قهرمانی اتفاق لحظه‌ای نیست

0

لیگ ششم آزادگان با حمید درخشان که بعد از رفتن استانکو از ایران، سرمربیگری تیم را برعهده‌گرفته بود، با قهرمانی پرسپولیس همراه شد. حالا سرخپوشان بازهم در آستانه قهرمانی دیگری هستند،‌ چهارمین قهرمانی.

مرضیه دارابی _ خبرنگار: شاگردان یحیی گل‌محمدی با پیروزی مقابل فولاد، گام بلندی در تثبیت قهرمانی برداشتند. حالا یک بازی دیگر می‌تواند حکم به قهرمانی پرسپولیسی‌ها بدهد.

در همین رابطه با حمید درخشان گفت‌وگویی داشتیم که در زیر می‌خوانید:

– شما یک مسجل شدن دوره قهرمان را در لیگ ۷۵-۷۶ با تیم بودی و با استفاده از بهنام طاهرزاده، دلیخون، هاشمی نسبِ تازه وارد و فرشاد پیوس که یک سال از فوتبال دور بود، صد درصد نتایج را نگرفتی و رکورد را فدای تغییرات کردید.

شرایط امروز متفاوت است. امروز تو می‌توانی جوانگرایی کنی اما باید به عواطف و احساسات میلیون‌ها آدم جواب بدهی. به نظر من، بعد از من هم پروین در سال ۷۷، برانکو در سال ۹۶ می‌توانستند رکورد بزنند اما این‌گونه نکردند. چون باید جوانگرایی معقول اتفاق بیفتد و کار تلفیقی از این‌ها پیش برود.

– با پیروزی مقابل فولاد، به نظر دیگر قهرمانی چهارم قطعی است.

تبریک به همه ارکان باشگاه. کادر فنی و بازیکنان و همه‌کسانی که زحمت کشیدند. دست‌مریزاد. سنگ تمام گذاشتند. یک تبریک ویژه هم باید به هواداران بگویم بابت پوکر قهرمانی. اینکه ۴ سال قهرمانی تکرار شود، اتفاق خیلی خوب است.

– بازهم می‌شود امید داشت که قهرمانی‌ها به همین شکل ادامه داشته باشد؟

چراکه نه. ان‌شاءا… که ۸ ساله بشود و ما هم جشن بگیریم.

– هر قهرمانی که تمام می‌شد،‌ همه احساس می‌کردند حالا در سال بعدی ممکن است خیلی از اتفاقات رخ دهد و دیگر قهرمان نشویم، اما این‌طور نشد و پوکر قهرمانی اتفاق افتاد.

دقیقاً مگر کسی فکرش را می‌کرد که تا اینجا پیش برویم؟ من که امیدوارم همین‌جوری جشن بگیریم. من فکر می‌کنم بازهم بتوانیم این کار را تکرار کنیم. رکوردها برای شکسته شدن هستند، در همه جای دنیا همین است.

– چه عواملی را بیشتر در تثبیت این قهرمانی‌ها مؤثر می‌دانید؟

اول ثبات بازیکنان، دوم امکاناتی که در اختیار کادر فنی و بازیکنان قرار می‌گیرد. سوم، چیزی که در نیم‌فصل دوم آن را کم داشتیم، هواداران. آن‌ها نقض زیادی در موفقیت‌های پرسپولیس داشته‌اند. کارمان را امسال با هواداران شروع کردیم اما لیگ قرار است بدون آن‌ها تمام شود. چهارمین عامل که مهم‌ترین آن هست، اینکه تیمی موفق می‌شود که اسیر حاشیه نشود.

– برانکو چقدر در این موفقیت‌ها نقش داشت؟

دیگر به عقب برنگردیم. در هر صورت در زمان برانکو بیشترین امکانات در اختیار او قرار گرفت. همه‌چیز در خدمت او بود. همه کمک کردند، از تدارکات گرفته تا مدیرعامل و باشگاه و تماشاگر. هیچ عاملی وجود نداشت که جلوی او را بگیرد. همه عوامل در اختیار او بودند. امیدوارم این شرایط برای مربیان داخلی هم فراهم باشد.

– یعنی حمایتی که از یحیی گل‌محمدی می‌شود، خیلی کمتر از برانکو است؟

بد نیست، اما قطعاً کمتر از برانکو است. باید به گل‌محمدی کمک کرد، موفقیت این حمایت‌ها را می‌خواهد. باشگاه باید حمایت کند.

– چقدر احتمال می‌دهید که پرسپولیس امسال هم بتواند دبل قهرمانی کند؟

امکان که دارد، چرا نکند؟

– خب این خیلی رویایی است که برای سال دوم بتوانیم هم قهرمان لیگ برتر و هم جام حذفی شویم.

اتفاقاً باید به همین فکر کنیم، علاوه بر این دو، به فکر جام لیگ قهرمانان آسیا هم باشیم. مگر در اروپا سه‌گانه جام نمی‌گیرند؟ چرا ما نتوانیم؟

– یعنی این‌قدر امیدوار هستید که می‌شود قهرمان آسیا هم شد؟

بله، می‌شود به این مهم رسید. همه این‌ها برمی‌گردد به تلاش و همت و پشتکار تیم.

– و در قهرمانی چهارم هواداران کنار تیم نخواهند بود که جشن بگیرند.

جای‌شان خیلی خالی است. کاش آن‌ها هم بودند.

– سایر تیم‌ها بازهم خیلی از پرسپولیس عقب افتادند، مثل لیگ فصل‌های گذشته.

آن‌ها هم تلاش کردند برای قهرمان شدن. اما آن‌ها یک‌جایی جا ماندند و دیگر نتوانستند به همان رقابت قبلی ادامه دهند، ولی پرسپولیس به کارش ادامه داد.

– در شروع آن‌ها رقیب سرسختی به نظر می‌رسیدند، اما بعد خیلی اختلاف فاحش شد.

یکی از مهم‌ترین مسایل این است که رقابت در لیگ برتر لحظه‌ای نیست، یک کار باید مداوم اتفاق بیفتد. قهرمانی چیزی نیست که در یک بازی و ۲ بازی اتفاق بیفتد، باید اشکالات را برطرف کرد، آرام‌آرام پیش رفت. همه فکر می‌کردند تراکتورسازی با در اختیار گرفتن ۳ کاپیتان تیم ملی، هزینه‌های آنچنانی و به خدمت گرفتن بازیکنان خارجی گرانقیمت، می‌تواند قهرمان شود اما این اتفاق رخ نداد. تداوم در کار خیلی تأثیرگذار است. باید مشکلات را در راه رسیدن به هدف از پیش رو برداشت.

– پرونده‌های شکایتی پرسپولیس همچنان زیاد است. خطر محرومیت از ۳ پنجره و کسر امتیاز و …

این‌ها محصول مدیریت قبلی بوده است، تصمیمات درستی گرفته نشد و این مشکلات پیش آمد. طبیعتا اگر پول‌شان را ندهیم محروم می‌شویم، شوخی هم ندارند. این‌ها به ضرر باشگاه تمام می‌شود و باید سعی کرد به‌موقع مشکلات را برطرف کرد.

انتهای پیام/

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --