کلهر : پرسپولیس با شکست گل‌گهر از بحران خارج می‌شود

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: پرسپولیس بعد از ۲ برد متوالی در فصل جدید لیگ برتر، دوباره در اراک زمین‌گیر شد. این تیم سال گذشته هم مغلوب آلومینیومِ رسول خطیبی شده بود و این بار هم در حالیکه اصلا بازی خوبی ارائه نکرد، یک بر صفر شکست را پذیرفت.
این روزها خیلی‌ها موشکافانه به دنبال علل شکست سرخپوشان هستند، اوضاع پیرامونی تیم هم جالب به نظر نمی‌رسد، اما تعدادی از پیشکسوتان باشگاه هم معتقدند این فقط یک اتفاق بوده و تیم خیلی زود در مسیر درست قرار خواهد گرفت.
در همین رابطه با محمود کلهر، بازیکن پیشین قرمزپوشان و مربی فوتبال صحبت کردیم. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با این پیشکوست را در زیر می‌خوانید:

-شکست در اراک دور از انتظار بود، فکرش را نمی‌کردیم به این زودی تیم شکست در کارنامه‌اش ثبت شود.
فراموش نکنید تیم سال گذشته هم در اراک نتیجه لازم را نگرفت. به هرحال اتفاقاتی دارد می‌افتد و مشکلاتی در باشگاه وجود دارد که باید سریع حل شود، خصوصا مشکل مدیریتی که از بازی با الهلال شروع شده و پرسپولیس را دچار مشکل کرده است. پرسپولیس باید با آرامش بیشتری به مصاف حریفان برود، همه تیمها نگاه ویژه‌ای روی این تیم دارند به عنوان به تیمی که ۵ دوره قهرمان ایران شده و نیاز است که پرسپولیس هوشیارتر عمل کند. مدیرعامل و گروه مدیریت یا ستاد پشتیبانی نباید بگذارند خدشه‌ای به پرسپولیس از نظر فنی وارد شود. مطمئنا پرسپولیس می‌تواند قهرمانی دیگری بیاورد و تک‌تک بازیکنانش این توانایی را دارند. تمام شان در پست‌های خود جزو بهترین‌های فوتبال ایران هستند و می‌توانند تیم را دوباره در مسیر خوبی قرار دهند. پرسپولیس فصل قبل هم در اراک مقابل آلومینیوم بازی خوبی انجام نداد و باخت، اما بار دیگر روند صعودی خودش را حفظ کرد و توانست به قهرمانی ایران برسد.

-به موضوع خوبی اشاره کردید، مشکلات مدیریتی که از بازی با الهلال شروع شده، تیم مقابل اما هم به لحاظ بودجه‌ای و هم آرامش در بهترین شرایط به سر می‌برد که جعفر سمیعی بعد از تغییراتی که در وزارت ورزش ایجاد شد، از سمت خود استعفا کرده و با استعفای او هم چند هفته مانده به بازی با الهلال موافقت شد و عملا در آستانه یک بازی مهم، تیم دچار حاشیه شد.
این اتفاق سال‌هاست در فوتبال ما رخ می‌دهد و فقط مربوط به ۳،۴ ماه گذشته نبوده؛ زمان برانکو هم دیدیم چنین اتفاقی در آستانه فینال لیگ قهرمانان رخ داد، باز هم همین اتفاق تکرار می‌شود. خوشبختانه کادرفنی تیم آن زمان که برانکو بود کار را به خوبی پیش برد، همانطور که با کالدرون و یحیی گل‌محمدی هم بهترین نتایج را گرفتیم. تازه من معتقدم که یحیی گل‌محمدی تا اینجای کار از مربیان خارجی هم بهتر نتیجه گرفته، به هرشکل جمع کردن تیم بیشتر برعهده کادرفنی است و آنها به موقع توانسته اند تیم را جمع کنند. از زمانی که یحیی آمده چند تا مدیرعامل عوض شده اند؟ انصاری فرد، رسول پناه، سمیعی؛ خودتان می‌دانید چند نفر عوض شدند، به هرحال ما ثبات در مدیریت فوتبال مان نداریم و تا این نباشد مطمئنا یک روزی این مشکلات گریبان گروه فنی را هم می‌گیرد. صدری هم دارد به عنوان سرپرست زحمت می‌کشد، اما باید هر چه سریع‌تر مدیرعامل تعیین شود تا یک تیم قوی به لحاظ مدیریتی تشکیل شود و افراد متخصص بیایند تا پشتیبان کادرفنی باشند. تعامل لازم اگر بین کادر مدیریتی باشگاه و کادرفنی باشد، نتیجه هم حاصی می‌شود و مشکلات از بین می‌روند.

-گل‌محمدی بعد از بازی با آلومینیوم گفت شاید من هم بخشی از پروژه نابودی پرسپولیس باشم، واقعا قصد نابودی تیم را دارند؟
یحیی به خاطر تحت فشار بودن این صحبت را کرده، این مشکلات مدیریتی برطرف شود، هنوز فاصله‌ای بین تیم‌ها ایجاد نشده، تنها ۳ امتیاز از دست داده‌ایم که به راحتی جبران می‌شود. پرسپولیس این توانایی را دارد. امسال در تمام پست‌ها نفرات خوبی دارد، فوتبال حرفه‌ای همین است گاهی افت ایجاد می‌شود، تیم از بازی با الهلال به بعد فراز و نشیب داشته که باید این مسئله کنترل شود. مدیرعامل بیاید و بحث‌های مدیریتی برطرف شود، فشار از روی کادرفنی برداشته خواهد شد.

-استقلالی که پر از بحران بود، یک‌دفعه آرام شد و چند بازیکن خارجی هم جذب کرد، چیزی که امکانش برای پرسپولیس فراهم نشد. این تفکر قوت می‌گیرد که نمی‌خواهند امسال دیگر پرسپولیس قهرمان شود!

نه بعید می‌دانم. زیبایی فوتبال به غیرقابل پیش‌بینی بودنش هست، استقلال هم یک باخت بدهد می‌رود به حاشیه، باخت روی روال تیم خیلی تاثیرگذار است. سال گذشته هم این اتفاق برای پرسپولیس افتاد، ۴، ۵ بازی اولش خیلی در بحران بود ولی وقتی نتیجه گرفته همه حرف‌ها تمام شد. الان هم یک بازی ببرد می‌افتد روی غلتک و تمام حواشی از تیم دور می‌شود.

-یحیی گل‌محمدی هم تاکید کرد که تیمش مقابل آلومینیوم حتی شایسته تساوی هم نبوده!
یکی از مشکلات در مرکز خط میانی است و یحیی هم اذعان دارد پرسپولیس خوب بازی نکرد. باید یک سری تغییرات ایجاد شود، هنوز خط هافبک ارتباط مناسبی با خط حمله و دفاع برقرار نکرده و فورواردها خوب تغذیه نمی‌شوند.

-پرسپولیس بازیکن نمی‌خواهد؟
من اعتقاد دارم بازیکن تاثیرگذار در همه پست‌ها دارد اما اگر اگر بتواند هافبک وسط بگیرد، خوب است. بازیکن خارجی باکیفیت هم کمتر در لیگ ایران به خدمت گرفته می‌شود. اگر پرسپولیس بتواند بازیکن باکیفیت خارجی بگیرد که خوب می‌شود اما معمولا خارجی‌ها بیشتر برای تیم‌ها دردسرساز می‌شوند.

-و بازی با گل‌گهر؟

من فکر می‌کنم پرسپولیس این بازی را می‌برد و همین بردن تیم را از بحران خارج می‌کند. پرسپولیس این توانایی را دارد هرچند که می‌دانم امیر قلعه نویی تیم خوبی را درست کرده ولی اگر بچه‌ها این بازی را ببرند حواشی اطراف تیم بعد از بازی با آلومینیوم دور می‌شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --