فتح ۵

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: سوت آغاز لیگ بیستم با رویارویی تیم قهرمان فصل گذشته در ورزشگاه بدون تماشاگر دستگردی با سایپا زده خواهد شد. لیگی که قطعا تفاوت زیادی با لیگ های گذشته خواهد داشت.
پرسپولیس – سایپا، ساعت ۱۶:۳۰ جمعه (۱۶ آبان ماه)
ورزشگاه دستجردی تهران
داوران: حسن اکرمی – حسن یوسفی – حسین مرادی – کیوان علیمحمدی؛ ناظر: رحیم رحیمی مقدم

با وجود همه ابهاماتی که در مورد برگزاری لیگ بیستم در زمان اوج گیری دوباره کرونا وجود داشت، سهیل مهدی مسوول کمیته مسابقات سازمان لیگ گفته است: «به طور قطع لیگ بیستم از روز جمعه ۱۶ آبان آغاز خواهد شد و تمامی تیم‌ها برای شروع این رقابت‌ها آمادگی کاملی دارند.»
برخلاف لیگ برتر فصول گذشته که در تابستان استارت می خورد، امسال مسابقات با پروتکل‌های خاص بهداشتی در پاییز آغاز خواهد شد. سال گذشته، در روزهایی که پرسپولیس صدر جدول را از آن خود کرده و از رقبای سنتی اش فاصله گرفته بود، کرونا مسابقات را تعطیل کرد.
همه در خانه ماندند و درنهایت فوتبال در سراسر دنیا اولین رشته ورزشی بود که توانست مجوز آغاز مسابقاتش را بگیرد. ۹ هفته پایانی لیگ نوزدهم با کرونا برگزار شد و حالا برای لیگ بیستم همه باشگاه ها، مربیان و بازیکنان آمادگی و تجربه کافی را دارند.
***
پرسپولیس بازی افتتاحیه را برگزار خواهد کرد. تیمی که سال گذشته هم درست مثل ۳ سال قبل‌تر، قهرمانی لیگ ایران را به خود اختصاص داد، این بار هم شروع کننده لیگ خواهد بود، اما به واقع متفاوت تر از سال های گذشته.
علاوه بر اینکه ترکیب قرمزپوشان درمقایسه با سال گذشته زیر و رو شده است و از دروازه تا خط حمله، این روزها نفرات جدیدی برای پرسپولیس بازی خواهند کرد، این تیم با کادرفنی جدید لیگ امسال را آغاز می کند.
پرسپولیس لیگ نوزدهم را با کالدرون آغاز کرد و به قهرمانی نیم فصل رسید و در نیم فصل یحیی گل محمدی جایگزین این مربی آرژانتینی شد و پوکر قهرمانی کرد. حالا این اولین فصل در بازگشت دوباره است که یحیی می خواهد با پرسپولیس شروع کند.
هرچند تغییرات زیادی بازیکنان هر تیمی را در هفته های آغازین فصل دچار ناهماهنگی می‌کند، اما این موضوع در مورد پرسپولیس صادق نیست. این تیم ناهماهنگی هایش را در لیگ قهرمانان آسیا پشت سر گذاشته و با وجود استفاده از ترکیب جدید، با بازیکنانی جنگنده و باغیرت به فینال آسیا رسیده است.
در یک سال گذشته بازیکنان زیادی از پرسپولیس جدا شده اند. علیرضا بیرانوند گلر مطمئن سال های اخیر پرسپولیس که به بلژیک رفته، مهدی ترابی و شجاع خلیل زاده به مقصد لیگ ستارگان قطر، قراردادشان را یکطرفه فسخ کردند و علی علیپور هم روانه پرتغال شد. محمد نادری به استقلال پیوست و محسن ربیع خواه هم از جمع بازیکنان جدا شد، در مقابل بازیکنان باانگیزه ای به جمع تیم اضافه شدند. بازیکنانی که در لیگ قهرمانان آسیا نشان دادند درک درستی از موقعیت پرسپولیس به عنوان قهرمان متوالی چندین دوره لیگ برتر دارند و خیلی زود به کمک بازیکنان باتجربه و قدیمی تر در ترکیب تیم جا افتادند.

***
نیازی به تکرار و تاکید نیست که در بازی های لیگ برتر، چقدر پیروزی در مسابقه اول اهمیت دارد و می تواند در ادامه راه شرایط خوبی را برای تیم رقم بزند.
پرسپولیس در سال هایی که قهرمان شده، بازی های اول را با برد پشت سر گذاشته است.
موضوع مهم دیگر این است که با وجود حاشیه های فراوان هفته های گذشته و جدایی چند بازیکن به شکلی ناامیدکننده، اما حالا به نظر آرامش رفته رفته بر باشگاه حکمفرما می شود.
مهدی رسول پناه بعد از آنکه فیلمی از صحبت هایش در مورد کادرفنی و برخی بازیکنان منتشر شد، از سمت خود استعفا کرد. او رفت و بعد از چند روز، وزارت ورزش جعفر سمیعی را به عنوان مدیرعامل باشگاه معرفی کرد. سمیعی نیز برای آنکه خیال هواداران را بابت ندانسته‌های فوتبالی اش راحت کند، ابراهیم شکوری بازیکن سابق پرسپولیس و سرپرست دبیرکلی پیشین فدراسیون فوتبال را به عنوان معاون اجرایی اش انتخاب کرد.
پرسپولیس بهترین تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا بود که درنهایت عنوان بهترین تیم منطقه غرب آسیا را هم به خود اختصاص داد و فینالیست شد. حالا یحیی گل محمدی علاوه بر اینکه می خواهد با پرسپولیس در یک فصل کامل قهرمان لیگ برتر شده و پنجمین قهرمانی متوالی این تیم را در ایران رقم بزند، قطعا از بازی های هفته های اول به عنوان تدارکاتی برای فینال لیگ قهرمانان نیز بهره خواهد برد. فینالی که آخر آذر ماه قرار است بین پرسپولیس ایران و نماینده شرق آسیا برگزار شود.
***
در عین حال که در هفته های گذشته حاشیه های ناراحت کننده ای از پرسپولیس به گوش رسید، اما درنهایت باوجود جدایی نادری و شجاع؛ ۲ بازیکنی که به خاطر عدم دریافت پول‌شان ساز جدایی کوک کرده بودند (بشار رسن و رادو) در پرسپولیس ماندنی شدند. رادو جمعه همزمان با بازی پرسپولیس و سایپا قرار است به ایران برگردد و از شنبه در تمرینات تیم حاضر شود. ضمن اینکه طلب دردسرساز برانکو نیز چند روز پیش به طور کامل پرداخت شد و فیفا پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه را باز کرد.
همین چند موضوع کافی است تا رفته رفته همه ارکان باشگاه در جهت ایجاد آرامش در تیم برای موفقیت در فینال آسیا حرکت کنند. البته همچنان یک نگرانی بزرگ وجود دارد و آن هم پرونده عیسی آل کثیر است. پرسپولیس از AFC خواسته بار دیگر این پرونده را مورد بررسی قرار دهد و ادله خود را برای بی گناهی عیسی در اختیار کمیته حقوقی و انضباطی‌کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار داده، هرچند امید زیادی به تبرئه این بازیکن گلزن وجود ندارد و به نظر، پرسپولیس باید همچنان منتظر پایان ۶ ماه محرومیت او باشد. ۶ ماهی که فینال لیگ قهرمانان آسیا و بخش زیادی از لیگ برتر فصل جدید را در بر خواهد گرفت.
***
ترکیب پرسپولیس در دیدار افتتاحیه با سایپا را به احتمال فراوان همان ترکیب آسیایی تشکیل خواهد داد. ترکیبی که البته این بار عیسی آل کثیر را به دلیل محرومیت و شجاع خلیل زاده را به خاطر جدایی و آرمان رمضانی را به خاطر مصدومیت ندارد.
برخلاف لیگ قهرمانان و اواخر فصل گذشته، یحیی این بار دستش برای انتخاب بازیکن خیلی باز نیست، خصوصا در خط حمله. برخلاف آغاز لیگ فصل گذشته، علی علیپور از پرسپولیس جدا شده و همان‌طور که گفتیم عیسی آل کثیر هم اجازه همراهی تیم را ندارد. آرمان رمضانی نیز دچار کشیدگی همسترینگ شده و قطعا در دیدار با سایپا حضور نخواهد داشت. آریا برزگر جوان هم مصدوم است و نمی تواند در این مسابقه به میدان برود.
امید اصلی خط حمله پرسپولیس در این بازی، گلزن دیدار با النصر است. مهدی عبدی که بعد از گلزنی در دربی، نام خود را سر زبان ها انداخت، می تواند در بازی اول لیگ برتر شایستگی‌های خود را برای فیکس شدن در ترکیب سرخپوشان نشان دهد.
البته نکته خوبی که در فصل گذشته نقطه قوت سرخپوشان بود، قدرت گلزنی بازیکنانی میانی و حتی خط دفاعی تیم بود. وحید امیری، بشار رسن و حتی کنعانی زادگان از جمله بازیکنانی هستند که می شود روی گلزنی آن‌ها و باز کردن گره بازی حساب کرد.
ضمن اینکه نباید از تجربه امید عالیشاه، احمد نوراللهی و … به سادگی گذشت. لک که بی شک بهترین گلر لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب بود، روز جمعه درون دروازه پرسپولیس قرار خواهد گرفت. او در دوحه خیال همه را بابت جدایی بیرانوند راحت کرد و نشان داد نقطه قابل اتکایی برای سرخپوشان هم در لیگ برتر و هم درآسیا خواهد بود. البته در این بازی رادو روی نیمکت نخواهد نشست.
رادو که بعد از جدایی بیرانوند، دروازه بان فیکس شده بود، در لیگ قهرمانان آسیا جای خود را به لک داد، اما همچنان مثل دوره قبلی بدون حاشیه در کنار تیم بود. هرچند نسبت به عدم پرداخت طولانی مدت حق و حقوقش اعتراض داشت اما طبق توافقی که با مدیریت جدید باشگاه داشته، به زودی به جمع سرخپوشان ملحق خواهد شد.
***
در مقابل تیم سایپا هم می داند اگر بتواند پرسپولیس را در بازی افتتاحیه متوقف کند، چه استارت خوبی زده است. سایپای با سرمربیگری ابراهیم صادقی در این بازی حاضر خواهد شد. صادقی امسال پیروز قربانی را هم به کادرش اضافه کرده که خیلی ها بر این باورند سایپا به لحاظ فنی تقویت شده است.
این تیم امسال با ۷ بازیکن جدید لیگ بیستم را استارت می زند. حسین مالکی، حسین ماهینی، حمید گلزاری، مسعود پورمحمد، مهرداد حیدری، مهرداد عبدی، کوروش ملکی بازیکنان جدید این تیم هستند. ماهینی که چند سالی پرسپولیس را در لیگ همراهی کرده و با این تیم قهرمان ایران شده است، قطعا انگیزه های زیادی برای رویارویی با تیم سابقش خواهد داشت.
به نظر ستاره این فصل سایپایی ها می تواند صادق بارانی باشد. ضمن اینکه نباید از کنار اسم‌هایی چون مهرداد حیدری، طاها شریعتی، محمدرضا سلیمانی، فریبرز گرامی، رضا علیاری و رضا جعفری گذشت. سایپا این هفته امیرحسین حسین زاده را هم به دلیل مصدومیت در اختیار نخواهد داشت.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --