عبدی: گلات قهرمانی اتفاق می‌افتد

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: باخت در دربی همیشه تلخ است، تلخ‌تر اینکه پرسپولیس بهترین تیم ایران است و اگر بازی‌های همیشگی‌اش را ارائه می‌کرد، قطع به‌یقین می‌توانست برنده بازی باشد و به کسب دومین جامش در سال ۱۴۰۰ نزدیک شود اما به هر شکل بازی در وقت قانونی با تساوی به پایان رسید و ۲ تیم اشتیاق زیادی به گلزنی در وقت معمول نشان ندادند تا کار به پنالتی کشیده شود. پنالتی هم هرگز نمی‌تواند شایستگی‌های یک تیم را به معرض نمایش بگذارد. شایستگی و لیاقت‌های تیمی را، و یک اشتباه می‌تواند همه تلاش تیم را بر باد دهد. پرسپولیس البته فرصتی برای ناراحتی کردن نخواهد داشت. حالا ۳ بازی مهم دیگر برای گلات قهرمانی در لیگ برتر در پیش دارد. اتفاق رخ داده و تمام تمرکز تیم از این پس باید روی لیگ برتر باشد. سرخپوشان در این سال‌های اقتدار، چنین روزهایی را هم تجربه کرده و خیلی زود خود را جمع کرده‌اند. در رابطه با بازی پنجشنبه‌شب، سراغ کاپیتان سابق سرخپوشان رفتیم که میهمان برنامه پخش زنده تلویزیون هم بود و البته حرف‌های نیمه تمام ماند. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس را با حسین عبدی، مرد باادب فوتبال ایران بخوانید:

-حال همه ما گرفته شد.

من که بعد از برگشت از استودیو، سردرد داشتم و زود خوابیدم. یاد موقعی‌هایی که خودمان می‌باختیم افتادم. باخت همیشه تلخ است.

-چرا این نتیجه رقم خورد؟
بازی به نظر من خیلی محتاطانه بود، من در مورد پرسپولیس صحبت می‌کنم. بیشتر در زمین خودشان بودند و کمتر به بازی‌های قبلی که در زمین حریف با ثاثیرگذاری بالا نشان می‌دادند، ظاهر شدند. دفعاتی که در ۱۸ قدم حریف رفتند، خیلی کم بود. ایجاد موقعیت هم به همین شکل کمتر از بازی‌های قبل اتفاق افتاد. دلیلش این بود که بازی حذفی بود و تیم خیلی بااحتیاط بازی می‌کرد و همین باعث شد تیم رقیب فرصت خودنمایی پیدا کند. استقلال هم نسبتا احتیاط را سرلوحه کارش قرار داده بود و آن‌ها مترصد یک موقعیت و شانس بودند که به گل برسند. این احتیاط بیش‌ازحد باعث شد بازی به پنالتی بکشد و ببازیم.

-پنالتی هم که واقعا ۵۰-۵۰ است.

کافی است یک نفر توپش را خراب کند و کل قضیه از بین برود. فوتبال همین است. باید بازنگری شود که کجای کار ایراد داشت.

-شاید انتخاب پنالتی‌زن‌ها خیلی خوب نبود.

هر ۲ نفری که تعویض شدند پنالتی را خراب کردند. در هرصورت اگر بچه‌ها ضربه آخر را گل می‌کردند ما اکنون در مورد پنالتی‌ها که به نفع ما تمام شده صحبت می‌کردیم. پنالتی همین است. یک تیم می‌برد یک تیم با یک ضربه می‌بازد.

-در حقیقت اشتباه بزرگ زمانی اتفاق افتاد که احتیاط بیش‌ازحد در وقت قانونی مانع از گلزنی شد.

من بازی با آلومینیوم را هم دیدم. در نیمه اول تیم خیلی حمله کرد و از اشتباهات آن‌ها به نحو احسن استفاده کرده و به گل رسیدند. فشار آوردند و نتیجه گرفتند اما نیمه دوم عقب آمدند. آلومینیوم جرات این را پیدا کرد که جلو بکشد. در نیمه دوم پرسپولیس کمترین اثر را در زمین آلومینیوم داشت. شاید این یکی از چیزهایی بود که به آن توجه نشد. احساس کردند ۲- هیچ بردند و این موضوع خیلی مدنظر قرار نگرفت. وقتی می‌بریم همه روی همین حساب نقد نمی‌کنند. در حالی‌که در نیمه دوم بازی قبلی هم احتیاط سرلوحه کار قرار گرفت درحالی‌که می‌توانستند تیم حریف را تحت‌فشار قرار دهند. وقتی احتیاط می‌کنی، به تیم روبرو این جسارت را می‌دهی که حتی به ضربات ایستگاهی برسد. دربی و بازی با آلومینیوم را باید بارها و بارها تماشا کرد و آنالیز منطقی داشت تا برای ۳ بازی آینده که ایرادات کار را برطرف کنند.

-معمولا برنده دربی تا هفته‌ها ترکش‌های باخت را پیرامون خود احساس می‌کنم. این برای پرسپولیسی که چند هفته حساس دارد، نگران‌کننده است.

نه به نظر من این اتفاق نمی‌افتد. برای همین می‌گویم باید آنالیز منطقی‌تری داشته باشند. فارغ از اینکه بازی به پنالتی کشید و باختیم، یک نفر ضربه‌اش خراب شد و دربی را از دست دادیم. در ۹۰ دقیقه بازی انتظار از تیمی که مهره‌های خوبی دارد، تمام فصل خوب بوده، اثرگذاری بیشتری در بازی‌ها بوده.

-یعنی فکر می‌کنید گلات قهرمانی اتفاق می‌افتد؟

من فکر می‌کنم اتفاق می‌افتد اما نباید اجازه دهیم تیم در شرایط بدی قرار بگیرد. در حفظ توپ و دفاع فشرده‌تر باید به موقعیت برسیم. یک تساوی و از دست دادن ۲ امتیاز کار را ممکن است خراب کند.

-یک صحنه مشکوک هم نیمه اول داشت که نظر کارشناسان اخراج بازیکن استقلال بود که طبیعتا در روند بازی تاثیر زیادی داشت.

فرصت کم بود و بیشتر در مورد مسایل دیگر صحبت کردیم. به نظر من هم کاملا می‌توانست اخراج باشد و این صحنه اصلا مشکوک نبود. بازیکن استقلال باید در آن صحنه اخراج می‌شد و این اخراج هم کاملا در روند بازی تاثیرگذار بود. یکی از دوستان گفت شاید سهوا اتفاق افتاده، درهرصورت باید اخراج می‌کرد. داور اخراج نکرد و ما هم WAR نداریم که دوباره صحنه را می‌دیدند و در تصمیم داور تجدیدنظر اتفاق می‌افتاد.

-ما در این هفته‌ها دیدیم که استقلالی‌ها چنین مواردی را چطور بُلد کرده و برای پرسپولیس حاشیه درست می‌کردند اما در دربی به‌راحتی از خطای آن‌ها عبور کردند.

الان به این نتیجه می‌رسیم که پرسپولیس و استقلال یا هر تیم بزرگی همیشه حاشیه دارد. قبل از من که در این تیم بازی می‌کردم و بعد از من و حتی الان همیشه حاشیه‌های زیادی در این تیم‌ها بوده، من هم شنیدم زمانی که من ایران نبودم حاشیه‌های فراوانی از سوی آن‌ها برای پرسپولیس ایجاد شده که تمرکز مربی و بازیکن را به هم زدند. ما باید عاقل بوده و وارد حاشیه نشویم. در زمین حرف بزنیم تا جلوی این نوع حاشیه‌ها که تمرکز داخل زمین را از بین می‌برد، گرفته شود. حتی اگر بخواهند استراتژی ما را تغییر دهند. استراتژی ما همیشه حمله و تحت‌فشار قرار دادن حریف بوده اما یک‌دفعه به خاطر آن صحبت‌ها، استراتژی تغییر کرده و حالا خیلی باید مواظب این سه بازی باشیم که وارد هیچ حاشیه‌ای نشویم.

-آن‌ها به صورت کاملا هدفمند این مسایل را مطرح کردند چون به واقع در زمین حریف پرسپولیس نیستند.

قدرت مدیریت کادر فنی اینجا مشخص می‌شود. الان موقع ساپورت باشگاه است. من خودم اعتقاد دارم ریکاوری تیمی که می‌برد ساده هست، همه خوشحال‌اند و از آینده حرف می‌زنند. اینکه در چنین شرایطی همراه بشویم مهم است. تیم نتوانسته در ضربات پنالتی دربی را ببرد، الان موقع این است کسانی که ازجمله خود من تیم را دوست دارند، پرسپولیس را با تمام وجود ساپورت کنند. باید به بازیکنان انگیزه دهند. نقش بزرگ‌ترها مهم است که برای بازی بعد آرامش لازم را در تیم ایجاد کنند. الان باید انگیزه چند برابری به تیم بدهند تا مبادا خللی برای قهرمانی ایجاد شود. من که معتقدم این اتفاق می‌افتد. من هم دیدم بازیکنان با تمام وجود بازی کردند اما استراتژی تیمی کمک نکرد که در ۹۰ دقیقه ببریم، درحالی‌که می‌شد در ۹۰ دقیقه بازی را برد. تیم نکات منفی کمی در این بازی داشت، قطعا می‌تواند ۳ بازی آینده‌اش را ببرد. در طول هفته، همه ما باید مواظب مصاحبه کردن‌مان باشیم و فقط تیم را ساپورت کنیم.

-در برنامه زنده هم فرصت لازم به شما داده نشد که صحبت‌های‌تان را مطرح کنید.

دیگر وقت نبود، پشت صحنه به ما گفتند دو، سه دقیقه بیشتر فرصت نداریم، ما هم ۴ نفر بودیم و به هرکدام مان ۳۰ ثانیه فرصت می‌رسید و حرف‌ها ناتمام ماند. اتفاقا یکی از حرف‌هایی که در طول بازی می‌توانست به تیم کمک کند، اما صدای ما به آنجا نمی‌رسید، این بود که چرا درحالی‌که استقلال ۳ دفاع مرکزی دارد و آن‌ها در این نقطه با ۵ بازیکن دفاع می‌کنند، پرسپولیس اصرار دارد از این ناحیه موقعیت‌سازی کند؟ من تعجب کردم، آن‌ها می‌توانستند از سمت راست و چپ زمین به توپ برسند و حریف را تحت‌فشار قرار دهند اما در این بازی کم این کار انجام شد. امیدوارم که تجربه خوبی برای بازی‌های بعدی باشد. انتظار من از تیم فنی این است که این بازی و حتی نیمه دوم بازی با آلومینیوم را بارها آنالیز کنند تا در بازی‌های بعدی شرایط بهتری برای تیم ایجاد شود.

-و حرف پایانی؟

یک نکته بگویم که شنیدم مدیریت باشگاه تمام تلاش خودش را کرد تا تیم با بالاترین انگیزه داخل زمین شود و این قابل‌تقدیر است. امیدوارم این‌گونه مدیریت به قهرمانی امسال کمک کند.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --