محمدخانی: برنده پرسپولیس – السد به فینال می‌رود

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: بی‌شک ناصر محمدخانی یکی از بهترین مهاجمان تاریخ پرسپولیس بوده و خواهد بود. او تجربه بازی کردن در لیگ قطر را هم در کارنامه دارد. در شرایطی که سرخپوشان بازی فوق‌العاده حساسی را امروز (یکشنبه) مقابل السد در دوحه دارند، با مهاجمِ خوب دهه‌های پیشین باشگاه پرسپولیس تماس گرفتیم. محمدخانی البته کار شاگردان یحیی گل محمدی را در این بازی سخت می‌داند، اما درعین حال معتقد است، اگر برد در این مسابقه به نام نماینده ایران رقم بخورد، این تیم در ادامه برای فینالیست شدن راه هموارتری را در پیش دارد. گفت‌وگوی خبرنگار روزنامه پرسپولیس با ناصر محمدخانی را در زیر می‌خوانید:
-شما سابقه بازی کردن در لیگ قطر را دارید، کار پرسپولیس را مقابل السد چطور می‌بینید؟
البته من در السد بازی نکردم، ضمن اینکه فوتبال آن زمان قطر با امروز تفاوت‌های زیادی دارد اما می‌دانم السد تیم بسیار خوبی است. پرسپولیس حتما کار خیلی سختی دارد. به نظر من پرسپولیس-السد فینال زودهنگام لیگ قهرمانان آسیاست. السد میزبان رقابت‌هاست، مسابقات در کشور خودش برگزار می‌شود، رقیب سختی است. البته یک‌چیزی هم بگویم، من اصلا فکرش را نمی‌کردم که الدحیل حذف شود. این برایم خیلی عجیب بود. آن‌ها تیم خوبی بسته بودند. الدحیل تیم متمولی است، کلی خارجی دارد. قطری‌هایش کم هستند. آن‌ها حتی پارسال هم تیم شان را برای قهرمانی بسته بودند، به نظر من بدشانسی آوردند که حذف شدند. درواقع یکی از رقبای جدی لیگ قهرمانان آسیا از گردونه مسابقات حذف شد و این هم برای پرسپولیس و هم برای استقلال کار را راحت‌تر می‌کند. البته استقلال هم‌بازی مهمی با پاختاکور دارد، آن‌ها هم باید ببرند اما پرسپولیس کارش سخت‌تر است.
-بعد از بازی ای که پرسپولیس مقابل الشارجه انجام داد و تحسین همه را به دنبال داشت، می‌تواند السد را هم شکست دهد؟
السد تیم خیلی خوبی است. مهره‌های خوبی در اختیار دارد. کار قطعا خیلی سخت است، اما اگر پرسپولیس برنده شود، در ادامه راهش برای فینالیست شدن هموار است. در حقیقت من این‌طور فکر می‌کنم که برنده این بازی، یک پای فینال است.
-پرسپولیس به نظر خیلی بهتر از پیش‌بینی‌ها در لیگ قهرمانان حاضر شد.
به هر حال یک سری بازیکن از تیم جدا شدند، یک عده بازیکن جدید به جمع تیم آمدند. این‌ها برای هماهنگ شدن زمان می‌خواستند. یحیی اصلا نتوانسته بود از نفرات جدیدش حتی در لیگ استفاده کند تا آن‌ها باهم هماهنگ شوند. یک‌دفعه در لیگ قهرمانان آسیا بازیکنانش را در اختیار گرفت. بااین‌وجود بازیکنان جدید نمره قبولی گرفتند.
-جالب این بود که آن‌ها هرگز تا لیگ قهرمانان کنار هم‌بازی نکرده بودند، اما ناهماهنگی لااقل تا اینجای کار به تیم لطمه نزد.
بله، انسجام تیم نکته جالب‌توجهی است. بچه‌ها خوب باهم هماهنگ هستند. همگی خوب دفاع می‌کنند، خوب در کار هجومی شرکت می‌کنند. خوب در کار دفاعی و هجومی اضافه می‌شوند، به حریف فضا نمی‌دهند. به نظرم یحیی گل محمدی در این زمینه خوب عمل کرده. السد حریف قدری است، ما در لیگ قهرمانان قبلی هم توانستیم آن‌ها را یک‌بر صفر شکست دهیم و در تهران با مساوی به فینال برویم. اگر این مسابقه را ببریم، تا فینال به نظرم پیش خواهیم رفت.
-همه فکر می‌کردند جدایی بازیکنان قبلی پرسپولیس را دچار مشکل می‌کند ولی این‌طور نشد.
نه، این اتفاق در پرسپولیس نمی‌افتد. یک زمانی من از پرسپولیس جدا شدم، همزمان فرشاد و درخشان و ۶-۵ نفر از تیم رفتند، اما پرسپولیس سال بعدش بازهم قهرمان شد. خیلی‌ها به پرسپولیس می‌آیند و می‌روند، شاید نهایتاً یک سال طول بکشد که بازیکنان باهم هماهنگ شوند، اما کار دوباره خوب دنبال می‌شود. بازیکنان جدید جا می‌افتند و پرسپولیس دوباره نتیجه می‌گیرد. رفتن هیچ بازیکنی پرسپولیس را لنگ نمی‌گذارد. این بازیکنان جدید هم جواب می‌دهند، فقط نیاز به زمان‌دارند. مگر علی علیپور چند سال زیر سایه مهدی طارمی نبود؟ طارمی از تیم جدا شد و علیپور از سایه طارمی درآمد و همان سال آقای گل شد. بازیکنی که به پرسپولیس می‌آید می‌داند باید خوب باشد و تلاش کند. ازاینجا بازیکن به تیم ملی می‌رسد و لژیونر می‌شود. همه بازی‌های پرسپولیس را می‌بینند و بازیکن مشتری پیدا می‌کند.
-شما با پرسپولیس سابقه قهرمانی در آسیا را دارید.
بله قهرمان جام در جام آسیا شدیم، سال بعدش هم می‌توانستیم قهرمان شویم اما تهران برف سنگینی بارید و بازی به بعد از عید موکول شد. آن زمان فوتبال ما حرفه‌ای نبود. بازیکنان عید را خوردند و خوابیدند و تیم افت کرد. بعد یک‌دفعه گفتند که باید با تیم نیسان بازی کنیم. من قطر بودم که گفتند برگرد. تیم دیگر آماده نبود و یک هیچ باختیم. اگر آن زمستان تهران برف نمی‌بارید و بازی لغو نمی‌شد، بازهم قهرمان آسیا می‌شدیم.
-البته قهرمان جام در جام دیگر؟
علی پروین علاقه خاصی به جام در جام داشت. او می‌گفت هم باید لیگ و هم حذفی قهرمان شویم تا خودمان انتخاب کنیم که به جام باشگاه‌های آسیا برویم یا جام در جام و چون جام در جام را دوست داشت، آنجا را انتخاب می‌کرد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --