سیدجلال، کاپیتانی برای تمام فصول

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: با وجود تمامی برنامه‌ها و توانایی‌های تهاجمی ۲تیم پرسپولیس و الوحده، شاید جالب باشد که بدانید تک گل این دیدار را یک مدافع وسط ۳۹ساله به ثمر رساند. البته سیدجلال حسینی پیش از این نیز سابقه گلزنی در لیگ قهرمانان آسیا را داشت و تک گل تیمش مقابل الوحده را نیز با یک حرکت و ضربه خوب به ثمر رساند. این جملاتی است که سایت اف سی در تمجید از کاپیتان پرافتخار پرسپولیس نوشته است.
به نظر می‌رسد گلزنی یک مدافع در این سن و سال، کارشناسان AFC را شگفت‌زده کرده باشد، اما این اتفاق نه‌تنها علاقه‌مندان و کارشناسان ایرانی را غافلگیر نکرد که قابل پیش‌بینی می‌آمد و حتی خیلی‌ها از سیدجلال انتظار گلزنی داشتند. بله، درست شنیدید از سیدجلال. به هرحال او بعد از نوراللهی بهترین گلزن پرسپولیس است و چند گل ۳امتیازی برای تیمش به ثمر رسانده است.
این مدافع باتجربه که گلزنی را از هفته چهارم و بازی با شهرخودرو شروع کرد و در ادامه توانسته بود دروازه تیم‌های مس، تراکتور و سایپا را باز کند، با گلزنی‌های خود تا به این‌جا ۹امتیاز را به تنهایی برای پرسپولیس در لیگ برتر به ارمغان آورده است. سیدجلال در ادامه درخشش خود در این فصل توانست دروازه تیم الوحده امارات را در دور جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باز کند تا همچنان نقش ویژه‌ای در موفقیت‌های تیمش داشته باشد. در نظرسنجی که سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره انتخاب بهترین گل هفته اول مرحله گروهی لیگ قهرمانان در منطقه غرب در نظر گرفته بود، این گل سیدجلال حسینی با کسب ۴۴درصد به‌عنوان بهترین گل هفته انتخاب شد.
جالب این‌جاست که در فصول گذشته به ندرت کسی کاپیتان را در نقش گلزن دیده بود؛ به طوری که هیچ‌وقت تعداد گل‌هایش از ۲فراتر نرفته بود و سیدجلال در مجموع ۶سالی که پیراهن پرسپولیس را بر تن داشت تنها ۴گل زده بود اما تا به این‌جای فصل۴گل را در مجموع ۲۱مسابقه‌ای که سپری شده است برجای گذاشته و با فرم بالای آمادگی که از خودش نشان داده است این پتانسیل را دارد که بتواند در ادامه فصل به تعداد گل‌هایش اضافه کند.
اما چه اتفاقی افتاده که سیدجلال حسینی در ۳۹سالگی تبدیل به یک مدافع گلزن می‌شود و از قالب آن بازیکنی که خود را محدود به دفاع از دروازه کرده بود خارج کرده است؟ بخش زیادی از این موضوع شاید به تغییر سبک بازی پرسپولیس بر گردد و آزادی عمل و اختیاراتی که کادرفنی به مدافعان داده است. اگر به آرایش بازیکنان در زمین توجه کرده باشید مدافعان پرسپولیس رو به جلو بازی می‌زنند. بازی‌سازی از خط دفاع شروع شده و مدافعان در مواقع حمله به خط‌هافبک کمک کنند. به طور مثال روی گلی که سیدجلال به الوحده زد این بازیکن تا پشت محوطه جریمه حریف نفوذ کرده و توانست با یک شوت از راه دور دروازه حریف را باز کند. حتی پیش از این گل، دیگر مدافع پرسپولیس شانس این را داشت که دروازه حریف را باز کند و چه بسا اگر کنعانی‌زادگان کمی خوش شانس تر بود می‌توانست در این میدان آسیایی گل بزند که این نشان از تهاجمی بودن سبک بازی پرسپولیس دارد.
نکته قابل توجه این‌جاست مشارکت سیدجلال و دیگر مدافعان در کارهای تهاجمی نه تنها لطمه‌ای به خط دفاع پرسپولیس نزده است که شاهدیم این بازیکن مثل همیشه با همان قدرت رهبری بی‌نظیر خود به خط دفاع تیم سر و سامان داده است و با وجود این‌که این تیم در فصل جاری با کمبود مدافع روبه‌رو بوده است حتی بازیکنانی که تخصص بازی در این پست را هم نداشتند در کنار سیدجلال توانستند کم نقص نشان دهند، تا جایی که پرسپولیس در این فصل کمترین گل خورده را در میان همه تیم‌ها دارد.
البته سیدجلال پیشتر ثابت کرده بود که بازیکن متفاوتی است و ارزش‌های والای خود را به رخ کشیده بود. کسی که می‌تواند با سایپا بی‌ستاره ۲فصل پیاپی عنوان مدافع برتر سال را از چنگ مدافعان نامدار و ملی‌پوش تیم‌های مطرح در بیاورد و آن‌چنان باثبات باشد که رکوردار بازی در لیگ شود و پرافتخارترین بازیکن لقب بگیرد قطعا یک بازیکن معمولی نیست و رسیدن به این موفقیت‌ها نیاز به استعداد و تلاش زیادی دارد.
۴قهرمانی با پرسپولیس، ۳قهرمانی با سپاهان و یک قهرمانی با سایپا در لیگ برتر از سیدجلال بازیکنی دست نیافتنی ساخته است. مدافعی که علاوه بر اینها یک حذفی و ۳قهرمانی در سوپرجام را در ویترین افتخاراتش دارد و تنها مدافع تاریخ لیگ است که ۲بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا می‌رسد. اگر حضور در جام‌جهانی، جام‌ملت‌ها و آن ۱۱۵بازی با پیراهن ملی را هم به کارنامه سیدجلال اضافه کنیم می‌توان گفت هیچ تورنمنت معتبری نمانده که این مدافع در طی دوران بازیگری‌اش در آن شرکت نکرده باشد و تنها چیزی که می‌تواند ویترین افتخارات کاپیتان پرسپولیس را تکمیل کند کاپ قهرمانی آسیاست که ۲بار سیدجلال تا آستانه لمس آن پیش رفت اما هر بار بنا به دلایلی از رسیدن به آن ناکام ماند. تردیدی نیست که پرسپولیس و سیدجلال سزاوار و برازنده چنین افتخاری هستند و با آمادگی و انگیزه‌ای که از این بازیکن و همبازیانش شاهد هستیم کسب این افتخار دور از دسترس نیست.البته این تنها ماموریت مهم کاپیتان در این فصل نیست و سیدجلال علاوه بر این‌که باید با تیم‌های قدرتمند آسیایی بر سر قهرمانی رقابت کند، باید برای فتح پنجمین جام پیاپی در لیگ برتر تلاش کند و شانس خود را برای قهرمانی در جام حذفی محک بزند. با این همه مسوولیت، عجیب نیست که او یک تنه جور گل نزنی مهاجمان را به دوش می‌کشد و در هر بازی برای تیمش سنگ تمام می‌گذارد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --