ذخیره ای که در پرسپولیس گران تر از «لیونل مسی» شد/بحران سازی یک کروات با نقش آفرینی مدیران بی تدبیر

0

تبعات یک قرارداد بد با دروازه بانی ذخیره همچنان برای پرسپولیس ادامه دارد.

تابستان ۹۵ در شرایطی که برانکو ایوانکوویچ برای تقویت خط دروازه‌ تیم پرسپولیس تصمیم گرفت یک دروازه بان هم وطنش را جایگزین الکساندر لوبانوف ازبکستانی کرده تا در کنار علیرضا بیرانوند، خیال سرخ‌پوشان از حضور یک گلر باکیفیت نسبتا خوب روی نیمکت تیم‌شان راحت شود، دور از ذهن نبود که بوژیدار رادوشوویچ هم در نهایت راه سایر خارجی های تاریخ پرسپولیس را پیش بگیرد و برای دریافت پولش سر از کمیته وضعیت فیفا دربیاورد.

با این وجود عمر حضور رادو در پرسپولیس چنان طولانی شد که او را تبدیل به بادوام‌ترین خارجی تاریخ این تیم کرد. روزگاری که پای دروازه‌بان کروات به ایران باز شد، با توجه به قیمت ارز و قرارداد رادوشوویچ، او به یکی از ارزان‌ترین بازیکنان پرسپولیس تبدیل شد که البته با توجه به ذخیره بودنش در تیم، این موضوع جای تعجب نداشت.

پس از سه فصل از حضور رادوشوویچ در ایران و وقتی برانکو از پرسپولیس جدا شد، در شرایطی که گابریل کالدرون نارضایتی خود را از عملکرد این دروازه‌بان اعلام کرده و به مدیران باشگاه گفته بود بهتر است برای جانشینی‌اش سراغ یک دروازه‌بان ایرانی و جوان بروند، در زمان مدیریت محمد حسن انصاری‌‌فرد و در وضعیتی که یک سال دیگر از قرارداد طرفین باقی مانده بود، ناگهان این قرارداد برای سه فصل دیگر به شکل عجیبی تمدید شد.

البته در مبلغ قرارداد هم تحول شگرفی رخ داد و باشگاه پرسپولیس تعهد کرد برای فصل ۱۴۰۰-۱۳۹۹؛ ۲۱۰ هزار یورو ، برای فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰؛ ۲۵۰ هزار یورو، برای فصل ۱۴۰۲-۱۴۰۱؛ ۲۶۰ هزار یورو و برای فصل ۱۴۰۳-۱۴۰۲؛ ۲۷۰ هزار یورو به رادو دستمزد پرداخت کند.

پرسپولیس درحالی قرارداد رادو را تمدید کرد که قیمت یورو ثانیه‌ای بالا و بالاتر می‌رفت و مدیران این باشگاه برای پرداخت دستمزد یک دروازه‌بان ذخیره با چالش بزرگی مواجه شدند. قهر و آشتی و اخطارهای متوالی و مداوم رادو به دلیل دریافت نکردن مطالباتش در دوره مدیریت جعفر سمیعی و مجید صدری کار را به جایی رساند که او در نهایت ۱۷ آذر سال گذشته بدون اطلاع دادن به کادرفنی و باشگاه در شرایطی که شب قبلش حدود ۵۰ هزار یورو از سرخ‌پوشان دریافت کرده بود، برای همیشه از ایران رفت و راه دریافت طلبش را در فیفا پیش گرفت.

رضا درویش هم پس از حضور در باشگاه پرسپولیس نتوانست رضایت او را برای بازگشت به تمرینات جلب کند تا وی با فسخ یک طرفه قراردادش همان راهی را برود که نتیجه اش جز محکومیت حدود یک میلیون یورویی پرسپولیس نخواهد بود.

شاید این اظهار نظر مدیرعامل فعلی پرسپولیس درمورد اینکه «رادو گران ترین بازیکن تاریخ و حتی از لیونل مسی هم گران‌تر است» با توجه به پولی که وی از پرسپولیس می‌گیرد و همچنین انجام حدود ۴۵ بازی در طول شش سال حضور در این تیم چندان بی‌راه نباشد اما دردی از باشگاه ایرانی در فیفا درمان نخواهد کرد. به ویژه اینکه رادوشوویچ مدعی جعل امضایش توسط پرسپولیس هم شده و در این وضعیت اگر ادله مناسبی برای رد این ادعا ارائه نشود، جدا از پرداخت غرامت حدود یک میلیون یورویی احتمال صدور احکام سنگین تری هم علیه پرسپولیس وجود خواهد داشت.

هرچند رادو که در سال های اخیر بابت دریافت مطالباتش جنجال های زیادی ایجاد کرده شب گذشته با انتشار یک استوری دیگر به نوعی توپ ماجرای اخیر درمورد ۴۵ هزار دریافتی اش را به گردن مدیران باشگاه انداخت و آنها را با دروغگویی به این متهم کرد که می دانند چگونه همه چیز را به گونه ای جلوه بدهند که همه مسائل به گردن او است اما سرخ پوشان هم با تنظیم یک دفاعیه در صدد پاسخگویی به مشکل ایجاد شده در کمیته وضعیت فیفا هستند. حتی معاون پرسپولیس هم ضمن اشاره به بی کفایتی مدیران، رادو را به درغگویی متهم کرده که به ناحق پولی را دریافت کرده و با وجود رسید دادن، سایرین را متهم به جعل می کند.

البته در این مشکل بزرگ نباید از نقش مدیرانی گذشت که با اقدامی نامتعارف قراردادی با رادو بستند که هر زمان دلش خواست بتواند با دست بالا داشتن پرسپولیس را تهدید به شکایت کند. در این میان برخی افراد هم با بی تفاوتی نسبت به تبعات این شکایت برای تیم و هواداران، اجازه دادند او به همین راحتی بدون بازی حدود یک میلیون یورو دریافتی داشته باشد.

شاید اگر نهادهای ذی ربط ، حساسیت بیشتری روی نحوه تنظیم این قرارداد و رفتار برخی مدیران داشته باشند بتوان امیدوار بود که شاید چنین پرونده هایی دیگر برای فوتبال کشورمان تکرار نشود.
به هر حال در روزهایی که باشگاه پرسپولیس سختی زیادی برای پرداخت دستمزد اعضای تیم فعلی‌اش متحمل می‌شود، صدور این حکم حدود ۳۰ میلیارد تومانی در بهار ۱۴۰۱ بحران بزرگی برای این باشگاه ایجاد خواهد کرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --