عجایب کمیته داوران

0

در حالی که قضاوت بازی معوقه یک‌چهارم نهایی جام حذفی به وحید کاظمی سپرده‌شده بود، اما به یک‌باره داور این بازی تغییر کرد. صبح روز گذشته ابتدا خبر انتخاب کاظمی به‌عنوان داور وسط دیدار استقلال و سپاهان روی سایت رسمی فدراسیون فوتبال قرار گرفت اما به فاصله کمتر از ۲ ساعت بدون هیچ توضیحی اعلام شد موعود بنیادی‌فر این بازی حساس را سوت می‌زند و وحید کاظمی بازی تیم‌های استقلال و شهر خودرو از هفته بیست و هشتم لیگ برتر را که روز پنجشنبه برگزار می‌شود قضاوت خواهد کرد؛ دیداری که حساسیت‌های آن کمتر از جام حذفی نیست و چه‌بسا حتی بیشتر از هم باشد چون پای سهمیه آسیایی در میان است.این اتفاق باعث شد تا حرف‌وحدیث‌هایی پیش بیاید و برخی رسانه‌ها ادعا کردند که تغییر کاظمی به درخواست باشگاه استقلال بوده است و فدراسیون فوتبال برای اینکه هیچ شک و شائبه‌ای بعدازاین بازی ایجاد نشود داور مسابقه را تغییر داده است که با توجه به مصاحبه سرپرست استقلال به نظر می‌رسد این گمانه‌زنی‌ها واقعیت داشته باشد. سعید رمضانی گفته بود: قصد داریم یک نامه محرمانه برای کمیته داوران بنویسیم و همین نگرانی‌ها را گزارش کنیم. نمی‌شود برحسب شنیده‌ها به یک داور جوان که اتفاقاً از بهترین داوران لیگ برتر است، تهمت زد ولی قصدمان این است که کمیته داوران را در جریان شنیده‌های‌مان قرار بدهیم. مگر این شنیده‌ها چه بود؟ گفته می‌شود برادر وحید کاظمی در روابط عمومی شرکتی کار می‌کند که یکی از مدیران سپاهان مسوول روابط عمومی همان شرکت است.
استقلالی‌ها در حالی نسبت به انتخاب کاظمی معترض هستند که در دیدارهایی که این داور قضاوتش را بر عهده داشته تاکنون مورد جنجالی علیه آبی پوشان رخ نداده بود و به نظر می‌رسد که این حساسیت‌ها تحت تأثیر اشتباهاتی باشد که این داور به سود سپاهان دربازی‌های گذشته،علی‌الخصوص مقابل پرسپولیس داشته است. در نیمه‌نهایی جام حذفی فصل گذشته که آن پنالتی عجیب‌وغریب به سود سپاهان اعلام شد، وحید کاظمی به‌عنوان داور پشت دروازه خطای ربیع خواه را تأیید کرده بود و بعدازاین بازی هواداران پرسپولیس به‌شدت نسبت به‌اشتباهات داوری بدبین بودند و در فضای مجازی صحبت از ارتباط برادر وحید کاظمی با سیامک قلیچ خانی مدیر روابط عمومی سپاهان بود. ولی در کمال تعجب، چند ماه بعد بازهم به این داور قضاوت بازی پرسپولیس و سپاهان را سپرد و تلاش پرسپولیسی‌ها برای تغییر کاظمی بی‌فایده بود و حتی کمیته داوران نسبت به هشدار رسانه‌ها مبنی بر اینکه انتخاب این داور موجب تنش در بازی می‌شود هیچ توجهی نکرد که نتیجه آن جاروجنجال‌هایی بود که در بازی اتفاق افتاد. قضاوت کاظمی به‌قدری ضعیف بود که عصبانیت بازیکن آرام و بی حاشیه‌ای چون وحید امیری را بر عهده داشت و این بازیکن از اینکه این داور خطاهای بازیکنان حریف را اعلام نمی‌کند شاکی بود. طبق اعلام کارشناسان این داور امید نورافکن را باید اخراج می‌کرد و یک پنالتی را هم برای پرسپولیس نگرفت. اشتباهات این داور چنان پررنگ بود که صدای کارشناسان را هم درآورد، تا جایی که یدا… سلیمانی گفته بود: وحید کاظمی در حد و اندازه قضاوت بازی پرسپولیس و سپاهان نبود و باید برای این دیدار یک داور بزرگ از سوی کمیته داوران انتخاب می‌شد. این کارشناس داوری از کمیته داوران برای انتخاب کاظمی انتقاد کرده و گفته بود تعجب می‌کند چطور داوری که کارنامه خوبی در فصول گذشته، نداشته برای این بازی به این حساسی انتخاب‌شده است.
پرسپولیس در نیم‌فصل قربانی تصمیم غلط کمیته داوران شد و شاید این اتفاقات باعث شد تا نظر کمیته داوران نسبت به انتخاب کاظمی برای بازی با سپاهان عوض شود و برای اینکه بیش‌ازپیش به حساسیت‌ها دامن زده نشود قضاوت این بازی به داور دیگری سپرده شد که این در جای خودش خوب است.خصوصاً که چند روز قبل شاهد اشتباهات داوری در بازی استقلال و سپاهان بودیم و ترکش‌های این اتفاق فروکش نکرده است. ولی این پرسش مطرح است چرا کمیته داوران این دوراندیشی را درباره پرسپولیس نداشت؟ این اولین بار نیست که در این فصل داور بازی استقلال تغییر می‌یابد. در بازی رفت استقلال و ماشین وقتی مهدی الوندی به‌عنوان کمک همین وحید کاظمی انتخاب‌شده بود، کمیته داوران به خاطر اعتراض آبی‌ها در فاصله ۲ روز مانده به این بازی اقدام به تغییر کمک‌داور بازی کرد. آن‌هم به این دلیل که الوندی در بازی فصل قبل استقلال و صنعت نفت به‌اشتباه روی صحنه گل روح ا… باقری مهاجم استقلال پرچم زد و گلی که کارشناسان داوری از تصاویر تلویزیونی توانستند پی به‌درستی آن ببرند. در هفته بیستم نیز در حالی که قرار بود موعود بنیادی فر قضاوت بازی استقلال و ذوب‌آهن را بر عهده داشته باشد اما به ناگهان پیام حیدری به‌عنوان داور بازی معرفی شد. این اتفاق واکنش قاسم حدادی فر بر عهده داشت و کاپیتان ذوب‌آهن ضمن انتقاد از فدراسیون برای تغییر داور بازی گفته بود: گل اول استقلال کاملاً آفساید بود و عدالت برقرار نشد. وقتی قبل از بازی داور را تغییر می‌دهند وقتی یک خطای کوچک نیز انجام می‌شود برای ما شبهه برانگیز است. ما خودمان تعجب کردیم که داور شب بازی عوض شد و بازیکنان ما در شوک بودند و این مسلماً در بازی تأثیر می‌گذارد. کارشناسان‌ هم ادعای حدادی فر را در خصوص آفساید بودن گل اول آبی پوشان تأیید کرده بودند.
البته این رفتارهای دوگانه و تبعیض‌آمیز موضوع تازه‌ای نیست و در همین فصل هم شاهد بودیم که چند بار حتی زمان بازی استقلال تغییر کرد. همین بازی جام حذفی اصلاً قرار بود دی‌ماه پارسال برگزار شود ولی به بهانه آلودگی هوا به زمان دیگری موکول شد. اما واقعیت این بود که چون آندره استراماچونی به استقلال برنگشته بود و ملی‌پوشان امید سپاهان و استقلال نبودند این بازی لغو شد. و سند این ادعا هم مصاحبه‌ای است که مدیرعامل وقت باشگاه استقلال انجام داد. اسماعیل خلیل زاده گفته بود: نباید این بازی برگزار شود. سپاهان هم بازیکن ملی‌پوش (در تیم امید) دارد. فکر می‌کنم فدراسیون فوتبال و مسوولان متوجه این قصه هستند. این آسیب است و بازی را باید برای بعداً بگذارند. با توجه به اتفاقی که افتاده است فکر می‌کنم بازی برگزار نمی‌شود. اگر این بازی برگزار شود، انصاف نیست. اصلاً چرا راه دور برویم مگر همین چند روز قبل استقلالی‌ها از بازی مقابل پارس جنوبی سرباز نزدند؟ در حالی که سازمان لیگ می‌گفت اگر در تست مجدد تعداد کرونایی های استقلال زیر ۲۵ درصد باشد آن‌ها را جریمه خواهد کرد اما این اتفاق نیفتاد و بازی تکرار شد. بعدازاین اتفاق سرمربی پارس جنوبی گفته بود در کشور ما هرکسی زورش بیشتر باشد، قانون در مقابلش خم می‌شود و فوتبال ایران در آزمون قانون مداری شکست خورد. افاضلی برای ادعای خود به نامه‌ای که سازمان لیگ به استقلال زده بود اشاره داشت که ذکرشده بود این تیم به آمار ۲۵ درصد کرونایی نرسیده است و باید در بازی شرکت کند ا=ما این اتفاق رخ نداد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --