فصل آلرژی به پرسپولیس

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: فصل جاری فوتبال ایران به زمان حساسی رسیده است و اتفاقات عجیب‌وغریب هم متعاقبا زیاد می‌شود. حرف تازه‌ای نیست که بعضی مربیان و مدیران امکان قهرمانی را خارج از چارچوب‌های فوتبال دنبال می‌کنند.
مربیان و مدیرانی که سعی می‌کنند کمبودهای خود را در فضاهای دیگر جستجو می‌کنند. ممکن است یک روز سکه لای گز بگذارند و روز دیگر بیت کوین قاطی ایمیل‌ها می‌فرستند. یک روز به دنبال مرعوب کردن داوران و برنامه‌ریزان مسابقات هستند و روز دیگر به دنبال شیفته کردن‌شان. یک روز به تطمیع بازیکنان حریف فکر می‌شود و روز دیگر اتاق فکر برای راه انداختن جنگ و جدال علیه رقیب.
این‌که با گفتن هر یک از این موارد اذهان به سمت یک‌سری افراد و تیم‌ها و قهرمانی‌های‌شان می‌رود، خود به‌تنهایی گویای واقعیاتی است که همه می‌دانند.
*تردید درباره قهرمانی جای اعتراض را نگیرد
باشگاه پرسپولیس در روزهای گذشته با ارائه آماری از برنامه بازی‌های خود و قیاس آن با برنامه بازی‌های سپاهان از هفته هجدهم، یک‌بار دیگر به شرایط موجود اعتراض کرد و آن را از نشانه‌های تلاش برای تحت تاثیر قراردادن نتیجه پایانی رقابت‌ها دانست. این اعتراض نشان داد ما در روزنامه هواداران پرسپولیس در روزهای گذشته به هدف زده بودیم و آنچه اتفاق افتاد، دغدغه مشترک همه پرسپولیسی‌ها بود.
این مساله نشان می‌دهد که نگرانی در پرسپولیس و تیم به چه میزان بالاست. این مسایل در تمام سال‌های اخیر وجود داشته است ولی خب این بار رقابت بسیار نزدیک شده است. نکته این جا است که پرسپولیس می‌تواند اعتراض کند ولی همه می‌دانیم فایده‌ای به حال ما ندارد. تنها ثمره‌اش این است که اگر ناکام نبودیم، بعضی عوامل، فشار را از روی خود بردارند ولی مگر قرار است تسلیم بشویم و شکست را بپذیریم؟
اجازه بدهید این بار قبل از زدن جوالدوز به دیگران، سوزنی هم به خودمان بزنیم. آنچه می‌گوییم به معنای آن نیست که بهانه‌گیری شروع شده است. فقط نگران هستیم. نگران از این‌که مبادا در تیم از بازیکن تا سرمربی به خودشان شک کرده باشند وگرنه طبیعی است که باید به ناعدالتی اعتراض کرد اما نباید وارد این وادی بشویم که این اعتراض مقدمه‌چینی باشد برای توضیح ناکامی که حتی فکر کردن به ناکامی و تردید درباره موفقیت همان عاملی است که بیش از هر برنامه‌ریزی بد و ناداوری ما را از موفقیت دور می‌کند.
*تکل خطرناک سازمان لیگ روی پای پرسپولیس در کورس با سپاهان
از این هشدار و نگرانی که بگذریم به این مساله می‌رسیم که چرا باید برنامه مسابقات به این شکل باشد. قبل از این به‌تفصیل به موضوع پرداخته بودیم. از کجا مطمئن باشیم که این نمایش پرده‌های دیگری دارد. چرا باید بازی‌های ۲ رقیب به شکلی باشد که بازی‌های یکی با فشار مضاعف روی داور و عوامل برگزاری به سود یکی از ۲ رقیب انجام شود.
این تبعیض چه معنایی دارد. اجازه بدهید یک مثال بزنیم. دو بازیکن کنار هم ایستاده‌اند بازی جریان ندارد. یکی به دیگری تنه ریزی می‌زند. هیچ اتفاقی نمی‌افتد. بازی شروع می‌شود. ۲ بازیکن استارت می‌زنند. در بالاتری سطح سرعت، یکی به دیگری، تنه به‌مراتب ضعیف‌تری می‌زند. داور اعلام پنالتی می‌کند. چون در آن سرعت بازیکن با یک اشاره سرنگون است.
در برنامه مسابقات همین اتفاق روی داده است. پرسپولیس و سپاهان در بالاترین سرعت استارت هستند و داور که سازمان لیگ است برای پرسپولیس پا انداخته است. این معنایش چیست؟ عمدی و سهوی بودن مهم نیست که در موردش بحث کنیم. نتیجه کار مهم است. حالا اگر مسایل دیگری هم به آن اضافه شود که دیگر داستانی می‌شود برای خودش.
*مشکل پرسپولیس، مشکل خودش، مشکل دیگرآن‌هم مشکل پرسپولیس
از مسایل دیگر گفتیم و این خودش این روزها چند بُعد دارد. پرسپولیس فقط درگیر مشکلات خودش نیست. پرسپولیس باید با تبعات مشکلات دیگرآن‌هم روبرو شود.
اگر در آذربایجان عده‌ای خائن نسبت به مملکت به بهانه فوتبال تحرکاتی دارند. اگر نژادپرستی در حال لجام گسیختن است، تاوانش را در مناسبات دوطرفه، پرسپولیس باید بدهد!
اگر در اصفهان آن‌همه مسوول پرمدعا با آن‌همه عنوان و درجه نمی‌توانند یک‌سری اراذل و اوباش را مهار کنند تا یک بازی جام حذفی هم به شکل قانونی برگزار شود، تاوانش را پرسپولیس باید پس بدهد! اگر در استقلال مربی ترسیده که نتواند تاوانش برای پرسپولیس است. خلاصه این‌که مشکل پرسپولیس، مشکل خودش است، مشکل دیگرآن‌هم مشکل پرسپولیس است. این‌ها خواب و خیال نیست عین واقعیت است. همین الان از میان این‌همه زمان در طول سال چرا بازی سوپر جام باید درست در این زمان انجام شود، آن‌هم وقتی درگیر تنش‌های انتخاباتی هم هستیم و تبریز هم حساس.
همین الان چرا در ۲ بازی پیاپی این‌همه مساله برای پرسپولیس در اصفهان به وجود آمده باشد و برای آن‌ها تبعاتی درخور در برنداشته باشد؟ خب، اصفهان‌ هم حساس است.
حالا هم که استقلالی‌ها داستان‌های جدید راه انداخته‌اند و دست به تجمع آن‌ها هم که از جلوی وزارت تا برابر مجلس حرف ندارد. برخلاف هواداران پرسپولیس که همیشه متفرق‌شان می‌کنند این‌ها گاهی اسکورت هم می‌شوند و تهران هم که حساس.
تبعات این آلرژی‌ها در فوتبال چرا همیشه برای پرسپولیس باشد، چون نسبت به خود پرسپولیس آلرژی وجود دارد؟
*اتفاقات مشکوک
پرسپولیسی‌ها این روزها فقط به برنامه بازی‌ها مشکوک نیستند. حالا به مسایل دیگری هم شک می‌رود. مساله این است که پرسپولیسی‌ها فقط مشکوک نیستند بلکه یک خبرها و آمارهایی هم دستگیرشان شده است. الان قهرمان نشدن پرسپولیس فقط برای سپاهان مهم نیست که می‌خواهد قهرمان شود. برای استقلال هم اهمیت دارد. چون قهرمان شدن پرسپولیس در لیگ فشار را روی آن‌ها زیاد و هواداران‌شان را غیرقابل کنترل می‌کند. از سوی دیگر جام حذفی هم هست.
فرهاد مجیدی از چند وقت قبل روضه خواندنش را شروع کرده است. سال قبل وزارت ورزش جدای از دستورالعمل سازمان لیگ هرگونه همکاری و قرارداد جدید با طرف‌های خارجی را برای پرسپولیس و استقلال ممنوع کرد و حالا استقلالی‌ها بازهم امتیازهای فراقانونی می‌خوانند و به‌جای آن‌که مورد شماتت رسانه‌های بی‌طرف باشند، موردحمایت هم هستند برای این‌که تبعیض ایجاد شود و این دیگر محیرالعقول است. جالب این‌که عدم تحقق آن به خاطر مشکلات خودشان را هم کارشکنی علیه خود جا می‌زنند. فشار افکار عمومی را زیاد می‌کنند. در شبکه‌های اجتماعی هدفمند، موج و هجمه راه می‌اندازند و باید پرسید چرا؟ دلیلش روشن است. دنبال امتیاز گرفتن هستند. فشار حداکثری برای رسیدن به حداقل پیروزی دربی جام حذفی به هر قیمتی!
مجموع این رفتارها به شدن مشکوک است. انتشار ناگهانی یک‌سری مطالب هدفمند ولی کذب در شبکه‌های اجتماعی مشکوک است و مشترک بودن ریشه بعضی از این موارد به ریشه مواردی که در حمایت از بعضی افراد در استقلال مطرح می‌شود دیگر مشکوک نیست، بلکه نشانه است. این روزها چرت استقلالی‌ها روی هر داوری یک عیب و ایرادی می‌گذارند غیر از این است که پیروزی دربی تیرماه را به هر قیمتی می‌خواهند.
این‌ها در حالی است که تا این‌جا فدراسیون و سازمان لیگ را در قواره‌ای ندیده‌ایم که بخواهد تحت تاثیر این مسایل قرار نگیرد و یک نمونه‌اش این بود که وقتی استقلال عقب افتادن دربی را خواست قبول کردند و گفتند برای این‌که نظر مظلومی و استقلال تامین شود و وقتی پرسپولیس متقابلا درخواست مشابه مطرح کرده بود به آن و شکوری تاختند.
تکلیف تلویزیون هم که روشن است و آن را در جریان بازی با سپاهان و استقلال، شاهد بودیم.
فعلا سپاهان و استقلال نوبتی به پرسپولیس می‌تازند.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --