دیگه چه خبر؟

0

مهتاب لطفیان – خبرنگار: پیروزی برابر عراق باعث شد تا چند ماه کابوس‌وار فوتبال ایران پایان خوشی به همراه داشته باشد و ملی پوشان فوتبال با ۴پیروزی ارزشمند به مرحله سوم انتخابی جام جهانی صعود کنند. اما چند ساعت پس از صعود بود که عزیزی خادم اعلام کرد قرارداد دراگان اسکوچیچ و فدراسیون فوتبال پس از این صعود نیز خاتمه یافت.

به این ترتیب این مربی کروات که در یک بازه زمانی فشرده موفق شد در ۴ بازی رسمی رقابت‌های انتخابی جام جهانی تیمش را به پیروزی برساند تا به‌عنوان تیم اول و بالاتر از تیم‌های عراق و بحرین راهی مرحله بعدی شود، کشورمان را ترک کرد، تا فدراسیون فوتبال دوباره برای انتخاب سکاندار هدایت تیم‌ملی کشورمان تصمیم‌گیری کند. شرایط برای فوتبال بزرگسالان ملی مبهم شد هر روز یک اظهارنظر و یک گمانه‌زنی. برانکو، کیروش، استراماچونی و حتی کالدرون در صدر گمانه‌زنی‌ها برای تصاحب صندلی ارزشمند تیم‌ملی بودند. پیشکسوتان و کارشناسان ایران هم تقریبا موافق ادامه فعالیت مربی کروات بودند و اعتقاد داشتند حداقل در مرحله بعد هم می‌بایست به دراگان اعتماد کرد چرا که تفاوت زیادی نسبت به دوران ویلموتس چند ۱۰ میلیاردی در سبک و سیاق بازی ایران دیده شد. به‌طور مثال مجید جهانپور به‌احتمال بروز مشکلات در مدیریت تیم البته با توجه به شنیده‌های و خبر‌ها پرداخته بود، اما این را هم گفته است که شاید این مسایل تحت تاثیر دلال‌هایی بوده که به‌خاطر منافع‌شان دست به هر کاری می‌زنند و از اهرم‌هایی برای فشار استفاده می‌کنند تا مهره‌های خودشان را در تیم‌ملی حاکم کنند.  وی در ادامه بیان کرده است که نظر شخصی من این است؛ اسکوچیچ مربی سالمی است که بافرهنگ ما هم آشنایی دارد و خصوصیاتش بافرهنگ ایران جور در می‌آید. اگر مشکلاتی هم هست نباید به‌صورت حذفی برخورد و باید به‌صورت ارشادی عمل شود و با دید مثبت مشکلات را حل کرد. نباید مسایل را سیاه و سفید دید به‌هرحال همان‌طور که صاحب‌نظران این رشته ورزشی بیان کرده‌اند؛ به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان امتیاز‌های خصوصیات شخصی و فنی این مربی را نادیده گرفت.

آنچه موجب شده تا بسیاری از آن‌ها با تعویض سرمربی تیم‌ملی مخالف بوده و معتقد باشند؛ نباید مسایل را سیاه و سفید دید. ضمن اینکه بهتر است ثبات در کادرفنی تیم‌ملی داشته باشیم. در این میان جهانپور تاکید دارد که ما مربی‌ای مثل کارلوس کیروش داشتیم که یک چهره بین‌المللی بود و با رزومه و شخصیت کاریزماتیکی که داشت، بازیکنان تحت تاثیر شخصیتش قرار می‌گرفتند، اما آن زمان این‌همه لژیونر نداشتیم و از سویی دیگر کیروش می‌خواست نفر اول فوتبال کشورمان باشد، حتی به‌جای رییس فدراسیون و رییس سازمان ورزش ما تصمیم‌گیری کند و گاهی آن‌ها را تحقیر هم می‌کرد.  وی به‌هیچ‌عنوان در چارچوب قرار نمی‌گرفت، اما اسکوچیچ مربی افتاده و خاکی است و وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام می‌دهد. در روز‌های کرونایی تمامی مسابقات لیگ را رصد کرد و به نفع تیم‌ملی است که وی را حفظ کنیم و اگر مشکلی هم هست آن مشکل را برطرف کنیم. هومن افاضلی کارشناس فوتبال ایران می‌گوید: اسکوچیچ امیدواری را به اردوی تیم‌ملی بازگرداند. وی مانند برخی‌ها که به فوتبال ما خسارت وارد کردند، نبود و ناکامی‌های قبل را جبران کرد. از این‌رو می‌توان بدون نگرانی با وی تمدید کرد. داستان جایی پیچیده‌تر می‌شود که دراگان پس از بازگشت به ایران در یک برنامه تلویزیونی صحبت‌های جالبی در مورد قراردادش می‌کند. قسمتی از آن گفت‌وگوی تلویزیونی وی را مرور می‌کنیم:

-قرارداد شما تا پایان این مرحله از مسابقات بوده است؟

نه قرارداد من تا سال ۲۰۲۳ است ولی در قرارداد ذکرشده که اگر به دور بعد صعود نکنیم یا راهی جام جهانی نشویم، قرارداد فسخ شده تلقی می‌شود. قرارداد من تا سال ۲۰۲۳ است ولی به عملکرد من در تیم بستگی دارد.

– شرط تمدید قرارداد شما الزامی است یا نه؟ مثلا بندی در قرارداد شما وجود دارد که اگر تیم‌ملی راهی مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی شود، خودکار تمدید می‌شود یا نیاز به توافق دارد؟

من قرارداد دارم و اگر شرایط عادی باشد، باید تمدید شود. لازم به فعالسازی آن یا تمدید خودکار آن نیست. تنها می‌شود گفت اگر نتیجه نمی‌گرفتیم، قرارداد فسخ می‌شد.

– یعنی خودکار تمدید شده است؟

چیزی تمدید نشده فقط در قرارداد ذکرشده در صورت شکست، فدراسیون می‌توانست آن را فسخ کند. در قرارداد من بندهای زیادی وجود ندارد و یک قرارداد مختصر است. شاید قرارداد ویلموتس نیاز به مرور ۳ باره داشته باشد ولی قرارداد من مختصر و جمع‌وجور است. هرزمانی که فدراسیون فکر کند من به‌اندازه کافی خوب نیستم، می‌توانند من را تغییر دهند.

اسکوچیچ باز هم اختیار را به مدیران فدراسیون می سپارد و می‌گوید تابع تصمیمات آنها هستم.

تمام این حرف‌وحدیث‌ها و گمانه‌زنی‌ها ادامه داشت تا اینکه عصر روز دوشنبه اعلام شد همکاری فدراسیون با دراگان ادامه پیدا می‌کند و در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی این مربی همچنان روی نیمکت تیم‌ملی کشورمان خواهد نشست.  عزیزی خادم بعد از انتشار خبر ادامه فعالیت کادر فنی کنونی تیم‌ملی می‌گوید : قرار شد بعد از قرعه‌کشی مرحله دوم، برنامه‌ریزی مناسبی برای این مرحله صورت گیرد و فدراسیون فوتبال همه امکانات لازم برای آماده‌سازی تیم‌ملی و حضور پرقدرت در مرحله دوم را در دستور کار قرار خواهد داد.

اما در پایان باید به قسمتی از صحبت عضو هیات مدیره فدراسیون نیز اشاره کرد که در مورد ادامه همکاری کلا اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

خداداد افشاریان در واکنش به خبر تمدید قرارداد با اسکوچیچ، گفت: مگر قراردادش تمدید شده است؟ مبارک باشد! از آن‌هایی که انتخاب کرده‌اند سوال کنید، من در جریان نیستم!

بی‌خبری افشاریان از تمدید قرارداد و حتی اعلام این خبر در حالی قابل‌توجه است که گفته می‌شد برای تمدید قرارداد اسکوچیچ یا انتخاب سرمربی جدید قرار بود از اعضای هیات رییسه نظر پرسیده شود.

ظاهرا شرایط در فدراسیون بخصوص اطراف تیم‌ملی بزرگسالان همچنان پر از ابهام و حرف‌وحدیث است.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --