روز سربلندی هواداران

0

میلاد اعظمی – خبرنگار:  از اواخر ۲ هفته پیش بود که باشگاه پرسپولیس با اعلام یک شماره کارت و یک کد دستوری از هواداران درخواست کرد تا با واریز مبلغی به کمک باشگاه بیایند. مساله‌ای که با استقبال طیف عظیمی از هواداران پرسپولیس مواجه شد و مبلغ خوبی هم ظرف سه، چهار روز اول جمع شد. شنبه شب گذشته با اعلام باشگاه پرسپولیس و بعد از ۳،۴ روز نزدیک به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان کمک هواداری جمع شد که برای مدت سه، چهار روز یک رکورد محسوب می‌شود. اینکه هواداران پرسپولیس توانستند ظرف چند روز چنین مبلغی را به حساب باشگاه واریز کنند نشان از این است که آنها به این طرح و به این موضوع اعتماد داشتند. با ادامه این روند حالا مبلغ جمع‌آوری شده به بیش از ۲ میلیارد تومان رسیده که مبلغ بی‌نظیری هست. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا طرح کمک گرفتن مالی از هواداران پرسپولیس را کاملا موشکافانه بررسی کنیم.
نفس گرفتن پول از هواداران خوب است؟
سوال و مساله اصلی در این خصوص این است که آیا نفس گرفتن پول از هواداران برای برطرف کردن مشکلات مالی کار خوبی است یا خیر؟ برای این سوال می‌شود ۲ جواب مختلف درنظر گرفت.
از یک‌سو باشگاه بزرگی مانند پرسپولیس با ظرفیت‌های عظیم تبلیغاتی و اسپانسری نباید چشمش به‌دست هواداران باشد و باید مدیران باشگاه خودشان بتوانند درآمدزایی بکنند، اما از طرف دیگر می‌شود این طرح را مثبت ارزیابی کرد.
با توجه به این‌که کارگزار باشگاه به عنوان اصلی‌ترین منبع تهیه پول برای سال گذشته ۱۱۰ میلیارد تومان به باشگاه تزریق کرده، وزارت ورزش هیچ کمک مالی نمی‌تواند بکند، جذب اسپانسر در شرایط فعلی کار دشواری است، فدراسیون فوتبال برنامه‌ای برای کمک مالی به تیم‌ها ندارد و از همه مهم‌تر صدا و سیما هم حق پخش را نمی‌دهد، می‌شود طرح درآمدزایی از طرف هواداران را آن‌ هم به صورت کمک بلاعوض طرح خوبی ارزیابی کرد. البته اگر مبلغ جمع شده بیشتر از مبلغ فعلی شود و مثلا به ۳،۴ میلیارد تومان برسد آن‌وقت می‌شود کاملا این طرح را یک طرح پیروز نامگذاری کرد.
تبلیغ سلبریتی‌ها
یکی از نکات مثبت در طرح اخیر باشگاه پرسپولیس برای کمک مالی گرفتن از هواداران ورود سلبریتی‌های پرسپولیسی به این موضوع بود. درچند روز گذشته شاهد این بودیم که ابتدا رضا صادقی خواننده مطرح پاپ کشورمان از این طرح در اینستاگرام خود حمایت کرد و پس از آن هنرمندان پرسپولیسی دیگر مثل محسن یگانه و بقیه هم وارد این کارزار شدند و نقش بسزایی در جمع‌آوری این مبلغ داشتند. این نشان می‌دهد که در شرایط فعلی همه پرسپولیسی‌ها با هر درجه اجتماعی و مالی در این طرح شریک شدند و نیت‌شان این بود که بتوانند به پرسپولیس کمک کنند.
پول جمع شده کجا خرج شود؟
مساله بسیار مهم این است که پولی که از طرف هواداران جمع شد کجا خرج شود؟ هرچند در نهایت مدیریت باشگاه در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند اما شاید بهتر است این مبلغ هر چقدر باشد برای رفع و رجوع برخی مشکلات مالی باشگاه یا پرونده‌های انضباطی هزینه شود. به هرحال مبلغ جمع‌آوری شده قطعا در اندازه‌ای نیست که بشود با آن وارد فصل نقل و انتقالات شد، اما می‌شود مشکلات ریز مالی باشگاه را با آن حل کرد. سوالی که این‌جا مطرح می‌شود این است که آیا پول جمع‌آوری شده قرار است به عنوان قسمتی از قرارداد به بازیکنان و اعضای کادر فنی داده شود؟ البته فعلا جواب برای این سوال وجود ندارد، اما شاید صورت خوشی نداشته باشد که از جیب هواداران پرسپولیس پول خارج شود و به جیب بازیکنان ریخته شود.
به‌هرحال بازیکنان پرسپولیس هرچقدر هم که مشکل مالی داشته باشند قطعا چند صد برابر بیشتر از هواداران معمولی درآمد دارند و نسبت به آنها چیزی به اسم مشکل مالی ندارند، پس این درست نیست که تمام مبلغ جمع شده قرار باشد به جیب بازیکنان و کادرفنی برود. پرداخت مبلغ قرارداد بازیکنان یا تعهدات مالی به بازیکنان و کادرفنی وظیفه مدیریت است و نباید به این صورت از جیب هوادار و مردم عادی پول خارج شود و به جیب بازیکنی که سالانه چندین میلیارد درآمد دارد برود.
چند پرسپولیسی در این طرح شرکت کردند؟
تا امروز بیش از ۳۲ هزار نفر با میانگین هر نفر۶۰ هزار تومان در این طرح شرکت کردند. اگر این تعداد به ۱۰۰ هزار نفر برسد مبلغ حمع‌آوری شده به نزدیک ۷ میلیارد و اگر به یک میلیون نفر برسید به نزدیک ۶۰ میلیارد می‌رسد.
تشکیل کمیپن یک میلیون هوادار
از یکی، دو شب پیش کمپینی در فضای مجازی شکل گرفت که از هواداران خواسته شد میزان مشارکت در این طرح را به یک میلیون هوادار با نفری ۶۰ هزار تومان برسانند. طرحی که اگر حتی نصف آن هم به نتیجه برسد مبلغ فوق العاده‌ای جمع‌آوری خواهد شد.
سربلندی در آزمون عشق
این طرح به‌ نوعی یک آزمون عاشقی برای هواداران پرسپولیس بود که قطعا از آن سربلند بیرون آمدند. حتما برای شما جای سوال است که چرا هواداران در این آزمون سربلند بودند؟ کافی است مبلغ جمع شده ظرف سه، چهار روز اول توسط هواداران پرسپولیس را با مبلغ جمع شده ظرف ۳ هفته با هواداران استقلال مقایسه کنید. در طرح مشابه در باشگاه استقلال در ۳ هفته فقط ۴۵۰ میلیون تومان جمع شد این درحالی است که مبلغ جمع شده توسط هواداران پرسپولیس ظرف ۳ روز، ۳ برابر مبلغ جمع شده توسط استقلالی‌هاست که این مبلغ چند برابر هم شده. این نشان می‌دهد که هواداران پرسپولیس به‌خوبی توانستند در آزمون عاشقی باشگاه‌شان سربلند بیرون بیاید.
پول گرفتن از هوادار عادت نشود
نکته بسیار مهم این است که هرچقدر هم این طرح در شرایط فعلی یک طرح موفق باشد اما نباید به یک عادت برای مدیران باشگاه پرسپولیس تبدیل شود. جمع‌آوری پول از هواداران فقط در شرایط سخت مالی و هرچند سال یک‌بار باید انجام شود نه این‌که این مساله به یک عادت شود. مدیران نباید روی پولی که از هواداران به این صورت جمع می‌شود به عنوان منبع درآمدزایی حساب کنند. اگر هواداری در این طرح شرکت کرد و نسبت به وسعش هرچقدر پول داد عشقش را به پرسپولیس می‌رساند وگرنه هوادار هیچ وظیفه‌ای برای تامین مالی باشگاهی مثل پرسپولیس ندارد.
چرا بازیکنان در این طرح شرکت نکردند؟
یکی دیگر از سوالات جالب در این مساله این است که چرا بازیکنان خودشان در این طرح شرکت نکردند؟ مثلا هرکدام از بازیکنان یک درصد از مبلغ قراردادشان را به باشگاه کمک می‌کردند یا همین مواردی که هواداران کمک کردند یعنی ۵۰ هزار تومان و ۱۰۰ هزار تومان را به این حساب واریز می‌کردند. هرچند توقع می‌رود که بازیکنان به‌ خاطر وضع مالی که دارند حتی بیشتر هم کمک کنند اما حداقل به صورت عمومی این مساله اعلام نشده که بازیکنی در این طرح شرکت کرده و کنار هواداران به کمک باشگاه آمده. البته با توجه به این که قسمت اعظمی از اجرایی شدن این طرح به درخواست خود تیم برای کمک مالی به خودشان بوده! نمی‌شود توقع داشت که بازیکنان و اعضای کادرفنی به صورت گسترده در این طرح شریک شده باشند.
راه اندازی کانال یوتیوب باشگاه پرسپولیس
یکی دیگر از اقدامات باشگاه درچند روز گذشته برای کسب درآمد پایدار، راه اندازی کانال یوتیوب پرسپولیس بود. کانالی که اگر به تعداد مثلا ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار دنبال‌کننده و بیننده برسد درآمدی عظیم و پایدار را آن‌هم به صورت دلاری برای پرسپولیس خواهد داشت.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --