پرسپولیس باز هم در معرض خطر بسته شدن پنجره

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: به نظر می‌رسد این دیگر یک رسم شده است که همیشه در آستانه نقل و انتقالات، پنجره پرسپولیس به دلیل بدهی و پرونده‌های برجای مانده از گذشته با تهدید بسته شدن روبرو شود. به نظر می‌رسد ارکان انضباطی بین‌المللی ورزش و فوتبال هم دیگر دستشان آمده است که تیم‌های ایرانی را کجا گیر بیندازند.
رسول پناه در زمان فعالیت خود، پرونده برانکو را بسته بود که در زمان مهدی عرب از پرسپولیس جدا شد و حالا جعفر سمیعی که چندی پیش در گیر پرونده بودیمیر بود و با زحمت بسیار آن را بست، در زمان مدیریتش باید پرونده دیگری را جمع کند. گابریل کالدرون هم که در زمان مهدی عرب آمد و بعدها با عدم مدیریت صحیح توسط محمدحسن انصاریفرد و هیات مدیره‌ای که ریاست آن را رسول‌پناه برعهده داشت، شاکی شد و در وضعیتی رفت که هم توانست ادعای خسارت کند و هم بخش دوم قرارداد او فعال شد.

*۵۰۰ هزار دلار به خاطر بچه‌بازی مدیران یا …؟
پرونده‌ کالدرون و همکاران او از موارد خاص است که خیلی راحت از آن گذشته‌اند. موارد روشن و آشکار در این پرونده، تاسف‌بار است، چه رسد به ابهام و شک‌هایی که وجود دارد. از نزدیک به ۸۰۰ هزار دلار بدهی که به اعتبار حکم فیفا ایجاد شد و حالا دادگاه داوری ورزش در حال اعلام رای روی آن است، حداقل ۵۰۰ هزار دلار به خاطر یک سری رفتارهای بچه‌گانه در بخش مدیریت روی داد. زیر و رو کشیدن‌هایی که بین هیات مدیره و مدیرعامل وجود داشت.
کالدرون فقط برای یک بازی نیم فصل دوم توانست بخش دوم قرارداد را بگیرد. در قرارداد آمده بود که باشگاه می‌تواند در نیم فصل به همکاری پایان بدهد و فقط نصف قرارداد را پرداخت کند. در آن زمان نه جسارت انجام این کار در باشگاه وجود داشت و نه همبستگی مدیریتی. هر کسی کار را به یک سمتی می‌کشید. حداقل ۵۰۰ هزار دلار بار مالی به پرسپولیس تحمیل شد به خاطر ترکیب مسخره مدیران که وزیر ورزش در پرسپولیس به وجود آورده بود. این را بگذارید به خاطر حداقل ۷۰۰ هزار یورویی که در پرونده برانکو تحمیل شد برای این که آقای وزیر دور برداشته بود که یک یورو هم به برانکو نمی‌دهیم.
یک ابهام این است که آیا در بخش مدیریتی باشگاه افرادی با کالدرون و مدیربرنامه او، حساب و کتاب داشته‌اند یا نه؟ در آن زمان بودند افرادی در هیات مدیره که خیلی ارتباط نزدیکی با او داشتند و مسایل مشکوکی وجود دارد که آیا از این ۵۰۰ هزار دلار اضافه تحمیلی کسی در باشگاه یا وزارت ذینفع بوده است یا نه؟ چون این هزینه برای یک بازی قابل قبول نیست.

*حکم نهایی در خرداد
پرسپولیس باید کم‌کم خود را آماده یک بار مالی بسیار سنگین کند. این در حالی است که روند کسب درآمد هم به خاطر قرارداد‌های منعقد شده از گذشته، اصلا قابل اتکا نیست. پرسپولیس با یک حمله گازانبری روبه‌رو است. از یک طرف با محدودیت درآمد روبه‌رو هستند و از سوی دیگر با یک بار مالی عجیب و غریب. ورودی پرسپولیس از محل کارگزار حتی پاسخگوی هزینه‌های جاری باشگاه نیست، چه رسد به چنین هزینه‌هایی که هر روز از اسمان نازل می‌شود. این بار هم باید در ماه خرداد منتظر باشیم. چندی پیش دادگاه داوری ورزش در نامه‌ای برای پرسپولیس اعلام کرد بررسی را به آخر اردیبهشت موکول کرده است.

*با ۵۰۰ هزار دلار برانکو چه کنیم؟
دغدغه این روزهای پرسپولیس در مواجهه با پرونده‌های بین‌المللی، فقط موضوع کالدرون نیست. پرونده برانکو ایوانکوویچ هنوز بسته نشده است. با توجه به قرارداد مشترک بین ایران و کرواسی، اگر مساله مالیات در ایران حل می‌شد یا پرونده در ایران می‌ماند، شرایط فرق می‌کرد. پرداخت ریالی و محاسبه با نرخ ارز نیمایی وضعیت خیلی متفاوتی را به وجود می‌آورد. می‌تواند هزینه باشگاه را خیلی کم کند ولی نه باشگاه توان مالی داشت که وارد معرکه شود و نه اداره مالیات و دولت در این ارتباط کاری انجام دادند!
پرسپولیس فعلا یک بدهی مالیاتی ۵۰۰ هزار دلاری به اداره مالیات کرواسی دارد. در واقع آن‌ها برانکو را می‌شناسند ولی برانکو طبق قرارداد آن را از پرسپولیس طلبکار است. این جدا از حدود ۲۰۰ هزار یورو بدهی مالیاتی است که به خاطر یک میلیون یورو، پرداختی از سال قبل است. گویا این پرونده اصلا قرار نیست بسته شود. سال آینده بیش از ۱۰۰ هزار یورو هم به عنوان بدهی مالیاتی بودیمیر اضافه می‌شود. این‌ها اعداد حداقلی هستند و هر دم از این باغ بری می‌رسد.
گویا قرار نیست این پرونده‌ها هیچ‌گاه بسته شود. همین‌طور ادامه دارد و ابعاد جدید پیدا می‌کند. اگر به خاطر داشته باشید، باشگاه تا پایان اردیبهشت برای حل این مساله، مهلت خواسته بود و حالا باید دید اداره مالیات کرواسی چه مقدار عرصه را بر برانکو سخت خواهد کرد. چشم امید پرسپولیس به اداره مالیات کرواسی است چون به وزارت اقتصاد و امور دارایی ایران که امیدی نیست مگر این که به موضوع ورود کند.

*پولی برای نقل و انتقالات می‌ماند؟
سمیعی و صدری برای حل این موارد بار دیگر باید از ارتباط‌های خود استفاده کنند و از هر جایی که می‌توانند ارز قرض کنند و پای بدهی‌ها بدهند. قرضی که به اعتبار درآمد ارزی از آسیا انجام شده است. این مساله دست و بال پرسپولیس را حسابی تنگ خواهد کرد. پنجره هم بسته نشود و کار به آنجا هم نرسد، پرسپولیس برای نقل و انتقالات با تنگنای مالی روبرو خواهد شد و تازه مطالبات بازیکنان فعلی و رقم‌های سنگین برای تمدید قرارداد هم هست؛ شرایط بسیار دشواری که کمتر کسی غیر از مدیران باشگاه به آن فکر می‌کند و مدت‌هاست که فکر مدیران باشگاه را به خود درگیر کرده است.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --