کرونای ما، کرونای آن‌ها/فوتبال در اروپا و آسیا درحال بازگشت به مسیر عادی است اما در ایران بسیاری دوست دارند لیگ نیمه تمام اعلام شود

0

آخرین دیدار فوتبال که به صورت زنده از پنج لیگ معتبر اروپایی به تماشا نشستید را به یاد دارید؟!

پس از روزها بلاتکلیفی و لحظه شماری برای دوباره به تماشا نشستن فوتبال، حالا با فروکش کردن شیوع ویروس کرونا و با تایید نهایی صدر اعظم آلمان، از شنبه آینده، بوندسلیگا با ۶ دیدار آغاز خواهد شد و در مهمترین دیدار، از ساعت ۱۸:۰۰ به وقت ایران، تیم‌های شالکه و دورتموند در صد و پنجاه و ششمین دربی روهر، مقابل یکدیگر صف آرایی خواهند کرد که با توجه به برگزاری بازی در ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک و جایگاه ۲ تیم در جدول، زنبورهای وستفالن از شانس بالاتری برای کسب ۳ امتیاز این دیدار برخوردارند.

اما پس از حدود ۲ ماه وقفه در برگزاری رقابت‌های فوتبال، آلمان به عنوان پیشتاز شروع دوباره لیگ‌های فوتبال در اروپا، برنامه کامل مسابقات بوندسلیگا تا پایان فصل را اعلام کرده و پس از انجام بازی‌ها به صورت فشرده (متوسط ۲ دیدار برای هر تیم در هفته)، سرانجام در تاریخ ۷ تیر ۱۳۹۹ با انجام همزمان ۹ دیدار، پرونده رقابت‌های این فصل لیگ فوتبال آلمان بسته خواهد شد.

تا کنون اکثر لیگ‌های اروپایی، نه به طور قطعی؛ اما تکلیفشان روشن شده و به جز بوندسلیگا، ۹ کشور دیگر نیز تاریخ دقیق از سر گیری رقابت‌های فوتبال را اعلام کرده اند.

لیگ اکستراکلاسا لهستان، در تاریخ ۹ خرداد از سر گرفته خواهد شد و پس از آن به ترتیب سوت آغاز دیدارهای فوتبال در مجارستان و صربستان (۱۰ خرداد)، کرواسی ۱۷ خرداد و ترکیه ۲۳ خرداد به صدا در خواهد آمد.

در سایر لیگ‌های معتبر اروپایی، کم و بیش تمرینات تیم‌ها به صورت گروهی و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی آغاز شده و از جمله می‌توان به کشورهای ایتالیا و اسپانیا اشاره کرد.

برخی منابع خبری، به طور غیر رسمی و از زبان خاویر آگیره، سرمربی تیم لگانس اعلام کرده اند رقابت‌های لالیگا، از تاریخ ۳۱ خرداد آغاز شده و پس از انجام ۱۱۰ بازی در طول ۳۷ روز، به اتمام خواهند رسید. بنابراین به طور مشخص، می‌توان گفت رقابت‌های فوتبال در اسپانیا از ماه ژوئن دوباره آغاز خواهند شد.

در ایتالیا نیز علیرغم تست مثبت کرونا ویروس در میان برخی بازیکنان تیم‌ها از جمله تورینو، سمپدوریا و فیورنتینا، تمرینات با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز شده و باید منتظر تصمیمات وزارت بهداشت و جوزپه کونته نخست وزیر، مبنی بر آغاز دوباره رقابت‌های سری آ یا تعطیلی کامل این فصل فوتبال ایتالیا باشیم.

اما انگلستان، کشوری که بحرانی ترین شرایط را تجربه می‌کند، پیش از تعلیق مسابقات، دیدارها را با حضور تماشاگران برگزار می‌کرد و پس از مثبت اعلام شدن تست میکل آرتتا سرمربی آرسنال، سرانجام تسلیم شد. هنوز هم خبر موثقی مبنی بر سرنوشت لیگ برتر به خبرگزاری ها نرسیده اما خبرهای غیر رسمی مبنی بر “تصمیم کانون مربیان برای ادامه مسابقات لیگ برتر انگلستان، به صورت فشرده و در زمین بی‌طرف” شنیده می‌شود.

گفته می‌شود از ماه اکتبر سال جاری، با تسهیل قوانین قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در انگلستان، تماشاگران فوتبال نیز برای حضور در استادیوم‌ها می‌توانند برنامه ریزی کنند.

اما از میان پنج لیگ معتبر اروپایی، با توجه به میزان جذابیت رقابت‌ها و اختلاف امتیاز تیم‌ها در جدول رده بندی، لوشامپیونه فرانسه تنها رقابتی بود که خیلی زود، تسلیم شد و اتحادیه فوتبال در این کشور، پاری سن ژرمن را که با ۱۲ اختلاف امتیاز نسبت به المپیک مارسی صدر نشین بود، به عنوان قهرمان اعلام کرد و به نظر می‌رسد امیدهایی مبنی بر لغو این تصمیم وجود دارد.

همانگونه که لیگ کشورهای بلژیک و هلند به صورت نیمه تمام باقی ماند، اعتراضات سایر تیم‌ها در فرانسه نیز به صورت قانونی اعلام شده و احتمال لغو این تصمیم با دستور مستقیم الکساندر چفرین، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، وجود دارد.

اما در قاره آسیا، کره جنوبی از روز جمعه به عنوان اولین کشور، رقابت‌های فوتبال را آغاز کرد و در اولین بازی فصل، تیم جونبوک هیوندا موفق شد با گل دقایق پایانی دون گوک لی، از سد سوون بلووینگز بگذرد.

نکته جالب توجه از آغاز مسابقات فوتبال در کره جنوبی، برگزاری بازی بدون حضور تماشاگران و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی بود. در این مسابقات، دست دادن بازیکنان در مراسم پیش از آغاز بازی ممنوع بوده و بازیکنان برای اجرای این مراسم، باید با رعایت فاصله استاندارد اجتماعی، مقابل یکدیگر صف آرایی کرده و تنها به ایستادن اکتفا کنند.

علاوه بر آن، انجام شادی گل افراطی نیز ممنوع بوده و اگر بازیکنی بی جهت، خطای سنگین انجام داده و باعث نقض قانون فاصله گذاری اجتماعی شود، کارت قرمز قاضی میدان را در مقابل خواهد دید. فریاد زدن و بیرون انداختن آب دهان نیز غیر قانونی به نظر می‌رسد.

ژاپن هم پس از آنکه هفته اول مسابقات این فصل جی لیگ را پیش از شیوع ویروس کرونا و تعلیق مسابقات برگزار کرد، از ۲۴ خرداد ادامه رقابت‌ها را از سر خواهد گرفت.

در کشور چین اما به عنوان مرکز شیوع ویروس کرونا در جهان، می‌توان گفت شرایط به روال عادی بازگشته و قرار است رقابت‌های سطح اول فوتبال این کشور، به زودی آغاز شود. نکته جالب توجه، ممنوعیت حضور بازیکنان خارجی تیم‌ها در این مسابقات است.

فیفا نیز با توجه به برگزاری ادامه مسابقات به صورت فشرده و بالا رفتن احتمال مصدومیت‌ها در میان بازیکنان، قانون جدید (موقت) را تصویب کرد و از این پس، هر تیم می‌تواند طی ۳ مرحله، ۵ تعویض را در طول ۹۰ دقیقه انجام دهد.

با این اوضاع، در شرایطی که اکثر کشورها اوضاع بسیار بحرانی تری نسبت به ایران را تجربه می‌کنند و از طرف دیگر تکلیف برگزاری رقابت‌های فوتبال را نیز مشخص کرده‌اند؛ در ایران اما اکثر فعالیت‌ها با انجام پروتکل‌های بهداشتی، طبق روال عادی آغاز شده اند و در این میان، تنها فوتبال و هواداران هستند که هنوز هم بلاتکلیفند.

با توجه به سخنان سهیل مهدی، باید دید چه دستورالعملی برای ادامه مسابقات فوتبال ایران در دستور کار قرار خواهد گرفت. احتمال قریب به یقین، مسابقات فوتبال در آینده از سر گرفته خواهند شد و بحث بر سر چگونگی ادامه یافتن آن است.

اگر شرایط ویژه‌ای پیش نیاید، همچون کشورهای اروپایی باید منتظر آغاز دوباره تمرینات گروهی تیم‌ها باشیم و پس از آن، باید دید چه برنامه‌ای برای برگزاری ادامه مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران در نظر گرفته خواهد شد. با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آیا یک شهر بی‌طرف با وضعیت سفید شیوع ویروس کرونا به عنوان میزبان تمامی مسابقات انتخاب خواهد شد؟ آیا استادیوم خانگی هر تیم، بدون حضور تماشاگران از مسابقات پذیرایی خواهد کرد؟ آیا آغاز مسابقات تا اواسط تابستان به تاخیر افتاده و پیش از آغاز لیگ بیستم ادامه خواهند یافت؟

باید منتظر ماند و تماشا کرد؛ اما شرایط مشخص، وجود الگوهای بسیار مناسب و متنوع در اختیار سازمان لیگ فوتبال ایران برای ادامه مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران است.

امیر عباس زمانیان

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --