فوتبال را کاملا رها کرده‌اند و بزرگان را خانه‌نشین

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: در روزی که شاگردان مهدی تارتار از تیم محرم نویدکیا پذیرایی خواهند کرد و پیکانی‌ها با تمام وجود به دنبال امتیاز گرفتن از سپاهانِ دوم جدول هستند، پرسپولیس که حالا ۲ امتیاز از رقیب اصفهانی پیش افتاده، میهمان فولاد خوزستان است. شاگردان یحیی گل‌محمدی سه‌شنبه‌شب(امروز) مقابل تیم جواد نکونام صف‌آرایی خواهند کرد. بعد از کسب ۳ امتیاز بازی با گل گهرِ قلعه‌نویی، حالا کسب ۳ امتیاز این بازی هم در راه قهرمانی خیلی به کمک سرخپوشان خواهد آمد. تیمی که می‌خواهد برای پنجمین بارِ متوالی قهرمان ایران شود. درحالی‌که تیم به لحاظ فنی در ایران حرف اول را می‌زند، در این راه دوری کردن از حاشیه شاید مهم‌ترین فاکتور باشد. هرچند در این روزها همچنان انتقاد از تغییرات صورت گرفته در تیم‌های پایه پرسپولیس از سوی برخی پیشکسوتان ادامه دارد. محمد پنجعلی مدیر سابق تیم‌های پایه که جای خود را به محسن خلیلی داده البته آدمی نیست که بخواهد حاشیه درست کند، هرچند که او هم تغییرات ایجاد شده را در وضعیتی که مشکل این رده، پول و امکانات بوده، نه مربی و مدیر؛ بی تاثیر می‌داند.
گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با بازیکن و کاپیتان سابق تیم‌ملی و سرخپوشان را در زیر می‌خوانید:

خیلی‌ها نسبت به تغییرات موضع گرفتند. زوم بسیاری از آن‌ها هم روی انتخاب آرفی و البته میدان دادن دوباره به مربی‌ای که قبلا سابقه درگیری داشت، بود.
مشکل آخر چیز دیگری بود؛ امکانات نداشتیم در زمستان بچه‌ها گرمکن نداشتند، وضع خراب بود. اصل مشکل، هزینه‌ای بود که نمی‌شد. من در مورد آدم‌هایی که انتخاب شدند، چیزی نمی‌گویم. انتخاب مدیریت است، دخالتی نمی‌کنم. یعنی چیزی ندارم بگویم. برای این تصمیم‌شان دلیل هم نیاوردند. هرچقدر ما دلایل محکم برای باشگاه داشتیم که چاره کار، حمایت و هزینه کردن است، باشگاه دلیلی برای تغییر نداشت. چون اصلا آگاهی ندارند، نمی‌دانند تعریف آکادمی چیست و سازندگی یعنی چه؟ دردمان یکی، دو تا نیست. البته در همه سطوح مملکت مشکلات شبیه هم هست. الان خیلی از بچه‌های فوتبال در خانه هستند، بچه‌هایی که افتخار مملکت، فوتبال و ورزش ایران در سطح دنیا هستند اما در ایران بهایی به آن‌ها داده نمی‌شود و به‌جایش کسانی که هیچ رزومه‌ای ندارند در فدراسیون فوتبال و حتی روی نیمکت تیم‌ملی هم هستند. مردم از ما می‌پرسند ایشان کی هست؟ ما هم این‌ها را نمی‌شناسیم. آن‌وقت آدم‌های بزرگ مثل دادگان، دایی، کریمی، مهدوی کیا در خانه هستند. شایسته‌سالاری وجود ندارد اما باشگاه پرسپولیس شناسنامه‌دار است، با این وجود از آدم‌های بزرگش، آخرین نفری که در باشگاه بود، حمید جاسمیان بود که برای چندرغاز این مرد بزرگ را بارها و بارها بردند و آوردند تا اینکه مریض شد و رقم ناچیزی با او قرارداد بستند.

پنجعلی: پرسپولیس نیاز به جذب دو مهاجم دارد
با وجود همه این گله‌ها، محمد پنجعلی آدمی نیست که در این برهه حساس برای پرسپولیس حاشیه درست کند.
نه، اصلا پرسپولیس برای پیشکسوت واقعی و مردم هست. چو آدم‌ها می‌آیند و می‌روند؛ همان‌طور که قبلی‌ها آمدند و رفتند. پرسپولیس به خاطر این مانده و باعث بالندگی مردم هست که مردم آن را سرپا نگاه می‌دارند. خیلی‌ها دوست داشتند از ابتدای انقلاب این تیم نباشد اما چون پایه و اساس این تیم را مردم ریختند، خدشه‌ای نتوانستند به آن وارد کنند. آدم‌های بزرگی آمدند، خدا رحمت‌شان کند و رفتند، اما مردم همیشه کنار تیم بودند و پیشکسوتانی که با هیچی زندگی کردند و ساختند. هویت باشگاه این‌چنین حفظ شد. یعنی این هویت را اول مردم و بعد پیشکسوتان به این باشگاه دادند.

 

الان خیلی از بچه‌های فوتبال در خانه هستند، بچه‌هایی که افتخار مملکت، فوتبال و ورزش ایران در سطح دنیا هستند اما در ایران بهایی به آن‌ها داده نمی‌شود و به‌جایش کسانی که هیچ رزومه‌ای ندارند در فدراسیون فوتبال و حتی روی نیمکت تیم‌ملی هم هستند.

برویم سراغ تیم. چند بازی باقی‌مانده برای پرسپولیس‌حکم فینال را دارد و حالا بازی با فولاد در پیش است.
من واقعیت از شروع فصل هم گفتم که پارسال در آسیا خیلی بد آوردیم و جام را روی اتفاق از دست دادیم. اتفاقی که در فوتبال رخ می‌دهد. بدون تعصب همه از دوست و غیر دوست اذعان دارند پرسپولیس تیمی است که در ایران قهرمان می‌شود و در آسیا مدعی است، چون فوتبالش دارد این را نشان می‌دهد. حتی کسی فقط یک بازی از این تیم ببیند، اعتراف می‌کند که بهترین تیم ایران است. ان‌شاءا… در همین آرامش به سر ببرد و به معنی واقعی به تیم کمک شود که در آسیا هم نتیجه بگیرد. این تیم در خارج از کشور افتخار مملکت است. ظاهرا می‌گویند تیم دولتی و از این حرف‌ها همیشه مطرح است اما واقعا یک تیم زیر نظر دولت باشد و دولت حمایت کند این‌همه مصیبت و بدبختی در عرض یکی، دو سال برایش ایجاد شود؟ این نشان‌دهنده این است که فوتبال را کاملا رها کرده‌اند. یا واقعا باشگاه را بدهید به مردم یا واقعی حمایت کنید. فقط حرفش هست که تیم دولتی و حکومتی است، اما ما که حمایتی ندیدیم.
بازی با فولاد را چطور می‌بینید؟
بازی سخت است، شرایط آب و هوا هم هست اما بچه‌ها خیلی زرنگ فوتبال بازی می‌کنند یعنی می‌دانند بازی را چطور مدیریت کنند. کادر فنی هم تجربه زیادی دارد. یحیی گل‌محمدی و کریم پیروانی یک‌عمری تجربه دارند، مطهری و مربی بدنساز و مربی دروازه‌بان‌های‌مان هم خیلی خوبند. یعنی کادر فنی ما بی‌نقص است. باید اعتراف کرد بهترین کادر فنی ایران، کادر فنی پرسپولیس است که همه بازیکن ملی بودند.
قهرمانی را نزدیک؟
به امید خدا. باور کنید که من همه فکرم در آسیاست، بچه‌ها خیلی خوبند نیمکت قوی و تیم خوبی داریم که نیمکتش با کسانی که در زمین هستند فرقی ندارند. ایران که هیچ، باید به قهرمانی آسیا فکر کنیم.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --