دور زدن قانون؟

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: هنوز مهر شکایت میلیچ و دیاباته از استقلال خشک نشده، این باشگاه یک مدافع خارجی جدید به خدمت گرفت. کوین یامگا فرانسوی که با سعید عزت الهی در تیم وایله بولد کلاب دانمارک همبازی بود، یکی از ۳ بازیکنی است که مجیدی درخواست جذب آن را به مدیران باشگاه داده. رودی فیلیپه گشتات دیگر بازیکن مدنظر سرمربی آبی‌پوشان است. این مهاجم ۳۳ ساله هم اکنون در لیگ استرالیا بازی می‌کند. آنطور که رسانه‌‌‌‌ها گزارش داده‌اند سال گذشته این بازیکن برای هر ماه ۱۰ هزار یورو از باشگاهش حقوق دریافت می‌کرده است و اینکه تیمی مثل استقلال توان پرداخت چنین دستمزدی را خواهد داشت در جای خودش قابل بحث است. گرچه استقلال در فصول گذشته هزینه‌‌‌‌‌های زیادی برای جذب بازیکن پرداخت کرد و رقم دو بازیکن خارجی اش بالا و نجومی بود. آنها سالانه برای قرارداد شیخ دیاباته، رقمی بیش از ۱۱ میلیارد به این بازیکن پرداخت می‌کردند و این منهای آن آپشن‌‌‌‌‌های معروف بود. بنابراین اگر دیدید استقلال توانست این مهاجم فرانسوی را هم خریداری کند خیلی تعجب نکنید. به حرف آبی‌‌‌‌ها آنها زمین برای تمرین ندارند و یک پرس غذا می‌خورند، اما صفرهای قراردادشان قابل شمارش نیست و مدیران این باشگاه چنان دل گنده هستند که بدون واهمه و محدودیت برای خارجی‌‌‌‌‌های زبان بسته اپشن‌‌‌‌‌های پر و پیمان هم در نظر می‌گیرند.

ترکمانچای شیخ دیاباته که یادتان نرفته است؟ حالا بشنوید از قرارداد میلیچ که به‌تازگی یکی از رسانه‌‌‌‌ها منتشر کرد. در قرارداد این مدافع بندی وجود دارد که اگر استقلال در زمان معین دستمزد و حقوقش را پرداخت نکند، می‌تواند بابت تاخیر بالغ‌ بر ۱۰۰ هزار دلار جدا از مطالبات خود از باشگاه استقلال دریافت کند. یا این بازیکن بر اساس توافق مندرج در قراردادش بابت هر بازی برای استقلال باید رقمی حدود ۱۵۰۰یورو، برای هر بار گل‌زنی حدود ۲۵۰۰ یورو دریافت کرده. علاوه بر آن پاداش‌‌‌‌‌هایی نیز برای کسب قهرمانی، نایب‌قهرمانی احتمالی و کسب عنوان سومی در رقابت‌های لیگ و صعود از لیگ قهرمانان آسیا در نظر گرفته که اگر شکایت ملیچ به نتیجه برسد باشگاه استقلال، علاوه بر پرداخت مطالباتش به وی غرامت پرداخت کنند که رقم سنگینی خواهد شد.
استقلال در حال حاضر یک پرونده شکایت از آندره‌آ استراماچونی در فیفا دارد و طبق حکم باید کل مطالبات یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورویی این مربی ایتالیایی را پرداخت کند. حالا در این شرایط دو شکایت به پرونده‌‌‌‌‌های مالی استقلال اضافه شده. سوال اینجاست تیمی که از ۲ فصل پیش به این طرف نتوانسته است با مربی خارجی‌اش تسویه کند چرا باید این اجازه را پیدا کند که مجددا مربی و بازیکن خارجی جذب کند؟
سازمان لیگ مردادماه سال گذشته جذب بازیکن و مربی خارجی برای باشگاه‌‌‌‌ها در فصل بیستم را ممنوع کرد. این تصمیم در پی انباشته شدن پرونده‌‌‌‌‌های بین المللی تیم‌‌‌‌‌های لیگ برتری انجام گرفت که موافقان و مخالفان خود را داشت. بعد از یکسال سازمان لیگ این قانون را لغو کرد و منصور قنبرزاده اعلام کرد که باشگاه‌‌‌‌ها برای فصل آینده با رعایت شروطی می‌توانند خارجی کنند که یکی از آنها جذب مربی و بازیکنان با کیفیت بود.دبیرکل فدراسیون فوتبال گفته بود قطعا باید تضامینی اخذ و صندوقی درست شود که شاهد باز شدن پرونده حقوقی جدید در فیفا علیه فوتبال ایران نباشیم. یعنی ساز و کار بسیار محکمی برای تسویه حساب مالی قراردادها در نظر گرفته می‌شود؛ اما در عمل شاهدیم که نه‌تنها این اتفاق نیفتاده که آبی‌پوشان باوجود نتایج فاجعه بار در ۳ جام و بدهی‌‌‌‌‌های سنگین مجاز هستند هر چند تا بازیکن خارجی که دوست دارند در اختیار بگیرند.
آیا سازمان لیگ از استقلال قبل از جذب پین و یامگا ضمانتنامه گرفته است؟ حتی بدون این تشریفات واضح و مشخص است که این باشگاه توان پرداخت حق و حقوق خارجی هایش را سر موعد ندارد،چون در حال حاضر بسیاری از نفرات فعلی این تیم از فصل قبل طلب دارند. بماند که استقلال در فیفا به‌خاطر شکایت استراماچونی پرونده دارد.
اما سازمان لیگ به این باشگاه اجازه داده خارجی جذب کند اما به پرسپولیس نه. و این توجیه را دارد که چون استقلال پرونده استراماچونی را در دادگاه CAS برده است و رای فیفا تایید نشده شرایطش هموار است!
خود سازمان لیگ خوب می‌داند که استقلال مثل سایر باشگاه‌‌‌‌‌های ما شانس کمی برای برنده شدن در این پرونده دارد و دیر یا زود مثل پرسپولیس محکوم و شاید پنجره اش بسته هم شود، اما آنها با پاک کردن صورت مسئله قصد مالی کردن ماجرا را دارند. در حالی که به عقب برگردند و بار دیگر دلایلی را که باعث شد قانون منع ورود خارجی‌‌‌‌ها را تصویب کنند مرور کنند خواهند فهمید که با اجازه دادن به استقلال برای جذب بازیکن خارجی یکسال بیهوده جلوی ورود خارجی‌‌‌‌ها را گرفتند و آش همان آش و چیزی نه تنها تغییر نکرده که همه چیز بدتر شده. استقلال الان با شکایت میلیچ و دیاباته ۳ پرونده در فیفا دارد و با درآمد محدود و ریخت‌و‌پاش‌‌‌‌‌هایی که این باشگاه دارد، شک نکنید که فردا روزی بابت شکایت پین و یامگا در فیفا محکوم خواهد شد.
بماند که قبل از سازمان لیگ این وزارت ورزش بود که خرید بازیکن و مربی خارجی را برای پرسپولیس و استقلال ممنوع کرده بود. یعنی الان آبی‌پوشان حق جذب پین و یامگا را نداشتند چون با وجود از میان برداشتن قانون جذب خارجی از سوی سازمان لیگ هیچ دستورالعملی از طرف وزارتخانه برای سرخابی‌‌‌‌ها صادر نشده و این نکته مهم در هیاهو نقل‌و‌انتقالات گم شد.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --