مدیرانی که روزگار پرسپولیس را سیاه کردند

0

شعبه ۲۵ دادگاه تجدید نظر استان تهران با اعلام اینکه پرسپولیس در سال ۱۳۹۳ و در شرایطی که قرارداد اسپانسری ۵ ساله با شرکت صدرا سیستم داشته مبادرت به انعقاد قرارداد مشابه با شرکت بهنام پیشرو کیش نموده، حکم به بطلان قرارداد این باشگاه و شرکت بهنام پیشرو داد.
به گزارش پرسپولیس نیوز، ماجرا از آنجایی شروع شد که در سال ۹۳ امیر خادم معاون وقت وزارت ورزش، اسپانسری ۳۰ میلیاردی را به عنوان کارگزار پرسپولیس معرفی نمود. شرکت بهنام پیشرو کیش متعلق به نادرگلرخسار و‌ پدر وی تقی گلرخسار بود که کارگزار پرسپولیس شد. ۵ روز پس از انعقاد قرارداد، بهنام پیشرو متوجه شد نمی‌تواند با هیچ اسپانسری قرارداد ببندد زیرا از قبل مشابه همین قرارداد به صورت ۵ ساله با شرکت صدرا سیستم منعقد شده و این شرکت سراغ همه اسپانسرها می‌رفت و خود را کارگزار رسمی باشگاه معرفی می‌کرد.
بهنام پیشرو جلسات متعددی با پرسپولیس برگزار کرد تا این معضل رفع شود. در ۳ ماهی که فعالیت داشت حدود ۱۲ میلیارد تومان هم پرداخت کرد به این امید که بتواند فعالیت کند ولی نه‌تنها معضل آن‌ها رفع نشد که کار بدتر هم شد.
آنها از پرداخت یکی از چک‌های خودداری نمودند و حمیدرضا سیاسی مدیرعامل وقت پرسپولیس هم قرارداد آن‌ها را فسخ کرد و‌ کار بالا گرفت. کارگزار عوض شد و طرفین راهی دادگاه شدند.
دادگاه بدوی، حمیدرضا سیاسی را تبرئه نمود، اما در دادگاه تجدید نظر، سیاسی به اتهام انتقال مال غیر محکوم شد. بهنام پیشرو با همان حکم کیفری، در دادگاه حقوقی طرح دعوی مبنی اعلان بطلان قرارداد کرد. پرونده با وکالت مجید غلام زاده وکیل پایه یک دادگستری به شعبه ۱۴۵ دادگاه حقوقی مجتمع قضایی عدالت تهران ارجاع شد و در بهمن‌ماه، آن شعبه دعوی بهنام پیشرو را رد کرد. کار به دادگاه تجدیدنظر کشید. شعبه ۲۵ در چهارم خرداد وقت رسیدگی تعیین کرد و‌ وکلای دوطرف و‌ نادر گلرخسار در جلسه حضور یافتند. حالا رای صادر شده و دادگاه حکم بر بطلان قرارداد پرسپولیس و بهنام پیشرو داده است.
شاید از خود بپرسید بعد از ۷ سال، باطل شدن قراردادی که دیگر وجود ندارد چه سودی خواهد داشت؟
وقتی قراردادی به دلیل مستحق للغیر درآمدن (یعنی مالی که متعلق به دیگری بوده را انتقال داده اند) باطل شود اثر آن به قبل از انعقاد برمی‌گردد. بیع فاسد اثری در تملک ندارد و قرارداد کاملا مردود دانسته می‌شود.
ماده ۳۹۱ قانون مدنی می‌گوید «درصورت مستحق للغیر برآمدن کل یابعض ازمبیع بایع باید ثمن مبیع را مسترد دارد و در صورت جهل مشتری بوجود فساد بایع باید از عهده غرامات وارده برمشتری نیز برآید.»
یعنی هم پولی که مشتری پرداخت کرده باید مسترد شود و هم غرامت آن پرداخت گردد. غرامت در اینگونه موارد بعضا همان تاخیر تادیه است که بر مبنای شاخص تورم اعلامی بانک مرکزی محاسبه می‌شود یا با نظر کارشناس محاسبه می‌شود. در این باره اخیرا هیات عمومی دیوان عالی کشور رای صادر کرده است.
بهنام پیشرو با دریافت حکم بطلان قرارداد، حالا اگر دعوی مطالبه و استرداد ثمن را مطرح کند باشگاه هم ۱۲ میلیارد پرداختی و هم اگر مبنا تاخیر تادیه باشد جمعا حدود ۶۰ میلیارد تومان می‌شود را باید پرداخت کند.
این شوکی سنگین برای پرسپولیس است که هنوز تاوان عملکرد خادم و سیاسی را باید بدهد .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --