مدرک حرفه‌ای؛ رویای زیبا، اما تو خالی

0

مناظره برگزار شد و هیچ مطلب جدیدی دستگیر هیچ‌کس نشد. گفت‌وگوی خبری یکشنبه شب شبکه دوم، از جهت آفتاب و لگن هفت دست و شام و ناهار یک شاهکار بود. برنامه‌ای با تعدد میهمانان حضوری و تلفنی در موضوع صدور مجوز حرفه‌ای هیچ حرف تازه‌ای برای گفتن و هیچ اطلاعات جدیدی برای ارایه نداشت. حداقل برای ما و خوانندگان این رسانه که چنین بود، اما از جهات دیگری شاید بد نبود مثلا برای اینکه برای آن‌‌‌‌ها که از زمان پاس، استیل آذین و تراکتور، پدیده‌ای به نام مصطفی آجورلو را به خوبی نشناخته‌اند. مسایل دیگری هم در این میان وجود داشت که در این مطلب به بعضی از آن‌‌‌‌ها می‌پردازیم و بعضی از این مطالب می‌تواند سرفصلی برای بحث‌های مفصل باشد. مثلا این‌که…

به اسم مجوز گرفتن از کنفدراسیون، حق مشاوره می‌گرفتند
مثلا اینکه چرا در سال‌‎های گذشته مرتب تاکید می‌شد اسناد از این جا پس از تایید اولیه ارسال شده و مجوز را کنفدراسیون ارسال می‌کند. این دروغ از سوی مقام‌های رسمی گفته شده است. چرا دروغ گفتند؟ چه سودی از ارایه اطلاعات غلط و گمراه کردن باشگاه‌ها و افکار عمومی می‌بردند؟ ما که چند باری نوشته بودیم چنین نیست ولی به اعتبار ادعاهای یک فرد خاص، کسی باور نمی‌کرد. او همیشه پاسخ به سوالات در این ارتباط را می‌پیچاند.
طنز ماجرا این است که مسئولان پرسپولیس بارها از مقام مسئول خواسته بودند مجوزی که صادرشده و نامه کنفدراسیون را نشان بدهد و او هربار بهانه می‌آورد. دلیل این رفتار و ادعای ناصواب چه بود؟ چه منافعی در پی آن نهفته بود؟
در این جا ۲ مشکل اساسی وجود دارد که شرم‌آور است. یکی پنهانکاری و دیگر ارایه کدهای غلط! کنفدراسیون چنین افرادی از این دست را تایید کرده است!
در این باره گفته می‌شود، بعضی افراد، در قالب مشاوره برای حرفه‌ای‌سازی، مبالغی را دریافت می‌کردند و در نهایت کاری هم نمی‌کردند. همه کار را باشگاه و عواملش باید انجام می‌دادند. ولی وقتی این مشاوره‌ها گرفته می‌شد، مجوز راحت‌تر دریافت می‌شد. مجوزی که می‌گفتند از کنفدراسیون می‌آید ولی هیچ کس نیست که به این مسایل رسیدگی کند.

چقدر می‌گیری مجوز حرفه‌ای صادر کنی؟
حالا این پرداخت برای دریافت مجوز شکل دیگری به خود گرفته است. می‌گویند بعضی بندگان خدا ، چند وقتی است که حضورشان در این عرصه کمرنگ شده است. این بار به نظر پرداخت از زیر میز، به روی میز آمده و شکل قانونی گرفته است. یک میلیارد بده و مجوز ۳ماهه بگیر.
۳ ماه دیگر باید چه قدر پول داد و مجوز را گرفت؟
این وسط خدای ناکرده اتفاقات دیگری که قرار نیست رخ بدهد؟

وقتی آجورلو دلبری می‌کند
در برنامه شبکه دو، یک نکته جالب، لطافت عجیب و غریب مصطفی آجورلو بود. وقتی کسی مثل او با آن وجنات، برای هواداران استقلال دلبری می‌کند وقعا دیدنی است؛ البته نه اینکه سرشاخ شدن سید مجید صدری را کاملا تایید کنیم چون به هر حال فرمان الان دست امثال اولیایی، مصطفوی، سهیل مهدی، داوران و امثال این‌‌‌‌هاست. از سوی دیگر اصلا چه نیازی به بحث با اولیلیی بود. کمیته بدوی کار خودش را درست انجام نداده بود. از این تشکر می‌کردی و از آن یکی انتقاد. البته این وسط کار آجورلو هم دیدنی بود که می‌خواست از همه دل ببرد و اصلا کاری نداشت موضوع برنامه، جریان بحث و سوال مجری چیست. مرتب می‌رفت سراغ هزار میلیارد تومانی که قرار است برای استقلال در بیاورد و اصولا مشکل فعلی برای صدور مجوز حرفه‌ای، مشکل مالی نبود و مباحث دیگری در حوزه سازمانی، سهامداری، مالکیت و مالیات در میان بود.

مشکل مالیاتی پرسپولیس، شرم‌آور برای دولت‌های گذشته
یکی از ایرادهای کنفدراسیون فوتبال آسیا به پرسپولیس و استقلال بدهی مالیااتی سنگین و لاینحل مانده از گذشته است.
ما در سال‌های گذشته بارها به این موضوع ورود کردیم و ظلمی که بر پرسپولیس شده است را بارها برای هواداران پرسپولیس موشکافی کردیم. از آن زمانی که صحبت از ۶۰ میلیارد تومان بود تا اکنون که صحبت از ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود. اولیایی هم به فقدان مفاصا حساب در مدارک اشاره کرد و صدری فرصت توضیح درباره واقعیت این موضوع و کمک خواستن از نهادهای بالادستی از دولت تا قوه قضاییه را از دست داد و به جای آن با اولیایی بحث کرد. آجورلو هم به جای صحبت در این باره، حرف دل خودش و مخ هوادار استقلال را می‌زد.
مساله را به اختصار توضیح می‌دهیم. وقتی یک شرکت یا واحد تجاری اسناد مالی‌اش توسط حسابرسان پذیرفته نمی‌شود، درآمدها را لحاظ می‌کنند و هزینه‌ها را نه. با این فرمول پرسپولیس و استقلالی که همیشه هزینه‌های‌شان بیش از درآمد بوده است، سود ده تلقی شده و روی درآمدی که خیلی بیشترش هزینه شده مالیات بسته می‌شود. زیان ده بودن پرسپولیس را از اداره مالیات تا دولت و قوه قضاییه همه می‌دانند. اصلا شکی وجود ندارد ولی این مشکل حل نمی‌‎شود و مدیران ۲ باشگاه فقط ذوق می‌کنند که برای تعویق در پرداخت، ذوق می‌کنند. البته حل این مشکل اصلا از مدیران باشگاه‌ها انتظار نمی‌رود. این موضوعی است که باید در خود دولت حل نمی‌شود ولی حتی به آن فکر نمی‌کنند. شاید برای اینکه این بدهی تضمینی است برای به دست آوردن درآمد حاصل از خصوصی‌سازی که قرار است به وقت گل نی اتفاق بیفتد.
این مشکل مالیاتی به نظر قرار نیست اصلا حل شود. در ادواری گفته شد که حتی وزاری ورزش درباره آن با وزرای دارایی صحبت کردند ولی اتفاقی نیفتاد. این یکی از همان مشکلات است که دور باطل را باعث می‌شود.

رویاهای قشنگ، خیالات فضایی
یک‌شنبه شب، سوالی ذهن ما را به خود مشغول کرد. کاری نداریم که مدیران گاهی حرف‌هایی می‌زنند و بعدها می‌گویند مدیران کاردانی بودند ولی اجازه داده نشد که فلان غوغا را به پا کنند. پول درآوردن در حد چندصدمیلیارد فقط با تولید محتوا بدون حق پخش که مدیرعامل استقلال به آن اشاره کرد، تفکراتی بود که در دوسال گذشته، پرسپولیس را معطل خود نگه داشت.
واقعا اگر امکانش وجود داشته باشد که البته دارد آیا در شرایط ایران شدنی است. آیا اصلا این اجازه را می‌دهند. نگارنده یک بار به یکی از مدیران پرسپولیس گفت چرا فکر می‌کنید دیگران که نتوانستند، شما می‌توانید؟ وقتی به دیگران مجال داده نشد به شما اجازه داده می‌شود؟
در این ۲ تیم یک سقف نامرئی وجود دارد که نمی‌توان از آن گذشت. البته همه امیدواریم روزی این سقف کوتاه برداشته شود ولی خیلی از بخش‌های کشور هستند که حالا حالا‌‌‌‌ها ظرفیت آن را ندارند که با چنین وضعیت‌های رویایی بدل شوند.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --