شاه‌محمدی: ۲ بازیکن را اصلا در سطح تیم‌ملی ندیدم

0

پرسپولیس عصر امروز (یکشنبه) در سوپر جام مقابل تراکتورسازی قرار می‌گیرد و در مصاف با تیم تبریزی، وحید امیری و کمال کامیابی نیا را در اختیار ندارند.

این سوغات تیم‌ملی و بازی‌های فشرده‌اش برای تیمی است که بیشترین ملی‌پوش را در منامه داشت و از آن‌سو، فشرده‌ترین بازی‌ها از سوی سازمان لیگ برایش تدارک دیده شده است. آن‌هم در شرایطی که سپاهان شانه‌به‌شانه سرخپوشان در لیگ برتر در حال حرکت است، جمشید شاه‌محمدی پیشکسوت پرسپولیس معتقد است می‌خواهند تیم اصفهانی را قهرمان لیگ کنند و خیلی‌ها از اینکه هرسال قرمزها جام را بالای سر می‌برند به ستوه آمده است.
گفت‌وگوی خبرنگار روزنامه پرسپولیس با جمشید شاه‌محمدی را در زیر می‌خوانید:


-پرسپولیس امروز باید با تراکتور بازی کند. نتیجه را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
خب معلوم است که پرسپولیس می‌برد، خیلی ساده هست، هیچ‌کدام این‌ها به نظر من تیم نیستند. شاید اتفاقات عجیب‌وغریب بیافتد ولی پرسپولیس هم در لیگ و هم در لیگ قهرمانان نشان داد که از همه بهتر است. آمادگی بچه‌های ما در تیم‌ملی هم خیلی خوب بود.
-اما در خبرها آمد که وحید امیری و کمال کامیابی نیا به خاطر مصدومیت در تیم‌ملی، سوپر جام را از دست داده‌اند.
زیاد مهم نیست چون بازیکنانی هستند که جایگزین این ۲ نفر باشند. من فکر می‌کنم آن‌هایی که جای این ۲ نفر را می‌گیرند، قوی ظاهر خواهند شد.
-تراکتور را چطور می‌بینید؟
فراز و نشیب زیادی در این فصل داشته، چند بار مربی عوض کرده و بازیکنانش سن و سال‌شان بالاست. بعد تیمی که بازیکنان خیلی مدعی داشته باشد، نتیجه نمی‌گیرد. این‌ها یک مقدار مشکلات این‌طوری دارند. البته خطیبی پسر خوبی است، اگر از اول خودش تیم را می‌بست بهتر نتیجه می‌گرفت، فرد دیگری تیم را بسته و خطیبی داده، او دیگر کاری نمی‌تواند بکند. مگر آنکه اصلی‌ها را کنار بگذارد که این هم برایش مشکل‌ساز می‌شود.
-خطیبی با آلومینیوم پرسپولیس را در نیم‌فصل اول برد.
حسین پسر خوبی است، از قبل خودش و برادرش را می‌شناسم، کاربلدند. اما آن‌قدر آنجا تعویضی داشتند تا او بیاید بفهمد که در تیمش چه خبر است، شاید خودش را هم عوض کرده باشند.
-پرسپولیس به‌شدت به برنامه‌ریزی سازمان لیگ اعتراض دارد.
صد درصد می‌تواند اعتراض کند چون پرسپولیس هم در لیگ، هم جام حذفی و هم لیگ قهرمانان آسیا بازی می‌کند و تازه کلی هم ملی‌پوش دارد. در این مدت همه در مسافرت و بازی بودند و خسته هستند. فدراسیون باید این را بفهمد اما آن‌ها فقط می‌خواهند بازی برگزار کنند که بگویند فلان مسابقه را تمام کردیم. نه دنبال کیفیت هستند و نه برای باشگاه و بازیکن ارزش قائلند. این بچه‌ها به خاطر این فشردگی بازی‌ها مصدوم شوند، ممکن است اصلا دوره بازی‌شان تمام شود. فوتبال زندگی آن‌هاست و یک مصدومیت سنگین می‌تواند کل زندگی‌شان را تحت‌الشعاع قرار دهد. ما باید به دنبال لیگ پویا باشیم و سطح کیفی کار را بالا ببریم نه اینکه فقط بازی برگزار کنیم. این‌ها فقط دنبال رزومه سازی هستند.
-چه اتفاقی می‌افتاد اگر الان اصلا بازی را برگزار نمی‌کردند؟
اصلا سوپر جام را مثل چند سال پیش برگزار نمی‌کردند، یا می‌گذاشتند برای یکی، دو ماه دیگر، مثلا بعد ازآخرین بازی لیگ. اتفاقی نمی‌افتاد.
-اعتراض پرسپولیس هم به همین است، سپاهان راحت کارش را در لیگ برتر دنبال می‌کند، پرسپولیس با این اندازه ملی‌پوش و با این فشردگی باید به مصاف حریفان برود و این قطعا روی عملکردش تاثیر می گذارد.
کاملا درست می‌گویند، من فکر می‌کنم می‌خواهند هر جوری شده سپاهان را قهرمان کنند. از بس پرسپولیس کاپ را بالابرده به‌ آن‌ها برخورده ولی امسال هم پرسپولیس هم قهرمان لیگ، هم حذفی و هم سوپر جام خواهد شد.
-در لیگ قهرمانان آسیا چطور، امید به قهرمانی ندارید؟

من خودم در پرسپولیس بازی کردم. الآن‌هم این تیم خیلی تیم خوبی است که کادر فنی خوبی هم دارد. ازنظر مدیریتی کاری ندارم چون کار مدیر آوردن پول است. آن‌قدر این تیم بدهی دارد که هرچقدر هم پول بیاورند، باز پرونده‌ها تمام نمی‌شود. در حالت طبیعی، پرسپولیس یکی از ۳ تیم اول آسیاست این را نمی‌شود کتمان کرد، ولی مساله این است که در فینال به تیم‌های شرق آسیا می‌خوریم و آن‌ها از هر لحاظ بالاتر از ما هستند. ما یک چمن خوب نداریم، یک آزادی را داریم که همه بازی‌ها آنجا برگزار می‌شد. پرسپولیس به‌عنوان تیم اول ایران یک استادیوم اختصاصی ندارد، ما هیچی نداریم. برای ۴ تا دروازه متحرک باید خداتومان پول بدهیم.

-پرسپولیس و استقلال در جام حذفی هم به‌هم‌خورده‌اند. بعد از شکستی که آبی‌ها در دربی قبلی خوردند، این بار شرایط چطور است؟

من باز فکر می‌کنم پرسپولیس ببرد چون نفراتش از آن‌ها بهتر است و هم اینکه انگیزه بیشتری دارد.  البته استقلال خط حمله خوبی دارد اما خط دفاعی و هافبک‌هایش ضعیف‌تر از پرسپولیس هستند.
-هنوز حرف‌وحدیث بازی قبلی تمام نشده که باید دوباره رودرروی هم قرار بگیرند.
کار خداست، تکلیف این‌ها را چند سال است مشخص می‌کنیم.
-تیم‌ملی در منامه به مرحله بعدی صعود کرد، تیم را چطور ارزیابی کردید؟
بچه‌ها انگیزه بالایی داشتند و خوب بازی کردند. البته یکی، دوتا را اصلا در اندازه تیم‌ملی ندیدم.
-اسم می‌برید؟
یکی جهانبخش که نمی‌دانم چرا باید بازی می‌کرد. قائدی باید به‌جای او بازی می‌کرد. حالا چون جهانبخش بیرون از ایران بازی می‌کند و زبانش بهتر است که دلیل نمی‌شود در زمین باشد. این تیم، تیم ۸۰ میلیون ایرانی است و باید برای خودش بازی نکند، بلکه برای تیم کشورش بازی کند. یک سری بچه‌ها فقط خودشان را نشان می‌دادند. از بازی قلی زاده هم زیاد خوشم نیامد، می‌توانست از استقلال وریا غفوری را بردارد تا صادق محرمی را جلوتر بازی دهد. قلی زاده بیشتر می‌خواست بازی خودش را نشان دهد و در خدمت تیم نبود، البته تکنیکش خوب است.

-صحبت از کنار گذاشتن اسکوچیچ و آوردن مربی جدید است. موافق چنین تصمیمی هستید؟
نسبت به بازیکنان ما شاید کوچک‌تر باشد، ما الان ۱۳-۱۴ بازیکن خوب داریم که بیرون از ایران بازی می‌کنند. خوب است مربی بزرگ مثل کیروش بیاورند که بازیکن حساب کارش را بداند. زمان ما علی پروین که روی نیمکت می‌نشست با بقیه تفاوت داشت ما به خاطر علی آقا ۲۰ دقیقه بیشتر می‌دویدیم.

-مربی‌ای مثل کیروش یا ویلموتس هم همان داستان‌هایی را دارد که دیدیم. تجربه نشان داده بلد نیستیم قرارداد بین‌المللی بنویسیم.

اگر قرار است سرمان کلاه برود که هیچ، ولی دلیل هم ندارد از جهان سوم و کرواسی مربی بیاوریم، آن‌ها بدن‌های فوتبال ما را درست کردند، حالا باید یکی از فرانسه، برزیل یا آلمان بیایند تا فکر بازیکنان ما را تغییر دهند. البته این هم پول زیادی می‌خواهد، مربی در حد اسکوچیچ در بین مربیان داخلی‌مان کم نداریم، دایی، قلعه‌نویی یا یحیی. پول چرا برود در جیب خارجی‌ها. البته اسکوچیچ هم ازنظر عملکردی در تیم‌ملی و باشگاهی بد نبوده ولی چرا خارجی‌ها دلارها را به خانه ببرند. این پول بماند در همین مملکت، چون ما ۳۰۰ سال دیگر هم قهرمان جام جهانی نمی‌شویم، این پول را لااقل خرج آبادانی فوتبال‌مان کنیم.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --