قانون به خواست استقلال تغییر می کند؟

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: درحالی‌که تا همین چند روز قبل، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به جد مخالف بازگشت استراماچونی به فوتبال ایران بودند، اما به‌ نظر می‌رسد یواش‌یواش در برابر خواسته‌های نامعقول استقلالی‌ها کوتاه آمده و به‌زودی در برابر فشارهای بیرونی تسلیم خواهند شد.

چون حرف‌هایی می‌شنویم که با گفته‌های قبلی متناقض است؛ حرف‌هایی که بوی عقب‌نشینی را به مشام مخاطب می‌رساند. تا دیروز استراماچونی به دلیل فسخ قرارداد نمی‌توانست به این تیم برگردد، اما حالا می‌گویند قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی موقت است و آبی‌ها می‌توانند برای جذب این مربی درخواست بدهند!
یک‌بار دیگر صحبت‌های مسوولان را در ۴۸ ساعته گذشته مرور می‌کنیم. مهدی علی نژاد بعدازظهر یکشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بحث بازگشت آندره آ استراماچونی به استقلال گفته بود: فدراسیون فوتبال در این خصوص اظهارنظر شفاف و روشنی کرده است. فکر می‌کنم بر اساس آنچه کمیته تعیین وضعیت اعلام کرد، بدیهی است که مصوبه سازمان لیگ و هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال اجرا خواهد شد و مربی جدید خارجی امکان حضور در هیچ‌کدام از باشگاه‌ها را نخواهد داشت. استقلال نیز قطعاً جدا از بقیه باشگاه‌ها نیست و همه باید طبق مقررات و دستورالعمل‌ها عمل کنند. اما به فاصله یک روز موضع معاون وزیر ورزش نسبت به این موضوع تغییر یافت و علی نژاد در این خصوص بیان کرد: مربیان خارجی نمی‌توانند به لیگ برتر وارد شوند، اما اگر کسی شامل این طرح نبود، مانعی وجود ندارد. تصمیم منع ورود مربیان خارجی از سوی سازمان لیگ گرفته‌شده و از آن حمایت می‌کنیم. قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی موقت است.
رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون هم که چند روز قبل می گفت استراماچونی شامل قانون منع حضور مربیان خارجی می‌شود و نمی‌تواند مجددا هدایت آبی‌ها را بر عهده بگیرد، روز گذشته در تغییر موضع ۱۸۰ درجه ای ابراز داشت : اگر باشگاه استقلال روی استفاده از استراماچونی اصرار دارد باید درخواست بدهد تا مرجعی که چنین مصوبه‌ای را اتخاذ کرده آن را برای تمام باشگاه‌ها ساقط کند نه اینکه به شکل خاص برای یک باشگاه مصوبه برداشته شود! آیا در پشت پرده، لابی میان استقلال با مسوولان بالا دست برای برداشتن قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی صورت گرفته است ؟ صحبت‌های یکی از اعضای هیات مدیره استقلال که ذهنرا به این باور می‌رساند . داستان از این قرار است که خبرنگاران دو روز قبل از حجت نظری پرسیدند که با وجود ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی چگونه می خواهد استراماچونی را به ایران بازگرداند، که وی در جواب گفت: امکان هایی برای جذب دوباره آندره‌ آ استراماچونی موجود است و می توانیم از این امکانات استفاد کنیم. از وزارت خارجه و راه های دیگری که می توان بازگشت وی را مطرح کرد استفاده کرده ایم. عضو هیأت مدیره استقلال در ادامه گفت:رایزنی های مختلفی را با وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال و دیگر مراجع که در این مسئله امکان دخالت شان وجود دارد انجام داده ایم! حالا قضاوت با خودتان.
جالب اینکه پنجره نقل‌وانتقالات باشگاه استقلال به دلیل عدم پرداخت مطالبات وینفرد شفر سرمربی آلمانی پیشین آبی‌پوشان همچنان بسته است. و حق ثبت قرارداد بازیکنانی که در نقل و انتقالات اخیر جذب کرده را ندارد، آیا بهتر نیست مدیران این باشگاه به‌جای کارهای هوادار پسند به دنبال بستن پرونده های خود باشند؟ البته پنجره آبی‌ها با دستور فیفا بسته شده است و چه بسا اگر بنا بود پرونده این شکایت در فدراسیون حل و فصل شود، به مانند همه پرونده های داخلی با ا با ریش گرو گذاشتن حل و فصل شده بود. بهرحال در این سالها از این دست موارد زیاد دیده ایم چه برای استقلال و چه سایر باشگاه‌ها. متاسفانه قانون گریزی در فوتبال ما نهادینه شده است و هیچ گره ای نیست که برای کار پارتی دارها باز نشدنی باشد. اگر باور ندارید، به همین ماجرای اخیر توجه کنید.کجای دنیا وزارت خارجه یک کشور برای فوتبالی ها تصمیم می گیرد؟ آن هم وقتی فیفا صراحتا اعلام کرده است دولت ها حق دخالت در ورزش را ندارند. فدراسیون به عنوان یک نهاد مستقل حتی نمی تواند قانون وضع کند و متاسفانه سیاسیون هنوز بر این فوتبال نفوذ دارند.
کاری به درست یا غلط بودن قانونی که وضع‌شده نداریم، اما قطعاً این راهی که فوتبال می‌رود به ترکستان است.چون وقتی قانونگذار این‌قدر راحت تسلیم شود و خود به قانون احترام نگذارد، هرروز باید منتظر این باشد که باشگاه‌ها با فشارهای بیرونی دنبال رسیدن به خواسته‌های خود باشند. بحث علایق رنگی را کنار بگذاریم. امروز اگر به‌جای استراماچونی صحبت از بازگشت برانکو هم بود، بازهم مخالف لغو قانون بودیم. جالب است که رییس کمیته تعیین وضعیت برای اینکه بی‌طرفی‌اش زیر سوال نرود می‌گوید که اگر استراماچونی برگردد، قانون منع خارجی‌ها را برای تمام باشگاه‌ها ساقط خواهند کرد. آیا با این تصمیم عدالت درباره همه تیم‌ها رعایت شده است؟ قبلاً هم گفتیم که اغلب تیم‌ها نفرات موردنظر خود را جذب کرده و تیم فصل بعد را هم‌بسته‌اند. این درحالی‌که برخی باشگاه‌ها مانند سپاهان برنامه‌ای برای استخدام مربی ایرانی نداشتند، اما به خاطر وجود این قانون قید جذب مربی خارجی را زدند. یا خیلی از باشگاه‌ها به‌جای خرید بازیکن خارجی مجبور به جذب نفراتی شدند که در بازار مانده بودند و حتی برخی بازیکنان را چند برابر قیمت واقعی خود خریداری کردند. حال چه کسی جوابگوی ضرر و زیان تیم‌هاست؟ اما حالا فدراسیون به‌نوعی منت بر سر سایر تیم‌ها گذاشته و به شکلی رفتار می‌کند که گویی سایر تیم‌ها باید از این موضوع شادمان بوده و سپاسگزار فدراسیون باشند!

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --