دو نام و یک نشان

0

چند روز پیش بود که باشگاه استقلال در بیانیه رسمی و عجیب اعلام کرد که با یک کارگزار قرارداد بسته و مبلغ قرارداد ۵۰۰ میلیارد تومان است. این در شرایطی است که از همان زمانی که این خبر منتشر شد صحبت‌‌‌‌‌های مبنی بر اینکه چنین خبر و چنین مبلغی نمی‌‌تواند صحیح باشد، بین اهالی رسانه و فوتبال رد و بدل شد.

پس از انتشار این خبر هواداران پرسپولیس هجمه سنگین را علیه مدیران باشگاه به راه انداختند که چرا آنها نتوانستند با وجود ۵ دوره قهرمانی پیاپی به اندازه رقیب که هیچ افتخاری در این سال‌ها نداشته کارگزار بگیرند، آن هم در شرایطی که مدیرعامل شرکت که به‌عنوان کارگزار استقلال اعلام شده یک خواننده پرسپولیسی است.
بعد از مدتی مشخص شد که مبلغ اعلام شده توسط باشگاه استقلال و کارگزار عملا نمی‌‌تواند به استقلالی‌‌‌‌ها پرداخت شود. از ۵۰۰ میلیارد تومان مبلغی که ادعا شده، ۲۰۰ میلیارد تومان برای حق پخش تلویزیونی است، ۱۵۰ میلیارد تومان برای تبلیغات محیطی سازمان لیگ و ۱۵۰ میلیارد تومان هم به خود استقلال بدون واسطه خواهد رسید. این یعنی عملا ۲۰۰ میلیارد تومان پول حق پخش و ۱۵۰ میلیارد تومان پول تبلیغات محیطی سازمان لیگ را باید از این قرارداد کم کرد، چون امکان ندارد که یک کارگزار بتواند این ۳۵۰ میلیارد تومان را زنده کند، مخصوصا قسمت حق پخش تلویزیونی که اصلا پرداخت یا عدم پرداخت آن به کارگزار، باشگاه‌ها و فوتبال ارتباطی ندارد.
در مورد حق تبلیغات محیطی سازمان لیگ هم استقلالی‌ها در چند روز گذشته کمی شلوغ کاری انجام دادند و حتی اعلام کردند که سازمان لیگ این حق را به آنها داده است، اما همان روز سازمان لیگ در بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین مسئله وجود ندارد و ماجرای تبلیغات محیطی همچنان مانند گذشته است و اگر تغییری هم رخ دهد برای همه تیم‌‌‌‌ها خواهد بود.
پس به این ترتیب عملا کارگزار جدید استقلال به آنها ۱۵۰ میلیارد تومان برای یک سال پرداخت خواهد کرد. نکته جالب اینجاست که در قرارداد این کارگزار با باشگاه استقلال مشخص شده برای ۱۵ بازی خانگی مبلغ ۱۵۰ میلیارد تبلیغات در نظر گرفته شود، اما برای هر بازی که این اتفاق رخ ندهد بین ۶ تا ۷ میلیارد از این ۱۵۰ میلیارد کسر خواهد شد و یعنی عملا چیزی به عنوان حق تبلیغات محیطی از طرف کارگزار به استقلال نخواهد رسید.

پرسپولیس چرا کارگزار استقلال را رد کرد؟
نکته جالب در مورد کارگزار استقلال این است که آنها ابتدا به سراغ باشگاه پرسپولیس رفتند و همین قراردادی که با استقلال بستن را مقابل مدیران باشگاه پرسپولیس گذاشتند اما در نهایت توافق بین طرفین صورت نگرفت. همان موقع صدری به این شرکت اعلام کرد فقط در شرایطی با آنها قرارداد می‌بندد که این شرکت حاضر باشد ضمانت نامه بانکی به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان به باشگاه پرسپولیس بدهد، چیزی که از طرف شرکت مذکور رد شد تا دو طرف با هم به توافق نرسند. حالا شنیده می‌شود این شرکت به باشگاه استقلال هم ضمانت نامه بانکی نداده و قرارداد آنها فقط با یک چک امضا شده است.
با توجه به اینکه ریز قرارداد باشگاه استقلال با شرکت مذکور رسانه‌ای شد شاید می‌شود به مدیران باشگاه پرسپولیس حق داد که با این شرکت که مدیرعاملی پرسپولیسی دارد قرارداد امضا نکنند. واقعیت این است که نمی‌شود پول حق پخش تلویزیونی را تا زمانی که نهادهای بالادستی و خود صداوسیما راضی نباشند گرفت و حتی نمی‌‌شود پول تبلیغات محیطی را حداقل برای این فصل از سازمان لیک دریافت کرد.
البته این امکان وجود دارد با توجه به فشار همه باشگاه‌ها برای گرفتن حق قانونی خود از تبلیغات محیطی سازمان لیگ این اتفاق در فصل آینده رخ دهد اما بعید است که سازمان لیگ در حال حاضر قرارداد بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی خود را برای تبلیغات محیطی لغو کند و بخواهد به باشگاه‌ها مبالغ سنگین پرداخت کند. با توجه به اینکه استقلال الان ادعای پول ۱۵۰ میلیاردی از تبلیغات محیطی سازمان لیگ کرده قطعا باید این پول برای پرسپولیس که افتخارات بیشتر و هواداران بیشتری دارد بیشتر هم باشد و تیم‌های دیگر هم قطعا با پایین زیر ۵۰ میلیارد راضی نمی‌‌شوند.
پس دو راه وجود دارد یا سازمان لیگ برای فصل بعد هم همین روند را طی خواهد کرد یا راضی می‌شود تا در شرایط خاص به باشگاه‌‌‌‌ها مبالغ آنها را پرداخت کند. یعنی قراردادی امضا شود که در آن تبلیغات محیطی به خود باشگاه‌ها سپرده شود اما باشگاه‌ها پس از هر بازی خانگی مبلغی را به سازمان لیگ پرداخت کنند. پیش‌بینی می‌شود این مسئله در صورت نهایی شدن و اجرایی‌شدن به فصل بعد لیگ‌برتر کشیده شود.

آقای حاشیه، پرسپولیسی‌‌‌‌ها را فراری داد
یکی از موارد و مسائل مهمی که باعث شد مدیران باشگاه پرسپولیس زیر بار امضای قرارداد با کارگزار فعلی استقلال نروند حضور یک فرد شناخته شده و البته با حاشیه پشت‌پرده جریان بود. این شخص پیش از این با پرسپولیس در مسائل اقتصادی و کارگزاری همکاری کرده بود و کلی حاشیه و ماجرا هم پس از آن پیش آمده بود. این شخص بعد از این داستان‌‌‌‌ها به سراغ فدراسیون، سازمان لیگ و حالا باشگاه استقلال رفت تا کارهای اقتصادی خودش را انجام دهد. وجود این شخص باعث شد تا مدیران پرسپولیس تصمیم بگیرند قرارداد را با شرکت مذکور امضا نکنند تا دیگر شاهد برخی حواشی و تنش‌‌‌‌ها برای پرسپولیس نباشیم.

کارگزار استقلال دونام دارد!
پس از اینکه مجید صدری رئیس هیات‌مدیره و سرپرست باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که کارگزار فعلی باشگاه استقلال ابتدا به پرسپولیس پیشنهاد همکاری داده، اما بنا به دلایلی این همکاری صورت نگرفته است، امروز این شرکت اعلام کرد که چنین اتفاقی رخ نداده و هیچ وقت پیشنهاد همکاری به پرسپولیس نداده است.
پیگیری‌های ما نشان می‌دهد که شرکت ریحان فیلم که به پرسپولیس پیشنهاد همکاری داده همان شرکت ایده‌پروران است که بنا به دلایلی این اتفاق رخ نداده است و به خاطر همین شرکت ایده‌پروران به سراغ باشگاه استقلال رفته و قرارداد همکاری با آنها امضا کرده است.
طبق ادعای مسئولان باشگاه پرسپولیس، شرکت ایده‌پروران و شرکت ریحان فیلم یک شرکت هستند و یک ماهیت دارند، اما با ۲ اسم متفاوت.به این ترتیب به نظر می‌رسد ادعای صدری در مورد اینکه کارگزار استقلال ابتدا به باشگاه پرسپولیس پیشنهاد همکاری داده است چندان هم غلط نباشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --