مار گزیده و چشمان باز

0

میلاد اعظمی – خبرنگار: روز گذشته بود که چند رسانه اعلام کردند باشگاه پرسپولیس با وحدت هنانوف و منوچهر صفروف، ۲ بازیکن ملی‌پوش تیم استقلال تاجیکستان برای پیوستن به پرسپولیس به توافق کامل رسیدند. ۲ بازیکنی که اتفاقات مقابل پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا هم بازی کردند و عملکرد خوبی داشتند. همین مسئله بهانه خوبی شد تا به سراغ این ۲ بازیکن برویم و در مورد آنها گزارش کاملی آماده کنیم تا شما هواداران در جریان کامل شرایط این ۲ بازیکن قرار بگیرید.

*۲ خارجی که سهمیه نیستند
مهمترین و بزرگترین فاکتور هنانوف و صفروف این است که هر ۲ زیر ۲۳ سال هستند و در صورت جذب‌شان جزو سهمیه بزرگسال حساب نمی‌‌شوند و همچنان باشگاه می‌تواند یک مهاجم بزرگسال خارجی را به درخواست یحیی گل‌محمدی جذب کند. هنانوف ۲۱ ساله و صفروف ۲۰ سال هستند که می‌تواند این مسئله برای پرسپولیس یک امتیاز بزرگ باشد.

*تست ایفمارک ۲ تاجیک را پرسپولیسی می‌کند
در مورد این ۲ بازیکن گفته شده که تمام کارهای حضورشان در تهران انجام شده و به محض صدور ویزا هنانوف و صفروف به تهران می‌آیند. قرار است این ۲ بازیکن در تست‌‌‌‌‌های پزشکی ایفمارک شرکت کنند و پس از قبولی در تست‌‌‌‌‌های پزشکی قراردادشان را با پرسپولیس به صورت رسمی امضا کنند. با توجه به اینکه هر ۲ بازیکن سهمیه بازیکن آزاد حساب می‌شوند مشکلی هم برای ثبت قرارداد با آنها وجود ندارد.

قیمت مناسب تاجیک ها
یک مسئله مهم دیگر این است که قیمت این ۲ بازیکن بسیار مناسب و خوب است. شنیده شده که هر ۲ بازیکن با زیر ۲۰۰ هزار دلار پرسپولیس می‌شوند که می‌تواند یک برد بزرگ برای پرسپولیس باشد؛ چرا که وقتی با یک بازیکن جوان با قیمت مناسب قرارداد بسته شود، می‌شود آن بازیکن را با قیمتی بسیار خوب در آینده فروخت و باشگاه را به درآمدزایی خوبی رساند.

هنانوف و صفروف ضعف‌‌‌‌‌های پرسپولیس را پوشش می‌دهند؟
نکته بسیار جالب و مهم درباره این ۲بازیکن، پست این دو بازیکن است. هنانوف در سیستم ۴ دفاع به عنوان دفاع وسط بازی می‌کند و صفروف هم به عنوان دفاع راست. در سیستم ۳ دفاع اما هنانوف به عنوان مدافع وسط سمت راست و صفروف عنوان وینگر راست بازی خواهد کرد. ضمن اینکه صفروف توانایی این را دارد که در سیستم ۴ دفاع هم به عنوان وینگر راست به زمین برود.
این نشان می‌دهد که اگر جذب این بازیکن قطعی شود کاملا با چشم باز بوده چون پرسپولیس در حال حاضر در سمت راست خط دفاعی خود بسیار شکننده و ضعیف است و با حضور این ۲ بازیکن می‌تواند قسمت را تا حدودی پوشش بدهد. با توجه به اینکه مهدی شیری و سیامک نعمتی نتوانستند در سمت راست خط دفاعی عملکرد قابل قبولی را به اجرا بگذارند جذب این ۲ بازیکن می‌تواند خیال پرسپولیسی‌ها را از آن سمت راحت بکند.

ملی‌پوشان تاجیک در راه پرسپولیس
هم هنانوف و هم صفروف در حال حاضر بازیکنان تیم‌ملی تاجیکستان هستند. این ۲ در آخرین بازی تاجیکستان مقابل میانمار در ترکیب ثابت تیم‌ملی تاجیکستان حضور داشتند و در بازی ژاپن هم که با شکست تاجیک‌‌‌‌ها همراه شد به صورت ثابت برای تیم‌ملی تاجیکستان به میدان رفتند. با وجود اینکه هنانوف و صفروف بازیکنان جوانی به حساب می‌آیند، اما هم در تیم استقلال تاجیکستان و هم در تیم‌ملی تاجیکستان به مهره‌های ثابت و تقریبا بدون جانشین تبدیل شدند. هنانوف در بازی چند روز پیش تیم امید تاجیکستان با امید ایران هم در ترکیب تاجیکستان به زمین رفت.

آمار هنانوف و صفروف
منوچهر صفروف در ۷ بازی ملی که برای تیم‌ملی تاجیکستان به میدان رفت هنوز گلی به ثمر نرسانده و در تیم زیر ۱۹ سال تاجیکستان هم چهار بار به زمین رفته. صفروف در لیگ قهرمانان آسیا ۶ بازی برای استقلال تاجیکستان به زمین رفت و توانست ۲ گل به الهلال عربستان هم بزند و در پیروزی ۴ گله استقلال تاجیکستان مقابل الهلال نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.
هنانوف فقط در ۳ بازی برای تیم‌ملی تاجیکستان و ۸ بازی برای تیم زیر ۱۹ ساله تاجیکستان به زمین رفته است. این مدافع وسط و مستحکم در ۷ بازی که برای استقلال تاجیکستان در لیگ قهرمانان آسیا به زمین رفت و توانست یک گل هم به ثمر برساند که نشان می‌دهد به عنوان یک مدافع وسط شم گلزنی خوبی هم دارد.

بشار تجربه شود
اگر قرار باشد که این ۲ بازیکن قراردادشان را به صورت رسمی با پرسپولیس امضا کنند، باتوجه به استعدادی که دارند باید طوری با آنها قرارداد امضا شود که اگر خواستند از پرسپولیس جدا شوند، باشگاه پرسپولیس از نظر مادی بتوانند سود کند.
نوع قراردادی که بازیکنان جوان و مستعد بسته می‌شود بسیار مهم است و می‌تواند به یک منبع درآمد عالی برای باشگاه در سال‌های آینده تبدیل شود، اتفاقی که برای بشار رسن رخ نداد و این بازیکن که به عنوان یک ستاره جوان و پرسپولیس آمد پس از پخته شدن در شرایط، پرسپولیس را به مقصد لیگ قطر ترک کرد که هیچ سود مالی به باشگاه پرسپولیس نرسید.
با توجه به استعداد این ۲ بازیکن مدیران باشگاه هنگام قرارداد بستن باید این موارد را مدنظر داشته باشند تا سال‌‌‌‌‌های آینده پرسپولیس بتواند از فروش این ۲ بازیکن به درآمد برسد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --