شوخی زشت

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: فدراسیون فوتبال و کمیته ‌انضباطی فدراسیون فوتبال، یک کار نشدنی را به انجام رساندند و بالاخره درباره تخلف ذوب‌آهن که منجر به لغو بازی برابر پرسپولیس شد، رای صادر کردند، آن هم چه رای صادر کردنی. حکمی که حالا بیش از تخلفی که انجام شد قابل نقد و پیگیری است. مثل زمان‌هایی که می‌گویند فلانی عذر بدتر از گناه می‌آورد. حکم کمیته انضباطی را باید نمک روی زخم پرسپولیس برشمرد. پایانی غم‌انگیز برای سناریوی قهرمان نشدن پرسپولیس. اتفاقی که بعضی را خوشحال و خاطر عده‌ای را آسوده کرد و بعضی دیگر اگر هم از زیر بار فشارهای ناشی از موفقیت پرسپولیس خارج نساخت، حداقل بر آن نیافزود و استراحتی هم به ایشان داد. در چنین شرایطی هوادار پرسپولیس چگونه می‌تواند به آنچه در بازی با ذوب‌آهن روی داد، شک نکند؟ به‌ویژه که اکنون شاهدیم، چگونه این ماجرا برای ذوب‌آهن جمع و جور شد.
*حق حقدار را به فدراسیون دادند
کمیته انضباطی رای خود را بالاخره اعلام کرد. نتیجه پولی شد که به جیب فدراسیون فوتبال می‌رود. ۶۰ میلیون تومانی که تازه اگر در استیناف تایید شود.
چه کسی تخلف کرد؟ ذوب‌آهن. چه کسی زیان و خسارت دید؟ پرسپولیس. چه کسی سود کرد؟ فدراسیون و سازمان لیگ و همان ذوب‌آهن که تضامنی مسوول پرداخت جریمه عوامل خاطی خود است. حقدار که بود؟ پرسپولیس. در این ماجرا چه کسی یکسره متضرر شد؟ پرسپولیس.
بله ذوب‌آهن هم سود کرد. آن‌ها حاضر بودند که بیشتر از این ها هزینه کنند تا آن بازی به زمانی منتقل شود که تمام نفرات خود را داشته باشند. این وسط، فقط پرسپولیس بود که دو سر سوخت شد. هم در لیگ قهرمانان و هم در لیگ برتر.
حیرت‌آور این‌که ذوب‌آهن به‌جای یک عذرخواهی خشک و خالی و نمایشی از پرسپولیس، آن بیانیه توام با بی‌احترامی و گستاخی را صادر کرد. واقعا که معرفت و جوانمردی و شرافت در این فوتبال موج می‌زند. فوتبالی که تصویری از جامعه و فرهنگ امروز ایران است.
پرسپولیس باید این‌همه ضرر متحمل شود تا ۶۰ میلیون تومان به‌حساب فدراسیون فوتبال برود یا نرود.
آنچه مهم است این‌که ارکان قضایی فوتبال، حقی را نگرفته و به حقدار نرسانند.
*نمایش بی‌درایتی محض و نشان دادن راه فرار از بازی به تیم‌ها
کمیته انضباطی در نهایت خواهد گفت که طبق مستندات و مقررات انضباطی رای داده است و فراتر از آن امکانش را نداشته است ما هم که از پشت کوه آمده‌ایم و باور می‌کنیم ولی در این میان بی درایتی محض فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را در نظر داشته باشید.
قبل از هر چیز این مساله دور از توجه ماند که باشگاه‌های اصفهانی از سال گذشته در این مسیر قرارگرفته‌اند که باعث ایجاد اختلال در روند برگزاری مسابقات بشوند و در زمان‌هایی که نمی‌خواهند در بعضی مسابقات حضور پیدا نکنند به شکلی که با حکم سختگیرانه‌ای روبه‌رو نشوند. فرار از مسابقات حالا به رسمی ناشایست برای تیم‌های اصفهانی بدل شده است. سال قبل سپاهان به شکل ناشیانه‌ای در این مسیر گام برداشت و هیچ راهی برای تبرئه خود باقی نگذاشت که اگر غیر از این بود، غیر ممکن بود که آن مسابقه ۳ بر صفر اعلام شود . امسال ذوب‌آهن شرایطی را فراهم آورد که مسابقه‌اش با پرسپولیس وقتی که بازیکن کرونایی داشت، برگزار نشد. عمد و سهوش مهم نیست چون نتیجه کار برای پرسپولیس واحد و فاجعه بار بود.
البته این ماجرای اخیر را هم ذوب‌آهنی‌ها به‌حساب زیرکی خود نگذارند، چون در این صورت باید به عمدی بودن تخلفی که اتفاق افتاد اعتراف کنند. ۳ نکته اساسی وجود دارد. یکی آن که کار آن‌ها به پرسپولیس در مسیر قهرمانی در آسیا، لطمه زد که به نظر این مساله منطبق بر خواست بسیاری و دلخواه آن‌ها بود. دوم این‌که نان حکم صادره برای دیگر تیم اصفهانی در سال قبل را هم خوردند.
در این میان البته فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با پروژه‌ای که اجرا کردند، به باشگاه‌ها نشان دادند که می‌توانند با چنین روش‌هایی از حضور در بعضی بازی‌ها و در بعضی مقاطع زمانی فرار کنند.
مثلا فکر کنید برای همین دربی یکی از ۲ تیم پرسپولیس و استقلال همین کار را تکرار کند. سازمان لیگ باید بازی را لغو کند و کمیته انضباطی هم باید کل ماجرا را با ۶۰ میلیون تومان جریمه، جمع و جور کند.
*چراغ سبز هواداران برای شلیک به پرسپولیس!!
و اما نکته سوم، نقش بخشی از جامعه هواداری پرسپولیس بود. بالاخره یک صدا از این جامعه هم آن بود که از باشگاه گرفته تا یحیی گل‌محمدی آن را به ضرر تیم می‌دانستند. این مساله از آن جمله موارد معدودی بود که بخش زیادی از جامعه هواداری با تمام توان برابر آنچه عوامل باشگاه و تیم به سود پرسپولیس می‌دانستند، قرار گرفتند و با رقبای پرسپولیس همراه شدند!!
شاید باور این مساله سخت باشد ولی اتفاق افتاد. وقتی اعلام شد که بازی برگزار نمی‌شود خیال بسیاری راحت شد که با توجه به در اختیار نبودن بازیکنان محروم، دور ماندن از شرایط مسابقه، تیر خلاصی بر پیکر ضعیف شده پرسپولیس خواهد بود تا در آسیا قهرمان نشود. نفع ذوب‌آهن هم در این بود که استراحت و بازیابی کافی برای بازی با استقلال داشته باشد و برابر پرسپولیس هم وقتی به میدان برود که بازیکنان کرونایی بهبود یافته باشند. موج قدرتمندی که از سوی هواداران پرسپولیس برای لغو بازی به راه افتاده بود، در واقع چراغ سبزی برای شلیک به پرسپولیس بود.
البته روی کاغذ نمی‌توان مدعی شد که اگر بازی انجام می‌شد، پرسپولیس صد در صد قهرمان آسیا می‌شد ولی صد در صد بازی بهتر و کم اشتباه‌تری را انجام می‌داد. این را علم، عرف و تجربه فوتبال می‌گوید.
*جریمه ۲۳۳ دلاری ذوب‌آهن در ازای خسارت ۴میلیون دلاری به پرسپولیس
حالا ببینیم، در حالی که ذوب‌آهن نهایت امر قرار است، فقط ۶۰ میلیون تومان جریمه بدهد، چه بلایی سر پرسپولیس آمد و چه خسارتی به آن و کل فوتبال ایران وارد شد.
ذوب‌آهن ۶۰ میلیون تومان و هزینه‌های سفر را از دست داد و فوتبال ایران بهترین شانس خود برای این‌که برای اولین بار، قهرمانی در لیگ قهرمانان را تجربه کند.
همان‌طور که گفتیم در صورت برگزاری بازی، احتمال قهرمانی صددرصدی نمی‌شد ولی با عدم انجام آن احتمال عدم قهرمانی به صد در صد نزدیک شد. دوری از شرایط مسابقه، یعنی اشتباهات بیشتر و هماهنگی کمتر. همه دیدیم فاصله پرسپولیس با حریف خیلی کم بود باکمی اشتباه کمتر، برابر با اولسان بود و باکمی هماهنگی بیشتر از آن پیش می‌افتاد.
تخلف ذوب‌آهن نقش کلیدی در گرفتن قهرمانی در لیگ قهرمانان، از پرسپولیس و عدم راهیابی به جام باشگاه‌های جهان داشت. نتیجه مادی این مساله از دست رفتن نزدیک به ۴ میلیون دلار برای پرسپولیس بود که ضمن حل همه مشکلات مالی آن، می‌توانست منجر به تقویت تیم شده و پرسپولیس را برای چند سال دور از دسترس رقبایش کند.
در واقع از دست رفتن ۴میلیون دلار، به نظر کمترین ضرر وارده باشد و کمیته انضباطی به ازای آن، ذوب آهن را معادل ۲۳۳ دلار جریمه کرد.
این نه یک شوخی که به تمسخر گرفتن عدالت است. تازه همه این‌ها با قرار دادن این فرض است که ذوب‌آهن، آگاهانه دست به این کار نزده باشد یا افرادی این پروژه را طراحی نکرده باشند.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --