شریک موفقیت پرسپولیس هستیم!

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: حیدر بهادروند ، روز گذشته برای چندمین بار تاکید کرد فدراسیون با برگزاری لیگ، پرسپولیس را در لیگ قهرمانان آسیا به موفقیت رسانده است. همان‌طور که در جریان قرار دارید مسابقات لیگ نوزدهم با یک وقفه چندماهه به خاطر شیوع کرونا، در حالی از سر گرفته شد که برخی تیم‌ها مخالف ادامه لیگ بودند و فدراسیون را هم برای تعطیلی لیگ خیلی تحت‌فشار گذاشتند، ولی درنهایت مسابقات ادامه یافت. آن تیم‌هایی که بهانه‌جویی می‌کردند، دست شان از جام قهرمانی لیگ برتر و حذفی کوتاه ماند و در لیگ قهرمانان آسیا هم نتایج خوبی به دست نیاورند، برعکس پرسپولیس که مزد تمرینات منظم و پشتکار زیادش را با قهرمانی لیگ و فینالیست شدن در آسیا گرفت. و این‌همه واقعیت ماجراست. صدالبته که پیگیری لیگ تیم‌ها را در فرم مسابقه نگه داشت و اگر لیگ ادامه پیدا نمی‌کند نماینده‌های فوتبال ما با وضعیت بدتری در مقابل حریفان آسیایی قرار می‌گرفتند. و این را هم نباید نادیده گرفت کرونا فقط فوتبال ما را دچار مشکل نکرد و در سرتاسر دنیا مسابقات مدتی متوقف بود و جز چند کشور، سایر لیگ‌ها برگزار شد و با توجه به این حرف‌ها می‌توان گفت پیگیری لیگ کار شاقی نبوده است که فدراسیون با آب‌وتاب از آن حرف می‌زند. خصوصا که ۲ نماینده ما در همان دور گروهی حذف شدند. اما سرپرست فدراسیون فوتبال، بدون اینکه اشاره‌ای به ناکامی سپاهان، شهر خودرو و استقلال داشته باشد می‌گوید صعود تیم پرسپولیس به فینال مسابقات نشان داد که برگزاری و پیگیری لیگ باعث آمادگی تیم بود و توانست عصاره لیگ به این موفقیت دست پیدا کند. درواقع بهاروند معتقد لیگ ما آن‌قدر خوب و قوی است که خروجی آن صعود یک تیم به فینال آسیا باشد!

اما آیا واقعاً همین‌طور است؟ یعنی لیگ ما حرفه‌ای‌تر و قوی‌تر از لیگ‌های کشورهایی چون عربستان و قطر است که پرسپولیس توانست نماینده‌های قدرتمند آن‌ها را حذف کند؟ از خود باشگاه پرسپولیس که بعدازآن صعود حماسی با یک سری از مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کند بگذریم، چون در حوصله این بحث نمی‌گنجد. اما از خود فدراسیون می‌خواهیم با چشمانی بی‌تعصب به وضعیت فوتبال ما نگاه کنند و کاستی‌ها و مشکلات را آن‌طور که هست ببینند. امروز شاید یکی از تیم‌های باشگاهی ما یک پای قهرمانی آسیا باشد، ولی نباید خودمان را گول بزنیم که سطح فنی فوتبال‌مان پیشرفت کرده است. و بدون تعارف هنوز رقیبان آسیایی از ما خیلی جلوتر هستند. فوتبال ما نه‌تنها در بعد فنی که در بحث ساختاری دچار اشکالات زیادی است و هنوز با کلک و دروغ از ای اف سی برای باشگاه‌های‌مان صدور مجوز حرفه‌ای می‌گیریم که بخش زیادی از این اتفاق ناشی از وضعیت بد اقتصادی فوتبال ماست؛ فوتبالی که همه از کنارش به نوا می‌رسند، غیر از باشگاه‌ها.  ازیک‌طرف صداوسیما حق باشگاه‌ها را بابت پخش تلویزیونی مسابقات نمی‌دهد و از سوی دیگر سازمان لیگ مثل آب خوردن سهم باشگاه‌ها را از تبلیغات محیطی بالا می‌کشد و همه‌ساله باشگاه به خاطر این مسایل با سازمان لیگ کشمکش دارند و سازمان لیگ همیشه طوری برخورد که باشگاه‌ها نه‌تنها به درآمدشان نرسیده‌اند که  چیزی هم بدهکار شده‌اند. به‌طور مثال هر بار پرسپولیس سهم خود از درآمدهای تبلیغات محیطی را خواستار شد با این جواب رو به رو شده بود که این باشگاه از سازمان لیگ طلبی ندارد و به آن‌ها بدهکار است! که جالب است بدانید بخشی از این بدهی، بابت جریمه‌هایی بوده که کمیته انضباطی برای باشگاه در نظر گرفته است.

در فصلی که گذشت چند نمونه آن را خودتان دید که شجاع خلیل زاده را چطور با استناد به یک عکس و با وجود گزارش داور مبنی بر اینکه توهینی از جانب این بازیکن ندیده است محروم کردند علیرضا بیرانوند و  فرشاد احمدزاده و کالدرون هم که هرکدام به دلایلی جریمه و محروم شدند.  صرف‌نظر از جریمه‌های انضباطی چند سالی هم هست که تیم‌ها را به دلیل تأخیر در ورود به زمین جریمه می‌کنند و جوری شده که در این فوتبال دست از پا خطا کنی، میلیونی جریمه می‌شوی. با وجود همه این مسایل ، فدراسیون فوتبال بر این باور است که لیگ در بهترین شکل برگزار می‌شود. و از آن جالب‌تر که حیدر بهاروند می‌گوید به تیم‌هایی که در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کنند نگاه ملی دارند. که اگر واقعاً این‌طور بود، امروز به درخواست سرمربی پرسپولیس برای تعویق لیگ توجه می‌شد، نه اینکه نماینده شایسته فوتبال ایران بعدازآن همه خستگی ، بدون نفرات ملی پوش اش خود را آماده فصل جدید کند. سازمان لیگ حتی با درخواست باشگاه‌های لیگی موافقت کرد و مسابقات را به تعویق انداخت، ولی برنامه لیگ برتر قرار است طبق برنامه ادامه پیدا کند.

البته که این رفتارها مسبوق به سابقه است و محبت‌های سازمان لیگ همیشه شامل حال پرسپولیس شده است. چند فصل قبل هم که پرسپولیس به فینال آسیا راه یافت، ۳ بازی عقب‌افتاده داشت که باید آن‌ها را به انجام می‌رساند. آن زمان پنجره پرسپولیس بسته بود و مسوولان تیم برای اینکه بازی‌های آن‌ها به‌صورت فشرده برگزار می‌شود درخواست کردند که دیدارهای عقب‌افتاده آن‌ها با پیکان، ذوب‌آهن و سپاهان در نیم‌فصل دوم برگزار شود اما سازمان لیگ مخالفت کرد و اعلام داشت باید بازی‌های پرسپولیس قبل از آغاز نیم‌فصل دوم و بدون بازیکنان جدید این تیم برگزار شود تا عدالت بین تیم‌های حاضر در لیگ برقرارشده باشد که تا به اینجا می‌توان حق را به سازمان لیگ داد. ولی موضوع قابل‌بحث این بود که سازمان لیگ بازی پرسپولیس در فیفا دی که هیچ بازی رسمی در سطح ملی و چه باشگاهی برگزار نمی‌شود، بدون بازیکنان ملی‌پوش خود به مصاف پیکان رفت.  و جالب‌تر اینکه بر اساس قانون خود سازمان لیگ تیمی که ۳ بازیکن در اردوی تیم ملی داشته باشد می‌توانست درخواست لغو بازی‌اش را بدهد. و ۲ بازی دیگر پرسپولیس هم‌ پشت سر هم برگزار شد. یعنی آن‌ها اول  مقابل ذوب بازی کردند و چند روز بعد با دیگر نماینده اصفهان. در نظر هم بگیرید که پرسپولیس در آن مقطع چند بازیکن خود را به خاطر مصدومیت نداشت و با ۱۳ بازیکن هم‌زمان در لیگ و آسیا بازی می‌کرد. و اگر به خاطر داشته باشید حتی ۵ روز قبل از سفر به قطر برای انجام بازی نیمه‌نهایی در تهران مقابل استقلال بازی کرده بود. پرسپولیس در یک چنین شرایطی فینالیست شد. در دوره قبل که تیم پرسپولیس حذف شد، با قرعه نامناسبی رو به رو بود و هر ۴ روز یک‌بار در لیگ و آسیا به میدان می‌رفت. به‌طوری‌که پرسپولیس ۴ روز بعد از آخرین بازی خود در لیگ برتر به مصاف السد رفت و بعد از این بازی در نیمه‌نهایی حذفی با سپاهان بازی کرد. اگر کرونا شیوع نمی‌گرفت پرسپولیس همچنان باید درگیر و دار سفر و مسابقه در ایران و کشورهای دیگر می‌شد، گرچه که در این دوره هم‌ بازی‌ها پشت سر هم برگزار شد، اما حداقل حسن اش این بود که بازی‌های لیگ با مسابقات آسیایی تداخل پیدا نکرد تا شاهد برنامه‌ریزی عجیب سازمان لیگ باشیم.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --