پرسپولیس و آلومینیوم همدیگر را خوب می‌شناسند، بازی سختی است

0

بعد از ساعت‌‌‌‌ها اماواگر و خبر ناامید کننده در مورد حذف سرخابی‌‌‌‌ها از لیگ قهرمانان، سرانجام مدیران ۲ باشگاه اعلام کردند که مجوز حرفه‌ای‌گری پرسپولیس و استقلال صادر شده و آنها مشکلی برای حضور در مسابقات پیش‌رو ندارند.
هرچند این خبر بر خروجی خبرگزاری‌‌‌‌ها قرار گرفت، اما مشخصا مشکلات همچنان پابرجاست و در این فاصله که خبر حذف ۲ باشگاه از لیگ قهرمانان مطرح شد تا زمانی که خبر صدور مجوز آمد، هیچ مانعی برطرف نشده و همه فوتبالی‌‌‌‌ها می‌دانند که در ۳ماه آینده هم که به تیم‌‌‌‌‌های ایرانی فرصت داده شده، هیچ مانعی در مسیر حرفه‌ای‌شدن برطرف نخواهد شد.
اساسا حرفه‌ای شدن نیاز به پروسه‌ای چندین و چندساله دارد و وقتی سال‌هاست نتوانسته‌ایم حداقل‌‌‌‌ها را در فوتبال‌مان مهیا کنیم، تاییدیه مشروط و فرصت ۳ماهه نیز چیزی را تغییر نخواهد داد.
در آستانه دیدار با آلومینیوم اراک، با پایان رأفت صحبت کردیم. این پیشکسوت فوتبال هم با ما هم نظر بود که مشکلات همچنان پابرجاست.
گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با پایان رأفت، بازیکن سابق سرخپوشان را در زیر می‌خوانید:

این بار هم در دقیقه ۹۰ مجوز حرفه‌ای‌گری باشگاه صادر شد.
چه بگویم، ۲۰ سال است اسم حرفه‌ای روی لیگ ما و باشگاه‌‌‌‌‌های مان است، اما هیچ چیزی حرفه این نیست. من آن سری هم صحبت کردم، وقتی فدراسیون و سازمان لیگ ما حرفه‌ای نیست از تیم‌‌‌‌‌های باشگاهی‌مان انتظار داریم حرفه‌ای باشند؟ همه این تیم‌‌‌‌ها دولتی هستند، یک روز پول می‌دهند یک روز نمی‌‌دهند، یک روز زمین دارند، یک روز ندارند. نگاه AFC به باشگاه‌‌‌‌ها یک نگاه مستقل است، یعنی آنها با یک باشگاه طرف هستند که زمین دارد، ورود بانوان به ورزشگاه‌‌‌‌ها آزاد است، پول به قدر کافی دارد که مالیاتش را پرداخت کند و بدهکار بازیکن نباشد. ما کدام‌شان را داریم؟

هیچ کدام و همیشه هم دقیقه ۹۰ کارمان راه می‌افتد؛ ولی مشکل همچنان پابرجاست!
ما هم AFC و هم فیفا و هم خودمان را گول می‌زنیم، مشکلات‌مان زیاد است. AFC هم خودش می‌داند که در ایران چنین داستانی است و از این طرف حیفش می‌آید حذف‌مان کند. فوتبال ایران اینهمه طرفدار و تماشاگر دارد، همه عاشق فوتبالند، آنها شاید فقط به خاطر این طرفداران و مردم کوتاه می‌آیند. می‌آیند بازدید می‌کنند و یک سری ایراد می‌گیرند و می‌روند، هیچ کدام آنها هم برطرف نمی‌‌شود، اما من می‌گویم یک جا این باید تمام شود، حالا می‌خواهد پرسپولیس باشد یا استقلال یا هر تیم دیگری. یک بار این سیستم را درست کنند، مدیریت باشگاه‌‌‌‌ها را سروسامان بدهند تا باشگاه بداند چه چیزی دارد و چه چیزی ندارد. پرسپولیس هیچی ندارد. این تیمی که قهرمان ایران است، در آسیا زبانزد است و در دنیا آن را می‌شناسند، اینهمه مشکل دارد، وای به حال باشگاه‌‌‌‌‌های دیگر. شرایط در فوتبال ایران خیلی سخت است.

همین تیم اول ایران، مدیرعامل هم ندارد!
مدیرعامل و هیات‌مدیره ندارد، بدهی زیاد دارد، هر مدیری می‌آید می‌گوید به من چه ربطی دارد. من نهایت یک سال هستم و می‌روم، مدیر بعدی می‌دهد. تا زمانی که نگاه اینطوری باشد، وضعیت درست نمی‌‌شود. دولت و متولی باشگاه هم می‌دانند که کار به این شکل پیش نمی‌‌رود. همه به ضرر پرسپولیس کار می‌کنند، AFC چه کار کند. زمان ما لیگ زیر نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا نبود بازی ما را ساعت ۵ غروب با آن گرمای وحشتناک ۵۰ درجه، در اهواز برگزار می‌کردند. چقدر سختی می‌کشیدیم، الان می‌گویند لیگ حرفه‌ای و لااقل زیر نور مسابقه را برگزار می‌کنند و کمی به ورزشگاه می‌رسند. به نظر من در این لیگی که اسم حرفه‌ای دارد، تنها گل گهر است که واقعا حرفه‌ای است، ورزشگاه دارد و باشگاه است. آنهم یکی، دو سال است در سیستم آمده، پول دارند، نظم دارند و تیمداری می‌کنند. یا فولاد خوزستان که استادیوم دارد. سپاهان و ذوب آهن هم به عنوان تیم‌‌‌‌‌های صنعتی می‌توانند حرفه‌ای باشند ولی پرسپولیس و استقلال که مردمی هستند و فقط طرفدار دارند، حرفه‌ای نیستند. اینها هم باید سروسامان بگیرند، نظم و ساختار داشته باشند، یا اگر خصوصی می‌شوند بدهند به یک نهاد صنعتی مثل فولاد؛ دولت خودش می‌داند در چه زمینه می‌تواند به آنها کمک کند که ۲ تیم ضرر نکنند.

بحث خصوصی‌سازی با این روالی که وجود دارد، تن و بدن آدم را از آینده ۲ باشگاه می‌لرزاند!
چه کسی می‌تواند این ۲ باشگاه را بخرد؟ اصلا مگر ما باشگاهی داریم که کسی آنها را بخرد؟ تیم‌‌‌‌‌هایی که نه استادیوم دارند، نه زمین تمرین، نه دفتری به نام خود و به اسم باشگاه، چه چیزی دارند جز بدهی؟ من می‌گویم این باید یک جا ختم شود و یک بار برای همیشه وضعیت درست شود. الان AFC سه ماه فرصت داده، کاری که در ۲۰ سال لیگ حرفه‌ای ما انجام نشده چطور می‌خواهد در سه ماه انجام شود؟

مشکلات یکی، دو تا که نیست؛ پنجره ۲باشگاه هم همیشه بسته است.
اصلا باز شدن پنجره، چه فایده‌ای دارد؟ اگر پول بود که پول اینها را می‌دادند و بازیکنانی که سال گذشته زحمت کشیده و تیم را قهرمان کرده‌اند را راضی می‌کردند.اینها راضی باشند، با آرامش کار می‌کنند و باز هم نتیجه می‌گیرند.

پرسپولیس الان به لحاظ مدیریتی اوضاعش اصلا خوب نیست، اما استقلال توانسته بازیکن خارجی بگیرد.
من فکر می‌کنم از روزی که سردار آجورلو مدیرعامل استقلال شده، به واسطه کارهای اجرایی که قبلا انجام داده، توانسته آنجا را سروسامان بدهد. من به دوستان استقلالی هم گفتم که او آدم بسیار توانمندی هست و صددرصد کمک می‌کند. می‌بینید که هم خارجی آوردند، هم مشکلات شان حل شد، من انتظار داشتم از وزیر محترم ورزش که چنین آدمی هم برای پرسپولیس بگذارند تا آرام آرام و با برنامه پرسپولیس را سروسامان دهد.

امروز بازی با آلومینیوم را در پیش داریم، این بازی را چطور می‌بینید؟
ما پارسال به آلومینیوم یک هیچ باختیم، آنجا خطیبی بود و بازی فوق‌العاده سختی داشتیم. امروز هم بازی کردن با آلومینیوم در اراک سخت است. هر دو تیم مربیان بسیار جوانی دارند، فوتبال زیبا ارائه می‌دهند و فوتبال شان هجومی و تاکتیکی است. دو تیم از هم خیلی شناخت دارند، بازیکنان نوع بازی هم را می‌شناسند و همین‌‌‌‌ها کار را سخت می‌کند. من فکر می‌کنم پرسپولیس با توجه به داشته‌هایش و نوع بازی اش که همیشه رو به جلو بوده و در هر بازی توانسته بالای ۴، ۵ موقعیت گل به دست آورد، می‌توند برنده این بازی باشد. امیدوارم که اولا بازی بسیار خوبی باشد و پرسپولیس ۳ امتیاز را از آن خود کند.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --