کارما

0

مهدی وفامنش – خبرنگار: پرسپولیس همچنان منتظر است که جنس بازیکنانش در تمرینات جور شود. دو خارجی تیم و شجاع خلیل زاده باید در روزهای آینده وضعیت خود با باشگاه را روشن کنند.

درباره هر یک از آن‌ها شرایط متفاوتی وجود دارد. با تمام انتقادهایی که به مهدی رسول‌پناه می‌شود اگر همپای پرداخت مطالبات برانکو، خلیل‌زاده را هم حفظ کند یک جورهایی مرد پیروز میدان خواهد بود. البته او باید بنشیند و عمیقا به این مساله فکر کند که چه نقصی در کار وی وجود دارد که بعد از همه این‌ها او در هیچ عرصه‌ای نمی‌تواند به چهره‌ای مقبول بدل شود؟ کجای کارش ایراد دارد که همه شاکی هستند و از هدر رفت ظرفیت‌ها صحبت می‌شود.

*برانکو را فراموش نکنیم
در حال حاضر با پرداخت شدن بخش عمده ای از مطالبات برانکو، نگرانی هواداران تا حدی در آن سو کم شده است. البته باید توجه داشت این پرونده هنوز بسته نشده است. هنوز هم برانکو اگر نامه بزند که باشگاه کار را تمام نمی‌کند، کمیته انضباطی فیفا باید بنشیند و تصمیم بگیرد و تعدادی پنجره نقل و انتقالات را به طور قطعی ببندد یا این که سراغ کسر امتیاز یا حتی سقوط به دسته پایین‌تر برود. این گزینه سخت‌گیرانه آخر فعلا به نظر منتفی است. به هر حال این پرونده هنوز بسته نشده است و نباید از مرکز توجه خارج بشود. هر چند می‌دانیم وکیل برانکو هر زمان بخواهد کاری انجام بدهد از قبل سر و صدایی می‌کند.

*تلاش برای یک‌سره کردن کار شجاع با قرارداد جدید یا متمم
با آسودگی نسبی خاطر هواداران از ناحیه پرونده برانکو، حالا بیشترین توجه به شجاع خلیل‌زاده معطوف است. بازیکنی که در روزهای گذشته مورد شماتت هواداران هم قرار گرفت تا حدی که از وی خواستند اگر برگشت دیگر آن حرکت بوسیدن لوگوی پرسپولیس روی پیراهن خود را انجام ندهد. البته شجاع خیلی خوب می‌داند در صورت ماندن، چگونه از این هواداران دلبری کند.
طبق اطلاعات دریافتی از منابع گوناگون در باشگاه، قرار و مدار برای توافق با شجاع، برای امروز گذاشته شده است. در واقع طبق شنیده‌ها قرار است این پرونده امروز بسته شود ولی بدبینی نسبی هم نسبت به این موضوع وجود دارد. دلیل این امر اخباری است که درباره ادامه بحث‌ها بر سر مالی وجود دارد. همچنین باشگاه تمایل دارد با افزایش صد درصدی رقم قرارداد، پرداخت بیشتر را نمنوط به آفرها کند. این در حالی است که شجاع ترجیح می‌دهد بخش اصلی قرارداد افزایش یابد و سقف در نظر گرفته شده برای بازیکن درجه یک و ملی پوش را بگیرد که گویا در این شرایط کمترین عدد، ۴ و نیم میلیارد خواهد بود. باید منتظر بود دید در نهایت دو طرف به چه تفاهمی می‌رسند ولی فعلا آخرین شنیده‌ها این است که امروز دوشنبه، کار تمام شود تا شجاع به تمرینات اضافه گردد.
همچنین شجاع خواهد یک قرارداد جدید دو ساله است و باشگاه تمایل به یک متمم قرارداد دارد که مدت توافق را به سه سال افزایش دهد. همچنین هیچ اظهار نظر شفافی صورت نمی‌گیرد که آیا بند فسخ در ازای پرداخت پول حذف می‌شود یا نه؟
به نظر این موضوع بستگی به رقم قرارداد دارد و با توجه به قابلیتی که شجاع از خود نشان داد. چنین بندی یک استخوان لای زخم خواهد بود. هر چند که در باره یک بازیکن ۳۱ ساله سخن می‌گوییم.
به هر حال اگر زمان بندی که در ذهن باشگاه و شجاع است اتفاق بیفتد شجاع را باید روز سه شنبه در تمرین ببینیم.

*ماندن اجباری
واما بشار رسن هم در حالی قرار شد بماند که بدیهی است این ماندن اجباری، تا حدی او و شاید عملکردش را تحت تاثیر بگذارد. بر خلاف آن چه بعضا در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است، این طور نیست که او در صورت تاخیر باشگاه در پرداخت‌های بعدی حق فسخ داشته باشد. این مساله برای دو مورد اول بود. باشگاه پرسپولیس، طبق قرارداد باید بیستم هر ماه ۳۵هزار دلار به وی پرداخت کند تا مطالبه ۳۵۰ هزار دلاری او ظرف ده ماه تادیه شود. حق فسخ در سه‌حالت برای وی وجود دارد. او برای این منظور یا باید تا نیم فصل، ۵۰ درصد مطالبه خود را نگرفته باشد. یا حقوق ماهیانه‌اش دو ماه عقب بیفتد یا این‌که در نیم فصل ۲۵۰ هزار دلار به باشگاه پرداخت کند.
بشار روز شنبه با اجازه باشگاه از ایران خارج شد و اعلام کرد دو روزه باز می‌گردد. مقام‌های باشگاه می‌گویند او اعلام کرد در بازگشت، به تمرینات اضافه می‌شود در این صورت باید روز سه شنبه او را در تمرین ببینیم. اگر همه چیز همان‌طور که او و باشگاه گفته است پیش برود. البته یک زمزمه‌هایی از این نگرانی هم شنیده می‌شود او همان‌طور عمل کند که قبل از این ها بارها از بازیکنان عراقی دیده‌ایم. البته فعلا نباید قضاوت کرد تا معلوم شود چه اتفاقی درباره او روی می‌دهد. در حال حاضر مهمترین مساله حفظ روحیه و انگیزه او است که به نظر با یک کار هماهنگ بین مدیر برنامه او در ایران با باشگاه امکانپذیر باشد.

*نادری هم‌چنان دو دل
در مورد محمد نادری شرایط از این قرار است که بر خلاف دو نفر قبلی خودش هم نمی‌داند، می‌خواهد چه کند. به نظر می‌رسد او امیدهایی برای پیوستن به دیگر تیم‌ها دارد که هنوز سنگ خود را با پرسپولیس وا نکنده است. آخرین پیام او برای باشگاه این بود که باز هم به او فرصت بدهند. از طرفی شنیده می‌شود او با این مساله روبرو است که چرا خود یحیی با او تماس نداشته که اصرار به ماندنش کند و این را به حساب جای نداشتن در افکار فنی وی می‌داند. واقعیت هم این است که یحیی به باشگاه گفته که نادری را می‌خواهد ولی نمی‌توان نادیده گرفت که به او به عنوان گزینه اول نمی‌نگرد. آن چه نادری به آن توجه نمی‌کند این است که هر قدر این بازی را کش بدهد جایگاه خود را ضعیف تر می‌کند به ویژه زمان مهمی از تمرینات را از دست می‌دهد. او باید در این مدت می‌فهمید که فوتبال و پرسپولیس زیر و روی معلومی ندارند و در هر زمانی، شرایط می‌تواند وارونه شود.

*پایان پسر برانکو در پرسپولیس
و اما بازیکنی که دوران عجیبی را در پرسپولیس سپری کرد نیز به نقطه پایانی خود در جمع سرخپوشان رسید. بازیکنی که بسیار محبوب برانکو شد و نقش مهمی را در پرسپولیسی برعهده گرفت که دوره رنسانس را پشت سر گذاشت ولی همیشه مورد بی مهری هوادارانی بود که دانش و آنالیز برانکو را در قئواره دانش فوتبالی خود نمی‌دانستندو پذیرش تصمیم برانکو را با منت از سر لطف خود می‌دانستند.
او دیروز با پرسپولیس توافق کرد و رضایت نامه‌اش را گرفت. حالا بازیکنی که زمانی به پسر برانکو شهره شد گویا قرار است به ذوب‌آهن برود. بازیکنی که بی حاشیه و البته بی ادا و اصول بود و با رفتن او و انصاری، وزن حاشیه‌دارها در پرسپولیس، بیشتر می‌شود.

*انصاری فعلا هست تا تیم معرفی کند
محمد انصاری و پرسپولیس، دیروز برای جدایی به توافق نرسیدند. او در لیست مازاد است. باشگاه جای خالی برای قراردادن نام او در فهرست دارد.
انصاری هنوز در شرایط مسابقه نیست. به این معنی است که برای نیم فصل اول هیچ تیمی نمی‌تواند از او استفاده کند و با بیرون ماندنش پرسپولیس باید خسارت ۲۰ درصدی هم می‌داد. او حالا می‌ماند و اگر در مدت باقی مانده به تیم جدیدی نرود. حداقل تا نیم فصل به عنوان بازیکنی که قرارداد دارد مطالبات خود را دریافت می‌کند. صد البته او برای همین پرسپولیس مصدوم شد، پس جای گله نیست.

*رادو برای بیمه دروازه و لک
و اما تکلیف رادو شویچ چه می‌شود. در روزهای گذشته جریان‌های مشکوکی دیده شد از این که شرایط جدایی او را رقم بزند. در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطالب هدفمندی دیده می‌شود. این در حالی است که پرسپولیس هیچ ذخیره مطمئنی برای حامد لک ندارد و این از دو جهنت پرسپولیس را تهدید می‌کند. بعضی پیشکسوتان به قدری تجربه ندارند که بدانند نبودن رقیب جدی برای دروازه بان شماره یک، پرسپولیس را با چه مصائبی روبرو می‌کند. یک نمونه روشن هم داستان سوشا مکانی و نیلسون بود که با اشتباه مربیان داخلی به فاجعه ختم شد.
اگر یک دروازه بان ایرانی خیلی خوب داشتیم که ذخیره لک بنشیند. از نظر فنی برای او خطر باشد ولی برایش بحران ایجاد نکند. قطعا ایده‌آل بود ولی فقط یک مورد این گونه در تمام فوتبال ایران پیدا کنید.
البته گفته می‌شود قرارداد رادو برای فصل پیش رو ۱۸۰ هزار دلار خواهد بود. باشگاه بدش نمی‌آمد از این پرداخت دلاری خلاص شود ولی الان گزینه مطمئن هم برای لک نداریم.
آخرین خبر این که می‌خواهند او را حفظ کنند. از سوی دیگر دو طرف درباره معوقات اختلاف نظر دارند. او بر اساس حقوق ماهیانه یک حسابی کرده و باشگاه بر اساس معلق شدن فوتبال در دوران کرونا، یک حساب دیگر.

جدیدترین خبرهای ورزشی پرسپولیس، ایران و جهان را اینجا (کانال تلگرامی روزنامه پرسپولیس) بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --