چه کسی بود که صدا زد شهریار

0

و اما دیروز در خبرها آمد که شهریار مغانلو و پرسپولیس هریک به میزان ۱۰ هزار دلار جریمه شدند، چرا که او به عنوان بهترین بازیکن زمین باید در کنفرانس خبری بعد از بازی حضور پیدا می‌کرد و این اتفاق روی نداده است.
و اما این ادعا با استناد به چه قانون و بخش‌نامه‌ای مطرح شد؟ یکی از خبرگزاری‌ها در این باره می‌آورد: در بند ۵ ماده ۳۵ قوانین لیگ قهرمانان آسیا آمده است: «هر شخصی که نتواند در یک کنفرانس مطبوعاتی الزامی شرکت کند حداقل ۱۰ هزار دلار جریمه خواهد شد. همچنین باشگاه شرکت کننده طبق ماده ۳.۳.۹ مسوول هرگونه حضور پیدا نکردن در یک کنفرانس مطبوعاتی است. کمیته انضباطی AFC ممکن است مجازات‌های بیشتری بنا به صلاحدیدش اعمال کند.»
ماده ۳.۳.۹ هم درباره الزام حضور افراد در کلیه فعالیت‌های رسمی اعم از جلسه هماهنگی و کنفرانس مطبوعاتی براساس دستورالعمل‌های AFC است که در بند اول آن درباره جرایم حاضر نشدن در نشست گفته است: «حاضر نشدن در هر گونه فعالیت یا رویداد رسمی منجر به جریمه حداقلی ۱۰ هزار دلاری باشگاه خواهد شد.» در بند دوم هم از امکان اعمال جرایم بیش‌تر از سوی کمیته انضباطی AFC صحبت کرده است.
این قانون مشخصا درباره کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گوید که بیشتر شامل بحث حضور سرمربیان می‌شود که قبل از هر بازی باید به اتفاق یک بازیکن هم صورت بگیرد.
همین حالا در فولاد این جواد نکونام نیست که به کنفرانس‌های خبری می‌رود. چون اگر این اتفاق بیفتد باشگاه فولاد جریمه می‌شود. چون اصولا او در این مسابقات به‌عنوان سرمربی فولاد به کنفدراسیون معرفی نشده است و نام سسما را رد کرده‌اند.
بحث احتمال جریمه پرسپولیس در حالی مطرح شد که هیچ کس سندی ارائه نمی‌کند که حضور بهترین بازیکن زمین در کنفرانس مطبوعاتی یا در میکسد زون الزامی است.
*پرسپولیس: مشکلی نیست، AFC، با بازیکن برتر کاری ندارد
علیرضا اشرف، مدیر رسانه تیم پرسپولیس درباره این موضوع چنین توضیح می‌دهد: «از ابتدای مسابقات در این فصل پس از هر بازی بهترین بازیکن انتخاب شده اما از سوی AFC الزامی برای حضور وی در نشست خبری پس از مسابقه نبوده است. حتی خودم پرسیدم آیا حضور بهترین بازیکن زمین در نشست خبری الزامی است که پاسخ دادند الزامی نیست و فقط سرمربی باید شرکت کند.»
او ادامه داد: «ما بحثی که خود AFC اعلام کرده را می گوییم. امید عالیشاه هم شب گذشته در نشست خبری شرکت نکرد. وی در کنار زمین و در منطقه میکسدزون با دوربین AFC حرف زد. با توجه به این‌که شهریار مغانلو زودتر تعویض شده بود تصمیم گرفتند از بازیکنان داخل زمین یک نفر را برای مصاحبه در کنار زمین انتخاب کنند و عالیشاه هم به نشست خبری نرفت. هیچگونه تخلفی از باشگاه پرسپولیس انجام نشده و نگرانی هم وجود ندارد.»

*از کلاه یحیی تا محرومیت ۳ تفنگدار در فینال۲۰۲۰
با این توضیحات به نظر می‌رسد که این بار خطری پرسپولیس را تهدید نمی‌کند و مشکلی وجود نخواهد داشت اما واقعا این یک نگرانی همیشگی است که تیم‌های ایرانی، غافل از مناسبات و قوانین بین‌المللی خود را در معرض آسیب قرار دهند. اتفاقا پرسپولیس در ردیف مجموعه‌هایی است که از این جهت به مراتب بهتر و حساب‌شده‌تر از دیگر باشگاه‌ها کار می‌کند اما مشکل این است که همیشه دست به تایپ و انگشت روی شماره‌گیر تلفن، حاضر و آماده بوده‌اند که گرای پرسپولیس را به رقبای آسیاییش بدهند. نمونه بارز این مساله را در مورد عیسی آل‌کثیر شاهد بودیم. همان‌جایی که عدم اطلاع مجموه پرسپولیس، مجموعه فدراسیون که هشدار لازم را بدهد و حتی مجموعه رسانه‌ها غافل از ریزه‌کاری‌های مربوط به مباحث نژادپرستی در فوتبال بودند و متاسفانه این مساله در جریان دفاع هم اتفاق افتاد. البته پرسپولیس حداقل گاف‌هایی از این نوع نداشته است که به کلی فراموش کند فهرست بازیکنان را برای کنفدراسیون فوتبال بفرستد.
اما نمونه‌ای مانند احسان پهلوان و وحید امیری را داشتیم که در خوشحالی بعد از صعود به فینال اسیا برابر النصر، اعتراض به کارت‌های صادر شده از سوی داور، بلافاصله بعد از بازی را از یاد ببریم یا مثلا در یکی از همین موارد اخیر حواس‌مان به قوانین مارکتینگ و کلاه یحیی نباشد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --