پایان صد روز تنهایی/با بازگشت فوتبال به انگلستان، از فردا شب دوباره هیجان به اوج خواهد رسید

0

 

بدون فوتبال، عجیب زندگی کسل کننده‌ای را گذراندیم. درحالی که اوج حساسیت و اوج هیجان از راه می‌رسید و برای تماشای مهم ترین دیدارهای فصل لحظه شماری می‌کردیم، ناگهان یک ذره میکروسکوپی، جهان را زیر و رو کرد و فوتبال نیز از این ماجرا مستثنی نبود. آخرین دیدار که در لیگ برتر انگلستان به انجام رسید، تاریخ ۹ مارس بود و حالا از فردا، درحالی به خانه‌های هواداران باز می‌گردد که فراقش ۱۰۰ روزه شده است.

امیرعباس زمانیان – خبرنگار : آری؛ باورش سخت است اما باید باور کنیم که جذاب ترین لیگ فوتبال دنیا را ۱۰۰ روز نداشتیم. بدون فوتبال، فهمیدیم گذر زمان یعنی چه؟ ماه یعنی چه؟ روز یعنی چه؟ ساعت یعنی چه؟ دقیقه و ثانیه یعنی چه و حتی لحظه یعنی چه؟ گابریل گارسیا مارکز در شاهکار ادبی “صد سال تنهایی” می‌گوید: “زمان هرگز نمی‌گذرد؛ بلکه فقط تکرار می‌شود.”

کووید۱۹، نه تنها جذاب ترین لیگ فوتبال دنیا را به حالت تعلیق درآورد؛ بلکه حس آزادی، نفس کشیدن با تمام وجود و در آغوش گرفتن عزیزان را هم مختل کرد. حتی آدمیزاد از “دست دادن” محروم شد تا درک کند پیش از این، همین روزمرگی‌های ساده، چه نعمت‌های با ارزشی بودند و ما قدرشان را نمی‌دانستیم.

در دورانی که شیوع کووید۱۹ در جهان، لحظه به لحظه بیشتر می‌شد و هم نوعان بسیاری را از دست می‌دادیم، دیگر خبری از سلام و احوال پرسی‌های ساده نبود. وقتی به مدرسه، دانشگاه، محل کار، میهمانی‌های خانوادگی و… می‌رفتیم، سوال “بازی فوتبال شب گذشته را تماشا کردید؟” از میان بحث‌های جذاب خط خورده بود.

اما حالا، دقیقاً از فردا، رأس ساعت ۲۱:۳۰ با سوت آغاز دیدار معوقه استون ویلا مقابل شفیلد یونایتد لیگ برتر انگلستان نیز به جمع فوتبال‌های بازگشته از جنگ با کووید۱۹ اضافه می‌شود و سومین لیگ معتبر اروپایی لقب خواهد گرفت که در دوران پسا کرونا، از سر گرفته می‌شود.

پس از پایان دیدار شفیلد یونایتد مقابل استون ویلا، شاگردان میکل آرتتا که جزء اولین افراد مشهوری بود که دچار ابتلا به کرونا ویروس شد و اکنون در سلامت کامل به سر می‌برد، در تیم آرسنال باید در شهر منچستر مقابل سیتیزن‌ها صف آرایی کنند. دیداری که علاوه بر جذابیت‌های همیشگی رقابت TOP 6، از اهمیت ویژه دیگری نیز برخوردار است:

فرداشب، اگر شاگردان گواردیولا در خانه موفق به گرفتن امتیاز از آرسنال نشوند، آنگاه لیورپول برای پایان دادن به حسرت ۳۰ ساله و طلسم شکنیِ ۳ دهه قهرمان نشدن در لیگ برتر، فقط و فقط به یک پیروزی دیگر نیاز خواهد داشت و بعید نیست اتفاق مذکور، روز یکشنبه هفته آینده در چارچوب دربی مرسی‌ساید اتفاق بیفتد. آنگاه شاگردان کارلو آنچلوتی باید برای رقیب همشهری‌شان، گارد افتخار باز کرده و به هرچه با شکوه تر شدن جشن قهرمانی قرمزهای آنفیلد، کمک کنند.

صبر کنید؛ هفته ۳۰ لیگ برتر انگلستان، بازهم بازی‌های جذاب دارد و دیدار منچستریونایتد مقابل تاتنهام یکی از آنهاست. شاگردان اوله گونار سولسشائر پیش از تعلیق مسابقات، روند فوق العاده‌ای داشتند و از طرف دیگر، با مصدومیت هری کین و سون هیونگ مین، تاتنهامی‌ها روزهای وحشتناک و بحرانی را تجربه می‌کردند.

روز جمعه، از ساعت ۲۳:۴۵ به وقت استاندارد ایران و پس از دیدار نوریچ مقابل ساوتهمپتون، این دیدار در ورزشگاه بدون تماشاگر تاتنهام هات اسپر با قضاوت مایکل اولیور به انجام خواهد رسید و به طبع، شانس شیاطین سرخ برای کسب ۳ امتیاز دیدار و افزایش شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا، بیشتر خواهد بود. در این دیدار، فیل جونز از اردوی منچستریونایتد و دله الی از اردوی تاتنهام غایب هستند.

روز شنبه، جدول مسابقات شاهد برگزاری ۴ دیدار از هفته ۳۰ خواهد بود. ابتدا لسترسیتی که دیگر حتی روی کاغذ نیز شانسی برای قهرمانی ندارد، مقابل واتفورد صف آرایی خواهد کرد و پس از آن به ترتیب برایتون و وستهم در خانه به مصاف آرسنال و وولورهمپتون می‌روند. در آخرین دیدار روز شنبه نیز بورنموث و کریستال پالاس با یکدیگر مصاف خواهند کرد.

روز یکشنبه به جز دربی مرسی ساید که راجع به آن صحبت و از ساعت ۲۲:۳۰ به وقت استاندارد ایران برگزار خواهد شد، ابتدا نیوکسل به مصاف شفیلد یونایتد خواهد رفت و شاگردان فرانکی لمپارد در تیم چلسی، میهمان استون ویلا خواهند بود.

قطار هفته ۳۰ لیگ برتر انگلستان نیز با به صدا در آمدن سوت پایان دیدار منچسترسیتی مقابل برنلی که از ساعت ۲۳:۳۰ به وقت استاندارد ایران برگزار خواهد شد، به ایستگاه پایانی می‌رسد. هفته‌ای جذاب که به احتمال بیش از ۵۰ درصد، تکلیف قهرمان بیست و هشتمین دوره برگزاری لیگ برتر انگلستان روی کاغذ را نیز رسماً معرفی خواهد کرد و قهرمان، تیمی به جز لیورپول نخواهد بود.

قرمزهای مرسی ساید، ۲۵ امتیاز با نزدیک ترین تعقیب کننده‌شان در جدول فاصله دارند و برای قهرمانی، به شرط باخت منچسترسیتی در دیدار فرداشب مقابل آرسنال، تنها نیازشان به ۲ امتیاز دیگر است. اما قهرمانی زود هنگام لیورپول، هرگز به معنای عدم جذابیت ادامه فصل برای دنبال کردن نخواهد بود. ۹ هفته باقی مانده و تنور جنگ بر سر کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا و حتی لیگ اروپا، داغِ داغ است.

با وجود حکم دادگاه عالی ورزش مبنی بر عدم رعایت فیرپلی مالی منچسترسیتی و محرومیت این تیم از ۲ فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا، با توجه به وضعیت جدول، در فصل جاری رده پنجم نیز موفق به کسب جواز حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا خواهد شد و در این میان، حتی نوریچ قعر جدولی نیز روی کاغذ شانس رسیدن به رده پنجم را دارد.

اما اگر بخواهیم منطقی و با توجه به میانگین امتیاز گیری تیم‌ها نگاه کنیم، به جز لیورپول که حضورش در فصل آینده لیگ قهرمانان قطعی خواهد بود و لسترسیتی که در رده سوم ایستاده، شانس تیم‌های چلسی، منچستریونایتد، وولورهمپتون، شفیلد یونایتد، تاتنهام و آرسنال برای کسب سهمیه بیشتر است.

شیاطین سرخ روی کاغذ حتی شانس کسب عنوان نایب قهرمانی را نیز دارند و اگر بخواهیم زیاد خوشبین نباشیم، تا رده سوم شانس بالا آمدن دارند. از طرف دیگر، لسترسیتی و چلسی مجالی برای لغزش ندارند و تیم‌های شگفتی سازی همچون وولورهمپتون و شفیلد، قصد بیخیال شدن و دست کشیدن از مبارزه!

تلاش آرسنال و تاتنهام برای اعاده حیثیت و رسیدن دوباره به جمع Top 6 را هم در نظر بگیرید؛ به هیچ وجه جذابیت لیگ برتر انگلستان کم نیست. اما هیجان فوتبال، به غیر قابل پیش بینی بودن آن است. بیایید از تماشای تک تک مسابقات لذت ببریم.

حالا که فراق ۱۰۰ روزه فوتبال در انگلستان، فرداشب به وصال خواهد انجامید و در این مدت بدون فوتبال، جمله گابریل گارسیا مارکز مبنی بر نگذشتن زمان را به خوبی درک کردیم، باید از تک تک بازی‌های باقی مانده، کمال لذت را ببریم. دوباره آن روزها از راه رسیده که خسته از محل کار یا حضور در اجتماع، به خانه بازگردیم و فوتبال سخاوتمند، ما را به نوشیدن یک فنجان چای داغ میهمان کند. دوباره آن روزها از راه رسیده اند که پس از سلام و احوال پرسی‌های روزمره در جمع دوستان، خانواده و همکاران، اولین سوالمان این باشد که: “دیدار فوتبال شب گذشته را تماشا کردید؟!”

 

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --