کمیته انضباطی یا رقیب اصلی پرسپولیس برای جام قهرمانی؟

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: بعد از کنار رفتن پرسپولیس از جام حذفی، قند در دل‌شان آب می‌کردند که این تیم را به زانو درآورده‌اند و منتظر بودند تا صدر جدول لیگ هم از چنگ سرخ‌ها خارج شود. خیال برشان داشته بود که باخت در دربی اراده یحیی و پسرانش را سست می‌کند، اما جوری غافلگیر شدند که هنوز در شوک زلزله‌ای هستند که در تبریز به پا شد. پرسپولیس یک‌قدم دیگر به گلات نزدیک شده و هر لحظه که به لمس جام نزدیک‌تر می‌شود تکاپوها برای متوقف کردنش شدت می‌گیرد. به طوری که هنوز ۲۴ ساعت از برد پرگل پرسپولیس مقابل ماشین‌سازی نگذشته دروازه‌بانش را به کمیته انضباطی احضار می‌کنند؛ آن‌هم در روز تعطیل! واقعا که این همه مسوولیت پذیری و قانونمندی جای تقدیر دارد. یک کارمند چقدر می‌تواند وظیفه‌شناس باشد که روز تعطیل را بر خود حرام کند و به مشکلات این فوتبال برسد. اصلا به خاطر همین چیزهاست که لیگ ما این‌قدر بدون حاشیه و منظم برگزار می‌شود، اعتراض‌ها و درگیری‌هایی که هر هفته از تلویزیون می‌بینید هم مربوط به لیگ دیگری است!

*ضرب العجل کمیته انضباطی برای لک

واکنش کمیته انضباطی به رفتار لک آن‌قدر سریع بود که حتی مسوولین شهر تبریز و باشگاه ماشین‌سازی را هم غافلگیر کرد و تا آن‌ها دست بجنبانند برای تنظیم بیانیه و شکایت حسین عبداللهی با خبرگزاری‌ها مصاحبه کرده و نسخه دروازه‌بان پرسپولیس را هم پیچید! این عضو کمیته انضباطی اعلام داشت اگر ناظران بازی و داوران تخلف لک را گزارش نکرده باشند، او فیلم درگیری لفظی دروازه‌بان پرسپولیس و توپ‌جمع‌کن را دیده است و این اختیار را دارند که با استناد به همین فیلم‌ها به ماجرا ورود کنند و حتی برای وی دستور موقت صادر کنند. عبدالهی در ادامه خبر از رسیدگی به پرونده لک در هفته آینده داد. با وجود این، کمیته انضباطی ظرف ۴۸ ساعت به لک وقت داد تا از خودش دفاع کند!که این اتفاق با واکنش باشگاه پرسپولیس همراه شد و جعفر سمیعی با اشاره به ماجرای اصفهان از این کمیته گلایه کرد که چرا در مورد اتفاقاتی بدتر از این، مثل حمله با نارنجک به اتوبوس پرسپولیس هیچ رأی محکمی صادر نشده، اما برای راضی نگه‌داشتن رقبای آن‌ها باید در روزهایی که تهران تعطیل است برای باشگاه ضرب العجل تعیین کنند؟

*حسنی به مکتب نمی‌رفت، وقتی می‌رفت جمعه می‌رفت

به‌راستی دلیل این همه عجله کمیته انضباطی برای رسیدگی به پرونده لک برای چیست؟ مگر دروازه‌بان پرسپولیس مجرم یا قاتل زنجیره‌ای است که می‌ترسند از دست‌شان فرار کند؟ یا چون پای تراکتور و از آن مهم‌تر قهرمانی پرسپولیس در میان است از خواب و خوراک خود زده‌اند؟ وگرنه در حالت عادی این کمیته برای رسیدگی به هر پرونده هفته‌ها زمان تلف می‌کند، مخصوصا اگر شکایت از طرف پرسپولیس باشد. اما اکنون در شرایطی که تهران طبق دستور ستاد مبارزه با کرونا تا روز یکشنبه تعطیل است هوس کرده‌اند جلسه تشکیل دهند، به قول معروف حسنی به مکتب نمی‌رفت، وقتی می‌رفت جمعه می‌رفت!

کرونا هم مانع از ناهنجاری‌ها در تبریز نشد

لک به جرم آنچه توهین به یک توپ‌جمع‌کن عنوان شده در آستانه محرومیت قرار گرفته است، آن‌هم بر اساس ویدئویی که سانسور شده است. اعضای کمیته انضباطی هیچ از خودشان پرسیده‌اند این دروازه‌بان چرا باید با توپ‌جمع‌کن درگیر شود؟ آن‌هم وقتی تیمش جلو است. توجه داشته باشید که پرسپولیس هر هفته در یک شهر به میدان می‌رود اما تا به حال شنیده‌اید لک با کسی درگیر شود؟ به‌راستی چرا این قبیل اتفاقات فقط در شهرهایی مثل تبریز و اصفهان رخ می دهد؟ یک‌بار با پرتاب سنگ سر بوژیدار رادوشوویچ را می‌شکنند، بار دیگر به پرسپولیسی‌ها در فرودگاه تبریز حمله می‌کنند و ساعت‌ها به زنده و مرده این تیم فحاشی کرده و خبرنگاران را به باد کتک می‌گیرند. تا قبل از شیوع کرونا هر دفعه که پرسپولیسی‌ها و استقلالی‌ها به تبریز رفتند شاهد شنیدن انواع شعارهای نژادپرستانه و قوم گرایانه بودیم، قلب هیات فوتبال تبریز نه‌تنها از این همه بی‌اخلاقی و هنجارشکنی به درد نیامد که منظم برای تماشاگران خاطی تپید! جوری که فدراسیون فوتبال جرات اینکه فکر محرومیت آن‌ها را به سر خود بزند را هم پیدا نکرد.

توطئه علیه سرخ‌ها با فیلمبرداری مخفیانه

حالا هم از یک فرد تجزیه‌طلب که در بیو اینستاگرام خود پرچم کشور آذربایجان را قرار داده است و رکیک‌ترین الفاظ را علیه پرسپولیس و دروازه‌بان این تیم پست می‌کند حمایت می‌شود; فردی که عکس‌هایش با پیراهن تراکتور در فضای مجازی می‌چرخد و درگذشته هم سابقه درگیری با لک را داشته است. به‌راستی چنین اشخاصی با چه مجوزی وارد استادیوم می‌شوند و اجازه این را پیدا می‌کنند که با بازیکنان درگیر شوند؟ حتی لک در جزیان بازی از مسوولین کنار زمین خواست که به فحاشی‌های این توپ‌جمع‌کن ورود کنند که این اتفاق نیفتاد تا کار به‌جایی برسد که این دروازه‌بان از کوره در برود و مجبور به واکنش شود. رفتار دروازه‌بان پرسپولیس را تائید نمی‌کنیم، اما اگر لک را تحریک نمی‌کردند هرگز این اتفاقات رخ نمی‌داد. نکته اینجاست که در زمانی که دروازه‌بان پرسپولیس وقتی با توپ‌جمع‌کن دچار درگیری لفظی شد از این صحنه فیلمبرداری صورت گرفته و بلافاصله در فضای مجازی منتشر می‌شود. این اولین بار نیست که مخفیانه از پرسپولیسی‌ها فیلم گرفته می‌شود; یک روز از سیدجلال در اتاق دوپینگ، یک روز از کنعانی زادگان در خیابان و حالا هم از لک پشت دروازه. تکرار این سناریو هر آدم عاقلی را به شک می‌اندازد، اما برای کمیته انضباطی به‌قدری این رفتارها عادی است که حتی به خودشان زحمت نمی‌دهند که پیگیر این باشند که چرا هوادار تراکتور باید قبل از بازی این تیم با پرسپولیس یک جنگ زرگری با لک راه بیندازد و هیات فوتبال تبریز دنبال محرومیت دروازه‌بان این تیم قبل از بازی با دیگر تیم تبریزی باشد؟

شکایت‌هایی که در کشوی جادویی فدراسیون خاک می‌خورد

جالب اینجاست که کمیته انضباطی بعد از این شکایت رسما دروازه‌بان پرسپولیس را بازخواست می‌کند، این در حالی است که ماه‌هاست پرونده شکایت‌های پرسپولیس از باشگاه‌های سپاهان و استقلال در کشوی فدراسیون خاک می‌خورد.

نزدیک به یک ماه از شکایت این باشگاه از فرهاد مجیدی سرمربی و صالح مصطفوی مربی استقلال به سازمان لیگ گذشته است اما هنوز هیچ خبری نشده است.  همین چند روز قبل هم باشگاه پرسپولیس به خاطر توهین‌هایی که از طرف بازیکنان استقلال به محمدحسین کنعانی‌زادگان و عیسی آل‌کثیر صورت گرفت به کمیته انضباطی شکایت کرد اما نه  ضرب العجلی تعیین شد و نه کسی بازخواست شد. اخیرا هم یکی از بازیکنان تراکتور با انتشار یک استوری، قوم لک را مورد توهین قرار داد.

*به جرم پرسپولیسی بودن!

اما نه قلب تبریز شکست،نه احساسات کمیته انضباطی جریحه‌دار شد و قطعا همان‌طور که سیاوش یزدانی به خاطر فحاشی به مادر شجاع خلیل زاده محکوم نشد مطهری و دیگرآن‌هم این مصونیت را خواهند داشت که محروم نشوند. اگر بازیکن پرسپولیس باشی به خاطر درگیری با هوادار ۶ ماه محرومیت در انتظار خواهد بود، اما اگر لباس تیم رقیب را بر تن داشته باشی   این اجازه را داری که با هوادار دسته به یقه شوی و کتک‌کاری کنی. اگر پرسپولیسی باشی حتی اگر شاکی خصوصی نداشته باشی خود فدراسیون برای تنبیه دست به کار می‌شود. اگر پرسپولیسی باشی از حرفت آن‌طوری برداشت می‌کنند که دلخواه‌شان است، اما حتی وقتی سرمربی رقیب علنا می‌گوید اشتباهات داوری علیه تیمش برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند است خود را به کوچه علی چپ زده و می‌گویند مجیدی از فرد خاصی اسم نبرده است! به‌راستی چگونه است که این جمله که گفته بود آرزو می‌کند داوری‌ها بهتر شود فدراسیون نشینان را برآشفته می‌کند اما این همه تهمت و توهین‌هایی که سایر مربیان به اعضای این فدراسیون در سال‌های اخیر داشته و دارند کسی را جریحه‌دار نمی‌کند؟

البته وقتی کامرانی فر حتی طاقت ندارد مجیدی را بابت غیبت در کنفرانس خبری جریمه کند و با بهانه‌گیری از جواب به این موضوع در پخش زنده تلویزیونی طفره می‌رود خودتان تا آخر ماجرا را بخوانید. اگر عدالتی وجود داشت هیچ تفاوتی نباید بین پرسپولیس و سایر تیم‌ها ایجاد می‌شد،اما می‌بینیم که متاسفانه تا تقّی به توقّی می‌خورد سرخ‌ها را احضار و جریمه می‌کنند.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --