پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود

0

عصر روز بیست و نهم آذرماه پرسپولیس یکی از مهم‌ترین بازی‌های چند سال اخیرش را در دوحه تجربه خواهد کرد. تیمی که سال ۲۰۱۸ نیز به فینال قهرمانان آسیا رسیده بود و البته در ۲ بازی رفت و برگشت، مجموعا ۲ بر صفر مغلوب تیم کاشیما شده و جام قهرمانی را از دست داد، حالا به دنبال تمام کردن کار ناتمام دهه‌های گذشته‌اش هست که قهرمانی باشگاه‌های آسیا را به خود اختصاص نداده است.

البته هیچ تیم ایرانی در شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا موفق به قهرمانی نشده و پرسپولیس در این سال‌ها بهترین تیم ایرانیِ حاضر در این رقابت‌ها بوده که این بار هم به کسب کاپ قهرمانی نزدیک شده است. وضعیت پرسپولیس به هر شکلی که باشد و هرکدام از بازیکنان را که در اختیار نداشته باشیم، اما بازهم یک چیزی در این تیم وجود دارد که همه اذعان دارند، همان چیز، می‌تواند در بدترین وضعیت ممکن نیز به کمک سرخپوشان بیاید و آن چیز، اتحاد و غیرت است. قرمزها با همین فاکتور توانستند خود را فینالیست این دوره لیگ قهرمانان کنند، چون همان وقت و در آغاز مرحله متمرکز بازی‌ها هم شرایط اصلا خوب پیش‌بینی نمی‌شد. با مرتضی کرمانی مقدم، مرد دوست‌داشتنی سال‌های گذشته خط حمله سرخپوشان در مورد وضعیت پرسپولیس گفت‌وگو کردیم. شما می‌توانید دیدگاه‌های کرمانی مقدم که با روزنامه پرسپولیس در میان گذاشته‌شده است را در زیر بخوانید:

-روز گذشته در خبرگزاری‌ها دیدم که محمد پنجعلی از حضور نوه علی آقای پروین در تیم پایه پرسپولیس حمایت کرده بود. دوست داشتم به‌عنوان سوال اول در این باره نظر شما را هم بدانم.

من که اصلا در جریان این موضوع نیستم و چیزی هم ندیدم، اما اصلا نمی‌خواهم در مورد آقای علی پروین صحبت کنم.

-با این حساب برویم سراغ مهاجمان پرسپولیس که این روزها خیلی نقد می‌شوند. آن‌ها در ۴ بازی انجام‌شده لیگ برتر، هنوز نتوانستند برای تیم گلزنی کنند و ۴ گلی که به ثمر رسیده توسط بازیکنان خط دفاعی و هافبک‌ بوده است.

به هر حال مهاجمان پرسپولیس جوان و کم‌تجربه هستند، مهدی عبدی یواش یواش جا می‌افتد و تغییرات او نسبت به اولین روزهایی که در ترکیب تیم قرار گرفت، محسوس است. وقتی بازیکن جوان در اختیارداریم، کاری غیر از این‌که به آن‌ها روحیه بدهیم، نباید انجام دهیم. نکته اصلی هم این است که ما بضاعت مان فعلا همین است و باید ازنظر روحی همین‌هایی را که داریم تقویت کنیم. تضعیف آن‌ها به ضرر تیم است. فکر می‌کنم این بازیکنی که هم از سایپا آمده، بازیکن خوبی است ولی یک مقدار بازی کردن در پرسپولیس و استقلال و جا افتادن در آن‌ها سخت است. به برخی از بازیکنان شوک وارد می‌شود و شاهد این هستیم که برخی از آن‌ها در این ۲ تیم یا خیلی بزرگ می‌شوند و یا خراب. ما باید به آرمان رمضانی کمک کنیم که زود در پرسپولیس جا بیفتد. باید روحیه بدهیم، نیاز به زمان دارد. رمضانی سرزن و خوب است و فقط فرصت می‌خواهد.

-مساله اصلی این است که برای همه اهمیت دارد که در فینال باشگاه‌های آسیا موفق باشیم، بعد از آنکه آل کثیر را به‌عنوان ستاره‌ای که در دوحه خودش را مطرح کرده بود، از دست دادیم تمرکز روی عبدی و رمضانی به‌عنوان جایگزین‌های او زیاد شده و شاید همین امر واقعا فشار زیادی روی شان ایجاد کرده.

درست است که مهاجم باید گلزن باشد و همه انتظار گلزنی از او دارند، اما خیلی جاهای دنیا شماره ۹هایی هستند که فقط فضاسازی می‌کنند و هافبک از این فضاها برای گلزنی استفاده می‌کند. در پرسپولیس هم فورواردها عملکرد بدی نداشتند فقط گل نزدند به‌جایش هافبک‌ها و مدافعین گل زده‌اند. درنهایت هم مهم پیروزی هست.

-شاید اگر آل کثیر با آن محرومیت مواجه نمی‌شد، الان عبدی و رمضانی هم شرایط بهتری داشتند.

از دست دادن او، خیلی ضربه بدی بود. این بچه را بی‌گناه محروم کردند. اگر یک مقدار در فیفا و afc قدرت داشتیم می‌توانستیم بی‌گناهی‌اش را ثابت کنیم. تیم‌های عربی قدرت دارند اما ما نداریم. این موضوع خیلی به پرسپولیس ضربه زد.

-ما صندلی هم در afc داریم اما در واقع اصلا نفوذی نداریم و صندلی‌های مان تشریفاتی است. کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

می‌دانید چرا، چون ما ورزشی نیستیم، مدیران سیاسی به فوتبال آمدند و نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم. اگر کار دست فوتبالی‌ها بود این وضعیت پیش نمی‌آمد.

-اساسنامه انتخابات مان هم بالاخره تایید شد و به نظر تا آخر امسال رییس جدید معرفی می‌شود.

من از این اساسنامه سر درنمی‌آورم اما خدا کند برگزار شود.

-واقعا می‌شود امیدی داشت که یک فوتبالیِ متخصص در راس قرار بگیرد؟

اگر هم فوتبالی انتخاب نشد، لااقل چند متخصص کنارش قرار بگیرند.

-یعنی شما کارکردن افراد بزرگ فوتبال در کنار آدم‌هایی که تخصص این کار را ندارند، درست می‌دانید؟

نه کار کردن فوتبالی‌ها با آن‌ها درست نیست. همان‌طور که می‌گوییم ورزشی‌ها نباید دخالت در سیاست داشته باشند، سیاسیون هم نباید در فوتبال دخالت کنند. این‌جا همه‌چیز برعکس است.

-پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود؟

مگه می‌شود قهرمان نشود؟ ان شاءا… باغیرت بچه‌ها این اتفاق می‌افتد و ما جشن قهرمانی می‌گیریم.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --