شافعی: سپاهان حریف خطرناکی است

0

مرضیه دارابی – خبرنگار:‌ پرسپولیس حساس‌ترین بازی لیگ امسالش را در شرایطی در پیش دارد که تیم بلافاصله بعد از بازگشت از هند بار دیگر به قرنطینه رفته است.

به لطف AFC میزبانی رقابت‌ها به کشوری داده شد که این روزها آمار مرگ و میرش با ویروس کرونا از روزانه دو هزار نفر هم گذشته است و حالا این موضوع قهرمان ۴ ساله اخیر فوتبال ایران را هم با دردسرهای زیادی مواجه کرده است. قرنطینه کردن پرسپولیسی‌ها موضوعی نیست که با مخالفت کسی مواجه شود، اما اینکه تنها این وسط سرخپوشان اسیر یک کار نمادین شوند و از این محل لطمه بخورند، موضوع محل اعتراض است. یحیی گل محمدی در مصاحبه اخیرش به نکات جالبی در مورد نحوه قرنطینه تیم بعد از بازگشت از هند اشاره کرده که به نظر می‌رسد برنامه تدوین شده‌ای که پیش روی قرمزپوشان قرار داده شده و از آنها خواسته‌اند که بلافاصله بعد از اتمام قرنطینه به مصاف اصلی‌ترین رقیب خود بروند، موضوع شک و شبهه‌داری است. باید منتظر ماند و دید اعتراض باشگاه به این موضوعات چه نتیجه‌ای در پی دارد، در عین حال که همه باید بیش از پیش به تیمی که عزم خود را این بار برای قهرمانی آسیا جزم کرده، امیدوار باشیم. محمود شافعی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه پرسپولیس نکات جالبی را مطرح کرد. صحبت‌های او در خصوص وضعیت فعلی تیم را در زیر می‌خوانید:

-پرسپولیس با ۱۵ امتیاز به عنوان تیم اول به مرحله حذفی صعود کرد. در مجموع عملکرد تیم یحیی گل محمدی را در هند چطور دیدید؟

با توجه به بازی‌ها و روند رو به رشدی که پرسپولیس از قبل داشت، تیم با آمادگی ذهنی کاملی به هند رفت و در مسابقات حضور پیدا کرد. ضمن اینکه در این تورنمنت علیرغم شرایط سختی که به خاطر این بیماری و موقعیت آب و هوایی میزبان وجود داشت، تفکر مربی و بازیکن به شکل خوبی با هم تلفیق شد و چیدمان بازیکنان در این ۶ بازی خیلی خوب بود و کادرفنی تلاش کرد تیم به بی‌انگیزگی دچار نشود. اینکه تیم با این اقتدار بالا آمد، نشان‌دهنده این است که پرسپولیس عزم خودش را برای قهرمانی آسیا جزم کرده و شرایطش از دفعات قبل بهتر است.

-چه چیزی باعث می‌شود که شرایط امسال تیم را بهتر از دوره گذشته بدانید؟

با تجربه ۴ بار حضور در مسابقات باشگاهی آسیا که خودم دارم این حرف را می‌گویم. داشتنن تفکر قهرمانی خیلی در کسب نتیجه اهمیت دارد. این تاکتیک و تفکر تیمی است که یک تیم را به مرحله پایانی می‌رساند، این تیمی که یحیی چیده، تا حدود زیادی آماده قهرمانی است. من تفکر قهرمان شدن را امسال در این تیم می‌بینم، سالی که امیدوارم بدون حوادث غیرمترقبه به پایان برسد. پرسپولیس شایسته قهرمانی است.

محمود شافعی در گفت و گو با پیروزی: با ۶۰ هزار تومان پرسپولیس را قهرمان لیگ کردم

-این صحبت‌ها را در دوره قبلی هم می‌شنیدیم اما درنهایت قهرمان نشدیم.

تیم پارسال هم باید قهرمان می‌شد اما عملا ۴ مهره تاثیرگذار را در آستانه فینال از دست دادیم. نداشتن این تعداد بازیکن کلیدی از یک طرف و افت شدید روحیه بقیه بازیکنان از طرف دیگر روی نتیجه خیلی تاثیر گذاشت. ضمن اینکه ما روی یک اتفاق فینال را از دست دادیم، اگر خطای هند شیری نبود شک نکنید پرسپولیس بازی را درمی‌آورد. ولی امسال هم انگیزه هست هم تیم شرایط فوق‌العاده‌ای دارد. این نظم تاکتیکی عالی است.

-بهترین بازیکن تیم را در این مرحله چه کسی دیدید؟

کامل‌ترین بازیکن از نظر نظم تاکتیکی و فنی به نظر من احسان پهلوان بود هرچند که خیلی هم به چشم نیامد.

-وضعیت دیگر گروه‌ها و تیم‌هایشان چطور بود؟

بازی‌های النصر را خیلی زیبا دیدم، هم از لحاظ فنی وهم نظم تاکتیکی تیم خوبی بود. بازی آخر را هم با اقتدار برد و صعود کرد.

-دیگر تیم‌های ایرانی چطور بودند؟

غیراز پرسپولیس که با اقتدار صعود کرد، فولاد فوق‌العاده بود، ناداوری بعضا یقه فولاد را گرفت و آنها تجربه لازم را نداشتند، وگرنه لایق صعود بودند. استقلال نوسان زیاد دارد، که این هم یک مقدار به تفکر مجیدی برمی‌گردد و یک مقدار هم به اینکه مهره‌های لازم را در خط دفاعی ندارد. این تیم صلابت لازم را ندارد.

-یک صحبتی عزیزی خادم بعد از مشخص شدن تیم‌های ایرانی صعود کرده به مرحله بعدی مطرح کرد، که به نظر جالب بود. او در بیانیه‌ای گفته «از ابزار دیپلماسی بهره بردیم و با سفارتخانه‌ها در تعامل بودیم تا نمایندگان ایران خارج از زمین بازنده نباشند.» آنها واقعا چه نقشی در این میان داشتند؟

به نظرم او یک مقدار خودش را زود می‌سوزاند، آن هم در شرایطی که هنوز پست کنفدراسیونی ندارد. نمایندگان قبلی ما در AFC تاج و کفاشیان بودند که از آنها هم چیزی برای ما درنیامد. ما عملا نیروی فعال در کنفدراسیون فوتبال آسیا نداریم. ضمن اینکه عزیزی خادم هنوز به امور تیم ملی نرسیده، چطور رسیده به باشگاهی؟ در مورد تیم ملی هم نتوانسته کاری از پیش ببرد، ساحلی‌مان حذف شده و تیم ملی بزرگسالانمان باید در بحرین بازی کند، به نظر من عزیزی خادم باید مدیرانه‌تر صحبت کند.

-پرسپولیس این هفته با رقابت با اصلی‌ترین حریفش باید به لیگ برگردد.

اولا پرسپولیس از شادی این صعود باید خارج شود. مسابقات گروهی تمام شد. با این ذهنیت که ۴ تا زدیم، دو تا زدیم، نباید به لیگ برگردیم، حالا باید تمرکز تیم روی لیگ باشد. اینجا یک رقیب خطرناک به اسم سپاهان داریم. همه فکر و ذکرشان را باید معطوف به لیگ کنند، ضمن اینکه زحمات مدیریت پرسپولیس، سمیعی و شکوری هم کاملا هویداست. کادرفنی و بازیکنان هم دارند خوب عمل می‌کنند.

-در روزهایی که همه از قهرمانی دوباره صحبت می‌کنند به نکته خوبی اشاره کردید، سپاهان شانه به شانه پرسپولیس آمده.

اصلا این قهرمانی راحت نیست، تیم روزهای سختی را در لیگ خواهد داشت. باید از این قالب که به دو فینال قهرمانی آسیا صعود کرده‌اند و قهرمان ایران بوده‌اند، خارج شوند و خود را در جلد لیگ و جام حذفی قرار دهند. سپاهان اصلا حریف راحتی نیست. باید به همه رقبا احترام گذاشت. جام حذفی هم جام شگفتی‌هاست، باید به هوش باشیم.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --