۶امتیاز و خاطره سازی ۱۶ شهریور

0

تیم ملی فوتبال ایران در دومین بازی خود از سری رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به میزبانی همین کشور، از ساعت ۲۲:۳۰ به مصاف عراق رفت.

به گزارش پرسپولیس نیوز ، با گزارش لحظه ای این دیدار همراه شوید:

مقدماتی آسیا-مرحله نهایی- گروه A؛ سه شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۶

ورزشگاه:شیخ علی بن محمد آل خلیفه

داور:ماء نینگ از چین

کمک ها:شی ژانگ، کائو یی و ژانگ لی از چین

 

ترکیب تیم ملی عراق:فهد طالب، علی فائز، احمد ابراهیم، ضرغام اسماعیل، شیرکو کریم(دقیقه ۴۶فرانس پتروس)، صفا هادی(دقیقه ۷۸ عبدالزهرا)، امجد عطوان، امیر العماری(دقیقه ۴۶ مهند علی)، همام طارق، بشار رسن(دقیقه ۲۸ جاستین مرام)و ایمن حسین/سرمربی : دیک ادووکات

ترکیب تیم ملی ایران:علیرضا بیرانوند، صادق محرمی، شجاع خلیل زاده، سعید عزت اللهی(دقیقه ۵۸ سامان قدوس)، علیرضا جهانبخش(دقیقه ۸۸ علی قلی زاده)، احمد نوراللهی، مهدی طارمی(دقیقه ۸۸ کریم انصاری فرد)، وحید امیری، حسین کنعانی زادگان، سردار آزمون(دقیقه ۳+۹۰ مهدی قائدی) و امید نورافکن/ سرمربی : دراگان اسکوچیچ

 

اخطار:

  • عراق:امجد عطوان(۱۱)، احمد خلف ابراهیم(۳۹)،ایمن حسین(۵۰)
  • ایران:سعید عزت اللهی(۳۷)،علیرضا جهانبخش (۶۳)

اخراج:

 

لحظات حساس:

دقیقه ۱۲: روی یک کار تیمی توپ به مهدی طارمی رسید و این بازیکن با یک ضربه بغل پا توپ را در اختیار دروازه بان عراق قرار داد.

دقیقه ۲۸:ارسال جهانبخش روی سر سردار آزمون فرود آمد اما ضربه این بازیکن راه به دروازه حریف باز نکرد.

دقیقه ۳۲:جهانبخش با نفوذ و پاس خود نوراللهی را صاحب توپ کرد و این بازیکن نیز با یک پاس دقیق آزمون را صاحب موقعیت کرد اما ضربه بدون تعلل و زیبای این بازیکن در دستان فهد طالب قرار گرفت.

دقیقه ۴۷:در این لحظه از بازی مهند علی توپ را وارد دروازه ایران کرد که پیش از آن پرچم کمک داور به نشانه آفساید بالا رفته بود. پس از این صحنه عراقی ها درخواست VAR و بابینی صحنه را دادند و در نهایت داور ویدئویی تصمیم کمک داور را صحیح اعلام کرد.

دقیقه ۷۳:حمله ای که توسط جهانبخش آغاز شد توپ را به طارمی رساند و این بازیکن با یک پاس در عمق آزمون را صاحب موقعیت کرد اما سردار در زدن ضربه آخر موفق نبود.

 

شرح گل:

دقیقه ۳( عراق ۰ – ۱ ایران):حرکت مهدی طارمی از سمت چپ با ارسال دقیق او درون محوطه جریمه همراه بود که جهانبخش با یک ضربه سر دقیق دروازه عراق را باز و آنها را در ابتدای بازی شوکه کرد.

دقیقه ۶۹(عراق ۰ – ۲ ایران):ضد حمله ای که توسط جهانبخش آغاز شد و آزمون را در گوشه خط طولی زمین صاحب توپ کرد. این بازیکن نیز با یک پاس بلند سبب شد تا مهدی طارمی دروازه عراق را برای دومین بار در این مسابقه باز کند.

دقیقه ۲+۹۰( عراق ۰ – ۳ ایران): پاس عالی کریم انصاری فرد برای علی قلی زاده با باز شدن دروازه عراق برای سومین بار همراه شد و به این شکل دو بازیکن تعویضی ایران نقش بسزایی را در نتیجه بازی داشتند.

شرح بازی:

تیم ملی ایران با تغییراتی در ترکیب نسبت به بازی با سوریه در دومین بازی خود از مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ به مصاف عراق رفت.

در نیمه نخست این شاگردان اسکوچیچ بودند که با زدن یک گل در دقایق ابتدایی بازی را طوفانی آغاز کردند اما در ادامه با خطاهایی که بازیکنان تیم حریف انجام می دادند از سرعت بازی کاسته شد و موقعیت های زیادی روی دروازه حریف خلق نشد. در سوی دیگر میدان عراقی ها نتوانستند هیچ موقعیتی را به وجود آورند و دروازه بیرانوند را تهدید کنند.

در نیمه دوم وضعیت اندکی عوض شد و سرعت بازی افزایش پیدا کرد تا بازیکنان تیم ملی بتوانند موقعیت های خوبی را روی دروازه حریف خلق کنند و گل دوم و سوم را به ثمر برسانند.

دیدار دو تیم در نهایت با نتیجه ۳ بر صفر به پایان رسید  تا نتیجه برای تیم ملی ایران کاملا مطلوب باشد و نسبت به تقابل با سوریه شاهد بازی بهتری باشیم. این پیروزی تیم ملی ایران را که پیش از انجام بازی به دلیل پیروزی کره جنوبی بر لبنان صدر را از دست داده بود، به جایگاه قبلی باز گرداند.

در دیگر بازی این گروه سوریه و امارات به مصاف یکدیگر رفتند و به تساوی یک گله دست پیدا کردند. کره جنوبی هم با یک گل لبنان را از پیش رو برداشت تا به این صورت شاگردان اسکوچیچ در رده نخست قرار گرفته و کره جنوبی، امارات ، عراق ، سوریه و لبنان به ترتیب دنبال کنندگان آن باشند.

لازم به ذکر است در طول تاریخ بازی های تیم ملی ایران مقابل عراق ، ایران نسبت به این حریف آسیایی خود برتری دارد و پیروزی های بیشتری را به نام خود ثبت کرده اما همان طور که پیش از بازی گفتیم، این بردها اکثرا خفیف و با اختلاف یک گل به دست آمده و حالا چهاردهمین پیروزی ما خیلی قاطعانه رقم خورده است.

 

 

حواشی:

*صالح حردانی، میلاد محمدی، کریم انصاری‌فرد، پیام نیازمند، سامان قدوس، عارف آغاسی، مهدی ترابی، علی قلی‌زاده، زبیر نیک‌نفس، سیاوش یزدانی، امیر عابدزاده و مهدی قایدی نیمکت نشینان ایران بودند.

*علی رغم بازی عراق مقابل کره جنوبی ادووکات به طارق همام و بشار رسن از ابتدا بازی داد.

*سردار آزمون پس از سپری کردن محرومیت به ترکیب تیم ملی بازگشته است.

*اسکوچیچ در نیمه اول بازی با سوریه از وحید امیری در دفاع چپ استفاده کرد و در نیمه دوم او را یک خط جلوتر برد. در این بازی او ترجیح داده امید نورافکن را در سمت چپ دفاعی به کلار گیرد و از توانایی های امیری در فاز تهاجمی بیشتر بهره ببرد.

*از دیگر تغییرات در ترکیب تیم ملی می توان به حضور صادق محرمی در سمت راست دفاعی اشاره کرد.

*در دقیقه ۸ بازی مهدی طارمی در برخورد با صفا هادی با آسیب دیدگی روبرو شد و تیم ملی برای لحظاتی ۱۰ نفره به بازی پرداخت تا وضعیت این بازیکن مشخص شود.

*از ابتدای بازی مشخص بود بازیکنان عراق بازی فیزیکی و پر برخوردی را مقابل ایران در نظر گرفته اند.

*در دقیقه ۲۴ مسابقه بشار رسن به دلیل آسیب دیدگی موجب شد ادووکات یک تعویض اجباری انجام دهد.

*مهند علی که تا روز پیش از بازی وضعیت نامشخصی داشت ، در ترکیب نیمه دوم برای تیمش به میدان رفت.

*سعید عزت اللهی پس از سر به سر شدن با بازیکن حریف برای لحظاتی زمین بازی را ترک کرد تا به وضعیت او رسیدگی شود.

*در حالی که عزت اللهی و کادر پزشکی تشخیص دادند ادامه بازی برایش بی خطر است اما خونریزی از ناحیه بینی سبب شد تا زمین مسابقه را ترک کند و یک تعویض اجباری نیز برای ایران رقم بخورد.

*پس از تعویض علیرضا جهانبخش که کاپیتان ما در این بازی بود ،کریم انصاری فرد وارد زمین شد و بازوبند را بر بازو بست.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --