گوآ به جای برگ برنده، پاشنه آشیل نشود

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ روز گذشته قرعه‌کشی شد و تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها رقبای خود را شناختند. ترکیب ۴۰ تیم حاضر در مرحله اصلی رقابت‌ها  بعد از انجام دیدارهای پلی‌آف مشخص خواهد شد.

◊◊◊ اخبار پرسپولیس را از کانال تلگرامی روزنامه پرسپولیس پیگیری کنید ◊◊◊

با انجام قرعه‌کشی مثل همیشه بحث بر سر سختی و آسانی رقابت‌ها بالا گرفته است. قبل از قرعه‌کشی همه برای قرعه‌ای بهتر دعا می‌کنند و بعد از آن، همه تلاش دارند بگویند کار دشوارتری نسبت به هموطنان خود دارند یا این که اصلا با شرایط آسانی روبرو نیستند. مربیان به طور کلی دوست ندارند قرعه تیم آن ها آسان خوانده شود چون جدای از بالا رفتن سطح توقعات، جا افتادن این مساله کار آن ها را برای این که بازیکنان‌شان با تمرکز و انرژی بیشتر، آماده رقابت شوند، دشوار تر خواهد کرد.

*فرمول جدید دردسر تازه برای تیم‌های دوم

یک تفاوت اساسی در این رقابت‌ها این است که تا پیش از این، ۳۶ تیم در مرحله اصلی حضور داشتند. همیشه در هر گروه می‌شد حداقل ۳ تیم شاخص را به عنوان کاندیدای صعود، مطرح کرد که در نهایت دو تای آن‌ها بالا می‌رفت. حالا در روش جدید که با ۵گروه ۴ تیمی در هر منطقه از شرق و غرب آسیا برگزار می‌شود شاید حضور بعضی نمایندگان از کشورهای تازه از گرد راه رسیده، تصویر حریفانی آسان را ترسیم کند ولی کار از این جهت دشوار شده است که تمام تیم‌های دوم به مرحله بالاتر و یک هشتم صعود نمی‌کنند و از میان دوم‌های گروه‌ها ۲ تیم از راهیابی باز می‌ماند. در چنین شرایطی رقابت فقط در گروه‌ها نیست بلکه بین گروه‌ها نیز خواهد بود. این وضعیت، شاید کار را پیچیده تر کند ولی جذابیت‌های خاص خود را دارد. حالا تیم ها باید در مرحله اول برای سرگروهی بازی کنند و پس از آن اگر تیمی به ظاهر ضعیف‌تر در گروه بود باید برای کسب نتیجه بهتر برابر آن تلاش کرد تا اگر برای انتخاب تیم‌های دوم کار به امتیاز یا گل‌شماری کشید از آن بهره برداری شود.
*از عدم رویارویی با سعودی‌ها تا مشتری خاص قطری

از میان ۴ نماینده ایران، پرسپولیس تنها تیمی است که از عدم رویارویی با تیم‌های عربستانی در مرحله گروهی اطمینان دارد و البته تراکتورسازی تبریز باید منتظر پلی‌آف الوحده و نیروی هوایی عراق بماند. بهترین تیم عربستان که البته از دوره قبل زخم خورده است فعلا سهم ایرانی‌ها نیست. الهلال این بار با فارسی زبان‌های تاجیک رو در رو خواهد شد.
پرسپولیس مثل همیشه مشتری قطری دارد و البته چه مشتری جالبی. ۲ تیم با هم یک خرده حسابی دارند از بابت ماجرای شجاع خلیل زاده که البته اگر بخواهیم منصفانه به موضوع نگاه کنیم، الریان در این ماجرا تقصیری نداشت. شجاع خلیل زاده مقصر بودچون اگر این‌قدر احتمال جدایی می‌رفت باید یک هشداری حداقل به گل‌محمدی می‌داد تا روی جذب بازیکن در آن پست تمرکز بیشتری می‌شد و البته بیشترین تقصیر هم چه در جدایی و چه در ترتیب ندادن شرایط برای دریافت سهم انتقال که شاید مانع این جدایی می‌شد، متوجه باشگاه بود.
*حریفان استقلال اصلا رتبه اولی نیستند

پس از قرعه‌کشی لیگ قهرمانان بلافاصله عنوان شد که استقلال در گروه مرگ قراردارد. البته روی کاغذ هم می‌توان پذیرفت در گروهی که الدحیل قطر، الاهلی عربستان و نماینده ای از عراق حضور داشته باشند، کار سخت‌ خواهد بود آن هم وقتی که درباره حضور استقلال در این گروه صحبت می‌شود. به هر حال در این که گروه سوم از گروه‌های سنگین خواهد بود، شکی نیست ولی نکته این‌جاست که هیچ یک از حریفان آن‌ها در زمان قرعه‌کشی در رتبه اول لیگ کشورهای خود نبوده‌اند، وضعیتی که برای پرسپولیس هم البته وجود دارد.

*تقابل پرسپولیس با قهرمان‌های کشورها

و اما از میان حریفان پرسپولیس که به عنوان قهرمان ایران در بازی‌ها حضور دارد. ۲ تیم دیگر با عنوان قهرمانی کشورهای خود در گروه پنجم حضور پیدا کرده‌اند. الریان اکنون با ۲۵ امتیاز از ۱۵ بازی، چهارم است ولی سال گذشته با ۵۱ امتیاز از ۲۲ بازی، تیم‌هایی مثل السد و الدحیل را پشت سر گذاشته و قهرمان شده بود.

گوآی هند اکنون با ۲۰ امتیاز از ۱۳ بازی سوم است ولی با ۳۹ امتیاز از ۱۸ بازی به عنوان قهرمان دوره قبل لیگ هند به بازی‌ها راه پیدا کرد.

*ساده انگاری، حریف پنهان پرسپولیس

حضور تیمی مثل گوآ از هند در این مرحله به لطف افزایش تعداد تیم‌ها اتفاق افتاد. این مساله می‌تواند مثل حضور الوحدات اردن در گروه فولاد خوزستان تلقی شود. طبعا هواداران پرسپولیس و حتی کادر فنی، و حتما بازیکنان از حضور نماینده هند خوشحال هستند. دیروز از یحیی و پیروانی تا بازیکنان، اظهار نظر داشتند که نباید حریفی را آسان تلقی کرد. این گفتن نمی‌تواند به تنهایی خاطر همه را آسوده کند. ساده انگاری این بازی می‌تواند در ضمیر نا‌خودآگاه تیم و حتی باشگاه اتفاق بیفتد و کار دست پرسپولیس بدهد. ساده انگاری شاید باعث شود که باشگاه آن توان لازم برای جذب نفرات و تقویت تیم به کار نبندد. از سوی دیگر هم تیم آن قدر که لازم است احساس خطر نکند. احساس خطر با ترس متفاوت است. باعث هوشیاری، ذکاوت و تلاش بیشتر برای دستیابی به حد بالاتری از آمادگی می‌شود. باید توجه داشت که اگر هند در لیگ قهرمانان حاضر نبوده‌است فقط به خاطر سطح فوتبالش نیست و به نوع باشگاهداری آن نیز مربوط می‌شود. همان طور که حضور مکرر پرسپولیس در فینال آسیا، بیانگر سطح باشگاهداری در ایران نیست.
کار پرسپولیس از این جهت سخت است که حریف چهارمی به نام ساده انگاری دارد که می‌تواند کار به دستش بدهد. عاملی که می‌تواند مانع شکل‌گیری یک پرسپولیس ششدانگ شود و در چنین حالتی تیم‌های کمتر از گوآ نیز می‌توانند خطرناک باشند. فراموش نکنیم که پرسپولیس همین حالا تنها شکست خود را در بازی با استقلال یا سپاهان دریافت نکرد بلکه آن را برابر آلومینیوم اراک متحمل شد. یک نکته وجود دارد که همه ما آن را درک کرده ایم. سطح بازی و انرژی پرسپولیس در تمام سال‌های گذشته کاملا متاثر از سطح و قدرت حریفانش بوده است و این خصلت هم در صورت عدم هوشیاری و تمرکز می‌تواند کار دست ما بدهد.
از سوی دیگر حریفان خطرناکی مثل الریان و احتمالا الزوراء هم هستند. در یک بازی مثل گوآ فقط نمی‌‎توانم به کسب ۳ امتیاز فکر کرد و به هر دلی که سر گروهی اتفاق نیفتد، تعداد گل‌های زده می‌تواند تعیین کننده باشد. احتمالا الریان می‌تواند از امتیاز میزبانی هم استفاده کند.

*الوحده با عمر الخریبین به دنبال گذر از الزوراء و پرسپولیس

در حال حاضر در همین گروه پنجم، تیمی مثل الوحده امارات هم تیمی تضعیف شده نسبت به گذشته تلقی می‌شود. بر این اساس روی کاغذ همه منتظر صعود الزوراء هستند. تیم‌های عراقی همیشه برای تیم‌های ایرانی مشکل‌ساز هستند چون فوتبال خودجوشی دارند. فوتبالی مبتنی بر استعدادهای ذاتی که بخش مهمی از آن در زمین خاکی و بازی در کوچه‌ها رشد می‌کند. از این جهت فوتبال آن‌ها بیشتر به ایران نزدیک است تا کشورهای عربی حوزه جنوب خلیج فارس. با این وجود الوحده هم در حال تقویت خود است. قصد دارند فاز هجومی و دفاعی را نو نوار کنند. آن ها می‌خواهند اتکای خود را از روی اسماعیل مطر ۳۷ ساله بردارند که در این فصل ۳ گل زده و ۲ پاس گل داده است. جایگاه هفتم این تیم در حال حاضر مسوول عدم توجه به بازسازی نفرات بود. آن چه که پرسپولیس هم به فکر آن است. به تازگی عمر الخریبین از سوریه را گرفته‌اند که سال پرحاشیه ای داشت. او با روزهای اوج که به پرسپولیس و بیرانوند زخم می‌زد فاصله دارد ولی شاید الوحده او را به مسیر برگرداند. این اواخر در الهلال اصلا جالب توجه نبود. مرد سال فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۷ چندان جنبه آن همه توجه و افتخار را نداشت و دیگر بوی گل نمی‌داد. همه منتظریم در الوحده شرایطش تغییر می‌کند یا نه.

*الریان به دنبال فاز هجومی بعد از استحکام دفاعی
الریان هم که قهرمان لیگ ستارگان قطر شده بود حالا دنبال احیای توان خود است. اثر حضور شجاع خلیل زاده در استحکام دفاعی این تیم مشهود است. آن‌ها بعد از السد که ۱۰ گل خورده دارد با ۱۳ گل خورده دومین خط دفاع برتر لیگ را دارند ولی مشکل اساسی آن‌ها به فاز هجومی مربوط می‌شود که به طور قطع لورن بلاتن برای آن برنامه خواهد داشت و شاید تا آن زمان خود را از این جهت نیز مجهز کنند.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --