کمک داور را هم نمی‌بخشم!

0

مریم سرخوش – خبرنگار: «استقلال برابر نفت به تساوی رسید، خط دفاع پراشتباه، خط هافبک ضعیف و از همه مهم‌تر کادر فنی، بدون هیچ تفکری برای رسیدن به پیروزی برابر حریفان…» این متن، کپشن عکسی از دیدار استقلال و صنعت نفت آبادان است در صفحه شخصی یکی خبرنگاران استقلالی. انتقادی که مشابه آن به‌وفور در فضای مجازی دیده می‌شود و نه‌تنها خبرنگاران که کانال‌های هواداری‌شآن‌هم گلایه‌هایی را مطرح می‌کنند. اما به نظر می‌رسد برای مدیران و کادر فنی آبی‌ها اصلا قابل‌توجه نیست و آن‌ها با نادیده گرفتن عملکرد پرانتقاد فنی تیم‌شان، مدام اشتباهات داوری را به رخ می‌کشند و بازهم بیانیه صادر می‌کنند.
به چه چیز اعتراض دارید، آقای فکری!
انتقاد از آبی‌ها حالا به سقف خود رسیده اما حنیف عمران‌زاده، مربی استقلال آن‌ها را هجمه‌‌ای نادرست علیه تیم می‌داند و معتقد است «عده‌ای در فضای مجازی کارشناس شده و فکر می‌کنند مدرک آنالیزوری دارند.» او از فشار عجیب کانال‌های هواداری می‌گوید که به تعبیر خودش در این سال‌ها پدر تیم را درآورده‌اند. صحبت‌هایی که به‌نوعی تکمیل‌کننده حرف‌های محمود فکری در نشست خبری پس از دیدار با نفتی‌ها هم هست. فرافکنی‌های فکری در گفت‌وگو عجیب بود. او چشم روی همه‌چیز بست و تنها عملکرد داوری را زیر سوال برد: «به تیم داوری تبریک می‌گویم چون خیلی خوب قضاوت کردند و همان روند داوری بازی‌های قبل را ادامه دادند! من قبل از بازی روی بحث داوری صحبت کردم و خواهش کردم که سوت‌های داوری به‌دقت زده شود ولی بعد از گل همه سوت‌ها برگشت. متاسفانه یک‌جورهایی شمشیر را از رو برای ما بستند. معلوم است همه‌چیز از کجا آب می‌خورد و شاید دوست ندارند استقلال نتیجه بگیرد. همه جوره تلاش می‌کنند استقلال نتیجه نگیرد ولی ما تلاش می‌کنیم تا با خیلی‌ها بجنگیم.»
فکری صراحتا به ۲ صحنه اعتراض داشت. اول؛ دقیقه ۵۸ بازی، خطای محمد طیبی روی مهدی قائدی که کارشناسان تایید کردند و بازیکن نفت را مستحق کارت زرد دانستند. و دوم؛ برخورد توپ به دست بازیکن روی زمین افتاده صنعت نفت و دیده نشدن پنالتی‌ها که کارشناسان رد کردند و تصمیم داور را درست خواندند.
صنعت ‌نفت مدعی‌تر از آبی‌ها
صحبت‌های فکری درباره عملکرد جانبدارانه داوری در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان، سوت داور را در برخی صحنه‌ها صددرصد به ضرر صنعت نفت آبادان می‌دانند. مانند دقیقه ۷۳ که گل اول صنعت توسط طالب ریکانی به ثمر رسید اما کمک‌ داور باکمی تاخیر آن را آفساید تشخیص داد. سعید مظفری زاده، نوید مظفری، نوذر رودنیل، حیدر سلیمانی، حسین عسگری حتی فریدون اصفهانیان، سرپرست کمیته داورآن‌هم تصمیم داور برای رد گل آبادانی‌ها را اشتباه خواندند. تصمیمی که اگر به‌درستی گرفته می‌شد، حداقل شکست ۲ بر یک آبی‌ها در این دیدار را رقم می‌زد. و عجیب آنکه سیروس پور موسوی، سرمربی نفت آبادان آفساید اعلام شدن گل تیمش را ناشی از اعتراض نیمکت استقلال عنوان کرده و گفته «کمک داور دوم جایگیری صحیحی روی گل ما نداشت و آن را آفساید اعلام کرد. مطمئن بودم خود او هم دودل بود و بعدازاینکه نیمکت استقلال اعتراض کرد، پرچم زد.» با این اوصاف اگر تیمی باید از داوری شاکی باشد صنعت نفت است و نه استقلال! که البته هواداران استقلال هم از سرمربی خود در خصوص مطرح کردن این صحبت‌ها حمایت نکردند و مدعی شدند این تیم ضعف فنی دارد که قادر به ایجاد موقعیت گل در ۴ بازی اخیر نبوده و قطعا مشکل سوت‌های داوری نیست.
سکوت نجیبانه استقلال!
اعتراض‌ها البته تنها به مصاحبه‌های جانبدارانه و کنفرانس خبری‌های طلبکارانه ختم نمی‌شود. استقلالی‌ها بازهم بیانیه صادر می‌کنند و البته این بار با صبوری‌های نجیبانه در مقابل خطاهای آشکار! روز گذشته احمد مددی سرپرست باشگاه استقلال در نامه‌ای به حیدربهاروند نوشت «متأسفانه از هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، قضاوت‌ها یک‌سویه و به ضرر تیم فوتبال استقلال بوده و این در حالی است که باشگاه استقلال از ابتدای فصل جاری درصدد تعامل با کمیته داوران بوده است، اما به نظر می‌رسد سکوت نجیبانه باشگاه استقلال به ضرر این تیم و هوادارانش تمام‌شده است. اشتباهات داوری در تمام ۵ بازی استقلال به ضرر این تیم رقم خورده و روز دوشنبه گذشته هم شاهد قضاوت نادرست داور مسابقه بودیم تا جایی که در مصاف با صنعت نفت آبادان، از اخراج طیبی و اعلام پنالتی به سود استقلال چشم‌پوشی شد. به این وسیله شکایت رسمی خویش را به فدراسیون فوتبال اعلام و خواهان رسیدگی عاجل و جدی به وضعیت داوری‌ها هستیم.» مددی در حالی سازمان لیگ را به قصور برای رسیدگی به مظلومیت‌هایش متهم می‌کند که انگار حافظه‌اش برای بازخوانی حمایت‌های همین سازمان از استقلال در دوره‌های اخیر ضعیف شده است. آبی‌ها به‌واسطه همین حمایت‌های یکطرفه بود که ابتدای فصل با وجود قانون منع جذب خارجی‌ها پای مذاکره دوباره با آندره‌آ استراماچونی نشستند و برخی اعضای هیات رییسه سازمان لیگ هم از آن‌ها حمایت کردند اما به دلیل همان مشکلات مالی نتوانستند استراماچونی را راضی به بازگشت کنند. یادمان نرفته که استقلال فصل پیش با وجود چند بازیکن مبتلا به کرونا و البته بدون راستی‌آزمایی از سوی ایفمارک! خودسرانه و آماتور از رفتن به سیرجان خودداری کرد اما ذوب‌آهن در همین فصل با وجود ابتلای ۶۰ درصدی بازیکنانش مجبور به برگزاری بازی شد و در نهایت هم باخت.
اتهام‌های تکراری
محمد مومنی، مهاجم اسبق استقلال هم به جمع مدعیان اجحاف در حق آبی‌ها پیوسته و گفته «دوستان ما در پرسپولیس نفوذشان بیشتر است. نمونه‌اش وقتی استقلال در ترکیه بود و درخواست کرد بازی سوپر جام را یک هفته عقب بیندازند، هرگز با این موضوع موافقت نشد. مردم این‌ها را می‌بینند. نمی‌توان کبک بود و سر در برف فروبرد. همان‌طور که پرسپولیس متعلق به مردم است، استقلال هم جایگاه میلیونی و مردمی‌اش را دارد. قطعاً ما هم دوست داریم نماینده ایران در لیگ قهرمانان باعث افتخار ایران شود، ولی اگر رفتار‌ها با ۲ تیم عادلانه بود، بحث فرق می‌کرد. با نگاهی به گذشته نزدیک، متوجه این نا عدالتی‌ها می‌شویم. باور می‌کنیم که آقایان به‌وضوح به سمت پرسپولیس غش می‌کنند. شک نداشته باشید که ما به قهرمانی نماینده ایران افتخار می‌کنیم، ولی اگر این رفتار‌ها در قبال استقلال هم باشد، آن‌وقت عدالت اجرا می‌شود نه اینکه وقتی پرسپولیس در چنین شرایطی قرار می‌گیرد کل مملکت را بسیج کنیم.» به نظر می‌رسد مومنی هم حافظه تاریخی‌اش ضعیف شده و مثال‌هایی را مطرح می‌کند که خنده‌دار است. استقلالی‌ها پیش از برپایی اردوی تدارکاتی‌شان در ترکیه از زمان برگزاری سوپر جام اطلاع داشتند اما به همان سبک خودسرانه و لجبازی‌های عجیب‌شان چمدان بستند و راهی سفر شدند. ازآنجا هم پیغام دادند که سوپر جام را عقب بیندازید ما فعلا نیستیم. اما متاسفانه این بار چشم! نشنیدند و بازی ۳ بر صفر اعلام شد و حتی تشکیل پرونده در CAS هم نتوانست آن‌ها در تغییر نتیجه کمک کند.
استراتژی رو به جلوی فکری
به نظر می‌رسد استقلالی‌ها از یک جای دیگر هم به شدت ناراحت هستند. از دست رفتن فرصت صدرنشینی بعد از مدت‌های مدید. آن‌ها در دیدار مقابل شاگردان پورموسی و به دلیل باخت گل‌گهر و لغو شدن دیدار پرسپولیس فرصت داشتند صدرنشین شوند اما فرصت از دست‌شان رفت. مصدومیت‌های سریالی بازیکنان، ناهماهنگی در زمین و ساز ناکوک کادر فنی شلوغ آبی‌ها به اعتقاد هواداران‌شان موجب از دست دادن امتیازات شده است و قطعا در پایان فصل فقط برای‌شان حسرت خواهد شد. اما انگار آقای فکری! قرار نیست فرصت جبران را حفظ کند و آنچه برایش اهمیت دارد افزایش آمار مصاحبه‌هایی است که از زمان حضورش روی نیمکت استقلال رقم خورده است. او حتی فرصت صحبت ‌کردن در برنامه زنده تلویزیونی را هم از دست نمی‌دهد. همان برنامه فوتبال برتر با جنجال مددی و آذری که فکری مدام با تلفن همراه مجری برنامه تماس می‌گرفت تا روی خط بیاید اما میثاقی تنها لطفش به فکری همان بود که بگوید سرمربی آبی‌ها مدام با او تماس می‌گیرد! و در آخر هم این‌طور تصور کنیم که فکری استراتژی فرار رو به جلو را اهرم عبور از فشار ناکامی تیمش قرار داده و عدم نتیجه‌گیری را به‌اشتباهات داوری و فحاشی‌هایش را به نیمکت حریف ربط می‌دهد.
هفته پنجم یک سوت اشتباه!
فریدون اصفهانیان، سرپرست کمیته داوران اعلام آفساید گل صنعت نفت به استقلال را اشتباه داوری عنوان کرد و گفت: جلسه آنالیز و بازبینی مسابقات ظهر دیروز با حضور کلیه اعضای آنالیز داوری برگزار شد. با توجه به گزارش‌های ناظران مشکلی خاصی دربازی‌ها وجود نداشت و فقط در دیدار استقلال تهران و صنعت نفت آبادان، متاسفانه کمک داور به‌اشتباه صحنه را آفساید تشخیص داد و گل سالم صنعت نفت را مردود اعلام کرد.
با این اوصاف هفته پنجم لیگ برتر تنها یک تصمیم و سوت اشتباه از سوی داوران داشته و آن‌هم اعلام گل آفساید به ضرر صنعت نفت بود که تساوی استقلال را رقم زد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --