واکسن شرط بازگشت تماشاگران

0

بالاخره حکم لغو محرومیت ایران از میزبانی دیدارهای بین‌المللی صادر شد و فدراسیون فوتبال ایران از تایید میزبانی تهران در مسابقات انتخابی جام‌جهانی برای دیدارهای تیم‌ملی کشورمان خبر داد.

شهاب عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال دراین‌باره گفته «به لطف خدا و دعای خیر مردم اتفاق مهمی بعد از سال‌ها رخ داد و ان‌شاءا… در بازی با سوریه میزبان خواهیم بود. این مهم می‌تواند راه صعود ما را هموار کند.» او تاکید کرده «در این چند سال شاهد میزبانی نبودیم که حق اصلی فوتبال ما بود. با یک تیم بسیار کارآمد و تلاش‌های رسمی و غیررسمی و رفتار همکاری گرایانه به این مهم رسیدیم. جا دارد از مجموعه سازمان صداوسیما تشکر کنم که همکاری مناسب را انجام دادند. از آقای علی عسگری و فروغی تشکر می‌کنم که در ستاد آماده‌سازی میزبانی حضور داشتند. امیدوارم برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم چون در بحث میزبانی باید کارهایی صورت می‌گرفت. ویزای اعضای این تیم تقریبا آماده و تحویل وزارت امور خارجه شده و این تیم با یک کاروان ۴۵ نفره عازم تهران می‌شود.»
ایران‌ سوریه بدون تماشاگر
اتفاق خوبی است اگر این مهم محقق شود و طلسم محرومیت‌های ایران از میزبانی بشکند. اسفند سال گذشته بود که نامه‌ای از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران رسید و عنوان شد که این نهاد بین‌المللی به دلایل مختلف میزبانی رقابت‌های ملی و باشگاهی فوتبال را از ایران سلب کرده است. در نامه‌ای که ویندر سون جان، دبیرکل ای اف سی خطاب به مهدی محمدنبی دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده بود در بندهای مختلف به چالش‌هایی از جمله تحریم، حق پخش، مشکل نهادهای مالی و اشاره شده بود.
اما حالا در آستانه برگزاری دیدارهای نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲قطر، فدراسیون جهانی فوتبال در اعلام برنامه این دیدارها، ایران را به‌عنوان میزبان دیدار با سوریه اعلام کرده و این بازی در تاریخ ۱۱ شهریور و ساعت ۲۰:۳۰ در استادیوم آزادی برگزار خواهد شد. هرچند که به نظر می‌رسد با توجه به شیوع کرونا و روند کند واکسیناسیون در کشورمان احتمال حضور تماشاگران در این دیدار وجود نخواهد داشت و دراین‌باره عزیزی خادم توضیح داده «درباره حضور تماشاگران در بازی اول را بعید می‌دانم این اتفاق محقق شود و بعد از آن باید به دوحه سفر کنیم. بازی سوم در امارات و بازی چهارم مقابل کره جنوبی در ایران است و احتمالا بتوانیم مجوز ورود برای کسانی که واکسن زدند را با کارت ویژه صادر کنیم. امیدواریم موجب خشنودی و خوشحالی مردم شویم که بزرگ‌ترین سعادت دنیوی و اخروی است.» او بابیان این‌که برنامه‌ریزی بازی سوریه انجام و کارهای لازم ساماندهی شده است، اما از فردا بی‌خبریم، تاکید کرده «با afc وارد تعامل خوبی شدیم. به هر حال این نهاد نیز الزامات خاص خودش را دارد و باید با یک رفتار تعاملی، هماهنگی با این نهاد بالادستی و نیز سازمان‌های داخلی، کار را پیش ببریم تا رضایت افکار عمومی فراهم شود. بازی اول در پیش است و همه کارها برای انجام در تهران انجام شده است. تمام کارهای ویزای تیم سوریه برای حضور در تهران انجام و تحویل وزارت خارجه شده و روز دوشنبه ۳۰ آگوست تیم سوریه وارد می‌شود. همچنین ناظران و تیم داوری نیز به تهران سفر می‌کنند. همه‌چیز برای بازی با سوریه برنامه‌ریزی شده و آماده است. نکته مهمی باید به آن اشاره کنم این است که در فرایند و پروسه این میزبانی دیدیم که هر موقع با نیت خالص کنار هم و همدل باشیم، موفق می‌شویم.»
ایران- کره با حداقل تماشاگر
برنامه بازی‌های دور رفت تیم‌ملی ایران طبق تقویم از پیش تعیین‌شده از ۱۱ شهریور تا ۲۰ آبان مقابل سوریه، عراق، امارات، کره جنوبی و لبنان برگزار خواهد شد و اگر آنچه ادعا می‌شود، رخ دهد ایران در اولین میزبانی‌اش بعد از پایان محرومیت پنجشنبه هفته آتی میزبان عراق خواهد بود و پس از آن در ۲۰ مهر به مصاف کره جنوبی در ورزشگاه آزادی خواهد رفت. دیدار با چشم‌بادامی‌ها به وعده عزیزی خادم قرار است با حضور تماشاگرانی برگزار شود که واکسن دریافت کرده‌ باشند اما با توجه به اعلام وزارت بهداشت تمام افراد بالای ۳۰ سال تا اول آبان تنها یک دوز واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد و این مساله شانس حضور تمامی فوتبالدوستان در ورزشگاه را کاهش می‌دهد. در دیگر کشورهای جهان قانون منع حضور تماشاگران فوتبال در ورزشگاه‌ها با تزریق دو دوز و گذشت بیش از ۲ هفته برای ایجاد ایمنی کامل حذف شد و حالا با این اوصاف اگر قرار باشد که شرایط حضور تماشاگران ایرانی در استادیوم آزادی تکمیل چرخه واکسیناسیون در نظر گرفته شود، شانس کمی برای فوتبالدوستان در تماشای دیدار ایران کره جنوبی وجود خواهد داشت.
غیبت اسکوچیچ و هاشمیان در اولین دیدار خانگی؟
از سوی دیگر محقق شدن میزبانی ایران با چالش دیگری هم مواجه است. کشورمان درحال حاضر به دلیل شیوع گسترده کرونا و وضعیت قرمز شرایط مطلوبی به لحاظ مدیریت کرونا ندارد و این مساله می‌تواند موجب اعتراض تیم‌های میهمان برای حضور در ایران شود. همچنین با وجود روند کند واکسیناسیون در کشور و ورود احتمالی جهش‌های جدید ویروس بسیاری از متخصصان حوزه بهداشت و درمان از رقم خوردن یک پیک پرخطر دیگر در کشور در پاییز آتی خبر می‌دهند. اتفاقی که می‌تواند به اعتراض کره‌ای‌ها برای عدم حضور در کشورمان به بهانه حفظ سلامتی منجر شود. بر این اساس به نظر می‌رسد که جز تمهیدات در نظر گرفته‌شده از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان صداوسیما برای برگزاری هر چه بهتر میزبانی بین‌المللی رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، باید دولت و وزارت بهداشت هم در محقق شدن شکست طلسم میزبانی تلاش بیشتری داشته باشد. آن‌هم درحالی‌که اردوی تیم‌ملی کشورمان از شیوع گسترده کرونا در کشور در امان نمانده و دراگان اسکوچیچ و وحید هاشمیان‌ هم از ابتدای این هفته به علت ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه به سر می‌برند. سرمربی تیم‌ملی و دستیار ایرانی او در حالی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که اوایل تیرماه سال جاری دومین دوز واکسن کرونای خود را هم دریافت کرده بودند اما به دلیل قدرت انتقال سویه دلتا آن‌ها در بدترین زمان ممکن ابتلا به کرونا را تجربه می‌کنند. غیبت اسکوچیچ و هاشمیان درحالی رقم خورده که از امروز مینی کمپ تیم‌ملی فوتبال ایران با حضور بازیکنان داخلی آغاز می‌شود و در غیاب این ۲ نفر، ۲ دستیار خارجی و کریم باقری هدایت تیم‌ملی را برعهده خواهند داشت و با توجه به بازه زمانی طولانی در بهبودی کرونا با سویه دلتا، احتمال غیب آن‌ها در دیدار با روسیه وجود خواهد شد.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --