قوانین را فقط برای سرخ‌ها نوشته‌اند!

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: هفته‌ای نیست که استقلالی‌ها به داوران اعتراض نکنند. فرقی ندارد سوت‌ها به ضرر آن‌ها به صدا دربیاید یا به نفع‌شان؛ تحت هر شرایطی خود را طلبکار می‌دانند. در همین بازی اخیر با اینکه کارشناسان اعلام کردند یک پنالتی به سود آلومینیوم باید اعلام می‌شد, اما استقلالی‌ها فقط از گل آفساید خود حرف می‌زنند و مصرانه روی این اشتباه تاکید دارند که قائدی روی توپ اثر نگذاشته است! هرکسی را هم که بر سر این موضوع مخالف با خود ببینند به توپ و تشر می‌بندند. فرقی هم ندارد آن شخص چه کسی بوده یا چه سمتی داشته باشد. خواه سرپرست کمیته داوران باشد یا ناظر و کارشناس داوری. و طوری قیافه حق به‌جانب می‌گیرند انگار از کارشناسی که یک عمر دست به سوت بوده است بیشتر می‌فهمند!
از دید استقلالی‌ها امثال حیدر سلیمانی, حسین عسگری, بابک داوری, سعید مظفری زاده, یدا… جهانبازی, احمد صالحی و علی دهقانی و… اشتباه می‌کنند و حتی مدیرعامل این باشگاه معتقد کارشناسان داوری شهامت گفتن حقیقت را ندارند.
مددی: داوران عمدا به ضرر استقلال سوت می‌زنند
احمد مددی در ادامه صحبت‌هایش که با یک برنامه تلویزیونی انجام گرفت سخنان تندی را علیه سیدعلی مطرح کرد و گفت: شواهد و مستندات بسیار قاطع و محکمه‌پسندی وجود دارد که این داور برای استقلال سوت‌های مغرضانه می‌زند. مدیرعامل آبی‌ها کمیته داوران را هم از اتهاماتش بی‌نصیب نگذاشت و بیان داشت: تعداد اشتباهاتی که برای استقلال ازنظر داوری رخ می‌دهد را طبیعی نمی‌بینم. این صحنه‌ها سهوی نیست. گل سالم ما را در روز روشن باطل اعلام می‌کنند و برای هیچ تیم دیگری این‌قدر که علیه استقلال قضاوت‌های ناعادلانه صورت می‌گیرد اتفاق نمی‌افتد. استقلال تاکنون ۲۵ بازی در لیگ برتر انجام داده و حداقل در ۱۲ بازی حق ما ازنظر داوری ضایع شده است.
مصطفوی: نتایج بیرون از زمین تعیین می‌شود
صالح مصطفوی هم روی خط برنامه آمد و خطاب به سرپرست کمیته داوران گفت: ما آقای افشاریان را آدم شریفی می‌دانیم. ایشان شرافتا بگویند چند درصد احتمال می‌دهند که کمک‌داور برخورد پای مهدی قائدی به توپ را تشخیص داده و آفساید گرفته است. حتی خود شما (میثاقی) می‌گویید با VAR هم سخت است که تشخیص داد مهدی قائدی توپ را تاچ کرده است یا نه، بعد کمک‌داور از آن فاصله و بین ۵ بازیکن، برخورد پای قائدی به توپ را تشخیص داده است؟پس آفساید اعلام شدن این توپ اشتباه مسلم داوری است. یک گل واضح برای ما گرفته نشده است. چرا لاپوشانی و ماست‌مالی می‌کنند؟ مربی استقلال در کنفرانس خبری قبل از بازی مقابل تراکتور یک‌بار دیگر نوک اتهاماتش را به سمت کمیته داوران گرفت و بیان کرد: نشانه‌هایی وجود دارد که یکسری مسایلی علیه تیم ما شکل می‌گیرد. ما و خیلی از کسانی که فوتبال را می‌فهمند، وقتی تمام صحنه‌های ۵۰ – ۵۰ بازی به ضرر ما و به نفع حریف سوت زده می‌شود، متوجه می‌شوند. امیدوارم که یک‌ جایی این مسایل تمام شود و بگذارند فوتبال درون زمین انجام شود و نتیجه عادلانه رقم بخورد. وقتی داور یا کمک‌داوری اشتباه واضحی انجام می‌دهد که باعث تغییر نتیجه بازی می‌شود حداقل کار کمیته داوران محرومیت است اما با وقاحت تمام دوباره به ایشان داوری دادند.
اتهامات بی‌پایه و اساس به داوران
قطعا هر ببینده‌ای با خواندن صحبت‌های مدیرعامل و مربی استقلال به این نتیجه می‌رسد که سیدعلی با قصد و غرض گل استقلال را آفساید گرفته و داوران عمدا علیه این تیم سوت می‌زنند. این ۲ نه‌تنها داور بازی، که مسوولین فدراسیون را هم به‌جانبداری از سایر تیم‌ها متهم کرده و انسان‌هایی وقیح خطاب کردند که نمی‌گذارند نتایج در زمین مشخص شود! این اولین بار نیست که این ادعاها از سوی استقلالی‌ها مطرح می‌شود و هر بار که تیمشان نتیجه نمی‌گیرد به داوران حمله می‌کنند. از دید آن‌ها زاهدی فر، بیژن حیدری، بنیادی فر، سیدعلی و کاظمی و تمام داوران حاضر در لیگ با آبی‌ها مشکل دارند. اگر واقعا آن‌ها برای ادعاهای خود مدرک دارند چرا آن را به مقامات فدراسیون ارائه نمی‌دهند؟ این نمی‌شود که هر تیمی به‌صرف یک سوت اشتباه به داوران اتهام بزند و فضای فوتبال را متشنج کند. اگر امروز کرونا نبود و تماشاگران به ورزشگاه می‌آمدند معلوم نبود چه فاجعه‌ای رقم می‌خورد.
خواب‌زده‌ها را بیدار کنید
البته مقصر اصلی این اتفاقات مسوولین فدراسیون هستند که اجازه می‌دهند استقلالی‌ها این‌قدر راحت شرافت داوران و سلامت لیگ را زیر سوال ببرند. چرا کمیته اخلاق یک‌بار استقلالی‌ها را بابت توهین‌ها و اتهاماتی که به دیگران می‌زنند احضار نمی‌کند؟ شاید هم این کمیته را فقط برای تادیب پرسپولیسی‌ها دایر کرده‌اند که دیگران اینچنین آزادانه هر چه که دوست دارند در یک برنامه زنده تلویزیونی می‌گویند؟ وگرنه آنچه امروز از زبان استقلالی‌ها شنیدیم صد برابر بدتر از چیزی بود که امثال کالدرون گفتند. گاهی به‌قدری این دوگانگی‌ها توی چشم می‌زند که احساس می‌کنی قانون را فقط مختص پرسپولیس نوشته‌اند. وگرنه چطور می‌شود که باگذشت چند هفته به شکایت پرسپولیس از مجیدی بابت توهینی که به وزیر ارتباطات کرد رسیدگی نشود، اما همین‌که استقلالی‌ها به خاطر کلیپی مخفیانه‌ای که در خیابان از کنعانی ضبط شده است شکایت کردند سریعا این بازیکن را فرامی‌خوانند؟ صرف‌نظر از شخصیت حقوقی آذری چهرمی، این وزیر به عنوان یک فرد طرفدار فوتبال چرا وقتی مورد هجوم همه‌جانبه استقلالی‌ها قرار گرفت و بی‌شعور و آشغال خطاب شد موردحمایت مسوولین قرار نگرفت؟ حتی وقتی هوادار پرسپولیس در تبریز و اصفهان مورد ضرب و شتم قرار گرفت، وجدان خفته مسوولین بیدار نشد. انسان حیران می‌ماند از این‌همه تبعیض.
کمیته اخلاق: با بیانیه نویسان برخورد می‌کنیم
روز گذشته کمیته اخلاق اعلام کرد هر شخص حقیقی یا حقوقی که با صدور بیانیه موجبات تشویش اذهان عمومی و خدشه‌دار کردن تصمیمات فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و عوامل برگزارکننده مسابقات را فراهم کند با او برخورد خواهد شد. اگر مسوولین مرد عمل هستند از همین لحظه و الان که استقلالی‌ها رگباری مسوولین فدراسیون را به توپ بسته‌اند شروع کنند تا حساب کار دست بقیه تیم‌ها بیاید‌. بررسی عملکرد داوران و انتشار آن کمترین کاری است که کمیته داوران می‌تواند در حمایت از داورانش انجام دهد و اگر سود و زیان تیم‌ها در هر بازی مشخص شود دیگر هیچ باشگاهی این جسارت را پیدا نمی‌کند تا مثل استقلالی‌ها ناکامی‌هایش را گردن داوران بیندازد.
پنالتی‌هایی که در محوطه جریمه آبی‌ها گم شد
به حرف آبی‌ها ۱۲ امتیاز از آن‌ها به خاطر اشتباهات داوران سلب شده است. یعنی الان باید بالای سر پرسپولیس باشند.دروغ که کنتور ندارد. لابد آن تیمی که داوران در هفته‌های اخیر به ضررش مقابل پرسپولیس ، پیکان، آلومینیوم، ذوب‌آهن، گل گهر و … پنالتی نگرفتند تیم آبی‌پوش دیگری بوده است؟
کارشناسان محترم هم مثل مسوولین این تیم روی اشتباهات پرشمار داوران برای استقلال چشم بپوشند و فقط اشتباهاتی را که به ضرر این تیم بوده است در نظر داشته باشند. مبادا به روی خود بیاورند که در هر دو دربی رفت و برگشت یزدانی باید اخراج می‌شد‌. متاسفانه کارشناسان شهامت نداشتند که گفتند نادری روی سید جلال مرتکب خطای پنالتی شده است. اما درست این بود که فقط بگویند برای استقلال پنالتی شده و خطای امیری روی قائدی را تایید کنند! یا به خطای مهاجم گل گهر روی مدافع استقلال قبل از صحنه پنالتی این تیم اعتراف کنند. ولی همان کارشناسان اگر بگویند توپ به‌پای قائدی خورده است با منطق استقلالی‌ها رنگی و جانبدارانه نظر داده‌اند و به‌زعم مربی این تیم گلی که تشخیص آن با VAR ممکن است را باید اعلام کنند و مهم نیست اگر سر تیم مظلومی چون آلومینیوم مثل دور رفت بریده شود. این نمی‌شود که هر جا کارشناسان برخلاف نظر ما حرف زدند به آن‌ها برچسب بزنیم و در مواقعی که گفته‌های‌شان خوشایند ما بود استقبال کنیم و حتی از آن وام بگیریم که فلان اشتباه به ضررمان اتفاق افتاده است. اما چه فایده که نرود میخ آهنی در سنگ. وقتی استقلالی‌ها حرف بازیکن سابق خود اسماعیل شریفات را که به قول خودش نزدیک‌ترین فرد به این صحنه بود قبول ندارند چه انتظاری است که به غریبه‌ها شک و شبهه نگیرند. ناگفته نماند که شریفات بازیکن آلومینیوم در مصاحبه‌ای گفته بود که قصد داشته است توپ را بزند که قائدی جلوتر از او به توپ رسید و به آن ضربه زد تا درنهایت مطهری دروازه را باز کند.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --