قهرمان، حتی در اوج ناکامی/۱۴ سال پس از ناکامی فرانسه و زیدان در فینال جام جهانی، هنوز هم بحث‌های آن اتفاق داغ است

0

 

دوباره چند روزی است که بحث داغ فینال جام جهانی ۲۰۰۶ و آ« ضربه سر معروف زین الدین زیدان به سینه ماتراتزی، در لایوهای اینستاگرامی بازیکنان سابق فوتبال داغ شده و همچنین واکنش‌های جدید و جالب توجهی از جانب طرفین را به همراه داشته است.

ماتراتزی تا به حال چندین مرتبه از زیدان و سایر فوتبالیست ها و فوتبال دوستان معذرت خواهی کرده و فابیو کاناوارو می‌گوید ضربه زیدان به سینه ماتراتزی، چندان ضربه بدی هم نبوده و اگر جای بازیکنان عوض می‌شد، او نیز قطعاً همین عکس العمل را نشان می‌داده است.

اما از هرچه که بگذریم، زین الدین زیدان با این حرکت، اخراج را به جان خرید و عکس العمل احساسی‌اش، به قیمت از دست رفتن یک جام برای فوتبال فرانسه تمام شد.

زیدان، قهرمان قصۀ فوتبالی تک تک ماست. مردی از تبار بزرگی با آرامشی از جنس خودش. چهره ای مصمم با چشمانی نافذ و لبخندی که شیرینی یک دنیا را به عاشقان فوتبال هدیه می دهد. مردی که انگار فقط برای فینال ها ساخته شده بود. از آن فینال جام جهانی ۹۸ و تحقیر یک تنه برزیلِ پرستاره، تا هنرنمایی در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۲ با آن ضربۀ استثنایی که بدون شک زیباترین گل تاریخ این جام بوده، هست و خواهد بود.

فینال جام جهانی ۲۰۰۶ شاید تنها فینال تاریخ باشد که مرد اولِ آن، از تیم بازنده انتخاب می شود و برای این نقشِ اول بودن، باید فقط زیدان باشی. آری، باید فقط زیدان باشی تا حتی بعد از اخراج، جهان باز هم تو را به چشم یک “قهرمان” ببیند.

داستان فوتبال این جادوگر فرانسوی، قصه هزار و یک شب است. پر از خاطرات تلخ و شیرین. مردی که از تورین تا مادرید و استا دو فرانس، میلیون ها چشم را به هنرنمایی‌هایش خیره می‌کرد. مردی که پس از غوطه ور شدن تیم محبوبش در ناکامی، همچون فرشته‌ای نجات برای به دست گیری سکان هدایت رئال مادرید داوطلب شد.

“همچنین می خواهم اعلام کنم هیئت مدیره باشگاه تصمیم گرفته زین الدین زیدان را به عنوان سرمربی تیم اول انتخاب کند.”

صحبت های فلورنتینو پرز در مقابل رسانه ها؛ ۴ ژانویه ۲۰۱۶، یک روز حیاتی در تاریخ رئال مادرید بود. مادرید برای دومین بار آمدن زیزو را جشن گرفت؛ این بار به عنوان مربی. پیوند این مرد با باشگاه رسمی بود: رئال مادرید و زیدان؛ زیدان و رئال مادرید. این دو واژه، به نظر همیشه جدایی ناپذیر خواهد بود.

در طول زندگی اش، زیدان نشان داد توانایی مواجهه با هر چالشی را دارد و همیشه چالش های زندگی اش را با استعداد و فداکاری پیروز بوده است. زین الدین زیدان؛ این استادیوم تو و این باشگاه تو است.

حالا که به عقب نگاه می کنیم، کلمات پرز چقدر در آن زمان فانتزی به نظر می رسید. چیزی که در انتظار باشگاه بود، ۹ جام در طی ۲ فصل و نیم بود. سه قهرمانی پیاپی در لیگ قهرمانان، یک لالیگا، دو جام باشگاه های جهان، دو سوپرجام اروپا و یک سوپرجام اسپانیا. به دست آوردن این همه جام، آن هم با احترام کامل و بدون حاشیه، یک روح برنده، یک جنتلمن ورزشی و کسی که باشگاه را بالاتر از هر فردی می دانست. با نگرش “هرگز نگویید مُرده ایم”.

او این نگرش را به تیم منتقل کرد و پیروزی ها تاریخی به دست آورد.

حتی بزرگترین حامیان و خوشبین ترین هواداران باشگاه هم از این انتخاب مطمئن نبودند و دچار شک و تردید شده بودند. “زیدان سرمربی رئال مادرید شده است” بیشتر جمله ای امیدوارانه بود تا خوشبینانه. مرد فرانسوی در کاستیا نتایج چندان خوبی نگرفته بود. هر طور حساب می کردید، کارنامه مربیگری او لنگ می زد.

به نظر می رسید مجبور شده یک ماموریت غیرممکن را قبول کند. رافا بنیتس اعتماد رختکن را از دست داده بود و در انجام بازی منسجم و هجومی شکست خورده بود و تیم، پس از اتلتیکو مادرید و بارسلونا، دشمنان کهکشانی ها، در رده سوم حضور داشت.

تیم یک دوره آشفتگی به تمام معنا را تجربه می کرد. شکی در محبوبیت زیدان وجود نداشت اما حتی هواداران زیزو از لکه دار شدن شهرت و محبوبیت او می ترسیدند. پشت همه این آشفتگی ها، رئال مادرید بود. باشگاهی که در رسیدن به کمال، ظالم و بی رحم است. اگر شک دارید، از مربیان قبلی این تیم که با فلورنتینو پرز کار کردند، بپرسید.

هیچکس تصور نمی کرد چه چیزی در انتظار باشگاه است؛ البته هیچکس به جز زیدان. فروتنی اش با کلاس ادغام شده بود و حرکاتش در کنار زمین به همه این ها جلوه خاصی می داد. حالا می توانید خیلی مطمئن این را بگویید. افسانه زیدان هرگز لکه دار نخواهد شد. آن اعتماد به نفس و آرامشش در مقابل رسانه ها و چالش ها، رمز موفقیتش بود.

“من همیشه مثبت فکر می کنم. هیچوقت فکر منفی به ذهنم وارد نمی کنم. هیچوقت تسلیم نمی شوم و تا آخر می جنگم. حتی اگر محاصره شده باشم.”

به این جملات باور داشت و آن را به تیمش منتقل می کرد.

طی مدت شش ماه، زیدان تیم را کاملا متحول کرد. اعتماد هواداران به تیم بازگشت. چیزی که معمولا در کارنامه زیدان در رئال مادرید فراموش می شود، آن کامبک عجیب در کورس لالیگا در فصل اول بود. آنها در حالی که ۱۱ امتیاز با بارسلونا صدرنشین فاصله داشتند، در هفته پایانی تنها با اختلاف ۱ امتیاز در جدول ایستادند.

اما رئال مادرید هنوز یک مزیت نسبت به رقیب خود داشت و آن حضور در فینال لیگ قهرمانان بود. رقیب آنها تیم سرسخت اتلتیکو مادرید با مربی معروفش دیگو سیمئونه بود که به شدت به دنبال انتقام بودند. پس از ۱۲۰ دقیقه بازی، قرار شد ضربات پنالتی، تیم برنده را تعیین کند. رئال مادرید قهرمان شد و افسانه زیدانِ مربی هم آغاز شد. در آن شب، پرز در میلان گفت:

“این آخرین عنوان نخواهد بود.”

خیلی ها این موفقیت چشمگیر زیدان در شش ماه ابتدایی کارش را کم اهمیت جلوه دادند. می گفتند مسیر رئال مادرید در رسیدن به فینال آسان بوده و درخشش در لالیگا هم به خاطر افت بارسلونا بوده است. نتایج خوب رئال مادرید؟ خب، آنها واقعا بازیکنان با استعدادی دارند. با هر مربی که کار کنند، همین خواهد بود.

زیدان چطور پاسخ داد؟ با قهرمانی های بیشتر. فصل بعد دبل کرد و لیگ قهرمانان و لالیگا را با هم فتح کرد. این اولین فصلی بود که زیدان از ابتدا سرمربی رئال مادرید بود. دستاوردی که مادرید طی ۵۹ سال اخیر به آن دست پیدا نکرده بود. همچنین زیدان تبدیل به اولین مربی شد که در فرمت جدید لیگ قهرمانان، دو قهرمانی پیاپی کسب می کرد. خودش گفت:

“شما به عنوان مربی رئال مادرید، می دانید کجا هستید. می دانید انتظارات چقدر بالاست. من این را دوست دارم. به عنوان بازیکن این روزها را تجربه کرده ام. با این باشگاه و این پیراهن، همه چیز را بردم اما قهرمانی در لالیگا به عنوان مربی، چیز دیگری است. این واقعا یک حداکثر است. اینکه بعد از ۳۸ بازی، تیم صدرنشین باشید، برای من بهترین روز دوران ورزشی ام است. وقتی فصل شروع می شود، مهم ترین هدف لالیگا است. بنابراین هیچ کلمه ای برای توصیف احساساتم پیدا نمی کنم. خیلی خیلی خوشحالم.”

زیدان همیشه از اهمیت لالیگا می گفت. این عنوان بیش از هر چیزی به همه ثابت کرد که زیدان می تواند یک سرمربی بزرگ باشد. موفقیت او در لالیگا نتیجه مستقیم تلاش سخت و سبک کاری او بود.

فصل سوم، سخت ترین چالش در مقابلش بود. یعنی تکرار قهرمانی. زیدان باعث شده بود انتظارات در اوج باشد. حتی با معیارسنجی انتظارات مادریدی ها، باز هم انتظارات در اوج بود. پس از پیروزی مقابل منچستریونایتد در سوپرجام اروپا، با شکست دادن بارسلونا، سوپرجام اسپانیا نیز به رئال مادرید رسید. هواداران این تیم نمی توانستند از این خوشحال تر باشند.

اما به نظر می آمد مربیان در لالیگا راه هایی برای متوقف کردن تیم زیدان پیدا کرده بودند و نتایج در فصل جدید لالیگا چندان باثبات نبود. شرایط زیدان مشابه با شرایط بنیتس در دو فصل پیش شده بود. در حالی که تازه ماه ژانویه به پایان رسیده بود، قهرمانی در لالیگا محال به نظر می رسید. همه چیز برای مادرید، لیگ قهرمانان بود.

زمانی که قرار شد رئال مادرید در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان به مصاف پاری سن ژرمن پرستاره برود، به نظر دو سال موفقیت زیاد در گرو این بازی بود اما این فشار شدید، زیدان را تحت تاثیر قرار نداد. با همان نگرش سابق خودش کار کرد و رویکرد مثبت خود را کنار نگذاشت.

به همین خاطر است که زیدان در چشم خیلی ها، چیزی بیشتر از یک مربی بود. او یک الگو برای تحمل فشار و گذراندن چالش هاست. خونسردی و آرامش و کلاس کاری اش باعث شد خیلی ها عاشقش باشند و یک جایگاه افسانه ای در قلب خیلی ها از خود به یادگار گذاشت.

برعکس سرمربیان قبلی، زیدان به شرایط کنترل داشت. در گرفتن تصمیمات مهم، احترام اطرافیان را داشت. فلورنتینو پرز هرگز پیش از آن با یک مربی انقدر ملایم برخورد نکرد. در تابستانی که گذشته بود، زیدان درخواست هیچ خرید بزرگی نداد و برعکس روال همیشگی پرز در جذب ستاره ها، هیچ بازیکن بزرگی به رئال مادرید نرفت.

او به استمرار و ثبات تیم اعتقاد داشت. زیدان درخواست بازگشت بازیکنان جوانی مانند یورنته، آسنسیو، وایخو، اشرف و تئو را داد. بازیکنانی مانند اودگارد، فباس، والورده و دیاز با رئال مادرید قرارداد طولانی مدت امضا کردند و برای پیشرفت بیشتر، قرض داده شدند تا یک روز به باشگاه بازگردند و کمک کنند.

فراتر از همه این ها، زیدان به مردانش خیلی وفادار بود. فروختن کریستیانو رونالدو برای او هیچوقت یک گزینه نبود. هیچوقت از استعداد بنزما قطع امید نکرد. بنزما کسی بود که در نگاه زیدان مانند یک برادر کوچکتر بود و نمی شد پیش او کیفیتش را زیر سوال برد.

خرید یک دروازه بان جدید برای جانشینی کیلور ناواس از نظر زیدان غیرمنطقی بود. مانند خیلی از فرانسوی ها، زیدان یک دنده و لجوج بود. البته از نوع خوبش. او مردی بود که پای حرفش می ایستاد و اگر می گفت فلان بازیکن بخشی از برنامه باشگاه است، واقعا همینطور بود. پیام های احساسی بازیکنان رئال مادرید پس از استعفای زیدان، بیانگر رابطه عمیق و اعتماد و علاقه آنهاست. شاید او یک نسخه برای مربیان آینده نوشت که چطور می توان ۲۵ فوق ستاره را به بهترین شکل اداره کرد

حالا زیدان پس از دوران بازیگری فوق العاده اش، در مربیگری نیز در رئال مادرید یک افسانه از خود به جا گذاشته بود. آیا زوج بهتر از رئال مادرید و زیدان سراغ دارید؟ ۹ جام در طول دو سال و نیم به دست آورد. مخارج تیم تنها ۷۰ میلیون یورو بود. ۱۲ بازیکن، اولین بازی خود را برای باشگاه انجام دادند. در طی ۲ سال و نیم، ۳۹ بازیکن تحت هدایت او به میدان رفتند. در نیوکمپ هرگز شکست نخورد و هرگز در مراحل حذفی لیگ قهرمانان و فینال این بازی ها، شکستی متحمل نشد.

“من عاشق این باشگاه هستم و از رئیس تشکر می کنم که این موقعیت را برای من فراهم کرد تا در چنین باشگاه بزرگی کار کنم. تا پایان عمرم سپاسگزار خواهم بود.”

زیدان رفت و رئال مادرید دوباره با بحران پنجه در پنجه شد. بحران از چپ و راست حمله ور می‌شد و پیکر نیمه جان کهکشانی‌ها، تابی برای دوام آوردن نداشت. اما دوباره این زیدان بود که در اوج حساسیت، درحالی که همه از محال بودن قدرتنمایی دوباره زیدان صحبت می‌کردند، به باشگاه محبوبش بازگشت و حالا راه درازی برای موفقیت در پیش روی آنها نیست.

او بدون شک یک افسانه است. افسانه‌ای که یک قهرمان است؛ چه پیروز شود و چه ببازد. او، “زین الدین زیدان” است.

 

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --