کدامیک بهتر بوده‌اند: کالدرون، استراماچونی، دنیزلی؟

0

سه مربی خارجی برای نخستین بار روی نیمکت تیم‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتور می‌نشینند.

به گزارش پیروزی، لیگ برتر نوزدهم در حالی آغاز می‌شود که نیمکت استقلال، پرسپولیس و تراکتور تغییر کرده و هر سه تیم، با مربیان خارجی به استقبال تحقق رویاهاییشان در فصل جدید می روند. این سه مربی جدید با کوهی از انتظارات در تیم‌های خود رو به رو هستند که کمترین آن‌ها قهرمانی در لیگ برتر است اما کارنامه این سه مربی ایتالیایی، ترکیه‌ای و آرژانتینی تا چه حد نشان از یک مربی قهرمان دارد؟

 

گابریل کالدرون

سرمربی ۵۹ ساله پرسپولیس، بعد از دو سال نداشتن تیمی، اکنون هدایت قهرمان ایران را بر عهده گرفته است. این سرمربی آرژانتینی هیچ گاه در کشورش مربیگری نکرده و عمده دوران مربیگری او در خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج فارس خلاصه می‌شود.

سرمربی پرسپولیس در دوران مربیگری خود هیچ گاه بیش از یک سال در هیچ تیمی حضور نداشته که این موضوع یک نقطه منفی در کارنامه او محسوب می‌شود. با این حال او از ۱۴۴ بازی در دوران مربیگری خود ۱٫۵۵ امتیاز به ازای هر بازی کسب کرده است.

او آخرین بار در تیم قطر اس دی حضور داشته و در طی چهار ماه و در ۹ بازی، تنها یک برد، یک مساوی و هفت شکست را تجربه کرده است. کالدرون در سال ۲۰۱۴ به مدت ۵ ماه هدایت رئال بتیس را بر عهده داشت و در ۲۲ بازی، ۶ پیروزی، سه مساوی و ۱۳ شکست را متحمل شد و کمتر از یک امتیاز را به ازای هر بازی به دست آورد و نهایتا اخراج شد.

دوران مربیگری: ۸ سال و ۳ ماه

دوران بدون تیم: ۱۲ سال و یک ماه

تعداد بازی: ۱۴۴( ۶۳ پیروزی – ۳۴ مساوی – ۴۷ شکست)

میانگین امتیاز: ۱٫۵۵

ترکیب مورد علاقه: ۱-۳-۲-۴

آندره آ استراماچونی

سرمربی جوان و ۴۳ ساله استقلال، تاکنون در ۲۰۶ بازی رسمی هدایت تیم‌های مختلف را بر عهده داشته و توانسته میانگین امتیازی ۱٫۵۴ را ثبت کند.

اگر از دوران حضور استراماچونی در تیم‌های پایه صرف نظر کنیم، او به طور متوسط بیش از یک سال در هیچ تیمی حضور نداشته و طولانی‌ترین دوره مربیگری او مربوط به اینتر است که حدود ۱۴ ماه هدایت یکی از قطب‌های فوتبال ایتالیا را بر عهده داشته است. او در این مدت زمان، ۶۵ بازی انجام داده که حاصل آن ۳۱ پیروزی، ۱۱ مساوی و ۲۳ شکست بوده است.

نکته جالب این است که بهترین دوره مربیگری استراماچونی نیز مربوط به حضورش در اینتر است که به طور میانگین ۱٫۶۰ امتیاز از هر دیدار به دست آورده است.

دوران مربیگری: ۹ سال و ۵ ماه

دوران بدون تیم: ۲ سال

تعداد بازی ۲۰۶ (۹۰ پیروزی – ۴۷ مساوی – ۶۹ شکست)

میانگین امتیاز: ۱٫۵۴

ترکیب مورد علاقه : ۱-۳-۲-۴

 

مصطفی دنیزلی

سرمربی باتجربه و ۶۹ ساله تراکتور، چالش جدیدی در فوتبال ایران را آغاز کرده است. او در طول دوران مربیگری خود هدایت بیش از ۲۰ تیم را بر عهده داشته است. سرمربی کهنه کار ترکیه ای که هدایت قدرت‌های بزرگ و تیم ملی کشورش را هم بر عهده داشته، به طور متوسط در دوران مربیگری خود از هر بازی ۱٫۶۷ امتیاز کسب کرده است که از این حیث نسبت به استراماچونی در وضعیت بهتری است؛ هرچند میان تیم‌های این مربیان و حریفانشان نمی‌توان قیاس دقیقی در نظر گرفت.

نقطه ضعف کارنامه دنیزلی در سال‌های اخیر، تعویض تیم‌های مختلف در ترکیه است. به طور کلی او بیش از دو سال در هیچ تیمی حضور نداشته است. دنیزلی آخرین بار در فصل ۱۹-۲۰۱۸ هدایت کاسیم پاشا را بر عهده داشت که در ۳۲ بازی، تنها ۱۱ پیروزی، ۶ تساوی و ۱۵ شکست را از خود به جای گذاشت و میانگین ۱٫۲۲ امتیاز را کسب کرد.

دوران مربیگری: ۲۰ سال و ۵ ماه

دوران بدون تیم: ۱۳ سال

تعداد بازی: ۵۰۲ (۲۴۳ پیروزی – ۱۱۱ مساوی – ۱۴۸ شکست)

میانگین امتیاز: ۱٫۶۷

ترکیب مورد علاقه: ۱-۴-۱-۴

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --