فوتبال ایران بهشت خارجی ها و مدیر برنامه ها؛ خسارت چندمیلیاردی پیرمرد آلمانی استقلال و سکوت کمیته اخلاق

0

باشگاه استقلال به خاطر شکایت هافبک مقدونیه‌ای سابق خود در آستانه کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر قرار دارد. بویان نایندوف در نیم‌فصل دوم لیگ هفدهم با نظر شفر جذب استقلال شد، اما بعدازاینکه نتوانست انتظارات این مربی آلمانی را برآورده کند از جمع آبی پوشان جدا شد. این بازیکن مقدونیه‌ای در حالی به کشورش بازگشت که هنوز یک سال از قراردادش باقی‌مانده بود، اما مسوولان استقلال برای فسخ قراردادش هیچ اقدامی نکردند تا بویان که گفته می‌شد با ۴۰۰ هزار یورو آبی‌پوش شده، برای دریافت مطالباتش از این تیم شکایت کند.

روز گذشته مدیرعامل استقلال اعلام کرد این بازیکن از سال ۹۷ نزدیک به ۳۲۰ هزار دلار و معادل ۶ میلیارد تومان از باشگاه طلب دارد و در ۳ نوبت به باشگاه اخطار داده است و درصورتی‌که طی چند روز آینده طلب این بازیکن پرداخت نشود توسط فیفا با جریمه سنگینی روبه‌رو می‌شود.

حتماً بویان را که با پیراهن شماره ۱۰ برای آبی‌ها به میدان می‌رفت به خاطر دارید.این بازیکن نه هرگز در حد و اندازه شماره‌ای که در اختیار او قرار دادند و از آن مهم‌تر بهایی که برای جذبش پرداخت کردند ظاهر نشد. بویان تنها ۴ بازی از لیگ برتر و یک دیدار آسیایی برای آبی‌ها به میدان رفت، بدون اینکه پاس گل یا گلی برای این به‌جا بگذارد. نکته قابل‌توجه درباره این بازیکن به مصدومیت عجیب او بازمی‌گردد که باعث شد او هفته‌های طولانی را دور از ترکیب استقلال باشد. البته حضور بویان از همان ابتدا با حرف‌وحدیث زیادی همراه بود و گفته می‌شد این بازیکن توسط پسر شفر به استقلال آمده و با مصدومیت کهنه‌ای رو به ست که دوری چندهفته‌ای او از ترکیب استقلال و اظهارات متناقض مسوولین استقلال به شبهات قوت می‌بخشید. گفتنی است آن زمان افتخاری مدیرعامل وقت استقلال مدعی بود این بازیکن در تست‌های پزشکی با سقوط از میله بار فیکس دچار مصدومیت شده، اما پزشک استقلال گفته بود بویان در تمرین مچ پایش پیچ‌خورده و  دچار مصدومیت شده است!

جالب اینجاست بعد از نمایش ضعیف این بازیکن مقدونیه‌ای در اولین بازی رسمی برای استقلال که با تعویض زودهنگام او در ابتدای نیمه دوم همراه بود، شفر در دفاع از عملکرد ضعیف خرید خود مقابل تیم بحران‌زده نفت گفته بود بویان، سوپراستار می‌شود! اما دیری نپایید که او خواستار کنار گذاشتن این بازیکن از تیمش شد، آن‌هم وقتی هنوز یک سال از قراردادش باقی‌مانده بود.

البته بویان یکی از چند خرید خارجی ناکارآمد و گرانقیمتی بود که شفر در طول یک و فصل نیم حضورش به استقلال تحمیل کرد. از الحاجی گرو که سرشناس‌ترین آن‌هاست شروع می‌کنیم; این بازیکن در نقل و انتقالات تابستانی لیگ هجدهم با  قراردادی پرسروصدا آبی‌پوش شد،ولی در طول مدت حضورش در این تیم عملکرد بسیار ضعیفی داشت تا جایی که شفر درمجموع ۱۰ بار این بازیکنان را در ترکیب قرار داد و گرو هم فقط یک‌بار در جام حذفی موفق به گلزنی شد.

استقلال علاوه بر این مهاجم نیجریه‌ای، ۲ بازیکن خارجی دیگر نیز جذب کرده بود که یکی از آن‌ها هموطن شفر و بازیکنی به اسم نویمایر بود، دیگری هم طارق همام هافبک ملی‌پوش تیم ملی عراق که عمدتاً مصدوم بود و یک گل در ۱۴ بازی به ثمر رساند.این بازیکن در پایان فصل به‌صورت توافقی از جمع آبی‌ها جدا شد. نویمایر هم که مثلاً قرار بود جای جپاروف را در مرکز زمین برای آبی‌ها پر کند حتی در حد یک بازیکن معمولی هم بازدهی نداشت و بعد از انجام ۱۰ بازی بدون اینکه گل بزند یا پاس گلی از خودش به‌جای بگذارد قبل از پایان نیم‌فصل از استقلال کنار گذاشته است. قسمت جالب ماجرا اینجا بود استقلال برای بازیکنی که حتی یک‌بار هم در ترکیب اصلی مورداستفاده قرار نگرفت ۴۵۰ هزار دلار هزینه کرد اما هیچ نهادی باشگاه استقلال را برای میلیون‌ها دلاری که بی‌حساب‌وکتاب در چند سال گذشته در جیب خارجی‌ها ریخته است بازخواست نکرد. هیچ نهادی هم نپرسید این بازیکنان چطور سر از استقلال درآوردند یا هزینه آن‌ها از چه راهی تأمین شد؟نه وزارت ورزش یا حتی کمیته اخلاق.

جالب‌تر اینکه وقتی قرارداد گرو و نویمایر فسخ شد، باشگاه استقلال اعلام کرد که این ۲ بازیکن به‌صورت توافقی و بدون دریافت مبلغی از این تیم جداشده‌اند اما بعدها با اعلام عباس ملکی،عضو هیات‌مدیره استقلال مشخص شد آن‌ها با دریافت ۵۲۶ هزار دلار از باشگاه حاضر شدند قرارداد خود را بدون اینکه شکایتی انجام بدهند فسخ کنند.

همان‌طور که اشاره شد خارجی‌هایی که شفر به استقلال آورد جز ضرر و زیان هیچ سودی نداشت.ضمن اینکه خود این مربی هم که یکی از گران‌ترین مربیان لیگ برتر بود بعد از اخراجش از این تیم با شکایت به فیفا توانست ۵۵۰ هزار دلار بابت سال دوم قراردادش از این تیم خسارت بگیرد.به گفته سعادتمند آن‌ها تنها چند روز فرصت دارند مطالبات شفر را که چیزی در حدود ۱۰ میلیارد تومان است بپردازند، در غیر این صورت همچون پرونده بویان با کسر امتیاز و محرومیت از نقل و انتقالات و یا حتی سقوط به رده‌های پایین‌تر مواجه خواهند شد. استقلال  حالا باید بابت کارنکرده به شفر مزد مفت دهد، آن‌هم در شرایطی که دستاورد این مربی به‌جز یک کاپ حذفی هیچ نبود. البته این فقط استقلال نیست که به خاطر سوء مدیریت‌ها به این حال و روز افتاده است. پرسپولیس هم با کالدرون و فدراسیون هم با ویلموتس درگیر چنین ماجرایی هستند و بیراه نیست اگر بگویم این فاجعه نتیجه حضور مدیران ناکارآمد در  فوتبال است و جا دارد نهادهای نظارتی به قرارداد سرمربی سابق استقلال و بازیکنانی که او به این تیم آورد ورود کنند.

شیوا دورانگر

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --