همه چی آرومه

0

میلاد اعظمی – خبرنگار: شکست پرسپولیس در هفته سوم لیگ‌برتر فوتبال کشورمان مقابل آلومینیوم اراک آن هم پس از کسب ۲پیروزی پیاپی باعث شد برخی انتقادات نسبت به عملکرد پرسپولیس آغاز شود و در برخی موارد حتی به حد بالا هم برسد. عملکرد بد پرسپولیس در دیدار با آلومینیوم و اشتباهات متعدد فردی و تاکتیکی در این بازی باعث شد منتقدان نسبت به عملکرد تیم یحیی گارد منفی بگیرند.
البته انتقادات، صحبت‌‌‌‌ها و نقدها نسبت به عملکرد پرسپولیس در بازی با آلومینیوم کاملا منطقی به شمار می‌رود. پرسپولیس در بازی هفته سوم مقابل نماینده اراک هیچ نشانی از آن تیم با صلابت گذشته نداشت و حتی نتوانست یکی، دو موقعیت بالای ۹۰ درصد گل هم روی دروازه حریف ایجاد کند.
البته ذکر این نکته ضروری است که آخرین شکست پرسپولیس در لیگ‌برتر مربوط به بازی رفت سال گذشته با همین آلومینیوم اراک و در همین زمین بود و شاگردان یحیی از آن بازی‌ تا بازی هفته سوم مقابل آلومینیوم شکستی را در لیگ‌برتر تجربه نکرده بودند که خودش یک رکورد استثنایی است، اما باخت پرسپولیس در آن بازی و مهمتر از آن عملکرد قابل نقل‌تمام بازیکنان و کادرفنی در این بازی باعث شد تا سیل انتقادات به سمت بازیکنان و کادرفنی روان شود. در این بین اما پس از بازی یحیی گل‌محمدی در نشست خبری به این نکته اذعان کرد که پرسپولیس شایسته پیروزی در بازی با آلومینیوم نبوده و مسئولیت شکست را هم قبول کرد تا نشان بدهد از نظر تفکر و آشنایی با فضای پرسپولیس در عالی‌ترین حد خود قرار دارد و به راحتی اشتباهش را می‌پذیرد، مسئله‌ای که می‌تواند در نهایت به نفع پرسپولیس تمام شد.
پس از باخت پرسپولیس به آلومینیوم و البته ۹ امتیازی شدن سپاهان و استقلال در لیگ‌برتر، خیلی‌‌‌‌ها معتقد هستند که کار پرسپولیس برای قهرمانی در همین ابتدای فصل سخت شده است و کسب ۶ امتیاز از ۳ بازی ابتدایی فصل برای پرسپولیس عملکرد خوبی نمی‌‌دانند. این مسئله بهانه خوبی شد تا به سراغ عملکرد پرسپولیس در سه هفته ابتدایی لیگ در پنج فصل اخیر که در نهایت با قهرمانی سرخپوشان به پایان رسید برویم و ببینیم که آیا واقعا پرسپولیس فصل بیست و یکم نسبت به پرسپولیس پنج فصل گذشته در ۳ هفته ابتدایی امتیاز بهتری کسب کرده یا بدتر.
برانکو رکورددار است
پرسپولیس در ۳ فصلی که با برانکو ایوانکوویچ به قهرمانی رسید در ۳ هفته نخست بیشترین امتیاز را نسبت به دو فصل بعد از آن گرفته است. در فصل شانزدهم پرسپولیس از سه بازی ابتدایی ۷ امتیاز، در فصل هفدهم ۹ امتیاز و در فصل هجدهم باز هم امتیاز گرفت که عملکردی فوق‌العاده برای شروع یک لیگ به شمار می‌رود.
در فصل شانزدهم پرسپولیس لیگ را با ۶۶امتیاز، در فصل هفدهم با ۶۴ امتیاز و در فصل هجدهم با ۶۱ امتیاز به پایان رساند و روی سکوی قهرمانی رفت. پرسپولیس مدل برانکو در فصل هفدهم با کسب ۳ پیروزی پیاپی در ۳ بازی ابتدایی رکورد دار عملکرد مثبت در ۳هفته نخست لیگ‌برتر در فصول گلات است و پس از آن هم در فصل شانزدهم و هجدهم با ۷ امتیاز بیشترین امتیاز را در ۳ فصل ابتدایی گرفته است.
کالدرون و ۶ امتیاز
پس از جدایی برانکو از پرسپولیس سکان هدایت سرخپوشان در فصل نوزدهم به گابریل کالدرون آرژانتینی سپرده شد. این سرمربی مطرح آرژانتینی توانست در ۳ بازی ابتدایی لیگ ۶ امتیاز برای پرسپولیس به دست بیاورد اما در طول نیم فصل اول عملکرد پر نوسانی داشته و حتی پرسپولیس را به رده‌‌‌‌‌های پایین جدول هم برد اما در نهایت در پایان نیم فصل این پرسپولیس مدل کالدرون بود که به قهرمانی رسید و پس از آن این سرمربی آرژانتینی جایش را به یحیی گل‌محمدی داد. نکته جالب اینجاست که پرسپولیس در این فصل با ۶۷ امتیاز به عنوان قهرمانی لیگ رسید و به پوکر قهرمانی که یک رکورد جاودانه در فوتبال ایران تلقی می‌شود برسد. یعنی تیمی که در یک فصل با کالدرون و گل‌محمدی هدایت شد توانست در نهایت یک رکورد رویایی را به ثبت برساند، هرچند در ۳بازی ابتدایی فصل مثل همین فصل بیست و یکم فقط ۶ امتیاز گرفته بود .
کمترین امتیاز در فصل گلات
کمترین امتیاز در بین ۵ فصل گذشته پرسپولیس در لیگ‌برتر در ۳ بازی ابتدایی متعلق به تیم فصل بیستم و یحیی گل‌محمدی است. پرسپولیس در سه بازی ابتدایی فصل گذشته فقط ۵ امتیاز کم کرد کسب کرد، اما در نهایت مثل فصل نوزدهم با ۶۷ امتیاز و با کمترین اختلاف امتیاز ممکن با سپاهان به قهرمانی رسید تا رکورد تاریخی گلات قهرمانی را به ثبت برساند. تیمی که با یحیی خوب شروع نکردند، اما در فصل دشوار و نفس گیر و در رقابت تنگاتنگ با سپاهان در نهایت به قهرمانی رسید آن هم در شرایطی در ۳ بازی اول امتیاز خیلی زیادی کسب نکرده بود، اما در جریان لیگ توانست پس از اولین شکست مقابل همین آلومینیوم اراک ۶بازی پیاپی را پیروز شود و به قول معروف روی غلطک بیفتد و در نهایت جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
فصل بیست و یکم؛ همه چی آرومه 
پرسپولیس در ۳ هفته ابتدایی فصل جاری توانست ۶ امتیاز کسب کند که اصلا امتیاز کمی نیست البته همه قبول دارند که پرسپولیس در بازی با آلومینیوم واقعا روز خوبی را سپری نکرد، اما این دلیل نمی‌شود که بخواهیم از نظر امتیازی عملکرد پرسپولیس را زیرسوال ببریم و با مقایسه نسبت به ۵ فصل گذشته نمره منفی بدهیم. پرسپولیس تا اینجا ۶ امتیاز کم کرده کسب کرده که به اندازه امتیازی است که در لیگ نوزدهم با کالدرون گرفت و در نهایت قهرمان شد. این نشان می‌دهد که حداقل از نظر امتیاز پرسپولیس از رقبایش عقب نیست و به راحتی می‌تواند این اختلاف را جبران کند. البته به شرطی که مانند فصل گذشته خیلی کم امتیاز از دست بدهد تا بتواند حداکثر امتیاز‌‌‌‌ها را بگیرد.
با بررسی عملکرد پرسپولیس در ۳ بازی ابتدایی ۶ فصل گذشته به این نتیجه می‌رسیم که اوضاع حداقل از نظر امتیازی بحرانی نیست و می‌شود به این تیم امیدوار بود. اگر پرسپولیس مانند فصول گذشته از همین شکست در هفته‌های ابتدایی لیگ درس لازم را بگیرد و بتواند نقاط ضعفش را پوشش دهد به راحتی می‌تواند به ششمین قهرمانی پیاپی خود در لیگ دست پیدا کند و رکورد تاریخی و جاودانه دبل هت تریک قهرمانی را در لیگ ایران ثبت کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --