عضویتی برای کمیته ملی المپیک در انتخابات

0

امروز هفتم مهر ماه است. با یک روز ارفاق، درست ۹ ماه از استعفای مهدی تاج می‌گذرد. رییس پیشین فدراسیون فوتبال روز هشتم دی ماه ۹۸ بود که به دلیل آنچه بیماری قلبی عنوان شد، از ریاست فدراسیون کناره‌گیری کرد.
به گزارش پرسپولیس نیوز، به نظر می‌رسید خیلی زودتر از این‌ها تکلیف فدراسیون مشخص شود، اما بعد از آنکه حیدر بهاروند به عنوان نایب‌رییس دوم و رییس سازمان لیگ، در غیابِ علی کفاشیان که در آن وقت مشغول گذراندن محرومیت یک ساله‌اش در پرونده ام پی سیلوا بود، سرپرستی فدراسیون را تا زمان برگزاری مجمع انتخاباتی برعهده گرفت.
قرار بود جانشین تاج روز ۲۵ اسفندماه مشخص شود. هرچند شیوع کرونا نتوانست مجمع را لغو کند، اما زور فیفا بیشتر از کرونا و کسانی بود که اصرار داشتند انتخابات در تاریخ مقرر به انجام رسد.
اینکه چه کسانی از لغو انتخابات در آن مقطع سود بردند و یا فرصت لابی بیشتر پیدا کردند، اهمیتی ندارد، چراکه موضوع اصلی رد شدن چندباره اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی فدراسیون جهانی فوتبال است. موضوعی که چندین بار ترس و واهمه تعلیق را به جان فوتبال ایران انداخت.
البته از همان بار اولی که فیفا به اساسنامه فدراسیون ایراد گرفت،‌ مشخص بود که راه درازی تا برگزاری مجمع انتخاباتی خواهیم داشت. حالا ۹ ماه از استعفای مهدی تاج می‌گذرد، مردی که او و همکاران بازنشسته‌اش با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها، از فدراسیون فوتبال نرفتند اما به یک‌باره دی ماه سال گذشته، پیش از آنکه کرونا همه اخبار را به خود اختصاص دهد، از مقام ریاست فدراسیون استعفا کرد.
***
در خبرها بارها و بارها از ارسال اساسنامه فدراسیون به فیفا گفته شد، البته پیش‌نویس اساسنامه‌ای که اگر به تایید فدراسیون جهانی می‌رسید، سپس در مجمع تصویب شده و در ادامه انتخابات براساس آن برگزار می‌شد.
فدراسیون که چندین بار پیش‌نویس اساسنامه ارسالی‌اش از سوی فیفا رد شده،‌ حالا بار دیگر این پیش‌نویس را به فیفا ارسال کرده و امیدوار است این‌بار بتواند تایید فدراسیون جهانی را بگیرد.
گفته شده این سومین پیش‌نویس اساسنامه ارسالی است که ایرادات قبلی در آن برطرف شده و اصلی‌ترین تغییر نیز اضافه شدن کمیته ملی المپیک به مجمع فدراسیون فوتبال است.
این درحالی است پیش از این وزیر ورزش عضو مجمع انتخاباتی بود که فیفا با دیدگاه مشخصش، به این مساله ایراد گرفت. فیفا سالیان درازی است که می‌گوید نهادهای سیاسی کشورها حق دخالت در فوتبال را ندارند و شخصیت حقوقی وزیر ورزش، که طبیعتا یکی از ارکان سیاسی ایران است، مورد ایراد فیفا بود.
از نگاه فیفا که شعارش جداسازی ورزش از سیاست است و می‌خواهد فوتبال یک نهاد کاملا مستقل از سیاست باشد، کمیته ملی المپیک نهادی ورزشی است.
حالا در اساسنامه ارسالی، یک حق رای و عضویت در مجمع فدراسیون فوتبال به کمیته ملی المپیک داده شده است. با این تغییر، با توجه به محتمل بودن برگزاری انتخابات در دولت فعلی، به جای سلطانی‌فر، به نظر این سیدرضا صالحی‌امیری است که ریاست مجمع را برعهده خواهد داشت.
***
کیکاووس سعیدی دبیر کل کمیته ملی المپیک در خصوص انتخابات فدراسیون فوتبال و عضویت این کمیته در مجمع گفته است: «نسبت به همه فدراسیون‌ها موضع نظارتی و حمایتی داریم و مداخله‌ای در امور داخلی فدراسیون‌ها نمی‌کنیم. اساسنامه، عالی‌ترین مرجع فنی هر فدراسیون است. تاکنون چند پیش‌نویس تهیه شده و فدراسیون آن را به فیفا ارسال کرده است. ما نظرات خود را منعکس کردیم که لحاظ شده است. یکی از آنها، عدم حضور کمیته ملی المپیک در مجمع فدراسیون بود که این موضوع اصلاح و این ایراد رفع شده است. اساسنامه باید بیاید تا بر اساس آن، مجمع فدراسیون فوتبال را برگزار کنیم. ما کارمان را انجام می‌دهیم و فدراسیون هم پیگیری‌های خودش را خواهد داشت تا این مشکل هر چه زودتر برطرف شود.»

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --