مولایی: خطر مصدومیت، پرسپولیسی‌ها را تهدید می‌کند

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: در شماره دیروز روزنامه اشاره کردیم که سرخپوشان برای شروع دوباره لیگ کار سختی دارند و به خاطر اینکه تا همین چند روز قبل درگیر بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا بودند نیاز به فرصت بیشتری دارند تا برای دور جدید لیگ خود را آماده کنند. موضوعی که مورد اعتراض سرمربی پرسپولیس هم قرار گرفت و در یک برنامه تلویزیونی از فدراسیون خواست بعد از مسابقات سنگینی که تیمش پشت سر گذاشته است با نماینده فوتبال ایران تعامل داشته و دیدارهای آن‌ها یک هفته به عقب بیفتد.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ در واکنش به درخواست گل محمدی بیان کرد: همه‌چیز را در نظر گرفتیم تا تاریخ آغاز لیگ برتر را مشخص کردیم و سعی می‌کنیم به نفع همه تیم‌ها کارکنیم. می‌دانیم پرسپولیس خیلی به زمان بیشتری نیازمند است و ما هم تا آنجا که راه داشته است فضا، امکانات و شرایط را دیدیم. امیدواریم پرسپولیس هم از این فرصت کوتاه استفاده کند!

سهیل مهدی سپس گفت: پرسپولیس درخواست رسمی در مورد تعویق بازی‌هایش نداده و اگر این اتفاق رخ دهد آن را بررسی خواهیم کرد. نگران‌ همه باشگاه‌های‌مان هستیم و این موضوع در مورد پرسپولیس هم صدق می‌کند.

اولین پرسشی که بعد از خواندن صحبت‌های سرپرست سازمان لیگ به ذهن می‌آید این است که سازمان لیگ دقیقا چه زمانی تاریخ مسابقات را مشخص کرده است؟ گرچه بعد از صعود پرسپولیس به فینال این اتفاق افتاد اما باید دید این تصمیم از قبل گرفته‌شده یا به‌تازگی زمان بازی‌ها تعیین‌شده است.

خود مهدی که می‌گوید همه‌چیز را در نظر گرفته‌اند تا تاریخ آغاز لیگ برتر را مشخص کنند. یعنی آن‌ها با فرض اینکه یکی از نماینده‌های ما تا ۱۲ مهرماه در قطر باشند تاریخ شروع لیگ را مشخص کرده‌اند که این در نوع خودش شاهکار محسوب می شود. و جالب است که سرپرست سازمان لیگ می‌گوید سعی کرده‌اند به نفع همه تیم‌ها کار کنند. اما در عمل چنین چیزی را نمی بینیم. چون سازمان لیگ نه‌تنها بحث فشردگی بازی‌های نماینده‌های فوتبال ایران را در نظر نیاورد، با وجود اینکه در جریان بازی‌ها خستگی در ساق پای بازیکنان مشهود بود.

جالب است که سال‌های قبل وقتی برنامه‌های لیگ با مسابقات نماینده‌های ایران تداخل می‌کرد، سازمان لیگ به تقویم ای اف سی ایراد می‌رفت تا به‌نوعی خودش را تبرئه کند یا مدعی بود پیش‌بینی اینکه نماینده‌های فوتبال ایران بتوانند در آسیا بدرخشند را نکرده‌اند و از این دست بهانه‌ها. ولی حالا که به لطف کرونا لیگ برتر با لیگ قهرمانان تداخل پیدا نکرد بازهم فدراسیون نتوانست برنامه‌ریزی درستی انجام دهد.

از همه این‌ها گذشته بحث اردوی تیم ملی هم بود و سازمان لیگ می‌دانست که تیم ملی روزهای ۱۷ مهر باید مقابل ازبک‌ها بازی کند و ازآنجا به ترکیه رفته و با مالی دیدار کند. و این احتمال که هر نماینده چند ملی‌پوش خواهند داشت وجود داشت،کما اینکه به سبب درخشش بازیکنان پرسپولیس،۵  بازیکن این تیم به اردوی تیم ملی دعوت شدند. حالا این بازیکنان که استخوان‌بندی تیم را هم تشکیل می‌دهند و جز نفرات کلیدی گل‌محمدی محسوب می‌شوند به کل تمرینات بدنسازی پیش فصل را از دست دادند، اما تکلیف بقیه بازیکنان چه خواهد شد؟

آیا کادر فنی می‌تواند در ۳ هفته بازیکنانش را آماده حضور در لیگ کند؟ این‌طور که خود سهیل مهدی در مصاحبه‌اش گفته است به خاطر در پیش بودن جام جهانی تصمیم دارند لیگ را زود تمام کنند تا لیگ فصل آینده را هم زودتر شروع کنند.که این بیانگر این موضوع است که لیگ فشرده برگزار خواهد شد و در این شرایط تیم‌ها باید خیلی ازنظر بدنی آماده باشند تا بتوانند در چنین فرسایشی دوام بیاورند،اما آیا پرسپولیسی که خسته از مسابقات آسیایی برگشته است و حداقل یک هفته به استراحت نیاز دارد در ۲ هفته می‌تواند بدنسازی مناسبی را داشته باشد؟این را هم در نظر بگیریم که این تیم فقط قرار نیست در لیگ برتر بازی کند.مسابقات جام حذفی هست.فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ در اواخر آذر برگزار می‌شود و پس از آن فصل جدید لیگ قهرمانان شروع می‌شود. ضمن اینکه بازی‌های تیم ملی هم برقرار است و چند بازیکن پرسپولیس مرتباً باید در طول فصل به اردوهای تیم ملی بروند که شرایط را برای سرخپوشان سخت خواهد کرد و مهم‌تر اینکه به سلامتی بازیکنان لطمه بزند.

مولایی: برنامه‌ریزی سازمان لیگ به بازیکنان پرسپولیس لطمه می‌زند

در همین رابطه با یکی از مربیان باسابقه فوتبال که به حرفه بدنسازی آشنایی دارد گفت وگو کردیم. محمدرضا مولایی، مربی بدنسازی که سابقه حضور در باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال را دارد معتقد است کادر فنی سرخپوشان کار سختی برای آماده کردن بازیکنان در این زمان کوتاه دارد و اگر تمرینات بدنسازی اصولی پیش نرود ممکن آسیب جدی به سلامتی بازیکنان وارد شود.

وی در ادامه گفت: چون پرسپولیس ۷ بازی سنگین و پشت سرهم در لیگ قهرمانان آسیا داشته است، بازیکنان این تیم حداقل یک هفته به استراحت نیاز دارند تا خود را برای دور جدید تمرینات آماده کنند. آن‌ها ۴ تا ۶ هفته نیز زمان لازم دارند تا تمرینات بدنسازی را پشت سر بگذارند. البته سیکل کامل بدنسازی ۸ هفته می‌باشد، اما با توجه به اینکه فصل آینده کمتر از ۳ هفته دیگر آغاز می‌شود به نظر می‌رسد کادر فنی سرخپوشان نتواند هیچ‌کدام از استانداردهای مدنظر خود را برای آماده‌سازی پیاده کنند و در این شرایط جا دارد سازمان لیگ با پرسپولیس همکاری کند.

مولایی در ادامه افزود: قطعا مربیان پرسپولیس کار سختی برای آماده‌سازی این تیم دارند و اگر از همین امروز هم تمرینات را شروع کنند بازهم قادر نخواهند بود همه برنامه‌های تمرینی خود را اجرا کنند و چون زمان کافی ندارند شاید ناچار شوند برنامه‌های خود را تغییر دهند و یکی را فدای دیگری کنند. به‌طور مثال در مدت باقی‌مانده تا شروع لیگ از تایم تمرینات تاکتیکی کاسته و بیشترین وقت را به تمرینات بدنسازی اختصاص دهند تا بتوانند بازیکنان را برای حضور در فصل جدید آماده کنند.

او همچنین تصریح کرد: تمرینات پیش فصل اهمیت زیادی دارد. زیرا تیم‌ها باید از لحاظ جسمانی و فنی خود را برای یک‌فصل فشرده آماده کند. بنابراین مربیان برای یک‌فصل فوتبال باید برنامه آمادگی جسمانی مناسبی برای بازیکنان شان تدارک ببیند که شامل تمرینات هوازی، تمرینات استقامتی، کار با وزنه و … می‌باشد و نیاز است که در کنار آن تمرینات ریکاوری به‌طور منظم انجام بگیرد تا به بدن بازیکنان آسیب نرسد. ولی با این شرایط قطعا پرسپولیس آماده‌سازی مناسبی نخواهد داشت، خصوصا چند بازیکن این تیم در اردوی تیم ملی هستند و به تمرینات بدنسازی نخواهند رسید.

این بدنساز در ادامه بیان داشت: در فصلی هم که گذشت به سازمان لیگ هشدار دادم فشردگی مسابقات لیگ برای بازیکنان خطرناک است و خطر مصدومیت‌ها را افزایش می دهد. آن‌هم در شرایط کرونایی این روزها که بازیکنان با استرس به سفر می‌روند و در چمن حاضر می‌شوند و این خود مزید بر علت می‌شود تا بازیکنان ازنظر روانی آمادگی لازم را برای انجام تمرینات نداشته باشند.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --