کعبه پرسپولیس ، رویای بزرگ یحیی

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: جدالی نابرابرتر از هر زمان دیگری را در پیش داریم. برای بازی‌های باقی‌مانده از این فصل و تمام فصل آینده که خدا می‌داند برای ما چه نقشه‌هایی را در سر پرورانده‌اند. پرسپولیس است و همه آن‌‎هایی که از زمین خوردن قهرمان‌ها لذت می‌برند، حوصله‌شان از تکرار سر می‌رود یا از راه راست نیامده‌اند که بخواهند به راه راست بروند. گهگاه بالا می‌روند ولی تا ثریا هم که بروند، کج رفته‌اند.
پرسپولیس است و تمام خودش. روی هر جزیی از این تمام بی‌همتا حساب کرده‌ایم. از آن هواداری که قرار است روی صفحه موبایل خود فیو و لایک بزند تا هر آن‌کس که در این باشگاه و تیم حضور دارد.
امروز البته سخن از یحیی گل‌محمدی است. کسی که شاید قرار نبود این قدر بزرگ شود و جماعتی بزرگ، او را بزرگ بدارند. این چیزها، حال بعضی را بد می‌کند. خار درون چشم است که به قیمت بیرون آوردن خود چشم هم که شده می‌خواهند، آن را بیرون بکشند. بیاییم با هم یک قراری بگذاریم و حال بعضی را از این که هست بدتر کنیم. مثل آن روزی که در روز آخر به خاطر امتیازاتی که داوران از ما گرفته بودند، قهرمانی را با تفاضل گل‌ها دادیم. بسیار بودند آن‌هایی که بشکن می‌زدند از بدحال شدن ما و کمرنگ شدن ناتوانی خودشان. بسیارتر از ما نبودند و چه‌قدر آن روز با تشویق‌ها و حماسه‌گویی‌های خودمان از پرسپولیس و مردان و مربیانش، حال آنها را بد کردیم. پس این حرف همین‌جا بماند یادگاری برای روز مبادا.
*فرصتی برای ریکاوری قبل از خیز آخر
یحیی گل‌محمدی بالاخره فرصت پیدا کرد تا کمی به مردان خود استراحت بدهد. البته نه آن‌قدر که می‌خواست و نه به همه ایشان. خودش و همکاران پا در رکابش هم به این نیاز داشتند. برای یک خیز حساب شده دیگر. رقابت به شکلی عجیب تنگاتنگ شده است و البته ما را از این جدال، بیمی نبود، اگر اطمینان داشتیم، همه‌چیز جوانمردانه و شرافتمندانه پیش برود. حالا باید گام به گام را با احتیاط برداشت. فقط یحیی و مردانش را نمی‌گوییم. این شامل همه ما می‌شود. حتی وقتی که قصد حمایت داریم، چه رسد به این که در مقام نقد هستیم یا مساله‌ای ما را آزار می‌دهد با این‌که نگران می‌کند. در هیچ زمانی نباید از یاد ببریم که ما یک‌طرف هستیم و دیگران همه در طرف دیگر.
دیگر نمی‌توانیم با خیال راحت برای تمسخر بازیکن خودمان دنبال سوژه و راهکار و شوخی بگردیم. نمی‌توانیم برای یک تعویض یا هرچیز شبیه آن به کلی منکر وجود هر امتیازی در کاد فنی شویم.
حالا ما هم فرصتی برای ریکاوری داریم و اندیشه در این باره که برای این روزهای باقی‌مانده، از دست‌مان چه برمی‌آید و چه چیز نباید از این دست برآید.
*یحیای تعمیددهنده
برگ برنده پرسپولیس، کنار زمین حضور دارد. اگر رقیبان پرسپولیس برگ برنده خویش را در جایی خارج از زمین فوتبال و حوالی آن دنبال می‌کنند، حساب ما چیز دیگری است. برگ برنده پرسپولیس کنار زمین حضور دارد. از بازیکنی که می‌آید و مسیر توپ را به دروازه خودی سد می‌‎کند تا آن که می‌آید و یگ گل به حریف می‌زند و یک گل به داور تا تیمش برنده باشد. برگ برنده پرسپولیس از نیمکتی می‌آید که این مردان را آماده می‌کند و به میدان می‌فرستد. یحیی از برگ‌های برنده پرسپولیس است که اطراف خود را پر از برگ‌های برنده کرده است. از مردانی که برانکو برایش به یادگار گذاشت تا برگ‌هایی که خود جمع کرد. برگ برنده او دستیارانی است که یا حفظ‌شان کرد یا این‌که همراه‌شان ساخت. از کریم باقری و پیروانی گرفته تا مطهری، منافی، مظاهری و دیگرانی که وجودشان صرف پرسپولیس و روح‌شان در تسخیر خواست قهرمانی است.
سرشت و گِل این تیم با درهم آمیختن بزرگی و افتخار شکل گرفته است. حالا برای گذر از دروازه‌های قهرمانی، غسل دیگری به دستان یحیای تعمیددهنده در رودخانه خروشان پرسپولیس نیاز است.
*رویای بزرگ یحیی
می‌گویند با چنین تیم و مردانی چگونه می‌توان قهرمان شد و عجیب که ندیده‌اند در این ۲ هفته و اندی اخیر چه‌ها شد و چه‌ها کردند که کوس رسوایی آن از تشتی که به زمین افتاد بلند شد.
حالا زمان آن است تا یحیی و مردان همراهش، پختگی خود در این جدال ناموزون را به رخ بکشند که اثباتش را پیش از این انجام داده‌اند. بگذار بگویند، قهرمانی گرفتن از چنین تیمی کار هر از خانه قهرکرده‌ای است بی‌آنکه بگویند این ترکیب موزون با آن حرکات چشم‌نواز را به این هماهنگی چه کسی در کنار هم آراسته است. پازلی که کمی آن را به‌هم ریختند ولی ما شوریده سران را دغدغه بی‌خبران نیست.
باید حواس‌مان باشد در این تنگاتنگی رقابت، یعنی دیگران به هر ترفندی دست خواهند زد علیه پرسپولیس، ترفندی بزرگ‌تر از آن نیست که خودش را علیه خودش بشورانند و تردیدی نیست تا آن جا که به زمین فوتبال مربوط باشد، ما تمام آن‌چه برای قهرمانی نیاز است در اختیار داریم و درصدر آن تمام شکست‌ها، پیروزی‌ها، دانش و توانایی‌هایی است که در زمین و کنار زمین همراه خواهیم داشت. پرسپولیس حالا به چیزی بیش از تیم و رک بودن فکر نیاز دارد. آن‌چه به دنبالش هستیم تبدیل شدن به یک کالبد است. رسیدن به یگانگی درونی که همه تیم را در ضمیر ناخودآگاه خود هدایت کند و این نقطه اوجی است که در آستانه رسیدن به آن هستیم اگر اجازه ندهیم بین ما رخنه کنند و تمرکز و روح واحد ما را برهم بریزند. این همان چیزی است که هر مربی، آرزوی رسیدن به آن را دارد.
این همان اتفاقی است که همشه در حماسه‌های بزرگ فوتبال روی داده است و فلسفه و تاثیر آن سال‌ها جاری می‌ماند و کعبه آمال دیگران می‌شود.
ارتش سرخ، یکی از القاب پرسپولیس است. ارتش تعریف خودش را دارد. سرباز و افسر و فرمانده دارد. ستاد کل و مقر فرماندهی دارد. جنگ که به پا می‌شود. پشت جبهه، خط مقدم، تدارکات و پیش‌قراول دارد. با این اوصاف این روزها یک چیزهایی در ارتش پرسپولیس لَنگ می‌زند. تیم‌مان جور است ولی جنس‌مان جور نیست. نیروها را به میدان نبرد می‌فرستیم و بعد دنبال کارمان می‌رویم. شهرام و بهرام هم ندارد. فرقی نمی‌کند که مدیر باشگاه را به خاطر رفقای خودشان به این کمیته و آن کمیته بکشند یا مدیر تیم را.
پشت خط دشمن، همین‌طور به امان خدا رهای‌شان می‌کنیم. چه مدیرعامل در جدال با آن‌ها باشد که راه تدارکات نیروهای خودی را بسته‌اند، چه هوادارانی معترض برابر فدراسیون و چه افشین پیروانی که در محاصره افتاده است.
بسیاری از پیشکسوتان پرسپولیس این روزها کجا هستند؟ آیا می‌دانیم نتیجه سکوت چه خواهد بود؟
فکر می‌کنیم همه چیز به همان زمین فوتبال ختم می‌شود ولی برای رقبای ما این‌طور نیست، پس برای ما هم چاره‌ای نمی‌ماند. مثل زمانی که جنگ به بمباران شهرها و تاسیسات کلیدی می‌کشید. این اتفاقی است که برای پرسپولیس روی می‌دهد و بسیاری از ما خطر را به درستی احساس نکردیم. این روزها با این رخوتی که به جان ما از هواداران تا پیشکسوتان افتاده است، کم نیستند آن‌ها که دور برداشته‌اند. نقاط کلیدی پرسپولیس را یکی یکی می‌زنند و بدون تعارف حواس بسیاری از ما نیست.
باشگاه کارش این است که دفاع حقوقی کند. رایزنی کند، بیانیه بدهد و اگر این ها نبود اصلا شکی نیست که الان سیدجلال برای چند ماه محروم شده بود و فرجی هم محرومیتش سنگین‌تر. اما این‌ها کفاف کار پرسپولیس را می‌دهد. پرسپولیس خیلی ضربه‌ها را می‌خورد چون هوادار دارد، چون ریشه و سابقه و افتخار دارد. چون قدمت و اصالت و نامدارانی دارد که نام بسیاری از آن‌ها روی دل بسیاری سنگینی می‌کند، پس باید بهره این‌ها را هم ببرد. همین حالا اگر در کنار اقدامات باشگاه فعالیت بخشی از جامعه هواداری و ترس از آن‌ها و ولوله پیشکسوتان نبود، شرایط سخت‌تر بود، پس این چه پیامی است که به دیگران می‌دهیم و به آن‌ها می‌گوییم که نگران ما نباشند؟!
تعجب نکنید! این اتفاق در حال روی دادن است. ترس‌ آن‌ها را گویا ریخته‌ایم. راحت بگوییم ابهت خانواده‌ پرسپولیس است که در حال ریختن است. آیا با خودمان فکر کرده‌ایم که چرا بعد از این همه حرف و حدیث تازه سراغ شکایت از پیروانی آمده‌اند. این اجازه را ما به آن‌ها داده‌ام. دوای آن هم این نیست که سر باشگاه بریزیم و بگوییم تو هم یک شکایت دیگر انجام بده. بعد از افشین هم به قلب پرسپولیس خواهند زد. دوباره سراغ سیدجلال خواهند آمد و البته یحیی را هدف خواهند گرفت. اگر باور ندارید، کافی است همین‌طور بنشینید و نگاه کنید.
در روزهایی که افشین پیروانی را یک جورهایی تنها گیرآوردند، تمام زور ارتش سرخ برای بیرون کشیدن سربازش از پشت خط دشمن چه قدر بود؟ حالا بگوییم دست هواداران به جایی بند نیست. دست پیشکسوتان که تریبو ندارند هم به جایی بند نبود و نیست؟ بعد آن طرف را می‌بینی که حقی هم آن‌چنان به جانب‌شان نیست و بعد بیا و ببین که چه می‌کنند. حالا از ته دل است یا به زور هوادار یک بحث دیگر است.
تعارف را کنار بگذاریم. اصلا فرض کنیم، شما به عنوان یک پیشکسوت از افشین پیروانی خوشت نمی‌آید. خب اصلا دخلی به موضوع ندارد. این‌جا صحبت از مدیر و سرپرست پرسپولیس است. صحبت از خود پرسپولیس است. صحبت از این که دیگران با هر چه که دارند و ندارند به نبرد پرسپولیس آمده‌اند. می‌خواهند اول خفه‌اش کنند تا هر بلایی سرش آمد صدایی درنیاید که کسی با خبر شود. یکی را برای یک توئیت سرکوب می‌کنند و دیگیری را با زور تلویزیون و شکایت.
یک مجری و یک برنامه که مسوولیت‌شان با صدا و سیماست، برای سومین هفته متوالی به افشین پیروانی تاخت و بخشی از جامعه پرسپولیس و پیشکسوتان، خوش و خرم نشسته‌اند و تماشا می‌کنند و صدا از کسی در نمی‌آید. به‌نظر که مایه شرمندگی باشد. اگر قهرمانی می‌خواهیم، قطعا راهش این نیست. ما همین‌طور عقب نشسته‌ایم و دیگران پابرچین، پابرچین پیش می‌آیند تا دار و ندار پرسپولیس را بردارند و بروند. اگر حالا شاهد جسارت بیشتر هستیم، فقط برای حمایت‌هایی نیست که می‌شوند. بخشی از حاشیه امنی که دارند را ما به آن‌ها داده‌ایم. ما با سکوت‌خودمان در قبال کاری که با کسی مثل پیروانی کردند، اجاره می‌دهیم که درباره فاجعه‌ای که در حمله به تیم رخ داد به اندازه کارشناسی یک صحنه پنالتی هم صحبت نشود و بعد انتظار داریم این پرسپولیس برای ما جام پیاپی پنجم را بیاورد. به نظر که کمی خیال‌بافی باشد.
پرسپولیس الان به تمجید و ستایش درباره بازی‌های خوبش نیاز ندارد. آن‌سچه که عیان است، حاجت به بیان ندارد. پرسپولیس الان کسانی را می‌خواهد که با تمام آن‌چه که در اختیار دارند، حمایتش کنند.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --