم لازم نباشد به تیم فشار آورد.

گفتم که شاید خواست مربی همین بوده، اما در تمام دنیا، فوروارد در عمق پاسخ عقب نمی‌دهد و سعی می‌کند که نزدیک به محوطه ۱۸ بشود. اینکه در جریان این پاسکاری‌ها، توپ را به عقب پاس می‌دهند خوب نیست. باید هافبک‌ها بازی را رو به جلو ببرند. می‌توانند یار کناری خود را صاحب موقعیت کنند. پرسپولیس بازیکنان خوب دارد، اما باید کمی از احتیاط‌شان کم شود. باید دریبل کنند، شوت بزنند. باید آن‌قدر خلاق باشند که بتوانند یار روبه‌روی‌شان را بردارند. بازیکن شوتزن هم داریم. این تکنیک را دارند که بتوانیم توقع بازی رو به جلو داشته باشیم. البته شاید یک مقدار هم بابت کرونا حق داشته باشند، تمرین درست‌وحسابی در این مدت نداشتند و افت کرده‌اند، ولی در کل باید بازی رو به جلو شود.

– این روزها خیلی‌ها صحبت از قهرمانی آسیا می‌کنند. می‌گویند این تیم که برای چهارمین بار قهرمان ایران شده، آن‌قدر هماهنگی و انسجام دارد که قهرمان آسیا هم بشود.

ما عملکرد قبلی تیم‌ها را دیده‌ایم. حریفان را قبل از شیوع کرونا و از وضعیت جدیدشان خبر نداریم. آن‌ها اما هر وقت در یک پست ضعیف باشند، سریع بازیکن خارجی می‌آورند. نمی‌شود به این سادگی‌ها گفت که ما قهرمان می‌شویم. کار سخت است. البته در اینکه پرسپولیس بهترین تیم ایران بوده که ۴ سال متوالی قهرمان شده، موضوع مهمی است و این روی رقبا هم تأثیر دارد. بچه‌ها ۴ سال کنار هم‌بازی کرده و هماهنگ شده‌اند.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --