نیمکت‌نشینی و درحسرت جام

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: محمد نادری که در ابتدای لیگ بیستم با سروصدای زیاد و رقمی نجومی به تیم رقیب پیوسته بود بعد از پشت سر گذاشتن یک‌فصل ناموفق با استقلال و ناکامی در فینال جام حذفی از این باشگاه جدا شد تا فوتبالش را در آلتای ترکیه ادامه دهد.

زمانی که پرسپولیس این مدافع را به‌صورت قرضی از کورتریک جذب کرد در تیمش نیمکتنشین بود و نادری بعد از حضور در تیم قهرمان لیگ توانست به ‌روزهای اوج برگردد و با درخشش در رقابت‌های داخلی و آسیایی نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته و ملی‌پوش شود، در چنین شرایطی و زمانی که پرسپولیس در پی تمدید با این مدافع بود استقلالی‌ها وارد عمل شدند و با پیشنهاد نجومی رضایتنامه نادری را از باشگاه بلژیکی دریافت و این بازیکن را جذب کردند. اما عملکرد نادری در طول فصل هرگز به اندازه هزینه هنگفتی که برای به دست آوردن این بازیکن شد و مانورهایی که روی این انتقال داده می‌شد نبود; مدافعی که قرار بود ۱۰ سال جناح چپ استقلال را بیمه کند، اما یک سال بیشتر در این تیم دوام نیاورد تا این ادعای آبی‌ها نیز مثل رقم قرارداد نادری که می‌گفتند ۲۵ تا ۳۰ در صد پایین‌تر از رقم پیشنهادی پرسپولیس است نادرست از آب دربیاید.
این بازیکن در فصلی که گذشت برای استقلال یک گل در ۲۳ مسابقه لیگ به ثمر رساند و ۲ گل در لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رساند بدون اینکه موفق به کسب جام یا افتخاری با این تیم شود. نادری در هر ۲ دربی مقابل پرسپولیس یکی از ضعیف‌ترین بازیکنان تیمش بود و هرگز نمایشی شبیه آنچه در پرسپولیس داشت را نتوانست در استقلال تکرار کند. ناگفته نماند استقلالی‌ها در ابتدا به طرز عجیبی می‌گفتند نادری برای آبی‌پوش شدن از جیب هزینه کرده و ۶ میلیارد را به باشگاه کورتریک پرداخته است، اما بعدها سعادتمند مدیرعامل وقت استقلال در برنامه تلویزیونی افشا کرد رقم قرارداد این بازیکن بالای ۱۰ میلیارد تومان است.
البته نادری تنها بازیکنی نیست که بعد از جدایی از پرسپولیس در مسیر پسرفت قدم گذاشت و از قله افتخار فرود آمد و سرنوشت اغلب بازیکنانی که در یک سال گذشته از پرسپولیس جدا شدند شبیه نادری بود; چه آن‌هایی که به هوای پیشرفت لژیونر شدند و چه آن‌هایی که بالاجبار و به خواست کادر فنی از پرسپولیس جدا شد .
از علیرضا بیرانوندی که قبل از پایان لیگ نوزدهم به هوای بازی در اروپا بار سفر بست و بعد از انجام ۱۲ بازی و نیمکتنشینی‌های طولانی در آنتورپ به‌صورت قرضی به بوآویشتا پیوسته تا فوتبالش را در سرزمین دیگری دنبال کند تا شجاعی که با پرسپولیس فسخ کرد و به فوتبال قطر رفت و مزه حذف از آسیا را مقابل پرسپولیس با پیراهن الریان چشید. گرچه بیرانوند با وجود دریافت ۲ گل مقابل تاتنهام در رقابت‌های لیگ اروپا توانست به‌عنوان بهترین بازیکن تیمش انتخاب شود.
علی علیپور هم نتوانست در اولین فصل حضورش در پرتغال موفق باشد و طی ۲۶ بازی برای ماریتیمو فقط ۲ گل زد. این بازیکن فصل جدید پرتغال را هم با نیمکت نشینی استارت زد و باید دید می‌تواند در ادامه خود را نشان دهد و درخششی را که در پرسپولیس داشت تکرار کند. از سرنوشت ترابی که در نیم‌فصل جدا شده بود قطعاً با خبرید و نیاز به یادآوری دوباره نیست که بگوییم این بازیکن بعد از انجام تنها ۹ بازی در لیگ ستارگان قطر چرا و چگونه فسخ کرد و با پشیمانی به پرسپولیس بازگشت تا نیم‌فصلی رویایی را با این تیم داشته باشد و با به‌جای گذاشتن عملکرد درخشان و کسب جام دیگری تفاوت بازی در یک تیم بزرگ و معمولی را نشان داده و طعم واقعی خوشبختی را به آن‌هایی که به هوای پول این تیم را ترک کرده باشند نشان دهد. پرسپولیسی که در این فصل به بسیاری بازیکنان متوسط شخصیت یک قهرمان را داد و ستاره‌ای ساخت در حد تیم‌ملی و در‌های خوشبختی را به روی‌شان باز کرد که این می‌تواند تلنگری باشد به آن‌هایی که قصد جدایی دارند و شاید بد نباشد امثال مغانلو برای ماندن در پرسپولیس بیشتر تلاش کنند تا فردا روزی به‌مانند سروش رفیعی، فرشاد احمدزاده و وحید امیری پشیمان نشود. همان‌طور که دیدید امیری پس از بازگشت به پرسپولیس توانست دوباره به‌روزهای اوج برگردد و حالا تبدیل به آچارفرانسه این تیم شده و در پستی که در آن تخصصی نداشت چنان خوش درخشید که حالا از او به‌عنوان یکی از مدافعان برتر لیگ نام می‌برند. اغراق نیست اگر بگوییم این خاصیت پرسپولیس است که افول کرده‌ها را دوباره احیا می‌کند، از معمولیها یک ستاره می‌سازد و به بازیکنان پا به سن گذاشته انگیزه و انرژی یک جوان را تزریق می‌کند.
در نقل و انتقالات اخیر یک‌بار دیگر این موضوع به هواداران ثابت شد اگر به سرمربی اعتماد کنند قطعاً ضرر نمی‌کنند. پرسپولیس نه از جدایی انصاری و ربیع خواه و نه از انتقال قرضی امثال برزگر و حسین پور لطمه ندید و آن‌هایی که این مربی را به خاطر جدا شدن بازیکنان مصدوم و پا به سن گذاشته تحت‌فشار می‌گذاشتند حالا قطعاً به این باور رسیده‌اند که درست یا غلط باید به تصمیمات کادر فنی اعتماد کنند. ناگفته نماند که انصاری به خاطر دور بودن از شرایط آرمانی در طول فصلی که گذشت تنها در دو بازی برای مس به میدان رفت و محسن ربیع خواه هم با بدشانسی در همان نیم‌فصل اول مصدوم شد و تنها ۵ بار شانس حضور در ترکیب آلومینیوم را یافت. این بازیکن آخرین بار مقابل پرسپولیس حاضر بود که این بازی با برتری دو بر یک تیمش همراه شد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --