شماره یک به خاطر پرسپولیس برای نیم فصل دیگر هم ماندنی شد / بیرو رفت و برگشت

0

باز هم زمان نقل و انتقالات، باز هم حرف و حدیث ها درباره علیرضا بیرانوند و البته این بار با یک تفاوت.

علیرضا بیرانوند از زمانی که هیات مدیره و مدیرعامل پرسپولیس، پس از جام جهانی ضعف نشان دادند و بندهایی را به قرارداد او اضافه کردند، پایان هر فصل و در هر نیم فصل این داستان جدایی را برای هواداران داشت. اما هر بار پس از آن که هواداران چند روزی اسپند روی آتش بودند، در نهایت ماندگار شد. این بار البته شرایط یک تفاوت های اساسی داشت.

اولین آنها، واکنش سردتر هواداران نسبت به این موضوع در شبکه های اجتماعی بود. شاید به این دلیل که آنها هم کمی از این موضوع خسته شده اند و دیگر این که بوژیدار رادوشوویچ این اواخر خوش درخشید.

به نظر می رسد آنچه بین کالدرون و او گذشته بود تا حد زیادی باعث شد تا مصمم برای رفت باشد ولی حالا شرایط کمی تغییر کرده است.

به نظر می رسد اگر کالدرون مانده بود، بیرانوند جدی تر به جدایی فکر می کرد ولی حالا می گویند، پس از آن که وی قید سفر را زد، تصمیم جدی دارد که بماند.

کاری که رونالدو دست پرسپولیس داد

ماجرا امکان جدای برای علیرضا بیرانوند از زمانی شروع شد که از جام جهانی برگشت. دقیق تر بخواهیم بگوییم از ضربه پنالتی کریستیانو رونالدو که در آغوش او آرام گرفت.

در واقع این ماجرای امکان جدایی بیرانوند در هر مقطع نقل و انتقالات هدیه رونالدو به پرسپولیس است با آن پنالتی که زد.

البته نه اینکه متاثر باشیم از گل نشدن آن توپ که به خاطر هنوز هم به علیرضا بیرانوند افتخار می کنیم. این سخن بیشتر یک شوخی است. بیرانوند آن روز ضربه رونالدو را گرفت، اما آن پنالتی که درون دروازه پرسپولیس قرار گرفت را هیات مدیره زد.

هیات مدیره ای که نمی توانست یک بیرانوند ستاره شده را مدیریت کند.

*اضافه شدن بند فسخ به خاطر ترس هیات مدیره

علیرضا بیرانوند با پرسپولیس قراردادی داشت. قراردادی که دست پرسپولیس در آن باز بود. بیرانوند بدون هیچ قید و شرطی در اختیار پرسپولیس بود. هیچ بندی برای جدایی او وجود نداشت مگر اینکه باید رضایت باشگاه پرسپولیس را به دست می آورد.

بیرانوند که از جام جهانی آمد. حاضر نشد در تمرینات شرکت کند و این بعد از آن دوره استراحتی بود که به تیم های بهره مند از ملی پوشان ابلاغ شده بود.

یک روز سر عضو هیات مدیره که مدیرعامل هم جزو آنها بود نشستند و علیرضا بیرانوند و مدیربرنامه هایش هم روبروی آنها

جلسه که تمام شد، باشگاه با غرور اعلام کرد با بیرانوند به توافق رسیده اند.

توافق این بود که یک قرادراد بی قید و شرط را تبدیل به قراردادی کردند که از باشگاه خلع ید می کند.

آنها این بند را به قرارداد بیرانوند اضافه کردن که باشگاه هیچ اختیاری نسبت به آینده او ندارد و این دروازه بان هر زمان که ۷۰۰ هزار دلار پرداخت کند، آزاد خواهد شد.

توجیه باشگاه این بود که رضایت مندی بازیکن برای این که دل به کار بدهد شرط است. در واقع هیات مدیره به خاطر ترسش، بدون توجیه منطقی، قرارداد را تغییر داد.

البته در همان زمان گفتند باشگاه فقط این امتیاز را نداد و رقم قرارداد هم تغییر کرد که البته این مورد قابل قبول تر بود تا اضافه کردن بند فسخ به قرارداد.

*افتضاحی که تازه فاش شد

در سالهای اخیر، هر بار که بحث جدای بیرانوند پیش آمد. این انتقاد وارد شد که اگر بند فسخ قرارداد هم اضافه شد چرا برای آن مقطع زمانی تعیین نگردید. به این معنی که عاقلانه بود، مقطعی از فصل نقل و انتقالات تعیین شود تا از این بند استفاده گردد. چون پرسپولیس اگر در روزهای پایان نقل و انتقالات دروازه بان خود را از دست دهد، در عمل نمی تواند کسی را جایگزین کند و این مساله در متمم قرارداد، دیده نشد.

مساله حیاتی این است که شما تا وقتی علیرضا بیرانوند را داشته باشید. هیچ دروازه بان طراز ایرانی جرات نمی کرد که با شما وارد صحبت شود چون او با فاصله از همه آنها بهتر است. نمونه این اتفاق در ابتدای این فصل روی داد وقتی که وحید مظاهری به تراکتورسازی رفت و البته بیرانوند هم ماند. حالا یک نکته وجود دارد.

تا پیش از این، مقام های باشگاه حتی مدیران بعد از حمیدرضا گرشاسبی همیشه می گفتند که این بند فسخ در پنجره نقل و انتقالات قابلیت فعال شدن دارد، اما حالا با اتفاق اخیر می دانیم چنین نیست.

تا پیش از این دلمان خودش بود که حداقل وقتی مهلت نقل و انتقالات پایان می یابد تا نقل و انتقالات بعدی استرسی از این ناحیه نخواهیم داشت ولی حالا به ما می گویند، خرابکاری هیات مدیره در متمم قرارداد، بیش از این حرفهاست.

اگر باور خیلی درست بود، اصلا نباید موضوع پیشنهاد بلژیکی ها مطرح می شد ولی حالا می گویند، بند فسخ قرارداد  در ازای پرداخت ۷۰۰ هزار دلار در هر زمانی می تواند فعال شود.

*تردید درباره رقم ۵/۴ میلیون یورویی

باشگاه پرسپولیس از وجود حداقل دو پیشنهاد خبر می دهد که یکی از آنها تا حد نامه نگاری جدی شد.

این پیشنهاد از سوی تیم «خنک» بلژیک است که در لیگ ۱۶ تیمی در مکان ششم قرار دارد. آنها در ۲۲ بازی ۳۰ گل خورده اند و این تعداد گل خورده از دلایل قرار گرفتن آنها در این نقطه از جدول است.

تیم «خنک» برای حل این مشکل ابتدا به دنبال جذب یک دروازه بان ۲۴ ساله فرانسوی از اندرلشت به نام دیدیلون بود.دو باشگاه با هم به توافق نرسیدند و به این ترتیب فرصت برای توجه به بیرانوند فراهم شد.

البته مدعی شده اند بلژیکی ها حاضر هستند برای ۳ فصل و نیم ۵/۴ میلیون یورو به بیرانوند بدهند که ۷۰۰ هزار دلار آن برای دریافت رضایت نامه اختصاص می یابد. البته بعضی هم درباره واقعی بودن این رقم ابراز تردید کرده اند.

احتمال اصلاح دوباره بند فسخ قرارداد

آخرین خبر از باشگاه پرسپولیس، حکایت از ان دارد که احتمالا این بار هم جدایی علیرضا بیرانوند منتفی است. گویا او بر سر بعضی حساب و کتاب های مالی با باشگاه مساله داشت که قرار شد باشگاه این موضوع را حل کند.

گویا قرار است، موضوع تمدید قرارداد هم مطرح شود. البته چندی پیش صحبتش بود که دیگر از از آن خبری نیامد.

گویا باشگاه قرار است برای فعال شدن بند فسخ قرارداد، یک مقطع زمانی قرار دهد ولی باید دید در ازای آنچه امتیازی می دهد. آیا رقم فسخ قرارداد پایین می آید یا دستمزد بیرانوند افزایش پیدا می کند.

ابراهیم فتاحی

انتهای پیام///

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --