پاسخ کوبنده اسکوچیچ به منتقدانش با تاریخ‌سازی در منامه

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: وقتی تیم‌ملی راهی منامه می‌شد امیدی کمی به صعود از گروه داشتیم. نتایج فاجعه‌آمیز ویلموتس و سلب میزبانی از کشورمان باعث شده بود تا به کسب نتیجه در ۴ بازی باقی‌مانده چندان خوشبین نباشیم، خصوصا که فدراسیون نتوانست امکانات و اردوهای تدارکات خوبی را برای ملی‌پوشان در نظر بگیرد. اما اسکوچیچ با همه کاستی‌ها و مشکلات امیدوار و مطمئن بود که شاگردانش با بهترین نمایش در بحرین به ایران بازخواهند گشت و همین‌گونه هم شد و ایران با شکست حریفانش به‌عنوان تیم نخست گروه C به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر صعود کرد.
البته قبل از شروع بازی‌ها مشخص بود هنگ‌کنگ و کامبوج حریف ما نمی‌شوند و به همان اندازه این ترس هم وجود داشت که بحرین و عراق مثل بازی رفت برای کشورمان خطرساز شوند. ولی ایران کاری کرد کارستان و بعد از شکست دادن بحرین در خانه‌اش که در فوتبالمان بی‌سابقه بود، تیم صدرنشین عراق را هم که ۱۰ سال بود به فوتبال ما نباخته بود، در بازی آخر با تک‌گل سردار آزمون شکست داد تا اقتدار خود را به رخ غریبه و آشنا بکشد.
گرچه به نظر غریبه‌ها بیش از برخی خودی‌ها، اسکوچیچ و شاگردانش را باور داشتند، حتی آن‌قدری که با دسیسه‌چینی و توطئه میزبانی را از کشورمان گرفتند تا تیم‌ملی را زمین بزنند. اما عده‌ای در داخل ایران به‌جای اینکه از تیم‌ملی حمایت کنند، از همان ابتدا بنای ناسازگاری با اسکوچیچ را گذاشتند و این مربی کروات را علی‌رغم کارنامه مثبتی که در تیم‌های باشگاهی فوتبال‌مان داشت مورد تخریب قرار دادند.
علی دایی انتخاب اسکوچیچ را بی‌احترامی به ایرانی‌ها دانست و پرسیده بود این مربی با چه کارنامه‌ای به‌عنوان سرمربی تیم‌ملی ایران انتخاب‌شده است؟ محمد تقوی معتقد بود اسکوچبچ صلاحیت سرمربیگری تیم‌ملی را ندارد، چون با دلالان فوتبال ارتباط دارد و به هر دری زده تا در لیگ ایران صاحب تیم شود! (در همان مقطع این مربی از استقلال پیشنهاد داشت و با وجود میل باطنی مدیران نفت از این باشگاه جدا شده بود ). حسن روشن هم اذعان داشت گزینش اسکوچیچ در پی نفوذ دلالان انجام شده و این مربی در تیم‌ملی موفق نخواهد بود. مشابه همین صحبت‌ها را بهزاد غلامپور انجام داده و گفته بود مافیای فوتبال، اسکوچیچ را روی نیمکت تیم‌ملی گذاشته است و این کار را خیانت به مربیان داخلی و ملت ایران دانسته بود. کارشناسانی چون جلال چراغپور، حمید درخشان ، فریدون معینی و بیژن ذوالفقارنسب هم اذعان داشتند تیم‌ملی با اسکوچیچ شانسی برای صعود ندارد و….
برخی از این انتقادات بیشتر از آنکه فنی باشد، جنبه غرض‌ورزی داشت و به این خاطر انجام گرفت که چرا فدراسیون یک خارجی را به مربیان ایرانی ترجیح داده است.
و متاسفانه در چند ماه گذشته مسوولین هم آن‌طور که باید پشت این مربی نبودند و حتی برخی از آن‌ها سعی کردند با کارشکنی مانع از موفقیت اسکوچیچ شوند. واکنش اسکوچیچ به منتقدانش فقط سکوت بود و سکوت و این مربی به‌رغم همه ناملایمات صبورانه تلاش کرد تیم‌ملی را به‌روزهای اوج بازگرداند. شاید گناه اسکوچیچ این بود که باند رسانه‌ای نداشت و دنبال چپاول از فوتبال ایران نبود. او نخواست که رییس باشد و دنبال خدمتگزاری بود و به خاطر همین برخلاف سایر مربیان به‌جای اینکه در فضای مجازی و رسانه‌ها باشد به دور از هیاهو کارش را انجام داد. و چه غریبانه تیم‌ملی را آماده رقابت با حریفان آسیایی کرد و نتایجی را در مسابقات مقدماتی جام جهانی گرفت که برخی از مربیان صاحب‌نام و گرانقیمت در ۸ سال نتوانسته بودند. برای یک مربی چه از این بهتر که بتواند با عملکردش جواب همه بدی‌ها را دهد و حتی کاری کند که منتقدانش را به تحسین از خود وا دارد. امروز خیلی از آن مربیانی که از آن‌ها اسم بردیم می‌گویند به موفقیت تیم‌ملی در مسابقات انتخابی جام جهانی خوشبین هستند و از اسکوچیچ تعریف و تمجید می‌کنند.
البته هنوز عده‌ای محدودی سعی دارند کار تیم را کم ارزش جلوه دهند و می‌گویند اسکوچیچ با این‌همه ستاره کار آسانی داشت. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که مربی قبلی هم به لحاظ کیفی دستش پر بود، اما نتوانست با همین نفرات نتایج لازم را به دست بیاورد و حتی ۲ شکست مفتضحانه در دور رفت مقابل بحرین و عراق به دست آورد. تکرار مکررات اگر بگوییم ویلموتس تحت در شرایطی تیم‌ملی را به اسکوچیچ تحویل داد و در آن زمان کوتاه این مربی تنها کاری که می‌توانست انجام دهد این بود ازنظر روحی روی بازیکنان کار کند و از تجربه‌ای که داشت برای موفقیت تیمی که حتی یک بازی تدارکاتی هم ندیده بود، چنین تیم خوبی در سطح چنین مسابقاتی بسازد. یکی از تصمیمات اثرگذار اسکوچیچ استفاده از بازیکنانی بود که سابقه بازی در تیم‌ملی و رده باشگاهی را در کنار هم داشتند و همین باعث شد تا تیم‌ملی با بیشترین گل زده و کمترین گل خورده بازی‌ها را به پایان ببرد.
قرارداد دراگان اسکوچیچ با تیم‌ملی به پایان رسیده است و حالا باید دید فدراسیون فوتبال چه تصمیمی درباره آینده نیمکت تیم فوتبال خواهد گرفت؟ قطعا در این مقطع هر تغییری به ضررمان خواهد بود، زیرا ادامه مسابقات از چندی دیگر قرعه‌کشی خواهد شد و چه‌بهتر که ملی پوشان با تفکرات همین مربی بازی‌ها را ادامه دهند. اگر به اسکوچیچ بیشتر فرصت دهند، این توانایی را دارد که با ادامه روند خوبش، فوتبال ایران را به جام جهانی برساند. او در این مدت نشان داد که برخلاف انتقادات توان مدیریت نیمکت پرستاره تیم‌ملی را دارد و بلد است چطور از همه ظرفیت‌هایش در جهت موفقیت تیم بهره بگیرد. یکی از اقدامات مثبت اسکوچیچ جوانگرایی در تیم‌ملی و بها دادن به بازیکنان داخلی است.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --