شاه محمدی: آقایان پرسپولیس را پله کرده‌اند

0

بعد از حذف پرسپولیس از آسیا، خیلی‌‌‌‌ها کری خواندند و گفتند این تیم تمام شده، درحالیکه آن بازی برای شاگردان یحیی گل‌محمدی به گذشته پیوسته و حالا دیگر لیگ مسابقه پیش روست.

پرسپولیس در هفته اول لیگ‌برتر با فولادی بازی کرد که در فصل قبل یکی از مدعیان بود. تیمی که در نیمه اول نتوانست کاری از پیش ببرد، در نیمه دوم خیلی خوب کار کرد و به ۳ گل رسید تا گام اول را محکم برداشته باشد. سرخپوشان این هفته در تهران پذیرای نساجی خواهند بود. این در حالی است که انتقادات از اسکوچیچ همچنان ادامه دارد و این تیم هم خودش را برای دور برگشت مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی و بازی با لبنان و سوریه آماده می‌کند که ۲۰ و ۲۵ آبان در بیروت و اردن برگزار می‌شود. در خصوص اتفاقات اخیر و عملکرد سرخپوشان در ۲ میدان آسیایی و لیگ‌برتر با جمشید شاه محمدی پیشکسوت پرسپولیس گفت و گویی داشتیم. صحبت‌‌‌‌‌های بازیکن سابق قرمز‌پوشان با روزنامه پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

اول از حذف پرسپولیس صحبت کنیم و بعد برسیم به برد این تیم مقابل فولاد. از شکست غیرمنتظره سه بر صفر در ریاض تا برد ۳ بر یک در اهواز.
به نظرم ما با تیم فوق‌العاده خیلی قوی و خوبی روبه رو شدیم. الهلال در همه چیز از ما بهتر بود. امکاناتی که آنها دارند اصلا با ما قابل قیاس نیست. با تیرکمان نمی‌‌شود جلوی تانک ایستاد، برد حق آنها بود.

جدای از این تفاوت‌ها، پرسپولیس هم تیم همیشگی نبود که اگر بود اختلاف دو تیم سه گل نبود.
یکی هم اینکه بازیکنان جدید پرسپولیس هنوز با تیم جفت و جور نشدند. به خصوص خط هافبک مان که این بازی نشان داد خیلی ضعیف هستیم. البته که من هم نظرم این است نتیجه ۳ هیچ زیاد بود، پرسپولیس نهایتا باید یک هیچ می‌باخت، ولی خب باخت پرگلی رقم خورد و دریافت ۳ گل برای تیم نایب قهرمان آسیا سنگین بود.

جدای از همه مباحثی که در مورد امکانات ۲ باشگاه وجود دارد، پرسپولیسی‌‌‌‌ها در این بازی سنگین بودند، حالا بحث روحی روانی عاملش بود یا هر چیز دیگری. شما اینطور فکر نمی‌‌کنید؟
این را نمی‌‌دانم که سنگین بودند یا نه، مربیان بهتر از ما می‌دانند، اما من فکر می‌کنم از نظر روحی روانی هم ایراد داشتند، چه کسی مسئول مسائل روحی و روانی آنهاست؟ باشگاه. باشگاهی که مدیرعامل و پول دهی اش معلوم نیست، در و پنجره‌اش بسته است، خب طبیعی است که بازیکن از نظر روحی خراب می‌شود.

این سوال همیشه در مورد همه تیم‌‌‌‌‌های ایرانی که در چنین سطحی بازی می‌کنند، وجود دارد، اصلا برای چه باید ببرند؟
اگر ببرند فوتبال می‌رود زیر سوال، شما امروز مصاحبه ات را تایپ می‌کنی، اگر قرار باشد با مداد بنویسی که برگشته‌ای به ۱۰۰ سال قبل. آنها از ما جلوترند، فوتبال‌شان نه، اما از نظر سخت افزاری خیلی از ما فاصله گرفته‌اند و این اختلاف وحشتناک است. آنجا در هر باشگاه شان ۱۰ زمین فوتبال پیدا می‌شود، اینجا شما یک زمین چمن پیدا نمی‌‌کنی. همان زمین به درد نخور را هم باید پول هنگفتی بابت اجاره اش بدهی، خب زمین نباشد چه کاری می‌شود انجام داد. فوتبال ما صاحب ندارد. باشگاه‌‌‌‌ها مشکلات ساختاری دارند، اگر تیم صدمه می‌بیند باشگاه ایراد دارد، وگرنه اینها همان‌‌‌‌‌هایی هستند که سال قبل نایب قهرمان آسیا شدند. باشگاه آدم کاربلد نمی‌‌آورد چابلوس می‌خواهد. آدم‌‌‌‌‌های سیاسی اینجا را پله کردند و بعد از آنکه مطرح شدند، به جایی که می‌خواهند می‌روند.

و بازی با فولاد چطور بود؟
نیمه اول اصلا خوب نبود، همانطور که گفتم ضعف هافبک‌‌‌‌ها خیلی مشهود بود و خیلی زیاد توپ لو میدادیم ولی با صحبت‌‌‌‌‌هایی که بین دو نیمه توسط کادرفنی انجام شد، بچه‌‌‌‌ها برگشتند به حالت عادی. شما یک بازیکنی را از دست می‌دهی باید بهتر از او بیاوری. تیم احمد نوراللهی را از دست داده که درجا بازی می‌کند. اسم نمی‌‌آورم اما در خط هافبک ضعیفیم. البته که در نیمه دوم بازی با فولاد خوب بودیم.

فولاد تیمِ مدعی سال گذشته بود؟
نکونام تیم خوبی ساخته بود، آنها سال گذشته واقعا مدعی بودند، هر تیمی که خوب کار کند مطمئن باش سال بعدش مربی را عوض می‌کنند. اینها یک سری مربی فدراسیونی هستند که باید باشند، فدراسیون هر کسی را می‌گوید، آنها باید تیم داشته باشند. درست است که جواد نکونام استقلالی است، ولی داشت در فولاد خوب کار می‌کرد، یکدفعه ردش می‌کنند برود. من این فولاد را خوب ندیدم.

بازی بعدی پرسپولیس با نساجی است، در تهران.
همین روندی که در نیمه دوم بازی با فولاد را ادامه دهند باز پرسپولیس امید اول قهرمانی است.

بقیه تیم‌‌‌‌ها را هم دیدید؟
دیدم، گل گهر از نظر مهره‌ای خوب است، سپاهان هم خوب بود. بقیه معمولی هستند.

تیم‌ملی ظاهرا باوجود بردهایی که تا اینجا داشته اما خیلی فضای آرامی ندارد. پست مهدی طارمی این را نشان داد.
از نظر فوتبالی هیچی نمی‌‌توانم بگویم چون تیم دارد می‌برد و اگر بگوییم ضعیفند خودمان را زیر سوال برده ایم. اما یک مسئله وجود دارد و آن اینکه باز هم ترکیب تیم‌ملی را آنهایی تشکیل می‌دهند که در خارج از کشور بازی می‌کنند. پس لیگ را تعطیل کنند و فقط همانها بازی کنند، قلی‌زاده چه کار مثبتی برای تیم ما کرده که همیشه در ترکیب اصلی است؟ آن وقت اسکوچیچ بازیکن پرسپولیس را روی نیمکت نشانده و خرابش کرده و بعد تحویل پرسپولیس داده است. ترابی را دیدیم که مقابل الهلال کارایی نداشت. او که در لیگ خوب بازی می‌کند، بیرون از ایران هم بوده، چرا باید روی نیمکت تیم‌ملی بنشیند؟ شما اول این بچه‌‌‌‌‌هایی که در لیگ خوب بازی کردند را بازی بده و بعد اگر از بین اینها در یک پست خوب پیدا نکردی سراغ لژیونرها برو. این نمی‌‌شود که تا لژیونر نشوند در تیم‌ملی به آنها بازی نرسد.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --