نگاهی به زیر و بم حریف جویای نام پرسپولیس

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: گوا، کوچک‌ترین ایالت هند که ازکم جمعیت‌ترین ایالات این کشور، حالا میزبان پرتماشاگرترین تیم فوتبال پرجمعیت‌ترین قاره دنیاست.


پرسپولیس امروز به مصاف حریفی می‌رود که اولین حضور خود در لیگ قهرمانان را تجربه می‌کند و برای آسیا شناخته شده نیست و همین در غافلگیری الریان و الوحده نقش‌آفرین بود. این مساله عاملی شد تا کند و کاو کنیم هم برای شناخت گوا و هم ارزیابی تیم فوتبال این ایالت هند. صحبت‌های دیروز یحیی گل‌محمدی نشان داد آن‌ها تحلیل دقیقی از حریف خود دارند ولی آیا گوا با همان‌ترکیبی بازی می‌کند که در دو بازی قبلی خود به زمین فرستاد؟
گوا از ایالت‌های غربی کشور هندوستان و در مقام مقایسه مساحت آن معادل ۶۴درصد مساحت استان البرز است.

*مرکز ایالت گوا
نام رسمی مرکز ایالت گوا، پانجی است در این شهر آثار تاریخی زیادی وجود دارد و سومین شهر بزرگ گوا به شمار می‌رود. مرکز ایالت گوا در گذشته یک روستای کوچک در حاشیه رودخانه بوده که در سال ۱۸۹۷میلادی نام آن به نوا گوا Nova Goaکه به زبان پرتغالی به معنی گوای جدید است تغییر داده شد و از آن به‌عنوان شهر جایگزین شهر قدیمی گوا که مرکز پرتغالی‌ها بود، بهره‌برداری شد. نایب السلطنه پرتغال در هندوستان در گوا مستقر بود که همین امر به اهمیت این ایالت می‌افزود.

*از واسکوداگاما تا مارگائو
واسکوداگاما از مهم‌ترین شهرهای گواست. این نام اهالی فوتبال را به یاد باشگاه برزیلی می‌اندازد و البته هر ۲نام برگرفته از نام واسکوداگاماست که نقش مهمی در ایجاد مستعمرات برای پادشاهی پرتغال داشت. مارگائو که ورزشگاه محل برگزاری مسابقات و تیم گوا در آن استقرار دارند نیز چهارمین شهر مهم این ایالت خوانده می‌شود.
گوا دارای آب و هوای بسیار گرم و شرجی است. به طور کلی، این منطقه آب و هوای شبه استوایی و ۳فصلی دارد که تابستان آن از ماه مارس آغاز شده است.

*فقط یک استادیوم
استادیوم Fatorda در مارگائو و در منطقه‌ای به همین نام، یک استادیوم چند منظوره است و تیم گوا بازی‌های خود را در آن دنبال می‌کند. نام دیگرش، جواهرنعل نهرو است.
با توجه به اطلاعاتی که میزبان در اختیار کنفدراسیون گذاشته است این مکان برای میزبانی از فوتبال بین‌المللی و همچنین مسابقات کریکت استفاده و بازسازی شده است، اما با شروع رقابت‌ها، سرو صدای مربیان تیم‌های حاضر را در آورد.

*نزول گوآ در فصل اخیر
باشگاه فوتبال گوآ یک تیم فوتبال در شهر مارگائو از ایالت گوا در هند است. این تیم در سوپر لیگ فوتبال هند حضور دارد. آن‌ها با کسب عنوان قهرمانی درفصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ و با توجه افزایش تعداد تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا۲۰۲۱، به اولین باشگاه هندی حاضر در این رقابت‌ها بدل شدند.
گوا البته برای این فصل نزول داشت و در پایان لیگ یازده تیمی فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ با ۹ امتیاز اختلاف نسبت به صدر جدول در مکان چهارم قرار گرفت.
در این رقابت‌ها، رنگ لباس اول تیم فوتبال گوآ (پیراهن و شورت نارنجی و جوراب سفید ) ورنگ لباس دوم تیم فوتبال گوآ (پیراهن، شورت و جوراب سفید) بود. هر چند لباس دوم آن‌ها در لیگ قهرمانان که امروز به کار گرفته می‌شود، مشکی اعلام شد.

Juan Ferrando - Laurent Blanc - FC Goa - Al Rayyan - 2021 ACL
*سرمربی کاتالونیایی

خوان فراندو ۴۰ساله، سرمربی این تیم است که از مربیگری در یونان به هند رفت. تعداد زیاد اسپانیایی‌ها در تیم گوا نیز ناشی از این مساله است. او یک کاتالونیایی است. در دوران بازیگری و مربیگری، سوابق درخشانی نداشته است و درحالی‌که نتوانست با حضورش، گوا را در سطح قهرمانی هند نگه دارد، حالا امیدوار است بعد از کسب ۲امتیاز در آسیا با متوقف کردن قهرمان منطقه غرب دوره گذشته بازی‌ها، نام خود را به همگان بشناساند.

*حذف بهترین گلزن و بهترین پاسور از جمع ۳تفنگدار اسپانیایی
ایگور آنگولو، مهاجم اسپانیایی و ۳۷ساله گوای هند که با ۱۴گل زده برنده کفش طلای آقای گل سوپر لیگ هند شد وعنوان خطرناک‌ترین مهاجم لیگ فوتبال این کشور را به دست آورد، در فهرست آسیایی گوا حضور ندارد.
آن‌ها جرج ارتیز ۲۸ساله و اسپانیایی را در این رقابت‌ها به همراه دارند که متمایل به چپ بازی می‌کند. اوبیشترین شوت در چهارچوب را در این فصل سوپر لیگ هند، به خود اختصاص داده است. برای او که ۶ گل به ثمر رسیده است، دقت پاس بالای ۸۰درصد عنوان می‌شود. البته شرایط بازی در سوپر لیگ هند و لیگ‌ قهرمانان آسیا متفاوت است، به ویژه که گوا به شدت تدافعی بازی می‌کند ولی این اسپانیایی با پاس‌های خود در ضد حملات خطرناک ظاهر خواهدشد و باید مراقبت شود. او بازیکن‌ترکیب اصلی است.
این تیم در سوپر لیگ هند در فاز هجومی، یک اسپانیایی دیگر هم داشت که با شماره ۵در خط‌هافبک بازی کرد. آلبرتو نوگوئرا که تا فصل گذشته در لالیگا۲ حضور داشت و فرصت چندانی هم برای بازی پیدا نکرده بود، در این فصل برای گوا به میدان رفت و بهترین پاسور گوا با ۷پاس منجر به گل بود. نام این بازیکن نیز در فهرست آسیایی این تیم که منتشر شده است، دیده نمی‌شود.

*۲جوان هندی جایگزین خطرناک‌ترین بازیکن سوپر لیگ هند
گوا برای خط حمله خود بازیکن ۲۲ساله‌ای به نام ایسهان پاندیتا را در اختیار دارد که در سوپر لیگ هند، کم بازی کرد ولی ۴گل را در کمتر از ۲۰۰دقیقه حضور در میدان به ثمر رسانده است. او با این وصف نباید به حال خودش رها شود. پاندیتا اخیرا به تیم‎ملی کشورش دعوت شد و در آخرین بازی تیم‌ملی کشورش که برابر امارات برگزار شد و با ۶گل شکست خوردند حضور داشت. دیگر مهاجم این تیم دِوِندرا مورگائوکار و ۲۲ساله است. که طبق آمار موجود در فصل گذشته حدود ۳۵۰ دقیقه و بیشتر به‌عنوان بازیکن تعویضی بازی کرد و حاصل حضور او، یک گل زده بود. در ۲بازی گذشته پاندیتا در‌ترکیب اصلی بود و یکی از تعویض‌های ثابت، جابه‌جایی دوندرا با او بوده است.
در حال حاضر الکساندر روماریو که در لیگ هند برای گوا با شماره ۱۴بازی می‌کرد جزو بازیکنانی است که با ۴پاس گل، در فاز هجومی جزو نفرات برگزیده تیم فعلی به حساب می‌آید. ساویور گاما در دفاع چپ این تیم نیز با ۳پاس گل و یک گل زده دیده می‌شود.
گوا در حال حاضر در کنار بدیا که بیشتر نقش دفاعی دارد از براندون فرناندز و گلان مارتینز در مرکز خط میانی بهره می‌گیرد که براندون با دقت بیشتر در پاس‌ها بازیکن مهم‌تری به نظر می‌رسد.

AFC Champions League 2021: FC Goa in Group E with Persepolis, Al Rayyan

*۳کلین شیت در ۲۰ مسابقه و حالا سورپرایز آسیا

سوپرلیگ هند که بالاترین سطح مسابقات باشگاهی این کشور است درماه آذر آغاز شد و در ماه اسفند به پایان رسید. آخرین مسابقه گوآ در آن، به روز دهم اسفندماه برابر تیم حیدرآباد بر می‌گردد که با تساوی بدون گل پایان یافت. و بعد از آن در ۲بازی رفت و برگشت برابر بمبئی سیتی شرکت کرد که در نهایت با تساوی ۲برابر ۲در ۲بازی، بمبئی در ضربات پنالتی، پیروز شد و آخرین مسابقه رسمی گوا در ۱۸اسفندماه سال گذشته بود.
این تیم که حالا با ۲کلین‌شیت در آسیا، همه را سورپرایز کرده است، در ۱۷رقابت از ۲۰مسابقه لیگ هند، گل دریافت کرد و تنها ۳بازی را با کلین شیت پشت سر گذاشته بود. آن‌ها در سه بازی رسمی آخر خود، برابر بمبئی‌سیتی، قهرمان هند، الریان و الوحده گلی را دریافت نکرده‌اند.

*دروازه‌بان ۲۰ساله، بلای جان الوحده و الریان
در ۲مسابقه قبلی دروازه بان گوا به مهره برجسته این تیم بدل شده است. دیراج سینگ، در ژوییه، ۲۱ساله می‌شود و همراه رقیب خود برای حضور در‌ترکیب اصلی، عضو تیم‌ملی المپیک هند است. او با نیمکت‌نشین کردن محمد نواز که او هم ۲۱ساله است به دروازه‌بان فیکس تیم گوا بدل شد و در سوپر لیگ هند برای ۹مسابقه درون دروازه تیمش قرار گرفت.
او که در تمام رده‌های ملی حضور داشته است، سابقه بازی ملی زیادی ندارد ولی در حال حاضر جزو دروازه‌بان‌هایی است که به تیم‌ملی کشورش دعوت می‌شود.

*خط دفاع ۵نفره
البته‌تردیدی نیست که ۲بازی در آسیا بدون دریافت گل نیاز به یک سازمان و خط دفاعی محکم دارد و گوا در این رقابت‌ها بازی بسته و تدافعی اجرا می‌کند و هرازگاهی چشم به ضد حمله دارد.
تعداد خارجی‌های این تیم در سوپر لیگ هند زیاد بود و نمی‌توانستند همه را در آسیا همراه داشته باشند. سرمربی این تیم حذف خارجی‌ها را در فاز هجومی انجام داد که از ابتدا تفکرات او را نشان می‌داد.
همان‌طور که گفتیم، گوا بهترین گلزن و بهترین پاسور خود در سوپر لیگ هند را برای آسیا کنار گذاشت. الکساندر روماریو هم که نه اروپایی و نه برزیلی، بلکه هندی است از دیگر بازیکنان مهم گوا با شماره ۱۴است. او در سوپر لیگ هند با ۴پاس گل جزو پاسورهای خوب تیمش بود که برای این بازی ۲اخطاره و محروم است.
این وضعیت در فاز هجومی در حالی وجود دارد که تمرکز گوا بیشتر به موضوع دفاع بوده است.
آن‌ها ۲بازی قبلی خود را با‌ترکیب واحدی شروع کردند. جیمز دوناچی ۲۷ساله و استرالیایی در دفاع میانی مهره اصلی آن‌هاست. گونزالس اسپانیایی هم که در دفاع کنار بازی می‌کرد حالا کناراو در دفاع میانی قرار داده شده است.
فراندو در لیگ هند از ساویر گاما با میل نفوذی که داشت در دفاع کنار و بیشتر در سمت چپ استفاده کرده بود. او ۴پاس گل هم به نام خود ثبت کرد ولی حالا نیمکت‌نشین شده است تا پریرا ۲۳ساله از هند جای او را بگیرد. درحالی‌که در لیگ هند بازیکن ذخیره بود و تمایل بیشتر به دفاع دارد. دیگر دفاع کناری گوا سریتون فرناندز ۲۸ساله است که ملیت هندی دارد.
روبه‌روی این‌ها ادو بدیا، ۳۲ساله از هند بازی می‌کند، با ثبات‌ترین بازیکن فعلی تیم در فصل گذشته که ۳پاس گل در کارنامه دارد. او در ۲بازی قبل به قدری عقب بازی کرد که حتی می‌توان گفت گوا با دفاع ۵نفره بازی می‌کند هر چند که سیستم بازی این تیم ۱-۴-۱-۴ عنوان می‌شود.

*۲تک اخطاری مهم در خط دفاعی
پرسپولیس و گوا ۲بازی پیاپی دارند پس هر بازیکنی در بازی امروز ۲اخطاره شود در بازی دوم محروم است. گوا ۲بازیکن تک اخطاره دارد که مربوط به سازمان و خط دفاع آن می‌شود. پریرا و بدیا در ۲بازی قبل یک اخطار گرفتند و فشار مهاجمان پرسپولیس می‌تواند آن‌ها را وادار به دریافت اخطار دوم کند. به نظر می‌رسد عادل‌خان، ملی‌پوش گوا جایگزینی برای ادو بدیا باشد.

*جانشین احتمالی برای بازیکن محروم
روماریو و ارتیز،۲بازیکن کنار خط میانی حریف هستند که سرمربی آن تیم روی نفوذهای ان‌ها حساب می‌کند و برای این بازی روماریو غایب است. در ۲بازی گذشته ساویور گاما که قبل از این درباره‌اش صحبت کرده بودیم، به جای روماریو وارد زمین شده بود و پیش‌بینی می‌شود که جای او در این بازی را بگیرد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --