فریاد صعود، سودای انتقام

0

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: پرسپولیس از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه بعد از ظهر امروز در پنجمین دیدار دور گروهی به مصاف الدحیل قطر می رود که با توجه به شرایط جدول رده بندی گروه C، ارتش سرخ با کسب ۳ امتیاز این دیدار، قادر به قطعی کردن صعودش به جمع شانزده تیم برتر خواهد بود.
سرخپوشان درحالی باید در ورزشگاه اجوکیشن سیتی شهر دوحه برای دومین مرتبه در فصل جاری مقابل این تیم متمول قطری صف آرایی کنند که در بازی رفت دور گروهی، علیرغم به نمایش گذاشتن یک بازی نچندان بد، با نتیجه ۰-۲ مغلوب عنابی پوشان شدند و اکنون علاوه بر قصد صعود، سودای انتقام را نیز در سر دارند.
با شیوع بیماری کووید۱۹ در سطح جهان به تبع آن وقفه بلند مدت رقابت های فوتبال، سبک بازی بسیاری از مربیان دستخوش تغییر شده و همچنین بازیکنان بسیاری از تیم‌ها جدا شده و همچنین بازیکنان دیگری نیز با ویژگی‌های تکنیکی متفاوت به اردوگاه‌شان اضافه شده اند.
رقیب امروز پرسپولیس نیز مستثنی از این قضیه نیست و در پنجره نقل و انتقالات تابستانی، ۱۰ بازیکن از جمع شاگردان الرکراکی جدا شدند که ماریو مانژوکیچ، مهند علی و امین لکومته، سرشناس ترین خروجی های الدحیل هستند. از طرف دیگر این تیم ۷ بازیکن جدید از جمله رامین رضاییان، مراد ناجی و دودو را به خدمت گرفته است.
در بازی دور رفت، الدحیل علاوه بر تجربه دومین پیروزی تاریخش مقابل پرسپولیس (پس از ادغام با تیم الجیش به عنوان لخویا)، موفق شد اولین شکست یحیی گلمحمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس را نیز رقم بزند. در آن دیدار، ماریو مانژوکیچ و ادمیلسون جونیور موفق شدند در ۱۵ دقیقه ابتدایی دیدار دو مرتبه دروازه علیرضا بیرانوند را باز کنند و با از دست رفتن عنان بازی، سرخپوشان هرگز موفق به جبران نشدند تا پس از آن نیز یک تساوی مقابل الشارجه امارات، به ظاهر کار صعود را گره بزند.
برگزاری بازی‌ها پس از اتمام قرنطینه و ۲ بازی مقابل التعاون، روحیه پیروزی طلبی را به تیم بازگرداند و کسب ۶ امتیاز متوالی، هم التعاون را از صدر به زیر کشاند و هم ارتش سرخ را به صدر جدول رساند. ضمن اینکه سایر نتایج گروه در هفته سوم و چهارم نیز کاملاً به سود شاگردان یحیی گلمحمدی بود.
اما با برگزاری مسابقات به صورت متمرکز در کشور قطر، نمایندگان ایران بیشترین ضرر را از این اتفاق دیده اند و با توجه به میهمانی کامل در دور رفت، شانس میزبانی از رقیبان در دور برگشت را از دست داده اند و قطعاً در فصل جاری، خبری مبنی بر برگزاری بازی ها در کشور ایران وجود نخواهد داشت. بازی های دور حذفی به صورت تک بازی به انجام خواهند رسید و همچون دوره های گذشته، تیم های بلوک غرب و شرق با هم برخورد نخواهند کرد.
در جدول رده بندی گروه، پرسپولیس با ۷ امتیاز به صدر تکیه زده و پس از آن تیم های التعاون، الدحیل و الشارجه به ترتیب با ۶، ۶ و ۴ امتیاز در تعقیب ارتش سرخ هستند. پرسپولیس در صورتی که از بازی امروز با امتیازات کامل خارج شود، آنگاه با ۱۰ امتیاز صعودش به دور بعدی رقابت ها قطعی خواهد شد و دیدار روز پنجشنبه، برای مشخص کردن صدر نشین برگزار می‌شود. البته این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که الشارجه نیز موفق به شکست التعاون بشود. اگر در هر حالتی، الشارجه مقابل التعاون امتیاز از دست بدهد، آنگاه جنگ صعود به مرحله حذفی رقابت ها به روز آخر گروه خواهد کشید و آنگاه الشارجه شانس صعودش بسیار کمرنگ خواهد شد.
با در نظر گرفتن تمامی حالت‌های ممکن، پرسپولیس تا پیش از آغاز دیدارش مقابل الدحیل ۵۲/۷۰% شانس صعود به مرحله بعدی را دارد و این درحالی است که شانس صعودش به عنوان تیم صدر نشین، از ۴۹% درصد نیز تجاوز می‌کند (۴۷/۴۹%). اما شانس صعود پرسپولیس به عنوان تیم دوم گروه ۰۵/۲۱% می‌باشد و تنها در صورتی پرسپولیس از گروه صعود نمی‌کند که با بدبیاری مطلق مواجه شود و هیچ یک از اتفاقات، باب میل ارتش سرخ پیش نرود.

آزمون سخت مدافعان و هافبک‌های تدافعی
از امروز به بعد، پیش از بازی‌های مهم پرسپولیس مقابل حریفان، در یک یادداشت مجزا، آنالیز شرایط فنی تیم ها پیش از بازی را تقدیم حضور مخاطبان روزنامه پرسپولیس می‌کنیم. با ما در بررسی شرایط فنی دیدار پرسپولیس و الدحیل همراه باشید:
همانگونه که در ابتدای یادداشت ذکر شد، قطعاً شرایط تیم ها پس از پاندمی کرونا ویروس تغییر کرده و نتایج تیم‌ها و حتی سبک بازیشان پیش از دوره قرنطینه، معیار خوبی برای قضاوت نیست. شیوه بازی و نتایج التعاون عربستان نیز شاهدی بر این ماجراست.
پرسپولیس در ۲ دیدار مقابل التعاون، بازی در ۲ سیستم متفاوت را تجربه کرد. در بازی ابتدایی، ترکیب ۲-۲-۲-۴ به بازی گرفته شد و زوج احمد نوراللهی و میلاد سرلک، روز متفاوتی را پشت سر گذاشتند. وحید امیری زوج عیثی آل کثیر را تشکیل داد و عملاً هماهنگی زیادی در سبک بازی مهاجمان و خط هافبک دیده نشد. همین موضوع باعث شد امید یحیی گلمحمدی و تیمش در دقایق پایانی بازی، به ضربات ایستگاهی و شروع مجدد باشد که همین موضوع نیز سرانجام نتیجه داد. شجاع خلیل زاده با یک تصمیم هوشمندانه و چابکی مثال زدنی، از محوطه شش قدم حریف به سمت نقطه پنالتی فرار کرد و با یک ضربه پای چپ دقیق، تور دروازه رقیب را به لرزه درآورد.
انتقاداتی هم به چینش ترکیب پرسپولیس وارد بود؛ از جمله عدم آمادگی کنعانی زادگان و سعید آقایی و همچنین عدم هماهنگی پهلوان با مهاجمان تیم. بازی با ۲ هافبک دفاعی، درحالی که التعاون با ۳ مهره در نیمه زمین پرسپولیس کار می‌کرد، بازی چشم نوازی را به ارمغان نیاورد و اکثراً توپ در میانه میدان در گردش بود.
اما در بازی جمعه شب، سیستم پرسپولیس تغییر کرد. سید جلال حسینی به قلب خط دفاع بازگشت و کمال کامیابی نیا، زوج میلاد سرلک را تشکیل داد. سعید آقایی روز خوبی را سپری کرد و همچنین آرایش پایه ترکیب نیز به ۱-۳-۲-۴ تبدیل شد و وحید امیری به نظر رسید در پست هافبک تهاجمی به بازی گرفته شده است. اتفاقی که کارایی وحید امیری در فاز تهاجمی را به حداقل رساند و اعتماد به نفس عیثی آل کثیر را چند برابر کرد. همچنین علیرغم کم گل بودن بازی، سبک تهاجمی چشم نوازی به نمایش گذاشته شد.
الدحیل نیز همچون پرسپولیس، برای دیدار امروز شرایط ویژه‌ای دارد و علاوه بر از دست دادن ماریو مانژوکیچ در نقل و انتقالات تابستانی، ادمیلسون جونیور، بسام الراوی را نیز به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد و شانس بازی او بسیار کم است. همچنین مهدی بن عطیه، مدافع مستحکم این تیم نیز با کارت قرمزی که برابر الشارجه از داور دریافت کرد، از این بازی محروم است. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، احتمالاً سبک بازی الدحیل نسبت به دیدار مقابل الشارجه کمی تغییر می‌کند و همه چیز بستگی به تصمیمات الرکراکی دارد. البته نه در آرایش پایه تیم؛ بلکه در جایگیری بازیکنان.
سرمربی مراکشی-فرانسوی الدحیل، در لیست تیمش ۵ مدافع وسط تخصصی در اختیار دارد که با توجه به محرومیت بن عطیه، قطعاً در این پست دچار مشکل نخواهد شد. اما مدافعین جایگزین، کیفیت کمتری نسبت به بن عطیه دارند و یکی از نقاط ضعف این تیم، قلب خط دفاع به حساب خواهد آمد.
الرکراکی، رامین رضاییان را در ۲ بازی مقابل الشارجه، در پست وینگر راست به بازی گرفت و پس از اخراج بن عطیه در بازی گذشته، رامین به پست تخصصی خودش بازگشت. اما با توجه به سبک بازی رامین، احتمال کمی وجود دارد که سرمربی مقابل پرسپولیس او را به پست دفاع کناری بازگرداند و جای خالی بن عطیه در جمع ۴ نفر خط دفاعی را با او پر کند. در ترکیب ۲-۴-۴ الدحیل مقابل پرسپولیس، به احتمال زیاد محمد عماد عیاش به همراه احمد یاسر در قلب خط دفاعی این تیم به بازی گرفته خواهند شد.
رامین رضاییان در این مدت کم، به یکی از مغز متفکرهای تیم جدیدش تبدیل شده و اعتماد سرمربی تیم به او نیز باعث می‌شود هر از چند گاهی، سیستم شناور الدحیل حول محور رامین رضاییان بچرخد. مدافع سابق ارتش سرخ که میل هجومی بسیار بالایی دارد و ارسال های نسبتاً دقیقی هم برای مهاجمان تیمش ارسال می‌کند، سراسر انگیزه است و الرکراکی اختیار عمل کاملی به او داده است.
در ۲ بازی مقابل الشارجه، بازی آزادانه رامین باعث شد هر از چند گاهی او را در میانه و سمت چپ خط میانی هم ببینیم و با حرکت در عرض، چندین مرتبه شوت‌های سهمگینی را راهی دروازه حریف کرد. ضمن اینکه رامین در الدحیل علاقه بسیار زیادی به حضور در باکس دارد؛ سبک بازی شبیه به نقش برونو فرناندش در تیم منچستریونایتد و دُنی فن دبیک در آزاکس ۲۰۱۸٫
در بازی رفت، پرسپولیس با اعتماد به نفس کامل، از ابتدا بازی در زمین حریف را نشانه گرفت و ثمره‌اش دریافت ۲ گل به فاصله کمتر از ۱۵ دقیقه بود. قطعاً رخ دادن این اتفاق در بازی امروز نیز هم نکات مثبت دارد و هم نکات منفی. اگر یحیی به اصطلاح از ابتدا بالا بازی کند و ضربان بازی را در دست بگیرد، آنگاه با وجود المعز علی و دودو در خط آتش الدحیل و ضد حملات ۳ نفره این تیم، اشتباهات فردی بازیکنان باید به حداقل ممکن برسد. به خصوص در فاز تدافعی. المعز علی از هیچ گل می‌سازد و در کمین دریافت فضای شوتزنی است. با توجه به فاصله مدافعین کناری پرسپولیس با مدافعین میانی، شاید بد نباشد اگر شاگردان گل‌محمدی لااقل دقایق ابتدای بازی را تقدیم حریف کنند.
اما علاوه بر کامبک انگیزه بازیکنان پرسپولیس در بازی دوم مقابل التعاون، پرس مهاجمان از نیمه زمین حریف، بازی با سر بالا، نفوذ و ارسال‌های دقیق سعید آقایی نیز از نکات مثبت بود و با توجه به غیبت مهدی بن عطیه، ارسال از جناحین (نه صرفاً نزدیک به محوطه دروازه‌بان) و به بازی گرفتن آرمان رمضانی از ابتدا، کمک‌های زیادی به تیم خواهد کرد.
کافی است برای پیدا کردن نقاط ضعف الدحیل، ۲ بازی این تیم مقابل الشارجه را با دقت نگاه کنیم. با توجه به فضای نسبتاً زیاد میان مدافعین میانی و هافبک‌های الدحیل، شوت زنی یکی از بهترین راه‌ها برای تسلیم خلیفه ابابکر بلند قامت در دروازه تیم قطری است. اتفاقی که بدون شک روی سبک بازی شاگردان یحیی نیز تاثیر گذار است. بالاتر رفتن اعتماد به نفس آل کثیر و بشار در شوت زنی، یکی از نکات بارز دیدار با التعاون بود و سیامک نیز نشان داده اگر قبل از ضربه زدن، کمی سرش را بالاتر بگیرد، شوت‌های غیر قابل مهاری روانه دروازه حریفان می‌کند. اما جلو کشیدن همزمان سعید آقایی و سیامک نعمتی، کمی بیش از اندازه خطرناک است. ضمن آنکه استفاده از احمد نوراللهی در پست وینگر و تکیه بر قدرت شوت زنی او نیز از گزینه‌های یحیی گلمحمدی است. همچنین نمی‌توان از حرکات در عرض و شوت‌های احسان پهلوان نیز صرف نظر کرد.
اما آخرین و مهم ترین فاکتور تاثیر گذار، چابکی بازیکنان پرسپولیس و افزایش سرعت تصمیم گیری است. در فاز تهاجمی، معطل کردن توپ و تکیه بر بازی فانتزی سرخپوشان، چیزی جز هدر رفت موقعیت ندارد و سربازان ارتش سرخ، برای رسیدن به هدف، باید سرعت تصمیم گیری خودشان را بالاتر ببرند. ضمن اینکه با توجه به احتمال بالای بازی درگیرانه و سبک ضربات مستقیم رامین رضاییان پشت محوطه جریمه، بالاتر رفتن ارتفاع قدی خط دفاعی، چه در طول زمان بازی و چه در مواجهه با ضربات ایستگاهی، یکی از موضوعات تاثیر گذار خواهد بود.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --