گاف یا شهرت‌طلبی! / هجوم دلالان به لیستی که معلوم نیست چه کسی نوشته؟

0

مریم سرخوش – خبرنگار: انگار قهرمان نشدن استقلال در جام حذفی باعث شده که مجموعه این باشگاه برای تولید هرگونه حاشیه و اتفاق عجیبی گوی سبقت از همدیگر بربایند.

این روزها گوش‌مان به شنیدن اخبار عجیب از دل این باشگاه عادت کرده است. بماند که بازیکنان دیگر تیم‌ها را پای میز مذاکره می‌نشانند و به‌زعم مدیران آن تیم‌ها، بدون داشتن رضایتنامه جذب‌شان می‌کنند یا اجازه نمی‌دهند که امضای قانون ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی خشک شود و دست‌شان را به هر دستاویزی می‌گیرند که مجوزهای بازگشت استراماچونی را بگیرند.
استقلال برای گمنام‌ها نام و نان شده
هنوز یادمان نرفته که برای پرداخت مطالبات مربی ایتالیایی وزارت خارجه و برخی نهادها درگیر شدند تا چمدان پول به دست استراماچونی برسد. و حالا دوباره همان رویه سابق را پیش‌گرفته‌اند و روز سه‌شنبه مهدی عبدیان، عضو هیات‌مدیره این باشگاه در اقدامی غیرحرفه‌ای و بدون رعایت پروتکل‌های اداری ۲ نامه جداگانه به آیت‌ا… رییسی، رییس قوه قضائیه و حجت‌الاسلام جعفری، دادستان کل کشور ارسال کرده است. او در این نامه خواستار بازگشت مربی ایتالیایی به استقلال شده است. عبدیان در این نامه عنوان کرده «استراماچونی موافقت خود را برای بازگشت به استقلال اعلام کرده و از ربیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور خواسته که باشگاه استقلال را در حذف قانون جدید فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ یاری دهند.»
نامه‌ای که نشان می‌دهد اوضاع مدیریت در باشگاه استقلال رو به سقوط گذاشته و آن‌قدر به شرایط غیرحرفه‌ای نزدیک شده که شاهد رقم خوردن این شرایط هستیم. به نظر می‌رسد که عضو هیات‌مدیره باشگاه آبی حتی قاعده ارسال این نامه‌های رسمی و نحوه درخواست از قوه قضاییه را هم نمی‌داند و پای قوه‌ای را به غائله فوتبال و ورزش باز می‌کند که باید به تخلفات و جرم‌های عمومی و کیفری بپردازد. (درست مانند صحبت‌های عجیبی که چندی پیش دیگر عضو هیات‌مدیره این باشگاه در مقام عضو شورای شهر تهران درباره پرسپولیس، جام اسنپی و ورزشگاه‌های اختصاص‌یافته به ۲ تیم سرخابی مطرح کرد.)
او در این نامه تأکید کرده که «مدیران استقلال موفق به رایزنی با استراماچونی برای بازگشت به کار و منصرف کردن او از شکایت شده‌اند.» به نظر می‌رسد این انصراف به دلیل افزایش دستمزد استراماچونی صورت گرفته است که البته باشگاه استقلال باید تضمینی هم برای پرداخت این پول باوجود تحریم‌ها و مشکلات مالی باشگاه‌ها داده باشد. اما عبدیان عنوان نکرده که چه تضمینی وجود دارد که استراماچونی با آن سبقه‌ای که از خود برجای گذاشته در صورت عدم دریافت دستمزدش پس از ۲ ماه بازهم همان داستان قبل را تکرار نکند و شکایتی جدید به وجود نیاورد.
هرچند هواداران استقلال نباید انتظار خاصی از ارسال این نامه شخصی که بیشتر به نظر می‌رسد در جهت مطرح کردن نام این عضو هیات‌مدیره صورت گرفته است، داشته باشند. چراکه در ظاهر تنها ثمره مفید این کار به همان عضو هیات‌مدیره استقلال برمی‌گردد که گویا بیشتر از حل مشکلات این تیم به دنبال مطرح کردن خود بوده که نشان دهد عزم جدی برای بازگرداندن استراماچونی دارد اما معلوم نیست که چگونه با یک نامه غیررسمی به یکی از سران ۳ قوه کشور قرار است چنین مشکلی که به‌نوعی در حوزه فعالیت‌های قوه قضاییه هم نیست، حل شود.
مذاکرات پرحاشیه و خبر با بازیکنان دسته چندم
راستی مدیرعامل استقلال کجاست که عضو هیات‌مدیره‌اش نامه‌ای غیررسمی به قوه قضاییه می‌فرستد؟ جوابش البته چندان سخت نیست احمد سعادتمند این روزها در هتل آزادی سخت مشغول مذاکره با بازیکنان مدنظر این باشگاه بدون سرمربی است و قرار است بازیکنان فصل بعد تیمش را بدون تعیین تکلیف کادر فنی ببندد. این روزها سعادتمند محل ملاقاتش با بازیکنان را به خارج از ساختمان اصلی این باشگاه تغییر داده و در هتل آزادی برگزار می‌کند. اتفاقی که از چند وجه قابل‌تأمل است. مگر این‌طور نیست که محل باشگاه دولتی استقلال بخشی از هویت آن است، پس چرا نباید این اقدام سعادتمند را به‌نوعی دهن‌کجی به هوادارانی تلقی کنیم که می‌خواهند از دل همان ساختمان ۵ طبقه آبی‌ها در جریان اخبار قرار بگیرند. می‌گویند برگزاری جلسات به این شکل به دلیل صورت نگرفتن تجمعات خبرنگاران در جلوی ساختمان باشگاه است اما اکنون این مذاکرات با حضور تعداد بیشتری از خبرنگاران در این هتل صورت می‌گیرد. در محافل استقلالی‌های هتل‌نشین‌ هم چهره‌ها و افراد شائبه‌دار حضور پررنگی دارند. افرادی که هیچ سمت تعریف‌شده‌ای در مجموعه این باشگاه ندارند اما حضورشان در تمام عکس‌ها و فیلم‌های این مذاکرات قابل‌توجه است و البته حضور همان عضو نامه‌نگار هیات‌مدیره که گوشه پیراهن بازیکنان جدید استقلال را می‌گیرد و به‌جای سعادتمند عکس می‌اندازد.
سوال هم اینجاست که اصلاً چرا باید از جلسه مذاکرات اولیه مدیرعامل استقلال با بازیکنان این‌همه عکس و فیلم با حضور افراد متفرقه خارج شود؟ اتفاقی که موجب شده بازیکنان درجه چندم از موقعیت موجود استفاده کنند و در سایه قانون منع به‌کارگیری بازیکنان خارجی به فکر بازارگرمی بیفتند و مذاکرات‌شان را برای گران‌تر کردن امضای قراردادها به دور دوم و سوم بکشانند.
و البته که هواداران این باشگاه هم مثل همیشه دست‌شان از مدیران تصمیم‌گیرنده در باشگاه کوتاه است. در حالی که مدیران این باشگاه در هتل مشغول مذاکره هستند هواداران جلوی در ساختمان باشگاه اعتراض بی‌سابقه‌ای نسبت به عملکرد برخی بازیکنان استقلال در فینال جام حذفی، بسته بودن پنجره و عملکرد مدیران این باشگاه در فصل نقل و انتقالات داشتند، اما تنها کسی که صحبت‌های‌شان را شنید سعید مراغه‌چیان پیشکسوت و مدیر آکادمى باشگاه استقلال بود. آن‌ها همچنین از احمد مددى، معاون ورزشى باشگاه استقلال درخواست کردند که در جمع‌شان حضور پیدا کند و درباره شرایط این روزهاى استقلال در فصل نقل و انتقالات توضیح دهد.
پیشکسوتان و مسوولان سابق؛ فقط اعتراض و دیگر هیچ!
و بازهم یک داستان تکراری، عملکرد بد مدیران و اعتراض بی‌ثمر برخی پیشکسوتان و مسوولان اسبق این باشگاه. حسن زمانی، عضو سابق هیات‌مدیره باشگاه استقلال با ابراز تأسف از شرایط حال حاضر این باشگاه عنوان کرده «وزارت ورزش باید فوراً به این‌گونه مسایل ازجمله مذاکرات با بازیکنان در هتل و درخواست عجیب یک عضو هیات‌مدیره ورود کند تا این مسایل در کشور جا نیفتد.» او معتقد است که اقدام عبدیان برای ارسال نامه به رییس قوه قضاییه اقدامی زشت و دور از شأن مدیر یک باشگاه است و این شخص با این اقدامش نشان داده که توانایی حل مشکلات را ندارد. زمانی معتقد است که در کل نباید چنین افرادی وارد باشگاهی مثل استقلال شود.
او به نحوه برگزاری مذاکرات با بازیکنان در یکی از هتل‌های تهران‌هم ایراد گرفته و گفته «مگر باشگاه استقلال دفتر ندارد؟ چرا باشگاه‌های دیگر چنین کاری را انجام نمی‌دهند؟ نفراتی که در حال حاضر در ورزش ما تصمیم‌گیرنده هستند خوب عمل‌نکرده و جای شان اینجا نیست. در این زمینه باید اقدام شود و به نظرم خود وزارت ورزش باید بلافاصله به اقدامی که هیات‌مدیره استقلال انجام داده ورود کند تا این مشکلات پیش نیاید.» صالح مصطفوی، مربی استقلال هم منتقد عملکرد این تیم در فصل نقل و انتقالات و معتقد است مدیران این باشگاه در جذب بازیکن شرایطی را رقم‌زده‌اند که واقعاً عجیب است.
البته عملکرد مدیران آبی به مذاق بازیکنان کلیدی این تیم هم خوش نیامده و احتمال غیبت آن‌ها در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا وجود دارد. برخی بازیکنان استقلال قراردادشان در پایان این فصل به اتمام رسیده و تا دیروز هیچ هماهنگی و مذاکراتی با این باشگاه برای همراهی کردن تیم در لیگ قهرمانان آسیا نداشتند.
گاف‌های عجیب مدیران آبی
استقلال در یکی از بدترین دوران خود به سر می‌برد. تکلیف سر‌مربی‌شان مشخص نیست و البته پنجره نقل‌و‌انتقالات هم بسته ‌شده و شاید همین مظاهری را هم نتوانند با خود به آسیا ببرند! بازیکنان اصلی‌شان‌هم سرسازش ندارند. اما مدیران استقلال همچنان مذاکره می‌کنند و معلوم نیست با چه تدبیر فنی و راهگشایی مالی در حال جذب بازیکن هستند؟ البته اگر داستان جذب بازیکن باشد و همان داستان عکس‌های یادگاری تکرار نشود. گاف‌های عجیبی هم می‌دهند، مثل مذاکره و توافق با فرشاد احمدزاده، بازیکن سابق پرسپولیس. احمدزاده به همراه یکی از دوستان نزدیکش روز سه‌شنبه به دیدار مدیرعامل باشگاه استقلال رفته بود و انتشار این خبر موجی از خشم هواداران آبی را به راه انداخت تا نزدیکان سعادتمند را مجبور به انکار اصل قضیه دیدار این بازیکن با مدیرعامل استقلال کند. هرچند آن‌هایی که آن زمان در هتل حضور داشتند عنوان کردند که مذاکره با احمدزاده با استقلال انجام‌شده است!
با تمام آنچه گفته شد به نظر می‌رسد حواس وزارت ورزش و جوانان کاملاً از استقلال و هیات مدیره‌اش پرت و راس این باشگاه به جولانگاه برخی افراد برای شهرت‌طلبی بدل شده است. قرارهای مذاکرات‌شان در ساختمان باشگاه برگزار نمی‌شود و پاسخگوی هواداران‌شان نیستند. در این میان که مشخص هم نیست چه کسی فهرست جذب بازیکنان را تهیه ‌کرده، هجوم دلالان به این باشگاه رقم خورده، آن‌هم در حالی که وزارت ورزش چندی قبل در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به‌صورت جدی به دنبال مبارزه با فساد است اما انگار آبی‌ها از غائله مستثنی شده‌اند و مدیرانش در به چالش کشیدن این تیم گوی سبقت از یکدیگر ربوده‌اند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --